Červenec 2018

Rozbalovačka č.7 (Knihy pre každého + komiks z Anglie)

29. července 2018 v 4:07 | Deni |  ROZBALOVAČKA

Tak jsem ani já neodolala úžasným výprodejovým cenám na portálu "Knihy pre každého". Prohlížet si jejich eshop mi pokaždé pěkně provětrá peněženku, jejich slevám se totiž opravdu nedá odolat. A potřebuju přece nějakou vhodnou četbu na léto, že jo?


Tentokrát jsem si ale dala limit 10€, abych za objednávku neutratila celou výplatu. Navíc i za takovou malou sumu se dá dobře nakoupit - v normálním knihkupectví bych možná pořídila jen jednu knížku, tady se mi ale podařilo ukořistit za stejnou cenu hned čtyři. Rozhodně si nemůžu stěžovat,...


A už vidíme vnitřek balíčku, i když obsah zatím zůstává tajemný. Krabice skrývala knížky obalené do bublinkové fólie - nepříliš bezpečné zabalení pro cestu Slovenskou poštou, ale naštěstí přežil bez úhony. Po rozbalení fólie na nás vykouknou první dvě knížky, obě v zářivých barvách...


Kromě knížek a účtenky byla v balíčku i záložka se sovičkami (z nové letní edice), první si tedy ukažme tu. Celkem klasika, nijak extra výjimečná, ale určitě dobře poslouží. Záložek přece není nikdy dost. ;)


Ale teď už knížky! Jak už jsem říkala, objednala jsem si čtyři. Jedno sci-fi, jedno dětské fantasy a dva kabelkové romány. Pro mě nejlepší kousek je ta zářivě růžová knížka s nahou barbínou. Čeští čtenáři obálku nejspíš nepoznají, slovenská verze je totiž od té naší hodně odlišná...


První dva kousky z balíčku: Posledná divočina mě zaujala hlavně obálkou a tím, že je to příběh (pohádka) o záchraně zvířátek. Trošku mě deprimuje, že není přeložený zbytek série, ale i tak to za těch pár centů zkusím. A pak samozřejmě zmiňovaná dystopická pecka Krásni od Scotta Westerfelda. Jde o druhý díl série "Oškliví".


Já měla před lety celou sérii půjčenou z knihovny a tolik se mi líbila, že jsem si ji zatoužila pořídit i domů. Třetí a čtvrtý díl jsem si objednala klasicky z obchodu za plnou cenu, první díl byl za pár korun v antikvariátu, ale druhý díl mi dodnes chyběl. Když jsem ho viděla v "Knihách pre každého" za necelé 3€, neodolala jsem. Neodradil mě ani jiný rozměr a typ vazby, což mi většinou dost vadí. Je pravda, že tady je ten rozdíl extrémně viditelný - slovenská verze je menší hardback v zářivých barvách a vedle zbytku série vypadá vyčnívá jako bolavý palec. I tak jsem si ho koupit musela.


Většinou mám radši hardbacky, ale tady se mi více líbí motiv na českých obálkách a taky lépe sedí k příběhu. Ta r;užová trošku připomíná holčičí slaďáky o hlavní hrdince, která si nejvíce ze všeho přeje zhubnout... Každopádně si stále plánuju sehnat i české vydání Krásných - jsem prostě knihokřeček a tato série je až moc velká srdcovka na to, abych se spokojila s neladící sérií. Taky je dost dobře možné (spíš pravděpodobné), že někdy v budoucnu koupím i slovenské Škaredé, ať mají Krásni kamarádku. Škoda, že Slovart nedovydal zbylé dva díly. Připadá mi dost blbé vydat jen první dva a na závěrečné rozuzlení se vykašlat. Naštěstí v češtině vyšly všechny díly.


Další dvě nové knížky jsou tak trošku brak - slovenské rádoby Harlekýnky od nakladatelství EvitaPress. Já nepatřím mezi skalní fanoušky Evitovek, ale ani se nijak výrazně nestavím proti nim. Pár výtvorů tohoto nakladatelství jsem už četla a byly mezi nimi jak hrozné patlaniny, tak skvělé čtivé knížky. Tyto dvě mě zaujaly nízkou cenou a exotikou. Mango, láska, karí má obsahovat i pár indických receptů, na které jsem dost zvědavá a Stretneme sa na svadbe by nás mělo zavést do Indie. (Jinak obě knížky jste mohli vidět i v češtině, vydalo je u nás nakladatelství Motto.) Ráda si ze zvědavosti přečtu o jiných kulturách a zrovna Indie se podle mě ke slunečnému, parnému létu parádně hodí... :)


Tak takhle vypadá pohromadě celý obsah balíčku. Čtyři kousky za 10€. Poslední divočinu v blízké době číst neplánuju, stejně tak Krásné (u nich mi šlo hlavně o doplnění chybějícího dílu série). Ale nějakou Evitovku si se sebou možná vezmu na dovolenou. Myslím, že se bude tématicky hodit - přeci jen taky odlítám do teplých krajin... ;)

Anotace:

Posledná divočina (Piers Torday) 1.díl
Dvanásťročný Kester Jaynes žije vo svete, v ktorom vyhynuli všetky zvieratá. Niekedy sa mu zdá, že mŕtvy je už aj on. Keď v akadémii pre problémové deti narazí na kŕdeľ hovoriacich holubov a na rozkazovačného švába, pomyslí si, že sa naozaj zbláznil. Zvieratá mu však čosi prezradia... Holuby ho odnesú do divočiny s poslednými živočíchmi, ktoré prežili. Jeho pomoc totiž potrebuje múdry jeleň. Spoločne sa vydajú na dlhú cestu, na ktorej ich sprevádza nadšené vĺča, rozmaznaná výstavná mačka, tancujúci myšiak a odhodlané dievča Polly.

Krásni (Scott Westerfeld) 2.díl
Tally je konečne krásna. Jej výzor je dokonalý, jej oblečenie je úžasné, jej frajer je totálne sexi a ona je najpopulárnejšia, nová krásna. Má všetko po čom túžila. Ale za všetkou zábavou - nekončiacimi večierkami, high-tech luxusom a úplnou slobodou - je ťaživý pocit, že niečo nie je v poriadku. Niečo dôležité. A potom dostane Tally správu zo svojej škaredej minulosti. Musí sa rozhodnúť či chce zabudnúť, alebo bude bojovať za svoj život, pretože autority nemajú v úmysle nechať na žive nikoho, kto vie o Dyme a starých škaredých.

Mango, láska, karí (Valijah Klásová)
Rozmanité chute Indie, okorenené štipkou lásky! Čo vás čaká, keď sa aj napriek pochybnostiam vášho okolia rozhodnete, že si otvoríte obchod s indickými koreninami a preniknete do tajov tejto orientálnej kuchyne? A čo ak vám to celé ešte okorení láska? Mladá manažérka Wali túži otvoriť si obchod s indickými koreninami. Na ceste za vysnívaným cieľom musí prekonať počiatočnú nedôveru, ktorú má k indickej kuchyni, ochutnať jedlá, ktoré dovtedy nepoznala, a neplánovane sa zamilovať do príťažlivého Pakistanca Šahída. Príbeh dopĺňa množstvo chutných receptov, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie. Autorka predstavuje známejšie, ale aj pre našinca úplne neznáme jedlá mnohých exotických chutí, presýtené vôňou garam masály a kráľa korenia kardamómu.

Stretneme sa na svadbe (Natalie Liu)
Skutočný príbeh Slovenky, ktorá povedala ÁNO mužovi z Indie. Evitovka, vďaka ktorej preniknete do mentality mužov, čo stále voňajú exotikou. Knižka, v ktorej svet nie je čierno-biely - ale farebný a korenistý, knižka, v ktorej kráča osudová láska ruka v ruke s obrovskou obeťou. Knižka, v ktorej nazriete do života obyčajných indických rodín, do vzťahov medzi manželmi... Je svedectvom lásky plnej rozdielov, vrcholov a pádov


Ale pořád ještě nejsme u konce rozbalovačky. Mám tu totiž ještě jeden balíček, který mi přicestoval z Anglie. Jde o moji úplně první objednávku z Book Depository. Dodnes jsem si nikdy z žádného zahraničního webu neobjednávala, bojím se toho jako čert kříže a mým největším úspěchem je, že jsem si zvládla na AliExpressu koupit nové boty. Ale objednávat knížku na portálu, kde je všechno v angličtině? Eh... No ale nakonec jsem svoji bezdůvodnou averzi překonala. :D


Tady vás nebudu dlouho natahovat s rozbalováním (ani by nebylo jak, jen jsem zatáhla za stužku a balíček se otevřel), rovnou vám ukážu komiks, který mě natolik lákal, až jsem sebrala odvahu si ho objednat. Jde o Ghost Ridera od Daniela Waye. Kromě něj byla v balíčku přibalená i záložka s motivem "The Famous Five" od Enid Blytonové. Na dobrodružstvích "Správné pětky" jsem vyrůstala, takže mi tahle drobnost udělala radost. :) Ale zpátky ke Ghost Riderovi...


Díky mé ročníkové práci, kterou jsem věnovala spravedlivým komiksovým superhrdinům jsem se zároveň dostala i k přečtení několika svazků Nejmocnějších hrdinů Marvelu. Jedním z nich byl i Ghost Rider a musím přiznat, že mě opravdu zaujal. Knížka obsahovala 7 čísel šesté série a hlavně začátek příběhu mě ohromně bavil. Připomínal mi trochu seriál Supernatural (Lovci duchů) - boj proti Luciferovi, Johnny Blaze utíkající z pekla, démon přicházející na náš svět,... Více se o ději rozepisuju v recenzi, takže když vás to zaujme, koukněte se tam. ;)


Každopádně jsem po přečtení 7 dílů pořád neměla dost a chtěla si přečíst i pokračování. Proto jsem si objednala z BookDepa svazek Ghost Rider by Daniel Way: The Complete Collection. kde by se mělo kromě prvních sedmi dílu nacházet ještě dalších 12, tedy sešity 1-19. Stál nějakých 25€, což za polovinu série není tak hrozná suma.Nejvíc mě lákají sešity 8-11, které vypráví legendu o Ospalé díře a Ghost Rider tam potká legendárního Jack O´Lanterna. To jsem prostě musela mít! Doufám, že si brzy najdu čas a chuť na čtení v angličtině, protože to vypadá jako parádní jízda! Těším se na to. :)


Překvapila mě ale tloušťka knížky - české NHMko se 7 sešity je stejně široké jako 19ti sešitový svazek v angličtině. To asi vypovídá o kvalitě a tloušťce papíru. Taky jsem si při listování všimla, že je rozdílné rozložení stránek. Když jsem si zkoušela prohlídnout pár stránek, které jsem již četla v češtině, vyznívají úplně jinak, čtenář má z nich úplně jiný pocit. Myslím, že tohle je zrovna věc, která dost mate a vydavatelé by se měli striktně držet rozložení originálu.

Anotace:

NHM #38: Ghost Rider
Johny Blaze uzavřel smlouvu s ďáblem...a prohrál! Teď křižuje zemi jako Ghost Rider, velkolepý rychlý přízrak! Ghost Rider si prokopal cestu na výsluní v roce 1972 a rozpálil celý komiksový svět! Seznamte se s původem vynikajícího kaskadéra Johnnyho Blaze, zatímco vám Dům nápadů představí zbrusu nový typ superhrdiny. Pak se přidáte k Johnnymu na cestě skrz temnou stranu marvelovského vesmíru, když jeho planoucí zuřivost přetrhne řetězy Začarovaného kruhu, aby znovu vyjel!

Ghost Rider By Daniel Way: The Complete Collection
Once upon a time, Johnny Blaze made a deal with the Devil - and to no one's surprise but his own, he got shafted. Now trapped in hell, with the Spirit of Vengeance bonded to his immortal soul and weighing him down, Johnny may have finally found a way out. But at what cost? From the depths of Hell to the glittering spires of Heaven, the Ghost Rider rides again, blazing new trails and dispensing fiery vengeance in his wake. Collecting: Ghost Rider 1-19


Tak a tím jsme se dostali na úplný konec dnešní rozbalovačky. Nešlo o moc známé kousky, přesto doufám, že jsem někoho nalákala a když ne, tak snad příště. Jinak, pokud máte rádi Hunger Games, tak koukněte na "Knihy pre každého". Slovenské vydání kompletních Hunger Games tam zlevnili na neuvěřitelnou cenu. Možná si ještě ten limit 10€ promyslím.... :D

K: Primadona (Zdenka Matejová)

24. července 2018 v 5:43 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Primadona (Zdenka Matejová)

Já jsem ten typ blogerky, která strašně nerada píše negativní recenze. Většinou se vyhýbám žánrům, co mě příliš nebaví a když už narazím na dílko, které mě zklame, snažím se najít alespoň malé pozitivum. Bohužel "Primadona" je jedna z knížek, kterou jsem šlápla totálně vedle a pozitiva se mi hledala velmi obtížně. Než ji ale ubytuju v Knihobudce, kde si bude hledat nového majitele (který třeba nebude tolik kritický, jako já), rozhodla jsem se sepsat své dojmy ze čtení. Touto recenzí se nesnažím nikoho urazit, ani autorku, ani nakladatelství, neexistuje knížka, která by se líbila všem a "Primadona" se mi bohužel nelíbila, přestože jsem jí dokonce dala druhou šanci a přečetla si ji po 3 letech znovu. Bohužel i napodruhé mi připadala úplně stejně hrozná...

Vydavatelství: EvitaPress (SK)


ANOTACE: Kniha s názvom Primadona prináša skutočný príbeh nabitý módnymi prehliadkami, silnou láskou, novým vzťahom a šokujúcim tajomstvom. Príbeh ako stvorený na horúce letné dni vám prinesie nielen osvieženie, ale aj nechcené odhalenie.

Som pre Olíviu nenahraditeľná.
Naozaj som. A to si nedomýšľam, to je skrátka pravda. (s.9)

Hlavní hrdince Janě je 35 let a překypuje až nezdravým sebevědomím. Svůj podíl na tom nejspíš má i její zaměstnání - pracuje totiž pro světoznámou módní návrhářku Olívii, jejíž modely se pravidelně objevují na červeném koberci. Jakožto Olíviina pravá ruka je jednoduše nenahraditelná a nebojí samu sebe poplácat po rameni a připomenout čtenářům, že to tak prostě je. Udiví ji jen to, když od svého okolí nedostane očekávanou dávku obdivu.

Čo som čakala?
Že nastúpim do električky, všetci začnú ochkať a achkať a odpadnú od toľkej krásy?
Že sa vo vozni bude ozývať: Ó, vy máte model od Olívie? Úžasné! Nech sa páči, tu si sadkajte...
Pochopiteľne, že po mne ani pes neštekol. (s.18)

Jenže díky svému pracovnímu nasazení a vysokým nárokům se Janě nedaří najít si dostatečně dokonalého chlapa. Její poslední partner odmítal používat deodorant, takže se s ním rozešla a kromě něho měla jen známosti na jednu noc, nic dlouhodobého. Všechno se ale změní, když záhadně zmizí Janin modrý "pežotík". Zaprvé se od této kapitoly nechutně zvýší počet zdrobnělin použitých v textu (až to vypadá, jako by hlavní hrdinka teprve procházela pubertou) a za druhé se konečně objeví chlap, který je jí hoden. Chutňučký policajtík Denis příjde vyšetřit krádež Janina autíčka a okamžitě si padnou do oka.

Fíííííííííha! Tak ja mám frajera!

Jejich vztahu nezabrání ani devítiletý věkový rozdíl - Jana je sice trošku nesvá z toho, že ulovila takového zajíčka, její Mucko s tím ale nemá nejmenší problém. Chodí spolu do kina, vaří si večeře a plánují společnou dovolenou. Vše vypadá ideálně, dokud Denis neodhalí svou pravou tvář. Dokáže Jana rozdýchat Muckovo nejtemnější tajemství?


Knížka byla přibalena jako dárek k měsíčníku Eva v červenci 2015 a vydalo ji slovenské vydavatelství EvitaPress, které se soustředí hlavně na romány pro ženy podobné Harlekýnkám. U těchto knížek je taky dost známá jejich kolísavá kvalita - většinou nejde o příliš vytříbené literární kousky, spíše by se daly označit za "braky", nicméně já měla doteď při výběru štěstí a nemohla si na Evitovky nijak stěžovat. (Například "Krvavá vášeň" byla výborná!) Bohužel u "Primadony" jsem teprve pochopila, proč někteří čtenáři nad Evitovkami ohrnují nos. Kdyby to byla první knížka, kterou od tohoto nakladatelství přečtu, asi bych po další taky nesáhla...

Hodnocení: 10% Opravdu nechci být na tuto knížku přehnaně zlá, ale i s oběma očima zavřenýma jí nemůžu ohodnotit výše, než jednou hvězdičkou. Hlavní hrdinka mi byla neskutečně nesympatická, první třetinu děje zabíralo jen její sebe-vychvalování, jak extrémně moc je pro slavnou Olívii nepostradatelná. Příchod mužské postavy mohl příběh zachránit, bohužel se tak nestalo. Nevadilo mi, že je policista Denis od hlavní hrdinky o devět let mladší, právě naopak - tohle téma mohla autorka více rozvést. (Co by například řekla Janina matka, až by jí svého partnera představila? Nebo Denisovi rodiče? Jak by to vypadalo, kdyby šla Jana s Denisem a jeho kamarády do hospody?...) Jenže autorka radši prostor vyplnila nedůležitými nudnými popisy společné dovolené a spoooooustou zdrobnělin (chutňučký, chutňulinký, Mucko, mňáu). Fuj! Toho cukrování bylo tolik, až jsem se obávala, abych už z pouhého čtení nedostala cukrovku.

Kéž bych mohla pochválit alespoň uměleckou kvalitu textu... Bohužel ani sloh není autorčinou silnou stránkou - chyby, časté opakování slov, divné konstrukce vět a v neposlední řadě podivně stylizované kapitoly, nikdy ne delší než 3-4 strany, které ve mě vyvolávaly dojem, jako bych četla něčí deník. Jenže můj deník je napsaný mnohem lépe, než tato knížka. Jednou z mála pozitiv je délka knížky - u celkových 115 stran se nebudete trápit dlouho, já měla dočteno tak za dvě hodiny. Druhým drobným plusem je Denisovo "tajemství". Nebudu spoilerovat, ale při lepším zpracování by mohlo toto téma sklidit úspěch. Bohužel právě zpracování je největším kamenem úrazu...

Po dočtení musím říct, že "Primadona" nebyla šťastnou volbou čtiva. Určitě se najde někdo, komu udělá radost zrelaxovat u nenáročné oddechovky, jakou Evitovky dozajista jsou, každopádně bych ani takovému čtenáři tuto knížku nedoporučila. Radši bych zmínila některé jiné kousky od nakladatelství EvitaPress, které mě osobně zaujaly mnohem víc, například psychologický román Láska z ulice od Miroslavy Varáčkovej nebo již zmiňovanou mrazivou detektivku Krvavá vášeň od Petera Debnára.

K: Zrcátko (Karl Olsberg)

22. července 2018 v 20:25 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Zrcátko (Karl Olsberg)

Lidstvo je nepoučitelné, to víme všichni. Nedokáže nás odradit žádná katastrofa způsobená našimi zásahy do přírody a neuváženým vývojem techniky. Odmítáme se změnit, přestože se na nás ze všech médií sypou apokalyptické předpovědi. Možná i proto si tolik vážím sci-fi žánru. Techno thrillery svým čitatelům totiž ukazují, jaké mohou být výsledky zneužívání techniky. A mnoho takovýchto dílek ve mě dokáže vzbudit nepříjemné pocity. "Zrcátko" je typickým příkladem knížky, která vás donutí přemýšlet nad budoucností. Německý spisovatel píšící pod pseudonymem Karl Olsberg (pravým jménem Karl-Ludwig Max Hans Freiherr von Wendt) nám přináší nový pohled na virtuální sítě, aplikace, ale také na samotnou podstatu přátelství. Děsivé, mrazivé a strašidelně reálné,...

Nakladatelství: Omega (ČR)


"Ahoj Andy," prohlásilo Zrcátko s jeho tváří.
"Jsem si jisté, že z nás budou dobří přátelé.
Neboť přece víš: sám sobě jsi nejlepším přítelem." (str.31)

Ačkoliv se technika vyvíjí mílovými skoky, člověk se cítí čím dál více opuštěný. Společnost Walnut System proto přijde s jedinečným nápadem, jak si svého nejlepšího přítele zajistit. Vytvoří "Zrcátko", virtuálního kamaráda, který je vlastně digitálním otiskem samotného uživatele. Jde o malý přístroj, podobný smartphonu, doplněný o speciální brýle a sluchátko, díky čemuž vidí, slyší a snaží se pochopit zájmy uživatele. Všechny získané informace zaznamenává na zrsíti, data vyhodnocuje a nabízí pak svému majiteli to - dle Zrcátka - nejlepší řešení. Dokáže vám poradit ohledně randění, změny partnera, najít vhodnější práci, automaticky překládá cizí jazyky, je také skvělým pomocníkem hendikepovaným. Lidé si postupně na Zrcátko tak zvyknou, že už nedokáží a ani se nechtějí sami rozhodovat. Proč by taky měli, když jim jejich nejlepší kamarád ve všem poradí? Zrcátko je přece dokonalý odraz svého uživatele, takže ví nejlíp, co je pro nás dobré, nebo ne?

To znamená, že když si člověk vypěstuje pocity, jako například zálibu v dobrém červeném víně, tato záliba je pak napodobena v neuronové síti v zrmozku a na zrsíti, správně?
-Tak nějak, ano.
- Nedalo by se pak říct, že si i samotné Zrcátko vypěstovalo zálibu v červeném víně?" (str.201)

Reportérku Freyu, programátora Linuse, spisovatele Andrého, autistu Andyho, jeho přítelkyni Victorii a slepou dívku Marnu svede nepřímo dohromady právě Zrcátko. Začne se totiž chovat podivně, jakoby sledovalo své vlastní zájmy. Což se zdá jako nemožné, obzvlášť když Walnut Systém tvrdí, že veškeré informace uložené na zrsíti jsou dokonale chráněné proti úniku dat. Je opravdu tak nereálné, aby se síť začala chovat podle vlastních pravidel? Proč na Freyina přítele samovolně zaútočí její dron a co se Zrcátku nelíbí na Andyho vztahu s Viktorií?

To, co jsme Zrcátkem stvořili, je možná horší než Terminátor: falešní přátelé. (str.216)

A co když síť začne manipulovat, lhát a podvádět? Pokud uživatel přestane Zrcátku věřit, stane se jejím nepřítelem a pak je zrsíť ochotna jít přes mrtvoly, jen aby narušitele eliminovala. Z nejlepšího přítele se pak stane nejhorší nepřítel...

"Sám sobě jsi nejlepší přítelem!" - to může být pravda.
Ale tvé Zrcátko není ty. Nikdy na to nezapomínej! (str.251)


Děj je rozdělený do tří fází, které ukazují, jak se vliv Zrcátka na jeho uživatele stupňuje. Sledujeme vývoj od prvního beta testování, kdy zachrání život otci svého stvořitele, jsme svědky zavedení přístroje mezi lidi a vidíme, jak se vybrané postavy seznamují s funkcemi Zrcátka. Autor nám představuje široké spektrum osobnosti, kdy každá je jiná a každá se se svým Zrcátkem vypořádává jinak. Kromě výše zmíněných postav, autor neopomene ani kapitoly z pohledu tvůrce zrsítě a vše okoření i několika záporáky, kteří se díky své naivitě přáním Zrcátka plně podřídí.

Grafická stránka knížky se mi velice líbí. Česká obálka je podle mě ještě lepší, než původní německá. Překlad se mi zdál v pořádku. Kapitoly jsou velmi krátké a často končí cliffhangerem, díky čemuž je velmi těžké se od čtení odlepit. Stránky ubíhají přímo nadzvukovou rychlosti, takže se ani nenadějete a budete na konci knížky. Ze strany úpravy textu bych ještě ráda pochválila poznámky pod čarou. Je fajn, že je nakladatelství konečně umístilo do zápatí stránek a ne až na samotný konec knihy. Ušetřilo tím čtenáře otravného listování. Super!


Moje hodnocení: 77% Zrcátko je skvěle napsaná čtivá knížka, která poukazuje na nebezpečí moderních technologii. Díky krátkým kapitolám se čte opravdu rychle a dokonce se mi stalo, že jsem se v některých místech nedokázala od stránek odtrhnout. Líbilo se mi, jak autor dopodrobna propracoval technologii virtuálního světa Zrcátka a velkou pochvalu zaslouží i za postavy, které jsou zajímavé a snadno rozlišitelné. U knížek, kde se střídá větší množství charakterů často mívám problém se zorientovat, tady šlo však o natolik rozdílné osobnosti, že se absolutně nedalo si je splést.

Na druhou stranu musím strhnout pár bodíků za předvídatelnost. Co si budeme nalhávat, knížek na toto téma není v knižním světě zrovna málo a Zrcátko se nijak extra nesnaží vymanit z prototypu typického techno thrilleru o ovládnutí společnosti stroji. Stejně jako Terminátor, Já Robot nebo mnou nedávno čtená sci-fi Ty vyber, kdo přežije, i tato knížka má předvídatelný konec a rozuzlení mě nijak nepřekvapilo. Dokonce mi připadá, že se o moment překvapení autor ani nesnažil, jakoby si byl dobře vědom toho, že nepřichází s ničím novým. Zaměřil se spíše na kvalitu zpracování, a to se mu musí uznat - kvalitu jeho dílko rozhodně má. Jde vidět, že přepracovával své původní dílo "Systém" a už věděl, které informace jsou pro čtenáře nejpodstatnější. Neplýtvá zbytečně stránkami, zaměřuje se hlavně na dialogy, jdoucí k podstatě věci a nenatahuje děj nudnými popisy. I tak bohužel musím jednu hvězdičku strhnout kvůli tomu, že neokořenil závěr alespoň kapkou překvapení. Přesto jde o výborně zpracované dílko, které si pozornost zaslouží. Pokud toužíte po kvalitním příběhu a nevadí vám, že postrádá originalitu, musíte si Zrcátko přečíst. Já, Robot je přeci pořád skvělý film, i když ničím nepřekvapí a stejně tak je tomu i u Zrcátka.

Na závěr se podělím o pár vět autorova epilogu:

"Našim problémem není technika, nýbrž způsob, jak s ní zacházíme. Je v našich rukou - Vašich, milé čtenářky a milí čtenáři - zda nás nové technologické možnosti nadcházejícího desetiletí zavedou do lepší budoucnosti či do orwelovské dystopie totální kontroly a rozhodování stroji..." (str. 447)

K tomu není co více dodat, jen snad to, že knihu doporučuji naprosto všem a naprosto všichni bychom se měli nad sebou a svojí lehkovážností, s jakou přijímáme nové technologie, pořádně zamyslet.


Podobné knihy: TY vyber, kdo přežije (S.R.Meier)
Podobné filmy: Terminátor (1984), Já, Robot (2004)

Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega.

S: Hlasy: Ochránce (G.X.Todd)

16. července 2018 v 1:56 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Hlasy (G.X.Todd)

Postapokalyptické sci-fi je zvláštní žánr. Ukazuje nám nejrůznější scénáře zániku světa, ale taky to, jak se v těch nejhorších chvílích dokážou lidé zuby nehty držet života. Přestože jsem milovnicí knih, u tohoto žánru většinou upřednostňuju filmová zpracování. Je to asi tím, že filmy dokáží lehčeji vybudovat atmosféru ponurou hudbou, ukázat nám mrazivé záběry zničených měst a nahánění hlavního hrdiny záporáky je taky akčnější. Přesto jsem pořád doufala, že najdu knížku, která ve mě vyvolá stejně napnuté pocity, jako sledování postapo filmů. A konečně se zadařilo... Ochránce je výjimečné dílko a přestože prostředí nijak nevyniká nad jinými sci-fárnami, má v sobě něco, co ho nad ostatní povyšuje. Při čtení jsem si připadala, jako bych sledovala úžasně napínavý film...

Nakladatelství: Omega (ČR)

1.DÍL: Ochránce

ANOTACE:Ochránce je divokou jízdou k místu, kde vás hlasy ve vaší hlavě buď spasí, nebo zavraždí... Ve světě kde je nedostatek koktejlů, poslouchá cizinec hlas ve svojí hlavě, který ho nabádá k tomu, aby si koupil limonádu od dívky, která sedí u zaprášené cesty. Tato chvíle je k sobě připoutá. V téhle době je nebezpečné poslouchat svůj vnitřní hlas. Ti, kteří jej slyší, se s tím nikomu nesvěřují. Tyhle hlasy mají záměr. A setkání Poutníka s Lacey má důvod. On ho ale ještě nezná.


Nenormální na něm bylo to, že mluvil s hlasem ve své hlavě, který se jmenoval Jonah, a to už více než šedesát let.
Mike Ruby prozradil, že má přijít spousta dalších hlasů, ničivých hlasů, a mnoho lidí přiíjde o život. Neměla se ale bát, protože to byl první krok k lepší a světlejší budoucnosti. A tak ji na své smrtelné posteli daroval Jonaha a ten se stal jejím novým kamarádem... (str. 10)

Ve světě, kde se většina lidstva zasebevraždila nebo povraždila kvůli tajemným hlasům ve své hlavě, cestuje Poutník krajinou a společnost mu dělá jeho vlastní Hlas. Tenhle našeptávač je ale jiný než většina ostatních - nepokouší se jím manipulovat ani uškodit. Právě naopak, někdy se zdá, že je Hlas jediným Poutníkovým přítelem. I když nechtěným.

Při své cestě zpustlou Amerikou narazí na něco neuvěřitelného. Stánek s domácí citronovou limonádou. V tomto světě, kde nikdo nemá dostatek jídla, restaurace neexistujou, obchody jsou vyrabované a lidé loví vše, co se hýbe, je stánek s citronádou šílenost. Poutník neodolá, zastaví a seznámí se s šestnáctiletou Lacey, která mu nabídne pití výměnou za odvoz. Po smrti své babičky, která ji roky chránila před nebezpečím vnějšího světa se Lacey rozhodla vyrazit na sebevražednou misi a najít svoji starší sestru Karey. K tomu ale potřebuje odvoz. Naštěstí má Poutník rád limonádu a i když o nového spolucestovatele příliš nestojí, nedokáže dívku odmítnout. Lacey vyráží do světa a neví, co ji na její pouti čeká - nebude to nic moc příjemného...

Poutník uhnul pohledem jako první. Oči mu zabloudily k osamělému autu před pokojem číslo 8.
..."Co myslíš, že tam je?" zeptala se. Oba zírali na zavřené dveře čísla osm. Z místa, kde stáli, byly vidět zatažené záclony.
"Nic dobrého," řekl. (str. 74)


K dvojici se brzy přidává třetí cestovatelka - Alex, se kterou se život vůbec nemazlil. Mezi našimi hrdiny začíná vznikat silné pouto. Má však přátelství šanci proti krutosti světa, ve kterém žijí? Nebylo by lepší být sám a nevázat se na nikoho, koho vám může osud během jedné vteřiny sebrat? A co Poutníkův Hlas, který se skrývá v jeho hlavě, můžou mu důvěřovat? Svět je zničený a neexistuje žádná naděje na jeho zlepšení. Bude to pořád horší a horší - má cenu proti tomu bojovat?

Byla to skupinka tvořená špínou, kostmi a útržky oblečení, jejichž oči v jejich popelem zašpiněných tvářích bíle zářily. Nad ohněm opékali malého psa. Neobtěžovali se tím, aby ho stáhli z kůže nebo mu sundali obojek. Když Poutníka zpozorovali, vstali a křičeli a nahněvaně máchali rukama, aby ho odehnali. Nepoznal žádná ze slov, která použili. Zapomněli, jak svá zběsilá mínění vyslovit.
Měli ke zvířatům blíž, než ten chudák, kterého si pekli. (str. 138)

Česká obálka knížky perfektně pasuje k postapokalyptickému sci-fi příběhu a dokáže na první pohled zaujmout. Přesto se mi díky své tajemnosti o maličko více líbí původní anglická verze se zlatým kruhem. Obě jsou dost povedené. Překlad i korektura mi přišli v pořádku a nechyběla ani všitá žlutá záložka. Hodně zajímavá je také autorčina úvodní poznámka, které doporučuji věnovat pozornost, i když třeba běžně předmluvy nečtete - mě z ní pořádně zamrazilo...


"Ochránce" je v mnoha věcech odlišný od většiny knížek tohoto žánru. Předně je v něm hromada krve a brutality, což mi vyhovovalo. Nesnáším, když spisovatelé šetří city čtenáře. Proč? Přece když chci psát o konci světa a o rozkladu společnosti, tak se nemůžu bát přitvrdit. Toddová je ale pěkná drsňačka a její dílko je přesně takové, jaké by být mělo. Nevyhýbá se ničemu - sebevraždám, opýkání psů, znásilňování, incestu, škrcení, rozteklým mozkům nebo vyrvaným zubům... Přesně takhle vypadá svět, ve kterém bych žít nechtěla, ale fascinuje mě o něm číst.

Navíc ani hlavní hrdinové nepodléhají stereotypu dnešní doby - nejsou přehnaně inteligentní chytráci, kteří se zázrakem dostanou z každé šlamastyky jen pomocí svého osobního kouzla. Poutník je mrzout s dobrým srdcem, který si svou odvahou musí získat každého čtenáře. Jeho postava je výborně napsaná, tajemná a zajímavá. Navíc má rád knížky, čímž si u mě vysloužil bodík navíc - kdo by nefandil někomu, kdo ve zpustošeném městě hledá místo jídla knihovnu, aby odtud zachránil pár knížek? Skvělý chlap! Ani Lacey mi ale nebyla nesympatická, což mě docela překvapilo, protože náctileté postavy mi většinou dost lezou na nervy. Jenže Lacey není jen tak obyčejná puberťačka - je to taková ta naivní čistá duše, která nepřišla do styku s ničím zlým, protože ji babička držela schovanou v domě. Pod tou její důvěřivou slupkou se ale skrývá tvrdohlavá bojovnice...

Jediným drobným mínusem pro mě byla Alex. Třetí členka party cestovatelů nedostala v tomto díle moc prostoru, což je škoda, protože si prožila šílené věci, za které by si zasloužila, aby se jí autorka více věnovala. Takhle mi občas přišla jen jako nějaká figurka, která cestuje z ruky do ruky bez nějaké větší interakce. Takové to "kde ji postavíte, tam ji taky najdete". Je to škoda, protože z ní mohl být třetí silný charakter příběhu, ale místo toho jím jen proplouvala v pozadí.

Hodnocení: 99% "Ochránce" je rozhodně knížka, která stojí za pozornost, obzvlášť, pokud jste fanoušky sci-fi žánru. Přestože jde o autorčin debutový román, podařilo se jí vytvořit originální dílko, kterým předčí mnohem zkušenější spisovatele. Postapokalyptický svět, který vymyslela je děsivě realistický, brutální a krvavý - nic pro slabé povahy. Hlavní hrdinové jsou nesourodou směskou charakterů, která dohromady skvěle funguje. Odvážný samotář Poutník, dobrosrdečná Lacey, nezničitelná Alex a ukecaný kámoš Hlas... Kdo by dokázal odolat jejich kouzlu? Je to přesně ten typ postav, které si vás natolik získají, že jim zbytek knížky napnutě držíte palečky a doufáte, že všechno nakonec zvládnou. Autorka se navíc vyhnula i největšímu klišé ze všech - lásce. V tomhle díle není ani kapka. Žádné muckání, muchlování, ochkání nad pevnými svaly a vyznávání nehynoucí lásky až za hrob. Jen motorka, auto a tři kámoši na cestách.

A pokud se obáváte toho, že bude "Ochránce" na stejné brdo jako většina postapokalyptických sci-fáren, tak se bát nemusíte. Přestože mi prostředí místy hodně připomínalo seriál Walking Dead, film 28 dní poté nebo třetí díl Resident Evilu, tak děj je naprosto odlišný, jedinečný a hlavně nepředvídatelný. U tohoto žánru mám často problém, že dost rychle odhalím pointu, ale tady ne. Při čtení jsem byla napnutá, totálně zažraná do příběhu a mnohokrát šokovaná dějovými zvraty, které jsem absolutně neočekávala. Proto si "Ochránce" zaslouží pět hvězdiček. Doporučuju ho všem, kdo se nebojí krve a taky těm, které už unavuje klišoidní romantika. Tohle je knížka pro drsňáky!


Další díly série:
2.díl: Hunted (zatím nepřeloženo)

Podobné: seriál Walking Dead, film 28 dní poté (2002), film Residen Evil: Zánik (2007)


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji skvělému nakladatelství Omega.

S: Mágia splnu (Katarína Senajová)

2. července 2018 v 6:00 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Mágia splnu (Katarína Senajová)

Když jsem na facebooku narazila na stránku "Mágia splnu kniha o mačkách", okamžitě mě zaujala. Proč? Protože kočičky! Skříň mám plnou kočkofilních triček a ponožek, poličky ozdobené kočičími soškami a i na stěně mi visí obraz bezuché kočky, který jsem si donesla z charitativní aukce. Nejvíc ze všeho ale zbožňuju knížky o těchto škrábajících chlupatých kuličkách a v mé knihovničce jich najdete pěknou sbírku. Proto jsem okamžitě věděla, že tuhle knížku musím mít! Zaujala mě nejen zajímavá zápletka, ale také to, že si autorka knihu vydala na svůj náklad. Obdivuju spisovatele, kteří se nebojí za své dílko bojovat. Teď je to jen na nás - čtenářích - abychom snahu Kataríny Senajové řádně ocenili...

Nakladatelství: vydáno samonákladem

#1: MÁGIA SPLNU - 1.časť

ANOTACE: Mirka dostane do daru dve mačiatka a už hneď sa medzi nimi vytvorí silné puto. Zamiluje si ich a s láskou sa o ne stará. To, že si s nimi rozumie, jej vôbec nepripadá čudné. Ale fakt, že s nimi zdieľa pocity a vlastnosti, jej už príde trochu zvláštny. Aj kamarátky si všímajú výrazné zmeny v jej správaní. Čo sa s Mirkou deje? Autorka túto knihu písala ako 13 ročná - vo veku hlavných hrdiniek príbehu. Je preto písaný autentickým jazykom. Text prešiel len menšími úpravami.


Mirka je klasická náctiletá puberťačka - hádá se se svými dvěma sestrami, na zdi si lepí plakáty zpěváků, poslouchá hudbu, řeší módu, chodí s kamarádkami na nákupy a tajně obdivuje Denise - staršího bratra své spolužačky. Ale to vše se brzy změní. Jedné noci její maminka donese domů dvě vystrašená hladová koťátka. Mirka, která se zrovna pohádala se svou nejlepší kamarádkou Nikou, se chlupatých nezbedů ujme. Bílou pojmenuje Belka a tmavou Čerka. Doufá, že se díky nim přestane cítit osaměle, jenže dostane mnohem víc. Kočičí slečny se jí stanou opravdovými přítelkyněmi.

Mirka nevedela, ako to, že jej rozumejú, a oni nevedeli, prečo ona im nerozumie.
Jedno mačiatko sa jej zahledelo hlboko do očí. Pridalo sa i druhé a hlboko v jej očiach niečo hľadali...
Niečo, čo sa nedalo nájsť, ale bolo to tam. (s.26)

S ubíhajícími dny se s naší hlavní hrdinkou začnou dít podivné věci. Kromě toho, že rozumí kočičí řeči, projeví se u ní i zvláštní posedlost měsícem. Když je úplněk (spln), Mirka se vydává na pochůzky. Vykrádá se tajně oknem ven, šplhá po stromech a krade ovoce. Jakmile však nastane nov, je z ní opět jen obyčejná dívka. Bez chutí na syrové maso a bez zostřeného sluchu. Kamarádky si všimnou Mirčina podezřelého chování a pokouší se odhalit její tajnou identitu. Krom toho si Mirka musí poradit s nepřátelskou Nikčou, novou sousedkou Romanou a cizí kočkou na jejím území... Naštěstí má po boku energického Denise, který je vždy připraven na diskuzi o kočičích záchodcích,... :D

"Denis! Je tu Mirka!" kričí Lívia.
"To bude pre teba. Má skejt," ozval sa Sandrin hlas.
Denis teda vyšiel na okno.
Mirka ho prepálila zvodným pohľadom a povedala: "Poď von! Potrebujeme sa povyprávať o mačacom WC." (s.159)


Nejdříve pochválím to, co mě jako první zaujalo, a tím je samotný nápad. Na první pohled bychom mohli vytknout, že už existuje spousta kočičích žen - ať už slavná komiksová superhrdinka/záporačka Catwoman nebo Kočičí holka od Thomase Breziny (na Slovensku vyšlo pod názvem "Mačací gén"). Tahle knížka v sobě ale skrývá úplně nové zpracování celého tématu. Autorka spojila kočičí holku s moderními studiemi tzv. energetické magie, kde se řeší vliv měsíčního světla na člověka. Hlavní hrdinka Mirka je na "Lunu" neobvykle citlivá a právě ona jí dává sílu. Toto neobvyklé uchopení příběhu se mi líbilo. Rozhodně lepší vysvětlení původu síly, než u komiksové Catwoman.

Mirka mi jako postava byla místy kapku nesympatická. Občas nepěkně vyjela na mladší sestru, toužila se mstít bývalým kamarádkám a řešila hlouposti. Když se například urazila za to, že si ostatní holky nechaly narůst stejně dlouhé nehty jako ona, takže jí vlastně nápad ukradly, neubránila jsem se smíchu. :D Pak jsem si ale vzpomněla, jak jsem se chovala já a mé vrstevnice v Mirčině věku a došlo mi, že jsme byly úplně stejné. Kdybych měla 13 let, tak mi Mirka příjde jako super holka. Musí se nechat, že jde poznat autorčiny roky, ve kterých knížku psala. Dala do ní hodně ze sebe a díky tomu vše vyznívá opravdu realisticky. Přesto si myslím, že se s hlavní hrdinkou dokáží mnohem lépe ztotožnit 11-15 leté dívky, než my starší. Bylo ale vtipné zavzpomínat si, jak jsem v Mirčině věku prožívala každou maličkost. Bylo to pro mě jako číst si můj starý deníček nebo prohlížet si fotky ze základky. :)


Hodnocení: 76% "Mágia splnu" přinesla opět něco nového do světa milovníků koček. Tentokrát jde o kousek vhodný spíše pro náctileté čtenářky, které se lépe ztotožní s hlavní hrdinkou a tím se do příběhu lépe vžijí. Pro starší dívky je to ale na druhou stranu milým návratem do dětských let. Autorka má příjemný sloh, který je upravený a propracovaný. Přestože první díl série psala ve věku hlavní hrdinky, v textu se neduplikují slova, s čímž mají mnohdy problém i ostřílené slovenské pisatelky bestsellerů. Samotný děj je čtivý, poměrně jednoduchý, přesto zajímavý. Při čtení nás napadá mnoho otázek, na které chceme znát odpovědi. Některých se nám dostane, jiné si autorka ušetřila pro další díl. Knížku hodnotím z pohledu náctileté, protože jim je "Mágia splnu" určená především. Jsem si jistá, že se mladým čtenářkám Mirčin příběh bude moc líbit. Svéhlavá hlavní hrdinka v kočičim oblečku plus dvě roztomilá koťátka? Která puberťačka by nebyla nadšená? Stále ale existují nezodpovězené otázky, kvůli kterým si nechávám v hodnocení trochu prostoru.

#2: MÁGIA SPLNU - 2.časť

ANOTACE: Maťa je skvelá. Ona sa neoblieka presne podľa módy ako Sandra alebo Lívia. Má svoj štýl, vie, že prvý dojem i tak klame a že oblečenie je oveľa menej dôležité, než to, aký je človek vo vnútri. Ona je vo vnútri vyrovnaná aj zábavná, hoci tak navonok vôbec nevyzerá. Som rada, že som si našla kamarátku, o ktorej viem už teraz, že ma nikdy nezradí. Lívia, Sandra a Saša by to možno urobili. O Nikči nehovorím. Ale mne to nevadí, lebo mám Maťu. Ona mi to určite nikdy neurobí. Mirka zatvorila denník a sladko pozrela na Lunu. A čo ako jej to nebolo po chuti, otvorila ho naspäť a dopísala: Ale moja najlepšia kamarátka je to dievča-mačka, ktoré som stretla vtedy v noci vonku. Prisahala som to pri Lune."


Druhý díl přímo navazuje na první. Hlavní hrdinka Mirka teď tráví spoustu času s novou kamarádkou Maťou. Mají hodně společného - obě rády bruslí, jsou odvážné, své a zbožňují kočky. Maťa má dokonce svoje vlastní koťátka a stejně jako Mirka, i ona je pojmenovala podle barvy. Šedka s Hnedkou se okamžitě skamarádí s Belkou a Čerkou. Jejich paničky se stávají nerozlučnou dvojkou, chodí všude spolu a užívají si spoustu zábavy. Ostatní holky ze sídliště jim jejich kamarádství závidí. Skoro to vypadá, jakoby Mirku s Maťou svedl dohromady osud...

Maťa jej ukázala, že najväčšia zábava je vtedy, keď sa na nikoho nepokúšaš podobať.
Dáš tak druhému možnosť, aby ťa spoznal takú, aká by si chcela byť. (s.11)


Jenže každým kamarádstvím se čas od času přežene bouře a stejně tak se tomu stane i mezi našimi hrdinkami. Díky malému nedorozumění se pohádají a s usmířením to moc nadějně nevypadá, přestože se jejich koťátka snaží škody napravit. Mirce docela vyhovuje, že se s Maťou přestane kamarádit. Slíbila totiž svoji věrnost záhadné kočičí holce, kterou potkala při posledním úplňku. A nikdo přece nesmí porušit přísahu při Luně. Jenže ač se snaží, jak se snaží, nedaří se jí neznámou znovu najít. A Čerka s Belkou jí v téhle věci odmítají pomoct...

"Čo predo mnou tajíte?"
"Nič!" dušovala sa Čerka.
"Nič, o čom by si mala vedieť!" pípla Belka.
"Jasné, že to, čo tajíte, nemám vedieť, ale ja to vedieť chcem!"...
"Jasné, veď každý chce vedieť, čo sa pred ním tají!" zamňaukala Belka. (s.40)

Jako by nebylo už tak dost problémů, na scéně se objevují další. Dvě malé holčičky běhají v noci po ulicích a fotí lidi. Tmavovlasé fotografce se podaří zachytit i Mirku v jejím kočičím oblečku. Co chcou s její fotkou dělat? Co když se teď všichni dozví, kdo je kočičí holka se svítícíma očima? Mirka poprosí o pomoc jediné pravé kamarádky, které jí zůstaly - kočičky. Čerka s Belkou zapojí celé sídliště a brzy po tajemných fotografkách pátrají všechny kočky z okolí. Podaří se jim společnými silami zastavit blížící se pohromu? Budou kočky ochotné se i porvat za bezpečí své lidské kámošky? A co se stane, když si rodina usmyslí pořídit psa do domu, kde už bydlí dvě opravdové a jedna polo-kočka?


Co se týče obsahové stránky, autorka ve svém psaní viditelně zdokonalila, Přeci jen jde poznat, že je o něco starší a vypsanější. Dialogy vyznívají přirozeněji a lépe se čtou. Jednotlivé scény na sebe navazují mnohem jemněji, díky čemuž vyznívá příběh uceleněji.

Hlavní hrdinka mi byla sympatičtější než v prvním díle - nejspíš tomu napomohla nová postava kamarádky Mati. Mirka vedle ní jakoby dospěla a našla samu sebe. Pořád ale řeší délku nehtů, což mi na tváři vyvolává úsměv a připomíná mi to moji pubertu - přiznejme si, že jsme všechny tehdy řešili podobné hlouposti a připadalo nám to jako ohromně podstatná věc. :) Je hezké si občas připomenout dětství. Na druhou stranu chválím autorku, že charakter své hlavní hrdinky úplně nepřekopala. Přeci jen je mezi jednotlivými díly 4 letá mezera, takže by bylo pochopitelné, kdyby s Mirčinou osobností po tolika letech nebyla spokojená a pokoušela se ji změnit. Tak tomu ale není, Mirka je pořád tou stejnou Mirkou a já jsem za to ráda. Nesnáším, když chování neodpovídá věku postavy, ale tady tomu tak není - Mirka se chová přesně na svůj věk. A stejně tak i ostatní postavy. Dobrá práce.


Hodnocení: 80% Zatímco první díl byl zaměřen hlavně na zabydlování koťátek a budování vztahu s jejich paničkou, druhý díl je mnohem akčnější. Příběh má svižné tempo, stále se něco děje a já se při čtení ani na chvilku nenudila. Autorka navíc nesází všechno na jednu dějovou linku, ale rozpracovává si více akcí naráz. Společně s hlavní hrdinkou chceme odhalit totožnost druhé kočičí holky, vyřešit hádku s kamarádkou, postavit se tajemným fotografkám a zároveň vyřešit trable doma. Přestože je Mirka puberťačka a občas řeší blbiny (které puberťákům připadají ohromně důležité), jde vidět, že si konečně našla svoji cestu. Byla mi o dost sympatičtější než v prvním díle, a já jí fandila. Přesto knížku doporučuji spíše mladším čtenářkám, které se dokážou do hlavní hrdinky lépe vcítit - jim je přednostně "Mágia splnu" určená a jim se také bude líbit nejvíc. I když já si čtení užila taky, a to už jsem z puberty dávno venku... :)

________________________________________________________________________

GRAFICKÉ ZPRACOVÁNÍ: Tenký paperback se vejde do každé tašky a má obálku, která zaujme na první pohled, protože si ji autorka sama nakreslila. Je minimalistická, zajímavá a jsou na ní kočičky... co víc si přát? :) Podobně vydařené jsou také ilustrace uvnitř knížky. Katarína Senajová spojila "halabala" styl vybarvování s propracovanými detaily. Na první pohled mi sice padly do oka nerovné linie (např. parapety oken), ale pak jsem si všimla postav. Sama kreslím, proto vím, jak je těžké zachytit na obrázku pohyb, ale autorce se to podařilo na výbornou. Postavy tam jen tak nestojí, ale prochází se, jedou nebo se opírají o stůl a nikdy nevypadají prkenně či nepřirozeně. Ilustrace skvěle doplňují příběh a potěšilo by mě, kdyby jich bylo v knížce víc. Jen bych možná u druhého dílu změnila jejich umístění. Myslím, že jsou dostatečně pěkné na to, aby si každá zasloužila vlastní stránku a nemusely se dělit o prostor s textem. :) Nejvíc však chválím výborný font a velikost písma, který se čte prostě parádně.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: Mágia splnu je povinná četba pro každého milovníka kočiček. Slovenská autorka Katarína Senajová dokázala, že je všestranný talent - jako náctiletá napsala úžasný fantasy příběh o kočičí holce, vlastnoručně si knížku ilustrovala a dokonce i sama vydala. Jsem ráda, že se i v našich tuzemských vodách najdou spisovatelé, kteří dokážou napsat originální fantasy pro děti, která nestaví veškerou akci pouze na milostných vztazích. Jen mi přišlo, že zůstalo ještě pár věcí neuzavřených a autorka si tak nechala otevřená vrátka pro další pokračování. Doufám, že se do třetího dílu pustí, protože mě Mirčin kočičí život zajímá víc a víc... :)


Mágiu splnu můžete koupit například na stránce https://www.bux.sk/.
Za recenzní výtisk s věnováním mockrát děkuji autorce Kataríne Senajové.


V sérii "Mágia splnu" vyšlo:

Podobné téma: anime seriál Tokyo Mew Mew (2002), film Catwoman (2004), film Batman se vrací (1992)
Podobné knihy: Kočičí holka (Thomas Brezina), Mačací gén (Thomas Brezina), Mačací gén: Reštart (Thomas Brezina), Catwoman: Soulstealer (Sarah J. Maas)