Květen 2018

S: Neviditelná knihovna: Maskované město (Genevieve Cogman)

20. května 2018 v 5:28 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman)

Po přečtení "Neviditelné knihovny" jsem nemohla jinak, než se okamžitě vrhnout na druhý díl. Jeho čtení mi bohužel znepříjemňovaly zkoušky, takže jsem od čtení hodně odbíhala k učení a celkově jsem se na děj nedokázala soustředit natolik, nakolik by si to takhle nápaditý příběh s detailně promyšleným světem zasloužil. Přesto mě "Maskované město" zaujalo. Magické Benátky plné nebezpečných zamaskovaných fae, nekonečné bludiště či legendy, které vyprávěním ožívají? To je jen drobeček z obrovské hromady autorčiných originálních nápadů. A stejně jako u prvního dílu, ani tady neplýtvá stránkami na zbytečné popisy. Tohle je prostě série narvaná čistokrevnou akcí a druhý díl není žádnou výjimkou...

Vydavatelství: Omega (ČR)

2.DÍL: MASKOVANÉ MĚSTO


ANOTACE: Život agentky a Knihovnice Irene, toho času působící v jedné z alternativních verzí viktoriánského Londýna, začíná být jednotvárný. Sbírá pro tajemnou Knihovnu významná beletristická díla a hezky zapadla do místní společnosti. Ale když je její učedník Kai, drak královského původu, unesen fae, její pečlivě vymyšlený život v utajení se začíná hroutit. Kaiův únos by mohl vyvolat konflikt mezi silami chaosu a řádu, který by zasáhl všechny světy a dimenze. A lidstvo by se mohlo octnout uprostřed křížové palby. Aby tomu zabránila, bude se Irene muset spojit s místním vůdcem fae a vydat se hluboko do světů chaosu, do verze Benátek plné temné magie, prapodivných náhod a neustálých oslav Karnevalu. Tam bude muset svého přítele zachránit dřív, než se z něj stane první oběť katastrofické války. Ale vyznat se v bouřlivé krajině politiky fae vyžaduje více než Ireninu akademickou moudrost a mrštný jazyk. Aby zabránila Armagedonu, bude možná muset obětovat vše, co je jí drahé...

"Vím, jak to s těmihle příběhy je," řekla...
"Žena si koupí devět párů železných bot a devět železných bochníků chleba a devět železných holí, a cestuje křížem krážem světem, dokud všechny boty neprošlape, všechny hole nebudou tenké jako sirky a ona nesní až do posledního každý kousíček chleba, a až teprve pak najde to, co hledá.
Ale tohle je jiný příběh..." (s.257)


Naše hlavní hrdinka, Knihovnice Irene, si pomalu začíná zvykat ve svém přiřazeném světě - steampunkovém Londýně, kde se prohání parou poháněné robotické stonožky a proslulí detektivové bojují s vlkodlaky. Už by se tu skoro cítila jako doma, kdyby neznámý zloduch neunesl jejího učedníka Kaie. Irene se bojí jak o život svého svěřence, tak i o osud všech světů. Kaiova dračí rodina jeho únos rozhodně nenechá jen tak bez odezvy. Takováhle provokace by mohla odstartovat válku mezi draky a fae, která by se stala zkázou pro mnohé dimenze. Knihovna se odmítá zapojit, detektiv Vale si na Irene jen vylévá vztek a Kaiův mocný strejda nemá zájem se jakkoli angažovat v hledání neposlušného synovce. Místo toho radši sedí na trůnu, pouští hrůzu a vyhrožuje.

Záchranná mise proto zůstává na Irene. Ta je nucena věřit nepříteli a vydat se daleko za samotnou hranici chaosu - do světa věčného karnevalu, do dimenze, kde všechno začíná a končí magickými Benátkami a kde všichni nosí obličeje zakryté maskami. Kde však začít s hledáním? Irene brzo zjišťuje, jak dokáží mocní fae manipulovat s životními příběhy ostatních tak, aby z nich vytvořili legendu. Kdo bude hlavním hrdinou Irenina hledání? Má vůbec šanci dočkat se šťastného konce nebo je pouze malou vedlejší postavou v příběhu někoho mnohem mocnějšího než je ona sama?

"Kdysi dávno, ve vzdáleném světě, byl kůň, který tryskem pádil přes země a moře..." (s.257)


Druhý díl přináší mnoho změn. Zatímco v prvním díle jsme se pohybovali v steampunkovém světě, v druhém díle se podíváme do magicky temných Benátek. Samo o sobě to není zlý nápad, právě naopak, ráda jsem s hlavní hrdinkou navštívila nový svět, který bylo třeba prozkoumat a odhalit jeho tajemství. Navíc na říše pravého chaosu jsem se opravdu těšila a autorčin popis nekonečného bludiště mě nadchnul. Jenže... nějak mi k sobě jednotlivé díly nepasovaly. Zatímco první díl bych doporučila i náročnějším čtenářům, protože sama Knihovnice Irene ukazuje pořádný rozhled a používá odborné termíny, v druhém díle jakoby se autorka snažila text zjednodušit, aby se zalíbila širšímu publiku. Bylo mi to líto, protože Irene z prvního dílu vyznívala mnohem inteligentněji a sečtěleji, což mi k práci Knihovnice pasovalo líp. Taky ztratila trošku svého vtipu a ani inspektor Vale nebyl tím přátelským sympaťákem, co dřív. Jako bych najednou četla o jiných lidech - i když je pochopitelné, že strach o přítele dokáže zamávat s lidskou psychikou, tady mi to prostě úplně nesedlo. Je to škoda, protože samotné Benátky a vytváření legend o mocných fae mě ohromně bavilo.

"...Lidé chtějí příběhy. Vy byste to měla vědět lépe než kdokoli jiný. Chtějí, aby jejich životy měly smysl. Chtějí být součástí něčeho většího, než jsou oni sami. Dokonce i vy, slečno Wintersová, chcete být hrdinnou Knihovnicí - nebo ne?
A pokud řeknete, že lidé potřebují svobodnou možnost být nešťastní, něco, co jim bude vnucováno bez ohledu na to, jestli se jim to líbí, nebo ne, pak budu zpochybňovat vaši motivaci." (s.250)


Grafické provedení je opět velmi vydařené, jak tomu bylo i u prvního dílu. Zdobený motiv se u obou dílů opakuje, je použitý stejný font písma a knížky od sebe odlišuje pouze barva (v tomto případě modrá). Knížka se mi vzhledově moc líbí. Tentokrát ale bohužel nepřekoná originální obálku. U původní verze mě zaujalo jak použití krvavě rudé barvy, tak i nenápadná symbolika (maska pod jménem autorky, která napovídá něco více o ději knížky). Škoda, že alespoň ta ikonka masky na našem vydání chybí - hned by bylo o bodík navíc.

Korektura je provedena dobře, nenašla jsem téměř žádný překlep. Líbilo se mi i nové a lépe provedené oddělování jednotlivých kapitol. Nemůžu opomenout ani všitou záložku, která je nepostradatelným prvkem knížek nakladatelství Omega. Líbily se mi také knihovnické legendy, rozhovor s autorkou a další bonusy na konci knížky.


Hodnocení: 75% Na Databázi knih většina čtenářů hodnotí druhý díl mnohem výše, než díl první. Já však v tomto budu výjimkou, protože se mi úvodní "Neviditelná knihovna" líbila o drobek více. Možná můžu shodit vinu na špatné období a stres ze zkoušek, díky kterému jsem nedokázala čtení věnovat dostatek pozornosti. Ale není to jediný problém, který s "Maskovaným městem" mám. Ačkoliv k sobě oba díly dokonale ladí po stránce grafické, po obsahové už to tak vyvážené nebylo. A to mi u série příide jako podstatný prvek - aby jednotlivé díly tvořily ucelený a dokonale sladěný příběh. Jenže tady tomu tak nebylo. Zatímco první díl jsem přirovnávala k filmech o dobrodružném knihovníkovi Flynnu Carsenovi, druhý díl byl svým příběhem mnohem více podobný Plánu útěku, což je film, kde se Silvester Stallone nechá zavřít do nebezpečné věznice, aby odtamtud pak mohl utéct. Oba filmy jsou opravdu skvělé, ale dohromady spolu nefungují. To, co mě bavilo v prvním díle, jsem ve druhém nenašla. A přestože mi "Maskované město" nabídlo mnoho jiných "dobrot", radši bych zůstala věrná původní chytré a sarkastické Irene.

Tím ale nechci nikoho odradit, protože tato knížka rozhodně za přečtení stojí a mě vážně moc bavila. Jen se v mých očích nevyrovnala prvnímu dílu. Přesto mě nový svět zaujal, příběh byl opět nabytý pořádnou dávkou akce, seznámili jsme se s novými zajímavými postavami a bloudili v nekonečném labyrintu (to miluju!). Čtení jsem si užila a na třetí díl se moc těším. Jen doufám, že Irene dostane možnost nám dokázat, jaká je skvělá a chytrá knihomolka. A taky chci víc sbírání knížek - doufám, že autorka Knihovnickou kariéru hlavních hrdinů ještě nepověsila na hřebík, protože to je za mě největším plusem této série. ;)


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji nakladatelství Omega.

V sérii "Neviditelná knihovna" vyšlo:


Na další díl se moc těším a co vy? Budu moc ráda, když mi napíšete, zda jste Maskované město četli, co si o knížce myslíte a jestli jste někdo měli podobné dojmy jako já. Líbil se vám víc první nebo druhý díl? :) Za každý komentář děkuju.


S: Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman)

7. května 2018 v 1:55 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman)

První dva díly této fantasy série na mě z knihovničky pomrkávají už celkem dlouho a já si pořád ne a ne najít čas. Mrzelo mě, že se k nim stále nějak nemůžu dostat, už podle anotace jsem totiž věděla, že tohle rozhodně bude můj šálek kávy. Přesto hrál osud proti mě a já se k prvnímu dílu dostala teprve teď. O to víc si vyčítám, že jsem se do něj nepustila už dříve, protože mě totálně dostal! Moje očekávání bylo stoprocentně naplněno, ne-li rovnou překonáno... ;)

Vydavatelství: Omega (ČR)

1.DÍL: NEVIDITELNÁ KNIHOVNA


ANOTACE: Sbírání knih může být někdy nebezpečné... Skutečností je, že pravda může být mnohem podivnější než fikce... Irene je profesionální špionka záhadné knihovny, stínové organizace, která sbírá důležitá beletristická díla ze všech časových období. Nyní byla ona a její tajemný asistent Kai vysláni do Londýna. Jejich mise: získání zvláště nebezpečné knihy. Problém: v době, kdy dorazí, je už kniha ukradena. Různé frakce londýnského podsvětí jsou připraveny bojovat na život a na smrt, aby tuto knihu získaly dříve než Irene a Kai. Dalším problémem je, že zákony přírody v tomto světě jaksi neplatí. Londýn je plný nadpřirozených bytostí a kouzelníků. A aby toho nebylo málo: Kai něco skrývá - tajemství, které by mohlo zničit celou naši realitu. Irene je chycena v záhadné síti smrtelného nebezpečí, protichůdných vodítek a zlověstných tajných společenství. A neúspěch není řešením, protože v sázce není jen Irenina pověst, ale povaha reality sama.

Hlavní hrdinka Irene pracuje jako Knihovnice a zároveň agentka pro neviditelnou Knihovnu. Ta seskupuje na místě odříznutém od času významná literární díla pocházející ze všemožných alternativních realit. Irene proto cestuje do různých alternativů, kde musí najít danou knížku, získat ji a donést své nadřízené do Knihovny. Většinou jde o jednoduché mise, které zahrnují maximálně útěk před oživlými chrliči a studenty kouzelnické školy. (Tak trošku Harry Potter ;))

Ticho prořízl náhlý, pronikavý zvuk. Kamenný oblouk nade dveřmi se roztrhl a z kamene se zformovaly rty, které vykřikly:
"Zloděj! Zloděj!" (s.8)

Tentokrát ale dostane mnohem složitější úkol. Má vyzvednout jedinečnou verzi Pohádek bratří Grimmů z dimenze, která je silně napadená chaosem. Díky tomu ji čeká steampunkový Londýn, kde neexistují telefony, ženy nemají příliš významné postavení, po nebi plují vzducholodě a po zemi běhají vlkodlaci, upíří, robotické stonožky a temní elfové. Knížku navíc někdo před Ireniným příchodem ukradl a nikdo neví, kde se v danou chvíli nachází...

"Takže, jak moc je to zlý?"
Zvažovala, že si zaboří prsty do vlasů, dostane hysterický záchvat a sedne si a několik hodin nebude nic dělat, zatímco se bude snažit vymyslet, jak se té práci vyhnout. (s.34)

Naštěstí na to naše hrdinka nebude sama, dostala s sebou totiž mladého sexy učně Kaie a do cesty se jim přimotá i uznávaný detektiv Vale (steampunkový Sherlock Holmes). Jenže Kai má svá temná tajemství, která můžou misi ještě víc zkomplikovat. Navíc na ně číhá bývalý Knihovník Alberich, jehož jméno je nechvalně známé všem agentům Knihovny. Ovládá totiž temnou magii a rád ostatní Knihvníky stahuje z kůže a posílá domů po kouscích...


Knížka mě opravdu překvapila svým neotřelým příběhem a hlavně propracovaností detailů. Dlouho jsem nenarazila na příběh, který by ode mně při čtení vyžadoval tolik představivosti. Možná i to je jedním z důvodů, proč má "Neviditelná knihovna" na Databázi knih poměrně slabší hodnocení - ne každý čtenář dokáže pracovat se svou fantazií natolik, aby si dokázal popisované světy představit. Taky chápu, že pro některé mohl být příběh trošku moc uspěchaný a zmatený, já s tím ale problém neměla. Hned od první stránky jsem si autorčin styl zamilovala a těšila jsem se na každou novou dimenzi, kouzlo a příšerku.

Taky musím zmínit, že mi děj lehce připomínal kombinaci filmového knihovníka Flynna Carsena (který stejně jako Irene hledal pro svou Knihovnu tajemné artefakty) a Harryho Pottera (jak pořádnou dávkou fantazie ze strany autorky, tak některými magickými prvky, jako například nekonečný labyrint schodišť v Knihovně). Samotný steampunkový Londýn mi připomněl skvělou slovenskou knížku povídek Norr, ochraňuj Britániu (recenze), která má stejnou dávku akčnosti a také se zaměřuje na velká detektivní esa. Všechna zmíněná dílka zbožňuju, logicky tedy nemůžu nezbožňovat Neviditelnou knihovnu, která kombinuje to nejlepší z různých žánrů - magie, steampunk, alternativní dimenze, špionáž a detektivku. Je to prostě jízda! :)

Co bych ještě neměla opomenout pochválit, je svěží humor hlavní hrdinky. Jak už jsem několikrát zmínila, já prostě miluju sarkasmus a hlavní hrdinka ho dostala do vínku pořádnou dávku. Je to výborným osvěžením obrovské hromady akce, kterou autorka dokázala narvat do poměrně malého rozsahu stránek (288).

Irene roztáhla sukně a otočila se, aby viděla na místnost, na tváři přišpendlený úsměv.
"Ne, tady se nic neděje, naprosto normální, tady můj přítel rád zírá na zámky a pohybuje v nich kousky kovu, dělá to denně a v neděli dvakrát..." (s.242)


Grafická úprava knížky je stejně povedená, jako obsah. Moc se mi líbí česká verze obálky od nakladatelství Omega, kde přední stranu lemují zlatavé ornamenty a celá knížka vyzařuje takové to zastaralé luxusní kouzlo vzácných výtisků. Líbí se mi i původní verze, přesto tu naši považuji za povedenější a lépe ladící k ději. Co se týče korektury a překladu, nenašla jsem nějak velký počet chyb. Jen pár překlepů, kdy mluvila jiná osoba, než logicky měla či kostrbatější slovosled. Ale s přihlédnutím na extrémně košatou slovní zásobu Genevieve Cogman, odvedla překladatelka dobrou práci.

Tady ještě malá vsuvka ohledně složitosti textu - i tohle totiž může být důvodem, proč některým čtenářům knížka nesedne. Autorka ráda používá výrazy, se kterými by mohl mít někdo problém. Jde jak o odborné termíny důležité pro děj a steampunkový Londýn (manuskript, zepelín) či o složitější slovní zásobu obecně (frivolní, altruistické, ostentativně). Osobně jsem s tím problém neměla a například takové zepelíny (vzducholodě) jsem si jednoduše vygooglila, ale chápu, že ne každému podobný styl psaní lahodí. Já však byla nadšená. Sem tam si ráda rozšířím nebo opráším "lepší" slovní zásobu. A k samotnému ději to dokonale sedlo. :)


Hodnocení: 90% Je mi líto, že jsem se k "Neviditelné knihovně" dostala teprve teď, protože jsem z této knížky nakonec opravdu nadšená. Líbil se mi originální nápad "agentky knihovnice" zkombinovaný s detektivkou, magií a vtipem. Hned při čtení prvních stránek mě příběh pohltil a nepustil až do konce. Děj nemá žádná slepá místa, pořád se něco děje a stále se posouvá dál. Hlavní hrdinové sice nebyli těmi největšími sympaťáky, na které jsem v literatuře narazila, nelezli mi ale ani na nervy a nejednali pitomě. Je nějakým zvláštním módním trendem, že se hlavní hrdinové chovají jako idioti a skočí záporákovi na každou lest. Irene, Kai i inspektor Vale jsou však dost chytří a jednají racionálně. Líbilo se mi, kolik prostoru autorka věnovala jejich myšlenkovým pochodům a detektivní práci.

Ale nejvíc ze všeho se mi líbil nápad s Knihovnou - kterého knihomola by taková nekonečná zásobárna vzácných knih z různých dimenzí nenadchla? A protože knížky čtou hlavně knihomolové, autorka moc dobře věděla, čím si svou fanouškovskou základnu získat. Kniha o knihovnici pracující pro super tajnou Knihovnu? Všude samé knížky? Plus kapka kouzel, za které by se nestyděla ani Hermiona Grangerová. Dokonalý koktejl, jehož výsledkem je výborná knížka, kterou nemůžu nedoporučit a moc se těším na druhý díl "Maskované město". :)


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách


V sérii "Neviditelná knihovna" vyšlo:


Podobné knihy: Norr, ochraňuj Britániu (Peter Jelínek), Harry Potter (J.K. Rowling), Doctor Who