S: Everlife: První život (Gena Showalter)

16. dubna 2018 v 2:20 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Everlife (Gena Showalter)

Když jsem na stránkách Knihy Omega zahlédla recenzní konkurz na tuhle novinku a přečetla si anotaci, nebyla jsem úplně přesvědčená o tom, že mě knížka bude bavit. Vlastně jsem se pro ni rozhodla jen kvůli tomu, že jde o fantasy žánr a ten já nikdy nedokážu odmítnout. Samotný děj mi ale na první pohled tolik originální nepřipadal... Dva světy, které proti sobě bojujou? Světlá a temná strana? Jedna vyvolená, která dokáže změnit osud celého světa? Nic nového pod sluncem... Ale pak jsem se do knížky začetla a PÁNI! To byla jízda!!! V dubnu jsem měla šťastnou ruku při vybírání četby, ale tahle bichlička byla ještě lepší, než ta nejlepší a rozhodně jí už teď můžu zarezervovat jednu z vrchních příček žebříčku "Nejlepších knih roku 2018"...

Nakladatelství: Omega (ČR)

1.DÍL: PRVNÍ ŽIVOT


ANOTACE: Tenley "Desítka" Lockwoodová je obyčejná sedmnáctiletá dívka, která posledních pár měsíců strávila v ústavu Prynne. Proč? Není to kvůli její posedlosti čísly, ale protože odmítá dovolit, aby její rodiče rozhodovali o tom, kde bude žít… až zemře. Všichni lidé už přijali jednoduchý fakt - život na Zemi je pouhá zkouška a opravdový život začíná po smrti. Na věčnosti vládnou dvě říše - Troika a Myriad, odvěcí rivalové a nepřátelé na život a na smrt. Obě říše udělají cokoliv, aby dostaly Desítku na svou stranu. Pošlou za ní své nejlepší agenty. Desítka se brzy ocitne na útěku, zatímco světem zmítá válka mezi dvěma říšemi, které bojují o její duši. Komu může věřit? A co když kluk, do něhož se zamilovala, nepatří do říše, která je jí milejší? Rozhodne se správně?

Tenley Lockwoodová (které kamarádi kvůli její posedlosti čísly říkají "Desítka") žije ve světě, kde duše po smrti putuje do jednoho ze dvou možných světů. Myriad je temný svět, kde nikdy nevychází slunce a proto je navždy ponořen ve tmě. Jeho obyvatelé vládnou pevnou rukou, nikdy nejdou pro ránu daleko a neštítí se zabíjet zločince. Jeho opakem je Troika, svět, kde sluníčko nikdy nezapadá a který je proto věčně ozářený slunečními paprsky. Troikani si ctí lidského života, ať daný člověk koná jakkoli zle, navíc jsou povinni svým nepřátelům jejich činy odpustit. Který svět si má ale Desítka vybrat?

"Bývala jsem hodnější," odpovím jí. To je nejspíš moje verze omluvy. "Byla jsem dokonce stydlivá."
Po té holce, kterou jsem bývala, se mi nestýská, je mi v tolika věcech cizí. Bála se a byla slaboch.(s.50)

Začalo to malou vzpourou nevybouřené puberťačky, která jen toužila po tom, aby si mohla sama zvolit svoji budoucnost. Jenže rodiče, vysoce postavení funkcionáři Myriadu, potřebovali, aby si jejich jediná dcera vybrala Myriad. Kdyby si ho totiž nevybrala, přišli by o veškerý majetek. Proto svoji holčičku strčí do ústavu Prynne, který slouží k tomu, aby děti donutili upsat duši jednomu ze světů. Vedoucí ústavu, doktor Vans, se neštítí své chovance týrat, mučit a zneužívat. Tenley se přesto odmítá vzdát. Pak ale do Prynnu zavřou dva nováčky: růžovovlasou dobráckou Bow, která má být Tenleyinou spolubydlící, a sexy holkaře Killiana.

V tu chvíli mi ta holka okamžitě zamává a vypadá téměř... radostně. Zmateně na ni mrkám.
Místo toho, aby měla strach, tak je šťastná? To jako vážně?
"Ahoj," řekne a všimnu si, že má britský přízvuk. "Jsem Bow, tvá nová nejlepší kámoška."
Je šílená. Chápu. (s.30)

Naši hlavní hrdinku čeká těžké rozhodnutí - přidá se k Bowině straně (Troice) nebo se nechá ovlivnit city ke Killianovi a zvolí si Myriad? Třetí možností je nevybrat si ani jednu verzi a po smrti putovat do Země mnoha konců - nekonečné noční můry, kde vám kůži popálí ohniví brouci, napadnou vás havraní kostry se železnými pařáty a větve stromů se po vás natahují... Co když Tenley zemře dřív, než si stihne vybrat?


Když jsem si na Goodreads četla hodnocení ostatních čtenářů, překvapilo mě, kolika z nich se nepozdával styl autorčina psaní. Mě autorka svým dílkem nadchla. Možná to bude tím, že jsem nečetla originál, ale překlad, a třeba je česká verze čtivější, než ta původní. Jinak nechápu, co mohl někdo této knížce vytknout...

Objevuje se tu sice hned několik klišé, jako například láska k bad boyovi, výjimečná hlavní hrdinka, která je vyvolená, tak trošku milostný trojúhelník, dobro bojující proti zlu... Ale i přesto je všechno výborně uchopené a napsané. Gena Showalter si dala s vymýšlením svého světa opravdu práci, věnovala obrovskou pozornost detailům a vše důkladně promyslela. Její podání temnoty (Myriadu) a světla (Troiky) je originální a mě bavilo odhalovat každou novou podrobnost o tomto světě. Jako studentka filozofie musím také poukázat na filozofický podtext příběhu. Jde o dílko, které nutí čtenáře přemýšlet nad vlastními názory. Co pro vás vlastně znamená dobro a co je zlo?


Zajímavá je také forma textu, která je obohacená o několik mailů a Tenleyiných básniček. Za poslední kapitolou se nachází také rozhovor s autorkou. Dozvíme se v něm například to, co bylo předlohou pro oba světy anebo která je Genina nejoblíbenější postava. Zaujalo mě to, že se snažila oběma světům napsat nějaká negativa i pozitiva, aby bylo pro hlavní hrdinku těžší se mezi nimi rozhodnout. To se rozhodně povedlo... ani já bych si po prvních pár kapitolách nevěděla vybrat.

V rozhovoru mě taky zaujala autorčina slova, kdy řekla: "Nepřemýšlím nad čtenáři, když píšu první verzi, protože vím, že se to nikdy nebude líbit všem. Píšu jen pro jednoho člověka. Až ty postavy samy rozhodnou, pro koho kniha je." Pro mě tato knížka určitě "je". Byla to láska na první pohled. Zbožňovala jsem ji od první stránky až po poslední a nesnášela jsem pauzy, kdy jsem musela knížku na nějaký čas zavřít. Myslela jsem na ni, až dokud jsem ji zase neotevřela. "První život" mi dokonale popletl hlavu a bez něho by byla moje knihovnička ochuzena o jeden dokonalý příběh.

Jediné, co mi vadí, je čekání na překlad dalších dvou dílů. Já je chci HNED!!! Okamžitě mi je přeložte! :D


Hodnocení: 100% Už se asi opakuju, ale tahle knížka je opravdu dokonalá! Dokonalá, dokonalá a ještě jednou dokonalá! Hlavní hrdinka mi byla okamžitě sympatická - není to žádná křehkoučká květinka, kterou musí chlap na každém kroku zachraňovat. Naopak je soběstačná, chytrá, zajímavá a její posedlost čísly ji odlišuje od mnoha tuctových knižních postav. Navíc má skvělý smysl pro humor. (Moje nejoblíbenější scéna je, když ji donutí navlíct se do holčičích šatiček s volánky a ona to komentuje slovy: "Super, budu ta nejkrásnější princezna v ústavu." :D) Oba hlavní hrdinové mají své kouzlo a přestože já měla slabost pro "hodného kluka", dokážu pochopit i Tenleyinu volbu.

Líbily se mi i popisy prostředí - ať už vnitřek blázince, tak jednotlivé světy. Autorka je sice postavila na základním stavebním kamenu všech klišé (země světla a země temnoty aneb parafráze pro boj dobra se zlem), přesto do každé vložila něco navíc. Díky tomu jsem hlavní hrdince dokázala uvěřit její rozpolcenost a nerozhodnost. V neposlední řadě chválím množství krve, které se Gena Showalter nebála na stránkách svého dílka prolít. Vždy si radši zvolím pořádně krvavou fantasy řežbu, než příběh, kde si všichni jen podávají ruce a před bojem se vždy usmíří. Tahle knížka je o smrti a nejde o klamavou reklamu. Je smrtí prosycená od začátku až do konce a to je jen dalším z obrovské hromady pozitiv, které přispěly k realističnosti a čtivosti knížky. Díky tomu jsem byla napnutá a až do poslední stránky jsem netušila, jak první díl této skvělé série dopadne. Teď, když už to vím, netoužím po ničem jiném, než po dalším díle... Já nutně potřebuju pokračování! A vám, kdo jste první díl ještě nečetli, říkám: "Na co proboha ještě čekáte?" ;)

Pokud vám moje přemlouvání nestačilo, tak si ještě můžete pustit povedený video trailer z dílny Knihy Dobrovský:


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega.

DALŠÍ DÍLY:

Druhý díl se jmenuje Lifeblood a třetí Everlife. Oba zatím nebyly v České republice přeloženy a vydány. Snad se jich dočkáme co nejdříve. :)

Lifeblood (Everlife, #2) Everlife (Everlife #3)

Podobné knihy: První konec (Lauren James), Hunger Games (Suzanne Collins), Divergence (Veronica Roth), Kost přání (Laini Taylor)

"První život" mi trošku připomínal duologii "První konec", kde se autorka také věnuje alternativám života po životě, i když trošku odlišným způsobem. Samozřejmě nelze upřít ani podobnost s YA bestsellery Divergence a Hunger Games, kde jde vždy o mezitřídní boj dobra proti zlu. Taky jsem viděla drobnou podobnost s mojí oblíbenou trilogií "Kost přání" od Laini Taylor, kde proti sobě válčí krásní andělé a chiméry (představující temnou stránku). Pokud se vám líbilo některé z těchto dílek, měli byste dát Prvnímu životu rozhodně šanci...

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 knizniholky knizniholky | Web | 16. dubna 2018 v 5:47 | Reagovat

Fíha, to vypadá opravdu dobře. A to jsem vůbec nevěděla, že se něco takového chystá. Tak děkuju za tip :-) Miška

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 16. dubna 2018 v 22:53 | Reagovat

Taky jsem o knížce neslyšela, dokud jsem si nepožádala o recenzáček. Ale pak se začala objevovat jeden pozitivní ohlas za druhým,... A ani já nemůžu říct jediné mínus...
(Jen mě trošku udivují ty nepříliš nadšené recenze zahraničních čtenářů, kteří vytýkal istyl psaní autorky - že bychom měli líp znějící překlad než originál? Protože to, co jsem četla já, bylo napsáno perfektně. :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama