S: Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman)

7. května 2018 v 1:55 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman)

První dva díly této fantasy série na mě z knihovničky pomrkávají už celkem dlouho a já si pořád ne a ne najít čas. Mrzelo mě, že se k nim stále nějak nemůžu dostat, už podle anotace jsem totiž věděla, že tohle rozhodně bude můj šálek kávy. Přesto hrál osud proti mě a já se k prvnímu dílu dostala teprve teď. O to víc si vyčítám, že jsem se do něj nepustila už dříve, protože mě totálně dostal! Moje očekávání bylo stoprocentně naplněno, ne-li rovnou překonáno... ;)

Vydavatelství: Omega (ČR)

1.DÍL: NEVIDITELNÁ KNIHOVNA


ANOTACE: Sbírání knih může být někdy nebezpečné... Skutečností je, že pravda může být mnohem podivnější než fikce... Irene je profesionální špionka záhadné knihovny, stínové organizace, která sbírá důležitá beletristická díla ze všech časových období. Nyní byla ona a její tajemný asistent Kai vysláni do Londýna. Jejich mise: získání zvláště nebezpečné knihy. Problém: v době, kdy dorazí, je už kniha ukradena. Různé frakce londýnského podsvětí jsou připraveny bojovat na život a na smrt, aby tuto knihu získaly dříve než Irene a Kai. Dalším problémem je, že zákony přírody v tomto světě jaksi neplatí. Londýn je plný nadpřirozených bytostí a kouzelníků. A aby toho nebylo málo: Kai něco skrývá - tajemství, které by mohlo zničit celou naši realitu. Irene je chycena v záhadné síti smrtelného nebezpečí, protichůdných vodítek a zlověstných tajných společenství. A neúspěch není řešením, protože v sázce není jen Irenina pověst, ale povaha reality sama.

Hlavní hrdinka Irene pracuje jako Knihovnice a zároveň agentka pro neviditelnou Knihovnu. Ta seskupuje na místě odříznutém od času významná literární díla pocházející ze všemožných alternativních realit. Irene proto cestuje do různých alternativů, kde musí najít danou knížku, získat ji a donést své nadřízené do Knihovny. Většinou jde o jednoduché mise, které zahrnují maximálně útěk před oživlými chrliči a studenty kouzelnické školy. (Tak trošku Harry Potter ;))

Ticho prořízl náhlý, pronikavý zvuk. Kamenný oblouk nade dveřmi se roztrhl a z kamene se zformovaly rty, které vykřikly:
"Zloděj! Zloděj!" (s.8)

Tentokrát ale dostane mnohem složitější úkol. Má vyzvednout jedinečnou verzi Pohádek bratří Grimmů z dimenze, která je silně napadená chaosem. Díky tomu ji čeká steampunkový Londýn, kde neexistují telefony, ženy nemají příliš významné postavení, po nebi plují vzducholodě a po zemi běhají vlkodlaci, upíří, robotické stonožky a temní elfové. Knížku navíc někdo před Ireniným příchodem ukradl a nikdo neví, kde se v danou chvíli nachází...

"Takže, jak moc je to zlý?"
Zvažovala, že si zaboří prsty do vlasů, dostane hysterický záchvat a sedne si a několik hodin nebude nic dělat, zatímco se bude snažit vymyslet, jak se té práci vyhnout. (s.34)

Naštěstí na to naše hrdinka nebude sama, dostala s sebou totiž mladého sexy učně Kaie a do cesty se jim přimotá i uznávaný detektiv Vale (steampunkový Sherlock Holmes). Jenže Kai má svá temná tajemství, která můžou misi ještě víc zkomplikovat. Navíc na ně číhá bývalý Knihovník Alberich, jehož jméno je nechvalně známé všem agentům Knihovny. Ovládá totiž temnou magii a rád ostatní Knihvníky stahuje z kůže a posílá domů po kouscích...


Knížka mě opravdu překvapila svým neotřelým příběhem a hlavně propracovaností detailů. Dlouho jsem nenarazila na příběh, který by ode mně při čtení vyžadoval tolik představivosti. Možná i to je jedním z důvodů, proč má "Neviditelná knihovna" na Databázi knih poměrně slabší hodnocení - ne každý čtenář dokáže pracovat se svou fantazií natolik, aby si dokázal popisované světy představit. Taky chápu, že pro některé mohl být příběh trošku moc uspěchaný a zmatený, já s tím ale problém neměla. Hned od první stránky jsem si autorčin styl zamilovala a těšila jsem se na každou novou dimenzi, kouzlo a příšerku.

Taky musím zmínit, že mi děj lehce připomínal kombinaci filmového knihovníka Flynna Carsena (který stejně jako Irene hledal pro svou Knihovnu tajemné artefakty) a Harryho Pottera (jak pořádnou dávkou fantazie ze strany autorky, tak některými magickými prvky, jako například nekonečný labyrint schodišť v Knihovně). Samotný steampunkový Londýn mi připomněl skvělou slovenskou knížku povídek Norr, ochraňuj Britániu (recenze), která má stejnou dávku akčnosti a také se zaměřuje na velká detektivní esa. Všechna zmíněná dílka zbožňuju, logicky tedy nemůžu nezbožňovat Neviditelnou knihovnu, která kombinuje to nejlepší z různých žánrů - magie, steampunk, alternativní dimenze, špionáž a detektivku. Je to prostě jízda! :)

Co bych ještě neměla opomenout pochválit, je svěží humor hlavní hrdinky. Jak už jsem několikrát zmínila, já prostě miluju sarkasmus a hlavní hrdinka ho dostala do vínku pořádnou dávku. Je to výborným osvěžením obrovské hromady akce, kterou autorka dokázala narvat do poměrně malého rozsahu stránek (288).

Irene roztáhla sukně a otočila se, aby viděla na místnost, na tváři přišpendlený úsměv.
"Ne, tady se nic neděje, naprosto normální, tady můj přítel rád zírá na zámky a pohybuje v nich kousky kovu, dělá to denně a v neděli dvakrát..." (s.242)


Grafická úprava knížky je stejně povedená, jako obsah. Moc se mi líbí česká verze obálky od nakladatelství Omega, kde přední stranu lemují zlatavé ornamenty a celá knížka vyzařuje takové to zastaralé luxusní kouzlo vzácných výtisků. Líbí se mi i původní verze, přesto tu naši považuji za povedenější a lépe ladící k ději. Co se týče korektury a překladu, nenašla jsem nějak velký počet chyb. Jen pár překlepů, kdy mluvila jiná osoba, než logicky měla či kostrbatější slovosled. Ale s přihlédnutím na extrémně košatou slovní zásobu Genevieve Cogman, odvedla překladatelka dobrou práci.

Tady ještě malá vsuvka ohledně složitosti textu - i tohle totiž může být důvodem, proč některým čtenářům knížka nesedne. Autorka ráda používá výrazy, se kterými by mohl mít někdo problém. Jde jak o odborné termíny důležité pro děj a steampunkový Londýn (manuskript, zepelín) či o složitější slovní zásobu obecně (frivolní, altruistické, ostentativně). Osobně jsem s tím problém neměla a například takové zepelíny (vzducholodě) jsem si jednoduše vygooglila, ale chápu, že ne každému podobný styl psaní lahodí. Já však byla nadšená. Sem tam si ráda rozšířím nebo opráším "lepší" slovní zásobu. A k samotnému ději to dokonale sedlo. :)


Hodnocení: 90% Je mi líto, že jsem se k "Neviditelné knihovně" dostala teprve teď, protože jsem z této knížky nakonec opravdu nadšená. Líbil se mi originální nápad "agentky knihovnice" zkombinovaný s detektivkou, magií a vtipem. Hned při čtení prvních stránek mě příběh pohltil a nepustil až do konce. Děj nemá žádná slepá místa, pořád se něco děje a stále se posouvá dál. Hlavní hrdinové sice nebyli těmi největšími sympaťáky, na které jsem v literatuře narazila, nelezli mi ale ani na nervy a nejednali pitomě. Je nějakým zvláštním módním trendem, že se hlavní hrdinové chovají jako idioti a skočí záporákovi na každou lest. Irene, Kai i inspektor Vale jsou však dost chytří a jednají racionálně. Líbilo se mi, kolik prostoru autorka věnovala jejich myšlenkovým pochodům a detektivní práci.

Ale nejvíc ze všeho se mi líbil nápad s Knihovnou - kterého knihomola by taková nekonečná zásobárna vzácných knih z různých dimenzí nenadchla? A protože knížky čtou hlavně knihomolové, autorka moc dobře věděla, čím si svou fanouškovskou základnu získat. Kniha o knihovnici pracující pro super tajnou Knihovnu? Všude samé knížky? Plus kapka kouzel, za které by se nestyděla ani Hermiona Grangerová. Dokonalý koktejl, jehož výsledkem je výborná knížka, kterou nemůžu nedoporučit a moc se těším na druhý díl "Maskované město". :)


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách


V sérii "Neviditelná knihovna" vyšlo:


Podobné knihy: Norr, ochraňuj Britániu (Peter Jelínek), Harry Potter (J.K. Rowling), Doctor Who

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Roni Roni | E-mail | Web | 7. května 2018 v 8:19 | Reagovat

Neviditelnou knihovnu jsem četla už před nějakou dobou, recenzí mám pořád jako koncept. Jsem hrozná. Maskované město taky čeká na poličce. V dubnu vyšel třetí díl, Hořící stránka tak se do toho musím pustit co nejdříve ať je celá trilogie pohromadě :)

2 Deni Deni | 19. května 2018 v 4:13 | Reagovat

[1]: Já jsem taky hrozná... nemůžu se dokopat napsat recenzi na druhý díl, i když byl fakt suprovní. :) Nějak jsem teď kvůli zkouškám demotivovaná a nemůžu se donutit ke psaní. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama