Shrnutí ÚNOR (02/2018)

9. dubna 2018 v 0:48 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí ÚNOR (02/2018)

Tak jsem tu s měsíčním shrnutím za únor. Ano, čtete správně - nemusíte jedním očkem zkouknout datum, opět jsem nestíhala, takže píšu únorové shrnutí na začátku dubna... :D No jo, stydím se, vážně. Ani se nemůžu vymluvit na to, že jsem nestíhala. Čas by se našel, jen se mi do toho jaksi nechtělo. Měla jsem jarní lenivou náladu a odneslo to nejen psaní na blog, ale taky čtení. Přečetla jsem jen 3 knížky, hanba mi! Ale zase jsem pár hezkých kousků přikoupila, takže mám aspoň o čem psát. Jen doufám, že dubnové shrnutí nebudu zveřejňovat až někdy o prázdninách (s tímhle mým slimáčím tempem)... :D

Koupené knihy: (10)

1) Supernatural: John Winchester's Journal (Alex Irvine)
2) The Supernatural Book of Monsters, Spirits, Demons, and Ghouls (Alex Irvine)
3) DCKK #30: Wonder Women - Kruh
4) NHM #39: Wonder Man
5) UKK #29: Tajná válka
6) UKK #80: Spiderman: Pavoučí ostrov, část první
7) UKK #81: Spiderman: Pavoučí ostrov, část druhá
8) UKK #82: Avengers vs. X-Men (1.část)
9) Slyším tě všude (Connie Willis)
10) Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman)

Prvním přírůstkem byl balíček od slovenských Megaknih, který mi dorazil někdy začátkem února. Vevnitř se ukrývaly dva paperbacky v angličtině, obě od stejného autora Alexe Irvina: John Winchester's Journal a The Supernatural Book of Monsters, Spirits, Demons, and Ghouls. Jde o dílka, která ocení pouze fanoušci seriálu Supernatural (česky "Lovci duchů").


První zmiňovaná je deník Johna Winchestera (otce hlavních hrdinů Samma a Deana). První zápisek je věnovaný smrti jejich maminky, pak Johnově postupnému zaškolování v nadpřirozených věcech. Kousek už jsem přelouskala a zatím mám z obsahu mírně rozporuplné pocity. Postava Johna mi nebyla sympatická ani v seriálu, proto se nemůžu divit, že mě dost prudí i jako vypravěč. Knížka je ale pěkně zpracovaná po grafické stránce, je plná kreseb, poznámek a fleků, díky kterým to opravdu vypadá jako deník, co prožil mnohá dobrodružství a drželo ho hodně rukou.


Druhou knížku jsem zatím jen zběžně prolistovala, jde o typická "bestriář" s popisy příšerek, co se objevily v seriálu. Je opět ilustrovaný jednoduchými kresbami, kterých by klidně mohlo být i víc. Takhle v knížce převládá text. I tato knížka je ale pěkně graficky dolazená. Časem se k ní snad dostanu... :)


I v únoru jsem nakupovala komiksy, tentokrát opět v českém Tescu. V DCKK vyšla Wonder Woman: Kruh, která mě sice nějak extra jako postava nebere, ale ani mi nevadí. Film mě dokonce docela bavil, tak jsem se rozhodla vyzkoušet i nějaký komiks. Snad mě nezklame. :) V Nejmocnějších hrdinech Marvelu vyšel ve stejnou dobu komiks s podobně pojmenovaným superhrdinou - Wonder Man. O něm moc nevím, pamatuju si jen, že se lehce ochomýtl v prvním díle NHM #1: Avengers, kdy byl členem tohoto týmu. Na první pohled vypadá zajímavě, tak jsem zvědavá, jaký bude jeho vlastní svazek.


S komiksy ale ještě nekončím, protože mi přišel ještě jeden balíček na Slovensko. Tentokrát objednávka z bazárku. Jaká já byla nadšená, že se mi konečně podařilo sehnat první část Avengers versus W-Men. Dvojku a trojku mám už dlouho, jejich přečtení jsem ale odkládala do doby, než budu mít úvodní svazek. Radost z nalezení chybějícího dílu mi málem pokazila pošta, která se na mě seriózně vyprdla a nijak mě neinformovala o tom, že už je balíček dávno na poště. Kdyby mi nenapsal odesílatel, tak balík pocestuje zpátky k němu. :/ Naštěstí už mám komiksy úspěšně zabydlené doma. Kromě zmiňovaného Avengers versus X-Men jsem neodolala dvousvazkovému Pavoučímu ostrovu a Tajným válkám.


A na konec dvě klasické knížky. Obě jsem sehnala za úžasnou cenu (cca 100Kč/kus) na Databázi knih. Slyším tě všude je skvělá sci-fi od Connie Willis, kterou jsem před pár měsíci dostala jako e-knihu na recenzi od vydavatelství Metafora. Hrozně moc mě bavila a když jsem pak viděla tu zářivou stříbrnou obálku, hned mi bylo jasné, že ji musím mít doma i v hmatatelné podobě! Navíc si ji chtěla přečíst i moje maminka (kecám, donutila jsem ji) a mamča se e-knihám vytrvale vyhýbá. Už má i přečteno a líbila se.

Posledním přírůstkem je Neviditelná knihovna. Jelikož jsem dostala od nakladatelství Omega na recenzi druhý díl (Maskované město), chci si předtím první přečíst ten první. Tohle je zrovna jeden z kousků, na které se nejvíc těším. Je to fantasy a to já prostě můžu! ;)

Recenzní výtisky: (2)

1) Anna a Šarlota (Mária Blšáková)
2) Prekliata (Ružena Scherhauferová)


V únoru jsem dostala dva recenzní výtisky. První byl hrozně milým překvapením od slovenské spisovatelky Márie Blšákovej, která si přečetla moji recenzi na "Krik nevinných" a nabídla mi, jestli nechci zrecenzovat i její knížku. Mohla jsem si vybrat kteroukoli z autorčiny tvorby. Nadšeně jsem souhlasila a vybrala si Annu a Šarlotu, jež mi okamžitě padla do oka díky zajímavé anotaci. V "přečtených" se o této knížce ještě trošku rozpovídám...


Druhý recenzáček jsem si vybrala ze seznamu projektu PSA (Podporujme slovenských autorov). Na Prekliatej mě okamžitě zaujala dokonale strašidelná obálka. Anotace mě navnadila na pořádně mrazivý thriller, takže jsem neváhala. Knížku už mám přečtenou, takže můžete mrknout na recenzi. Ve výsledku to nebylo tolik strašidelné, jak jsem doufala... Škoda.

Výhra v soutěži: (2)

1) Our love challenges (Vít Libovický)
2) Božský (Christina Lauren)


V únoru se mi zadařilo vyhrát hned dvě valentýnská překvapení. Na FB stránkách "Our love challenges" jsem vyhrála skvělou knížku pro zamilované páry. Jestli ji využiju, to ještě uvidíme, ale její zpracování je dokonalé, takže jsem moc ráda, že ji mám v knihovničce. Doporučuju každé zamilované duši, co má s partnerem až příliš volného času a rádi by ho nějak smysluplně vyplnili společnými aktivitami. A pokud vás zajímají ukázky z knížky, doporučuji nakouknout do Valentýnské rozbalovačky. ;)


Z FB stránky Knihy.cz mi jako výhru v soutěži poslali romanťárnu Božský od Christiny Lauren. Jde o pátý a zároveň nejnovější díl série "Božský bastard". Já zatím žádný z předchozích dílů nečetla, ale dle anotace by měl jít číst i samostatně. Pamatuju si, jak byly spolužačky ze střední nadšené z "Bastarda" a "Cizince", o to víc jsem zvědavá, jestli se bude autorčin styl líbit i mně. Za knížku Knihám.cz moc moc moc děkuju!

Dárek: (3)

1) Pozývam ťa na večeru (Jana Benková)
2) Manuál zrelej ženy (Halina Pawlowská)
3) Další divné hlášky z knihkupectví (Jen Campbellová)

První dvě nejsou tak úplně dárek, ale nevěděla jsem, kam jinam je zařadit. Když jsem byla s přítelem v Tescu, zastavila jsem se u regálu s časopisy a psím pohledem ho přesvědčila, že tyhle dvě knížky musím mít. :)


Edici "Emma love" sbírám už dlouho. Hodí se vždy, když nevím, co číst. Stostránkové jednohubky mi nezaberou moc času ani místa v kabelce a nikdy mě nemůžou zklamat, protože nemám velká očekávání - jsem připravená na lehkou vtipnou romanťárnu s nekomplikovaným dějem. Pozývám ťa na večeru napsala jedna z oblíbených slovenských autorek Jana Benková, od které už mám docela dost načteno. Některé její dílka mi sednou, jiné ne. Každopádně na zabití nudy ideální.


Stejně tak i Manuál zrelej ženy od úžasné bavičky Haliny Pawlowské, kterou určitě znáte hlavně z pořadu "Banánové rybičky". Dost mě překvapil slovenský překlad a ještě víc mě zaujalo grafické zpracování obálky - knížka vypadá vážně dokonale! Rozhodně líp, než česká sestřička. Po zběžném prolistování jsem okamžitě zjistila, že mě tohle dílko bude stoprocentně bavit. Humor paní Pawlowské je legendární a já jsem věrnou fanynkou. Jen škoda, že některé její rýmovačky přeložené do slovenského jazyka nezní tak dobře jak původní verze. I tak jsem ráda, že se do jejich překladu Slovensko pustilo... :)


Třetí knížka už ale dárek byla - od mojí maminky. Zahlídla knížku Další divné hlášky z knihkupectví a napadlo ji, že by mě to mohlo bavit. Zatím jsem jen zběžně prolistovala a nepochybuju, že si najdu pár vtípků, nad kterými se zasměju. :D Teď si jen najít víc volného času, abych tu hromadu knížek mohla začít číst... :D

Přečteno v únoru: (3)

1) TY vyber, kdo přežije (Stephan R. Meier) .....430 stran
2) Potomkovia bohov (Vita Jamborová) .....252 stran
3) Blízko obzoru (Jessica Koch) .....464 stran
Celkem: 3 knížky /1146 stran

Ostuda, ostuda, ostuda! V únoru jsem přečetla pouhé 3 knížky. Polehčující okolností je to, že dvě z nich měli každá skoro 500 stran. Ale i tak jsem lenivá ostuda, co se celý únor válela u seriálu Superdrbna (Gossip Girl). :D


První přečtenou knížkou bylo sci-fi TY vyber, kdo přežije od rakouského spisovatele Stephana R. Meiera. Už "Blackout" mi dokázal, že Rakousko tyhle techno-thrillery psát umí, takže jsem nepochybovala, že i TY bude fajn počtení. Bohužel mě kapku zklamalo zpracování. Děj nebyl tolik napínavý, jak mohl být a autor zbytečně plýtval stránkami na nudné zdlouhavé popisy historie společnosti, místo aby se zaměřil na svého hlavního hrdinu a svět budoucnosti (který měl mimochodem vymyšlený úžasně! škoda, že mu nevěnoval víc prostoru)... Více o mém dojmu z knížky si můžete přečíst v recenzi TADY.


U sci-fi jsem zůstala i s další knížkou, tentokrát od slovenské autorky Vity Jamborové. Potomkovia bohov mě stylem vyprávění bavili mnohem více než TY, ale neměla bych je moc porovnávat, jelikož jsou každá o jiném tématu. Zatímco TY se zabývá alternativní budoucností a technorevolucí, Potomkovia bohov jsou o mimozemšťanech a děj se odehrává v současnosti na Slovensku. Bylo zajímavé číst sci-fi ze slovenského prostředí, nejsem na to u tohoto žánru zvyklá, o to vím však chválím autorčinu odvahu. Příběh byl dostatečně napínavý i zajímavý a závěr mě nadchnul. Jedinou větší výtku jsem měla k romantické lince, která byla do děje vsunuta trošku na sílu. Bez ní by byl příběh dokonalý. Ale i tak šlo o velmi zdařilé dílko a rozhodně doporučuju. Recenzi najdete ZDE.


Poslední přečtenou knížkou je Blízko obzoru. Po dvou sci-fárnách jsem dostala chuť vybočit ze svého oblíbeného žánru a zkusit něco úplně jiného. S Blízko obzoru jsem rozhodně šlápla mimo moji "zónu", je to totiž stoprocentní romanťárna založená na skutečném příběhu Jessicy (autorky) a její velké lásky Dannyho. Musím přiznat, že ač jsem po knížce zatoužila jen kvůli pěkné obálce, její obsah mě opravdu překvapil! Čtivý příběh, sympatické realistické postavy a spousta emotivních okamžiků, které s čitatelem pořádně zamávají. Navíc to nebyl žádný přehnaný "slaďák", jak jsem se původně obávala... Doporučuju a pro víc informací mrkněte SEM.


ÚNOR ve zkratce: nejlepší koupená kniha je "Slyším tě všude". To jsem věděla dávno předtím, než jsem knížku reálně držela v rukou. Už po přečtení elektronické podoby mi bylo jasné, že si tuhle krasavici dřív nebo později koupím, jen mě odrazovala trochu vyšší cena. Když jsem ji však našla na Databázi za pár kaček, nedokázala jsem odolat a nadšeně psala prodejci... Konečně ji mám v knihovničce, jupí! Hmatatelné knížky u mě stejně vždycky vyhrajou nad e-knihama...

Největším překvapením se pro mě stal slovenský překlad knížky od Haliny Pawlowské - "Manuál zrelej ženy". Nejen tato, ale i ostatní autorčiny knížky ve vydání od společnosti Liber Novus mají totálně dokonalé obálky! Chtěla bych je mít všechny. Jen škoda, že Halině stejně nejvíc sluší drzá ostrá čeština...


Největším únorovým zklamáním se pro mě stalo sci-fi "TY vyber, kdo přežije". Nejhorší je to, že ta knížka na to měla - klidně mohla být nejlepší přečtenou za tento měsíc a možná i jednou z nej za rok 2018... Samotný nápad byl ohromný a zajímavý. Jen škoda, že autor vyplýtval svůj talent na nezáživnou historii místo akční budoucnosti ovládané umělou inteligencí. Velká škoda!

Nejlepší přečtenou knížku měsíce je rozhodně "Blízko obzoru"! Kdyby mi někdo dopředu ukázal anotace všech tří knížek, které v únoru přečtu, nikdy bych netipla zrovna tuhle na vítěze. A přesto tomu tak je a Jessica Koch si zlatou medaili plně zaslouží. Blízko obzoru není nějaká obyčejná klišoidní romance, je to smutný příběh plný neštěstí, který se čtenáři vryje hluboko pod kůži.

Nejlepší knižní postavou byl Vladimír - ukrajinský kamarád hlavního hrdiny z knížky "Potomkovia bohov". Vlado byl neskutečně vtipný sympaťák a nešlo ho nezbožňovat. Druhým adeptem na nejmilejší postavu by pak byl kocourek Vasil ze stejné knížky. Přestože měl své temné tajemství, já si ho oblíbila. Je to kočka, co k tomu říct víc... znáte mě a moji úchylku na všechno kočkoidní. :D

Plány na BŘEZEN: Tím se radši ani nebudu zdržovat a letím pracovat na březnovém měsíčním shrnutí. :D Jestli vás ale zajímá, co jsem přečetla, tak vám napovím, že půjde o dvě romanťárny, dva thrillery a jeden zvláštní počin, jehož žánrové zařazení je mi stále záhadou,... ;) Máte se na co těšit.

Zatím pa a snad se u dalšího shrnutí potkáme dřív, než za dva měsíce (jak mám v poslední době ve zvyku, že?)... :D Jak jste na tom se psaním článků vy? Taky někdy absolutně nestíháte nebo je to pro vás hračka? A pokud máte nějaké fajn typy na rozvržení času, tak sem s nimi! :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Betty - hlavavknihach Betty - hlavavknihach | Web | 9. dubna 2018 v 18:29 | Reagovat

Supernatural!! <3 Miluju seriál a Jensena (:-D) a ten Johnův deník vypadá perfektně, budu muset něco s Lovcema spojeného i přečíst...:-)

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 12. dubna 2018 v 3:18 | Reagovat

[1]: Jj, kdo by Jensena dokázal nemilovat! <3 Já bych ráda sehnala přímo knížky o Sammovi a Deanovi, ale s těma je to složitější, než z těmihle dvěma. Jinak plánuju recenzi na Winchesterův deník, ale bůhví, kdy se k ní dokopu... :-D První musím deník dočíst a to s mojí hrozivou angličtinou nebude zrovna lehký úkol... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama