S: Neviditelná knihovna: Maskované město (Genevieve Cogman)

20. května 2018 v 5:28 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman)

Po přečtení "Neviditelné knihovny" jsem nemohla jinak, než se okamžitě vrhnout na druhý díl. Jeho čtení mi bohužel znepříjemňovaly zkoušky, takže jsem od čtení hodně odbíhala k učení a celkově jsem se na děj nedokázala soustředit natolik, nakolik by si to takhle nápaditý příběh s detailně promyšleným světem zasloužil. Přesto mě "Maskované město" zaujalo. Magické Benátky plné nebezpečných zamaskovaných fae, nekonečné bludiště či legendy, které vyprávěním ožívají? To je jen drobeček z obrovské hromady autorčiných originálních nápadů. A stejně jako u prvního dílu, ani tady neplýtvá stránkami na zbytečné popisy. Tohle je prostě série narvaná čistokrevnou akcí a druhý díl není žádnou výjimkou...

Vydavatelství: Omega (ČR)

2.DÍL: MASKOVANÉ MĚSTO


ANOTACE: Život agentky a Knihovnice Irene, toho času působící v jedné z alternativních verzí viktoriánského Londýna, začíná být jednotvárný. Sbírá pro tajemnou Knihovnu významná beletristická díla a hezky zapadla do místní společnosti. Ale když je její učedník Kai, drak královského původu, unesen fae, její pečlivě vymyšlený život v utajení se začíná hroutit. Kaiův únos by mohl vyvolat konflikt mezi silami chaosu a řádu, který by zasáhl všechny světy a dimenze. A lidstvo by se mohlo octnout uprostřed křížové palby. Aby tomu zabránila, bude se Irene muset spojit s místním vůdcem fae a vydat se hluboko do světů chaosu, do verze Benátek plné temné magie, prapodivných náhod a neustálých oslav Karnevalu. Tam bude muset svého přítele zachránit dřív, než se z něj stane první oběť katastrofické války. Ale vyznat se v bouřlivé krajině politiky fae vyžaduje více než Ireninu akademickou moudrost a mrštný jazyk. Aby zabránila Armagedonu, bude možná muset obětovat vše, co je jí drahé...

"Vím, jak to s těmihle příběhy je," řekla...
"Žena si koupí devět párů železných bot a devět železných bochníků chleba a devět železných holí, a cestuje křížem krážem světem, dokud všechny boty neprošlape, všechny hole nebudou tenké jako sirky a ona nesní až do posledního každý kousíček chleba, a až teprve pak najde to, co hledá.
Ale tohle je jiný příběh..." (s.257)


Naše hlavní hrdinka, Knihovnice Irene, si pomalu začíná zvykat ve svém přiřazeném světě - steampunkovém Londýně, kde se prohání parou poháněné robotické stonožky a proslulí detektivové bojují s vlkodlaky. Už by se tu skoro cítila jako doma, kdyby neznámý zloduch neunesl jejího učedníka Kaie. Irene se bojí jak o život svého svěřence, tak i o osud všech světů. Kaiova dračí rodina jeho únos rozhodně nenechá jen tak bez odezvy. Takováhle provokace by mohla odstartovat válku mezi draky a fae, která by se stala zkázou pro mnohé dimenze. Knihovna se odmítá zapojit, detektiv Vale si na Irene jen vylévá vztek a Kaiův mocný strejda nemá zájem se jakkoli angažovat v hledání neposlušného synovce. Místo toho radši sedí na trůnu, pouští hrůzu a vyhrožuje.

Záchranná mise proto zůstává na Irene. Ta je nucena věřit nepříteli a vydat se daleko za samotnou hranici chaosu - do světa věčného karnevalu, do dimenze, kde všechno začíná a končí magickými Benátkami a kde všichni nosí obličeje zakryté maskami. Kde však začít s hledáním? Irene brzo zjišťuje, jak dokáží mocní fae manipulovat s životními příběhy ostatních tak, aby z nich vytvořili legendu. Kdo bude hlavním hrdinou Irenina hledání? Má vůbec šanci dočkat se šťastného konce nebo je pouze malou vedlejší postavou v příběhu někoho mnohem mocnějšího než je ona sama?

"Kdysi dávno, ve vzdáleném světě, byl kůň, který tryskem pádil přes země a moře..." (s.257)


Druhý díl přináší mnoho změn. Zatímco v prvním díle jsme se pohybovali v steampunkovém světě, v druhém díle se podíváme do magicky temných Benátek. Samo o sobě to není zlý nápad, právě naopak, ráda jsem s hlavní hrdinkou navštívila nový svět, který bylo třeba prozkoumat a odhalit jeho tajemství. Navíc na říše pravého chaosu jsem se opravdu těšila a autorčin popis nekonečného bludiště mě nadchnul. Jenže... nějak mi k sobě jednotlivé díly nepasovaly. Zatímco první díl bych doporučila i náročnějším čtenářům, protože sama Knihovnice Irene ukazuje pořádný rozhled a používá odborné termíny, v druhém díle jakoby se autorka snažila text zjednodušit, aby se zalíbila širšímu publiku. Bylo mi to líto, protože Irene z prvního dílu vyznívala mnohem inteligentněji a sečtěleji, což mi k práci Knihovnice pasovalo líp. Taky ztratila trošku svého vtipu a ani inspektor Vale nebyl tím přátelským sympaťákem, co dřív. Jako bych najednou četla o jiných lidech - i když je pochopitelné, že strach o přítele dokáže zamávat s lidskou psychikou, tady mi to prostě úplně nesedlo. Je to škoda, protože samotné Benátky a vytváření legend o mocných fae mě ohromně bavilo.

"...Lidé chtějí příběhy. Vy byste to měla vědět lépe než kdokoli jiný. Chtějí, aby jejich životy měly smysl. Chtějí být součástí něčeho většího, než jsou oni sami. Dokonce i vy, slečno Wintersová, chcete být hrdinnou Knihovnicí - nebo ne?
A pokud řeknete, že lidé potřebují svobodnou možnost být nešťastní, něco, co jim bude vnucováno bez ohledu na to, jestli se jim to líbí, nebo ne, pak budu zpochybňovat vaši motivaci." (s.250)


Grafické provedení je opět velmi vydařené, jak tomu bylo i u prvního dílu. Zdobený motiv se u obou dílů opakuje, je použitý stejný font písma a knížky od sebe odlišuje pouze barva (v tomto případě modrá). Knížka se mi vzhledově moc líbí. Tentokrát ale bohužel nepřekoná originální obálku. U původní verze mě zaujalo jak použití krvavě rudé barvy, tak i nenápadná symbolika (maska pod jménem autorky, která napovídá něco více o ději knížky). Škoda, že alespoň ta ikonka masky na našem vydání chybí - hned by bylo o bodík navíc.

Korektura je provedena dobře, nenašla jsem téměř žádný překlep. Líbilo se mi i nové a lépe provedené oddělování jednotlivých kapitol. Nemůžu opomenout ani všitou záložku, která je nepostradatelným prvkem knížek nakladatelství Omega. Líbily se mi také knihovnické legendy, rozhovor s autorkou a další bonusy na konci knížky.


Hodnocení: 75% Na Databázi knih většina čtenářů hodnotí druhý díl mnohem výše, než díl první. Já však v tomto budu výjimkou, protože se mi úvodní "Neviditelná knihovna" líbila o drobek více. Možná můžu shodit vinu na špatné období a stres ze zkoušek, díky kterému jsem nedokázala čtení věnovat dostatek pozornosti. Ale není to jediný problém, který s "Maskovaným městem" mám. Ačkoliv k sobě oba díly dokonale ladí po stránce grafické, po obsahové už to tak vyvážené nebylo. A to mi u série příide jako podstatný prvek - aby jednotlivé díly tvořily ucelený a dokonale sladěný příběh. Jenže tady tomu tak nebylo. Zatímco první díl jsem přirovnávala k filmech o dobrodružném knihovníkovi Flynnu Carsenovi, druhý díl byl svým příběhem mnohem více podobný Plánu útěku, což je film, kde se Silvester Stallone nechá zavřít do nebezpečné věznice, aby odtamtud pak mohl utéct. Oba filmy jsou opravdu skvělé, ale dohromady spolu nefungují. To, co mě bavilo v prvním díle, jsem ve druhém nenašla. A přestože mi "Maskované město" nabídlo mnoho jiných "dobrot", radši bych zůstala věrná původní chytré a sarkastické Irene.

Tím ale nechci nikoho odradit, protože tato knížka rozhodně za přečtení stojí a mě vážně moc bavila. Jen se v mých očích nevyrovnala prvnímu dílu. Přesto mě nový svět zaujal, příběh byl opět nabytý pořádnou dávkou akce, seznámili jsme se s novými zajímavými postavami a bloudili v nekonečném labyrintu (to miluju!). Čtení jsem si užila a na třetí díl se moc těším. Jen doufám, že Irene dostane možnost nám dokázat, jaká je skvělá a chytrá knihomolka. A taky chci víc sbírání knížek - doufám, že autorka Knihovnickou kariéru hlavních hrdinů ještě nepověsila na hřebík, protože to je za mě největším plusem této série. ;)


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji nakladatelství Omega.

V sérii "Neviditelná knihovna" vyšlo:


Na další díl se moc těším a co vy? Budu moc ráda, když mi napíšete, zda jste Maskované město četli, co si o knížce myslíte a jestli jste někdo měli podobné dojmy jako já. Líbil se vám víc první nebo druhý díl? :) Za každý komentář děkuju.

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mora Leray Mora Leray | Web | 22. května 2018 v 17:34 | Reagovat

Tak toto byla super recenze! :-) Moc díky za názor, kniha mě začala lákat. Snad se k ní někdy dostanu.

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 29. května 2018 v 5:04 | Reagovat

Moc děkuju za pochvalu. :) Snad se ke knížce brzo dostaneš... Za sebe ji můžu jen doporučit - i když se mi první díl líbil víc, oba díly jsou dost originální a rozhodně si pozornost zaslouží... :)

3 stefek stefek | E-mail | 20. června 2020 v 17:46 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama