S: Neviditelná knihovna: Hořící stránka (Genevieve Cogman)

22. června 2018 v 3:12 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman)

Tak už mám konečně po zkouškovém, ročníková práce napsaná a najednou mám hromadu volného času. Konečně se můžu vrhnout na recenzáčky, které na mě poslední měsíc vytrvale pomrkávaly z knihovny a odváděly moji pozornost od učení. Jednou z knížek, na které jsem byla zvědavá nejvíc, je třetí díl série "Neviditelná knihovna". Tato fantasy má čtenáři hodně co nabídnout - fantastické alternativní světy, pyšní draci, manipulativní elfové, nekonečná knihovna, agentka knihovnice a temný záporák, ze kterého jde hrůza... Prvním dílem mě autorka nadchla, druhý už byl ale o kapku slabší, proto jsem nedočkavě očekávala vydání třetího dílu a doufala, že bude ze všech nejlepší. A byl? Na to si počkejte až na závěrečné zhodnocení. ;)

Vydavatelství: Omega (CZ)

3.DÍL: HOŘÍCÍ STRÁNKA

ANOTACE: Knihovnice a špionka Irene musí dodržovat jisté standardy, zejména když je v podmínce. A utíkat z mise skrze hořící budovu není moc dobrý nápad. Ale když úniková cesta domů vzplane, tak co jiného špionce zbývá? Zdá se ovšem, že brány do Knihovny se zavřely i v jiných světech. A co je ještě horší, zodpovědný za to he Irenin úhlavní nepřítel Alberich, který má políčeno na samotnou Knihovnu. Irene a její asistent Kai jsou vysláni do Petrohradu. Tam se na scéně objeví sám Alberich. Irene se mezitím pokouší zachránit svého přítele Valea, i když tím riskuje vlastní život. Ale přítel i samotná Knihovna za to přece stojí...

Irene, Kai a inspektor Vale se zotavují ze svého dobrodružného výletu do alternativních Benátek. Každý z našich tří hrdinů to zvládá jinak. Irene je otrávená nepříjemnými misemi, které mají byt trestem za neuposlechnutí pravidel knihovny. Kai se snaží skrývat svoje trauma z únosu. No a detektiv Vale, ten je na tom ze všech nejhůř - postupně podléhá poskvrnění chaosem, ztrácí svoji osobnost a stává se kopií Sherlocka Holmese, včetně jeho záliby v narkotikách. Ač se Irene s Kaiem snaží vymyslet způsob, jak svého přítele zachránit, nedaří se jim nic vymyslet. A zničehonic se na Irene vrhne Zayanna - fae, se kterou se spřátelila (jestli se tomu tak dá říct) v chaotických Benátkách...

Všichni fae byli přesvědčeni o tom, že jsou hrdiny svých vlastních příběhů.
Nebezpečné bylo to, že v těch chaotičtějších alternativních světech měl vesmír sklon s nimi souhlasit. (s.46)

Zayanniným příchodem se všechno jen zkomplikuje. Jako by nestačilo, že se Irene snaží někdo zabít a nechává jí všude možně podivné dárečky (jedovaté pavouky a jinou havěť), teď ještě musí vymyslet, jak se zbavit své přehnaně přátelské kámošky. Jako by nebylo problémů dost, portály mezi Knihovnou a alternativy začínají hořet. Přichází pradávný nepřátel, který má spadeno nejen na Knihovnu, ale i na samotnou Irene...

Nechat se zabít bylo neuvěřitelně snadné. To umí každý.
Zůstat naživu a v bezpečí bylo mnohem těžší. (s.61)

Naše hlavní hrdinka musí vyřešit, kdo se ji snaží zabít. Taky by ráda pomohla Valeovi, aby se vymanil z chaosu a Kaiovi, aby zase nabral sílu. Je třeba se zbavit otravné Zayanny, dračího sekretáře Li Minga a odpracovat si podmínku v Knihovně. A nakonec taky musí zachránit všechny světy - už zase. A tentokrát to nebude tak snadné vítězství, jako posledně. Bude třeba víc, než jen kapku štěstí...

"Ale za současných okolností tu knihu potřebujeme co nejrychleji. Nebudeš mít obvyklý čas na přípravu.
Víme, kde můžeš najít kopii, ale mohlo by být trochu obtížné ji získat."
Což znamenalo, že to bude pravděpodobně odporně složité a nebezpečné. (s.106)


Jsem moc ráda, že se třetí díl naladil na vlnu prvního. Irene někde vyhrabala zbytky svého rozumu, který ztratila kdesi cestou do alternativních Benátek. Sice jí i v tomto dílu chvíli trvalo, než se zorientovala (a musím přiznat, že jsem zrádce odhalila o hoooodně dřív, než ona), přesto jsem byla ráda, že se nám vrací chytrá knihovnice sršící sarkasmem. Dost bylo té naivní Irene! Taky se mi zdálo, že Vale je o drobeček rozumnější a snesitelnější, než v předchozím díle. I když mi stále připadá jako postava docela plochý a ráda bych se o něm dozvěděla více informací. (Možná v dalších dílech?)

Příběh je opět plný autorčiných originálních nápadů. To se musí Genvieve Cogman nechat - má úžasnou fantazii, která se dokonale promítá do jejího psaní. Jakýkoliv díl ze série vezmete do ruky, můžete si být jisti, že vás nadchne svou jedinečností. Ať už jde o neokoukané příšerky, promyšlené alternativní světy nebo zajímavé překážky, které musí hlavní hrdinka překonat. Genevieve zkrátka nehraje na malém hřišti, naopak nás nechá cestovat z jedné strany jejího vesmíru na druhý a hrdě nám předvádí svoji vizi. A pokud byste se obávali, že se v alternativech ztratíte, nemusíte mít strach. Vše je napsáno srozumitelně a nepřekombinovaně - rozhodně není problém se v něm zorientovat.

Co se mi líbilo na prvním dílu, to musím pochválit i tady - knížka je napsána velmi čtivě a děj svižně plyne. Prvních cca 100 stran nám sice nenápadně opakuje děj minulých dílů, což já moc nemusím, ale chápu, že to usnadňuje novým čtenářům naskočit do rozjeté série. Pak se ale rozjede hlavní zápletka, která stojí za to! Je to regulérní akční nálož plná nebezpečných pastí a pokusů o zachránění knihovny. V tomto díle se navíc navštívíme nový alternativ - tentokrát carského Ruska, kde vládne magie, po nebi létají saně, na nádraží cestující očuchávají medvědi a carevna má bílé tygry vycvičené k lovení lidí. No není už jen tohle dostatečný důvod pro to, abyste po "Hořící stránce" sáhli?


Co se týče zpracování, překlad i korektura mi přišla v pořádku, na žádné velké chyby jsem v textu nenarazila. Grafická podoba knížky dokonale ladí se zbytkem série a v knihovničce jim to spolu opravdu sluší. Obálka na první pohled vypadá velmi "knižně" a luxusně, což se k příběhu o knihovnici lovící výjimečné svazky rozhodně hodí. Na druhou stranu ohořelý motiv a tygří ornamenty z originální verze taky mají hodně do sebe a i toto vydání musí být klenotem každé knihovničky. :)

Hodnocení: 91% "Hořící stránka" předčila moje očekávání. Genevieve Cogman opět nabrala vítr do plachet a vrátila se ke stylu, v němž psala první díl. Jsem ráda, to mi totiž k této sérii sedí nejvíce. Druhý díl byl sice zajímavý, hlavním tahounem série ale vždy bude lovení knih v alternativních světech a Knihovna sama. Bez toho příběh ztrácí šťávu. Naštěstí se všeho potřebného ve třetím díle dočkáme - obtížných misí s kradením knížek, alternativního carského Ruska plného kouzel a nakonec také nebezpečného protivníka, který touží po zničení Knihovny. Postavy nestagnují, stále něco dělají a jejich charaktery se viditelně rozvíjí. Nejlepší je ale na "Hořící stránce" všechna ta prvotřídní akce, kterou je doslova narvaná. Po poněkud pomalejším úvodu se autorka pořádně rozjede a už vás ze svých drápků nepustí až do konce knížky. A závěr? No ten vážně stojí za to! Je epický! Pokud máte knížku ještě na hromádce nepřečtených, máte se opravdu na co těšit... ;)

Jsem ráda, že jsem se ke třetímu dílu série "Neviditelná knihovna" konečně dostala a nemůžu se dočkat dalšího pokračování. Doufám, že se ho dočkáme co nejdřív! :)

Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji nakladatelství Omega.V sérii "Neviditelná knihovna" vyšlo:


Budu moc ráda, když mi do komentářů napíšete, jestli jste už o této sérii slyšeli, co si o myslíte o třetím dílu "Hořící stránka" a jestli jste někdo měli podobné dojmy jako já. Který díl se vám líbil nejvíc? :) Za každý komentář děkuju.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama