NHM #38: Ghost Rider

11. června 2018 v 18:37 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Vzhledem k tomu, že se mi už blíží termín odevzdání mé ročníkové práce a já zatím napsala jen jednu stránku, rozhodla jsem se na ní trošku zapracovat. Díky tomu teď můžete očekávat pár recenzí na komiksy z NHM, jelikož je moje práce zaměřená na spravedlivé superhrdiny - konkrétně na Platónovu spravedlnost versus komiksová multiversa a zrovna Ghost Rider je jeden z mnou vybraných kandidátů na personifikovanou spravedlnost. Samozřejmě, že jeho spravedlnost má spíš podobu "oko za oko", ale obecně trestá zlo, což mu vysloužilo zasloužené místo v mém žebříčku…

Nakladatelství: Hachette (CZ)


ANOTACE: Johny Blaze uzavřel smlouvu s ďáblem...a prohrál! Teď křižuje zemi jako Ghost Rider, velkolepý rychlý přízrak! Ghost Rider si prokopal cestu na výsluní v roce 1972 a rozpálil celý komiksový svět! Seznamte se s původem vynikajícího kaskadéra Johnnyho Blaze, zatímco vám Dům nápadů představí zbrusu nový typ superhladiny. Pak se přidáte k Johnnymu na cestě skrz temnou stranu marvelovského vesmíru, když jeho planoucí zuřivost přetrhne řetězy Začarovaného kruhu, aby znovu vyjel!

Obsahuje komiksy:
  • Marvel Spotlight (Vol 1) č.5
  • Ghost Rider (Vol 6) č.1-7
Ghost Rider je ukázkou toho, jak se po sedmdesátých letech uvolnila pravidla svazující Marvelovské tvůrce. Do té doby si mohli jen nechat zdát o využití postav démonů, duchů nebo strašidel, když však začaly přicházet první hororové příběhy, čtenáři si je okamžitě oblíbili a chtěli víc. Přízrak pomsty "Ghost Rider" vsadil na drsný vzhled motorkáře s hořící lebkou místo hlavy a tím si vydobyl vlastní pravidelně vydávanou sérii. Jaký ale byl jeho první příběh? Stálo to za to?


Poprvé se Ghost Rider objevil v Marvel Spotlight č.5 a tento komiks samozřejmě nemohl v NHMku chybět. Jde vlastně o origin kaskadéra Johnnyho Blaze - nejznámějšího Ridera ze všech. Jeho příběh byl i zfilmovaný, takže pokud jste viděli film s Nicolasem Cagem v hlavní roli, bude vám děj prvního sešitu připadat hodně povědomý. Mladý Johnny slíbí svoji duši ďáblovi, pokud vyléčí nevyléčitelnou nemoc jeho nevlastního otce. Ďábel souhlasí a starého pána vyléčí, ten se však chvíli na to zabije na motorce. Johnnymu dojde, že ho démon Mephisto podvedl, nic se však nedá dělat a musí přijmout svůj úděl - měnit se v jezdce s hořící lebkou a nahánět po nocích zločince…


Pak následuje novější příběh Daniela Waye s moderní kresbou - 7 sešitů Ghost Riderovy šesté série. První čtyři sešity obsahují příběh "Začarovaný kruh". Jako první čtenáři padne do oka parádní kresba Javiera Saltarese a kolorizace Dana Browna. Johnny je uvězněný v pekle a snaží se odtamtud za každou cenu dostat.


Když se mu to konečně podaří, přicestuje s ním na zem několik stovek démonů, kteří jsou připravení rozpoutat apokalypsu a prolít potoky nevinné krve. (Nechci spoilerovat, ale vysvětlení toho, co jsou tito démoni zač opravdu stojí za to!) Mezitím se okolo Johnnyho začne ochomýtat Doktor Strange, který jako nejvyšší čaroděj Země zacítil průnik dimenzemi a přiletěl to prozkoumat. Jejich rozhovor nedopadne zrovna dobře a Johnny se až díky zásahu vyšší moci dozví, co to vlastně svým příchodem odstartoval.


Následuje sešit č.5 "Den, kdy se Johnny vrátil domů", což je vlastně taková retrospektiva příběhu z "Marvel Spotlight č.5". Náš hlavní hrdina se vrací do míst, kde prožil dětství a vzpomíná na své pravé rodiče i rodinu, která se ho následně ujala. Navíc se dozvíme pár nových zlomků vzpomínek na Roxanne, jeho velkou lásku a jak to s jejich vztahem dopadlo. Tato verze je mnohem méně naivní než původní retro sešit a ani Roxanne tu nevyznívá jako taková ufňukaná sebestředná blbka. Fajn osvěžení Johnnyho minulosti.


Poslední dva sešity č.6 a 7 obsahují příběh "Pekelný dluh". Okamžitě si všimnete, že se změnila vizuální podoba - kresbu má nově na svědomí Richard Corben. Bohužel mi tahle změna absolutně nesedla a přišlo mi, jakoby dějovou linku rozsekla na dvě nesourodé poloviny. A tím nechci říct, že by se mi tato kresba nelíbila, ona má něco do sebe, jen mi nesedí ke Ghost Riderovi ani k první polovině příběhu, která se držela spíš v temnější strašidelnější rovině, zatímco šestý a sedmý sešit místy připomíná parodii. Stačí se podívat na dvě verze ďábla Mephista a hned pochopíte, na co narážím…


Hodnocení: 90% Na Ghost Ridera jsem byla opravdu zvědavá, přeci jen jde o postavu, která se dost vymyká běžnému prototypu marvelovského superhrdiny. Johnny Blaze je na první pohled sympaťák - obyčejný dobrosrdečný chlap, který naletěl ďáblovi, upsal svou duši a teď neví, jak z téhle šlamastyky ven. Nedivím se, že jeho příběh čtenáře zaujal od prvního čísla. Starší sešit "Marvel Spotlight" mě překvapivě hodně bavil. Kresba nebyla úplně nejhorší, dalo se na to koukat a i příběh plynul svižně a byl plný zajímavých zvratů. Jediné, co mě vysloveně prudilo, byla postava Johnnyho milenky Roxanny, která pořád kňourala, bulela, psychicky vydírala a celkově se chovala jako otravné rozmazlené děcko. Přesto mě tento sešit dokázal skvěle navnadit na další Ghost Riderovy příhody.

"Začarovaný kruh" byl perfektní, a kdyby se i zbytek držel jeho kvality, dala bych jasných 100%. Líbila se mi kresba, bavil mě příběh a vysvětlení příchodu démonů na Zemi bylo prostě epické. Připomnělo mi to ty lepší řady seriálu Supernatural (Lovci duchů), kdy Sam s Deanem bojují proti Lilithiným pečetím. Skvělý nápad a já byla zvědavá, jak to dopadne. Samozřejmě se v tomto svazku rozuzlení nedočkáme - příběh končí nedokončeně a je mi to docela líto. Je mi jasné, že celou řadu (35 sešitů) do jednoho NHMka narvat prostě nejde, ale i tak je to škoda. Zajímalo by mě, jak to Johnny nakonec rozlouskne. A to i přesto, že mě poslední dva sešity docela zklamaly. Neladily ke zbytku knížky jak kresbou, tak zmateným stylem vyprávění a nejvíc mi vadilo, že se vytratilo to mrazivé temno, které mi ke Ghost Riderovi prostě sedělo. Navíc poslední stránky mi připomněly (opět) seriál Supernatural, avšak tu sérii, kde začalo být míň lovení duchů a víc nudné andělské politiky… Škoda. Díky posledním dvěma sešitům musím strhnout pár bodů, ale i tak hodnotím tento svazek velmi kladně a rozhodně jde o jedno z nejlepších dílek vydaných v rámci NHM.


PS: Hrozně ráda bych si přečetla navazující 8.-11. díl "Ledenda o Ospalé díře", kde Ghost Rider bojuje proti Jack O´Lanternovi. (Kresba se opět vrací do rukou Saltarese.) Ach jo, já si to asi seženu v originále! Tohle je komiksová série, která mi pěkně padla do noty... :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama