K: Nejúžasnější věc (Maja Lunde)

3. června 2018 v 1:38 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Nejúžasnější věc (Maja Lunde)

Už jako malá holčička jsem zbožňovala dětské knížky a miluju je dodnes. Jsem si jistá, že z nich budu unešená až do stáří, protože jsem jedním z těch knihomolů, kteří na věkové limity nekoukají a dokážu se zažrat i do leporela, pokud je pěkně zpracované. :D Ale jako i u jiných žánrů, taky tady mám své oblíbené prvky, které v mnou nejvýše hodnocených dětských knížkách nesmí chybět. Zaprvé: zajímavý příběh, nejlépe s nějakým poučením. Zadruhé: sympatické postavy nebo roztomilá zvířátka. Zatřetí: krásné ilustrace - čím lepší umělecké provedení, tím víc se nad knížkou rozplývám. A "Nejúžasnější věc" je úžasná ve všech třech bodech... ;)

Nakladatelství: Omega (ČR)


ANOTACE: Pohádka Nejúžasnější věc je vyprávění o tom, jak vznikla pizza, špagety a zmrzlina. Podivuhodný příběh o protivných šéfkuchařích, o zlobivém kocourovi, o pěti kakaových bobech, ale hlavně o dívce s bohatou představivostí. První dětská obrázková kniha norské spisovatelky Maji Lunde, kterou svými pohádkovými ilustracemi opatřil Hans Jørgen Sandnes.

Hlavní hrdinkou je malá holčička Ninon, která je smutná ze ztráty svého nejlepšího kamaráda Čoka. Ten se totiž odstěhoval do dalekého Mexika a přestože mu Ninon posílá dopisy, nedočká se žádné odpovědi, protože Čoko je ještě moc malý a neumí písmenka. Ninon se bezcílně potuluje po městě se svým tlustým kocourkem a nic ji nebaví. Ale jen do doby, než objeví ve schránce obálku! Jenže místo očekávaného dopisu v ní najde jen pět malých hnědých fazolek...


Ninon neví, co si se záhadnými fazolkami počít, tak je strčí do kapsy a vydá se s nimi do města, kde právě probíhá věhlasná kulinářská soutěž. Sjelo se sem kvůli ní mnoho světoznámých kuchařů z celého světa, aby připravili své místní delikatesy.

Všichni se snažili vytvořit něco úplně nového.
Novou chuť, kterou ještě nikdy nikdo nezkusil.
Tu nejúžasnější věc.

Do finále se dostane francouzský kuchař a italská kuchtička. Jejich boj je až do posledního momentu vyrovnaný a o vítězi nakonec rozhodne až náhoda... a tajemné fazolky, které Ninon samou nervozitou rozdrtila v kapse na prášek. Podaří se jí díky Čokovi vytvořit tu nejúžasnější věc?Předně musím pochválit ilustrace, které má na svědomí talentovaný Hans Jørgen Sandnes. Je to to první, co člověku padne do oka, když vezme "Nejúžasnější věc" do ruky. Musím přiznat, že než jsem si našla na knížku čas, nechala jsem si ji položenou v obýváku na stole a každý, kdo u mě byl na návštěvě (ať už mamka, babička nebo kamarádka) neodolal a začal si v knížkou listovat a prohlížet si obrázky. Tohle je prostě dílko, které dokáže zaujmout kohokoliv - mladšího i staršího, holku nebo kluka, milovníky knížek, ale i nečtenáře... Co víc si přát od dokonale provedené dětské knížky? Její předčítání bude bavit jak vaše děti, tak i vás. ;)


Ale ani obsahová stránka nijak nepokulhává za tou vizuální. Norská spisovatelka Maja Lunde nám již svůj talent dokázala ekologickým románem "Historie včel", který minulý rok vydalo nakladatelství Omega. Co mají obě knížky společného? Nápaditost! Stejně jako jsem byla před pár měsíci unešená z děje "Historie včel", jež si zcela právem vysloužily pět hvězdiček, tak i u "Nejúžasnější věci" musím obdivovat autorčinu nekonečnou fantazii a vypravěčský talent.


Hodnocení: 100% Tahle knížka je prostě úžasná! Úžasné ilustrace, úžasné postavy a úžasný příběh. Autorka dokázala i na poměrně malém prostoru (56 stran) vystavět funkční a zajímavou zápletku, která dokáže zaujmout mladší i starší knihomoly. Zábavnou formou pomáhá začínajícím čtenářům s rozšiřováním slovní zásoby, představuje názvy jídel (jako například hranolky, špagety, pizzu, palačinku nebo zmrzlinu) a střídá různé velikosti a barvy fontu, které napomáhají filtrovat podstatné informace. "Nejúžasnější věc" ale neučí děti pouze číst, učí je také to podstatnější, a to "zbožňovat knížky". Každý, kdo si tuhle knížku otevře a prolistuje, se do ní musí okamžitě zamilovat. Stejně jako já, moje mamka, babička nečtenářka a kamarádka, kterou zajímají spíše ženské romány. Všichni byli "Nejúžasnější věcí" uchváceni. A budete i vy, pokud si knížku pořídíte - ať už pro vaši ratolest nebo klidně i pro sebe - v knihovničce se vám určitě neztratí. Jen pozor, abyste při jejím čtení nedostali chuť na něco sladkého... :)


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku moc moc moc děkuji nakladatelství Omega.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama