NHM #25: Daredevil

15. června 2018 v 3:19 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Daredevil rozhodně patří mezi nejznamější a nejvýraznější postavy marvelovského světa. Snad ani neexistuje komiksový nadšenec, který by neslyšel o slepém právníkovi z Hell's Kitchen. Já ale musím přiznat, že ač mi bylo jméno Daredevil dobře známé, nikdy jsem žádný jeho komiks nečetla, dokonce jsem ani neviděla film nebo seriál na Netflixu. Jsem ostuda, já vím! Rozhodla jsem se to ale napravit a nemohla bych si do začátku zvolit lepší příběh, než je Millerův "Muž beze strachu". Kdo ho už četl (zřejmě většina lidí kromě mě), ten ví, že je to úžasné dílo. A kdo ho nečetl, ten by si ho určitě přečíst měl!

Nakladatelství: Hachette (CZ)


ANOTACE: Je slepý, ale ostatní smysly má vybroušené k nadlidské dokonalosti. Matt Murdock je Daredevil, Muž beze strachu. Nejprve se se Stanem Leem vrátíme na samý počátek v komiksu Daredevil č. 1, a pak dojde na jeden z nejúžasnějších příběhů vydavatelství Marvel Comics, na Muže beze strachu. Nechte se unést definitivní podobou původu jednoho z největších hrdinů Marvelu tak, jak jej ztvárnily ikony Frank Miller a John Romita jr. Sledujte, jak malý chlapec vyrůstá v symbol, v muže odhodlaného vyčistit zkorumpované podsvětí newyorské čtvrti Hells Kitchen.

Obsahuje komiksy:
  • Daredevil (Vol 1) č.1: Daredevilův původ
  • Daredevil: Muž beze strachu č. 1-5.

Než se ale dostaneme k legendárnímu Muži beze strachu, podívejme se na Daredevilovy první krůčky na stranách komiksu s retro sešitem "Daredevilův původ". Scénář má na svědomí světoznámý Stan Lee, který si tuto postavu i vymyslel. A že chudákovi Daredevilovi teda napsal pěknou minulost! Smutné dětství bez maminky, šikana ze strany spolužáků, smrt otce a slepota... Daredevil se s osudem vyrovnává po svém a rozhodne se najít vrahy svého otce. To je ve zkratce děj prvního sešitu - příběh plyne překvapivě svižně a přestože jde o ukecané retro, nenudila jsem se u něho, právě naopak. Už tento starší příběh upoutal mou pozornost.


Kresba Billa Everetta mě trochu mátla - některé panely byly nakreslené vážně pěkně (hlavně detaily na obličeje), jiné byly až trapně odfláknuté. Nejhorší byl asi pohled na Daredevilův žlutočerný obleček. Koukat se na něho déle, asi z toho taky radši oslepnu. Naštěstí měli podobný názor i první čtenáři, kteří se zasloužili o to, aby tvůrci Daredevila po pár číslech převlíkli. Dobře udělali, červená mu sluší mnohem líp.


Barvu oblečku ale nemusíme moc řešit, protože v hlavním tahounu svazku - pětidílném příběhu "Muž beze strachu", najdeme novější verzi Daredevilova původu a hlavní hrdina se tu objevuje víceméně jen v civilním oblečení. Příběh je vlastně znovu to samé, co jsme si přečetli už v prvním retro sešitu, jen roztahanější a hezčeji nakreslené. Mohla by to být už trochu nuda - číst znovu to samé, to by to ale nesměl psát Frank Miller. Tento autor je legenda a díky tomuto komiksu chápu proč. I když si děj plyne pomalu a nenajdeme v něm zrovna moc akce, napsaný je dokonale a čtenáři se vryje pod kůzi.


Dětství Matta Murdocka se ani v této verzi moc nezměnilo. Vyrůstal jen s otcem, vysloužilým boxerem a neměli moc peněz, taťka byl proto nucený přijímat práce, na které nebyl hrdý. Pomáhal v podsvětí vymáhat peníze a fingovat výsledky zápasů. Malý Matt se mezitím doma poctivě učil a otec ho plánoval poslat na vysokou. Pak ale nasal onen osudný den, kdy Matt uviděl nákladní auto, jak se řítí na důchodce přecházejícího cestu. Když náš hlavní hrdina dědulu odstrčil cesty, náklaďák se převrhnul a do očí se mu dostal radioaktivní odpad, který auto převáželo. Ani slepota chlapci nezabránila být nejlepším studentem a dostat se na právní fakultu. Pak mu ale mafiáni zabili otce a Mattův život nabral nový směr...


Abychom ale nemluvili jen o tom, v čem si je Millerova verze podobná s tou od Stana Leeho, koukněme i na rozdíly. Nejvýraznějším je rozhodně využití postavy Elektry. Jde vidět, že tahleta vyšinutá vražedkyně prostě Millerovi sedne. I když se v tomto svazku mihne jen na několika málo stránkách, pokaždé vás dostane. Dokonale zastíní Matta Murdocka a vy toužíte jen po tom, aby byl příběh věnovaný radši jí. Taky mě zaujalo, s jakou lehkostí je jejich románek popisovaný. Málo slov, málo společných panelů, spíš jen jakýsi emoční náboj, který je mezi touhle dvojicí krásně hmatatelný.


Velkou zásluhu na tom má i zajímavá kresba Johna Romity Jr., která je úžasně propracovaná a dokonale ladí k Milleru stylu vyprávění. Líbí se mi také to, jak si Romita pohrává s detaily a jak prokresluje pozadí. Když se podíváme na stránku jako na celek, tak to tolik nevynikne, ale pokud se zaměříme na každý jednotlivý panel zvlášť, nedá se nežasnout.


Obzvlášť kouzelné jsou právě strany věnované romantické lince s Elektrou - dvojstránka, kde sněží mě nadchla. Jedinou vadou na kráse je pro mě bohužel sama Elektra. Ač je to kouzelně šílená postava, v Romitově podání vidím pouze tu šílenost... Totiž... připomíná mi zlou čarodějnici z pohádky a rozhodně mi nepříjde ani kapku sexy. :/ Škoda.


Hodnocení: 95% Přestože obě dílka, které tento svazek NHMka obsahuje už česky dávno vyšla (retro sešit v UKK #85 a Muž beze strachu jako "Daredevil: Rok jedna"), já se s Daredevilem seznamovala úplně poprvé a musím říct, že jsem si nemohla přát lepší představení. Starší sešit "Daredevilův původ" byl až překvapivě dobrý, na to, že jde o retro. Sice trošku moc ukecaný, ale rozhodně ne nudný. Daredevil měl origin, který by mu jiní superhrdinové mohli závidět. Hlavním tahounem je ale Millerův "Muž beze strachu" a ten je prostě úžasný. Skvěle napsaný i nakreslený příběh s úžasně vyšinutou vražedkyní Elektrou ve vedlejší roli patří mezi ty, na které po přečtení tak lehce nezapomenete. Místy mi sice přišlo, že je Matt Murdock oproti Elektře až příliš nevýraznou postavou, ale ono je to asi dobře - právě proto je jejich vztah tak zajímavý. Bavilo mě to. Určitě jde o jeden z nejlepších komiksů, které v rámci Nejmocnějších hrdinů Marvelu vyšly a asi i jeden z nejlepších v mé knihovničce. Ráda si ho někdy znovu přečtu a nezabrání mi v tom ani to, že mi Romitova Elektra vzhledově připomína zlou čarodějnici... :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ElaS ElaS | E-mail | 24. února 2020 v 16:35 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti: http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama