K: Primadona (Zdenka Matejová)

24. července 2018 v 5:43 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Primadona (Zdenka Matejová)

Já jsem ten typ blogerky, která strašně nerada píše negativní recenze. Většinou se vyhýbám žánrům, co mě příliš nebaví a když už narazím na dílko, které mě zklame, snažím se najít alespoň malé pozitivum. Bohužel "Primadona" je jedna z knížek, kterou jsem šlápla totálně vedle a pozitiva se mi hledala velmi obtížně. Než ji ale ubytuju v Knihobudce, kde si bude hledat nového majitele (který třeba nebude tolik kritický, jako já), rozhodla jsem se sepsat své dojmy ze čtení. Touto recenzí se nesnažím nikoho urazit, ani autorku, ani nakladatelství, neexistuje knížka, která by se líbila všem a "Primadona" se mi bohužel nelíbila, přestože jsem jí dokonce dala druhou šanci a přečetla si ji po 3 letech znovu. Bohužel i napodruhé mi připadala úplně stejně hrozná...

Vydavatelství: EvitaPress (SK)


ANOTACE: Kniha s názvom Primadona prináša skutočný príbeh nabitý módnymi prehliadkami, silnou láskou, novým vzťahom a šokujúcim tajomstvom. Príbeh ako stvorený na horúce letné dni vám prinesie nielen osvieženie, ale aj nechcené odhalenie.

Som pre Olíviu nenahraditeľná.
Naozaj som. A to si nedomýšľam, to je skrátka pravda. (s.9)

Hlavní hrdince Janě je 35 let a překypuje až nezdravým sebevědomím. Svůj podíl na tom nejspíš má i její zaměstnání - pracuje totiž pro světoznámou módní návrhářku Olívii, jejíž modely se pravidelně objevují na červeném koberci. Jakožto Olíviina pravá ruka je jednoduše nenahraditelná a nebojí samu sebe poplácat po rameni a připomenout čtenářům, že to tak prostě je. Udiví ji jen to, když od svého okolí nedostane očekávanou dávku obdivu.

Čo som čakala?
Že nastúpim do električky, všetci začnú ochkať a achkať a odpadnú od toľkej krásy?
Že sa vo vozni bude ozývať: Ó, vy máte model od Olívie? Úžasné! Nech sa páči, tu si sadkajte...
Pochopiteľne, že po mne ani pes neštekol. (s.18)

Jenže díky svému pracovnímu nasazení a vysokým nárokům se Janě nedaří najít si dostatečně dokonalého chlapa. Její poslední partner odmítal používat deodorant, takže se s ním rozešla a kromě něho měla jen známosti na jednu noc, nic dlouhodobého. Všechno se ale změní, když záhadně zmizí Janin modrý "pežotík". Zaprvé se od této kapitoly nechutně zvýší počet zdrobnělin použitých v textu (až to vypadá, jako by hlavní hrdinka teprve procházela pubertou) a za druhé se konečně objeví chlap, který je jí hoden. Chutňučký policajtík Denis příjde vyšetřit krádež Janina autíčka a okamžitě si padnou do oka.

Fíííííííííha! Tak ja mám frajera!

Jejich vztahu nezabrání ani devítiletý věkový rozdíl - Jana je sice trošku nesvá z toho, že ulovila takového zajíčka, její Mucko s tím ale nemá nejmenší problém. Chodí spolu do kina, vaří si večeře a plánují společnou dovolenou. Vše vypadá ideálně, dokud Denis neodhalí svou pravou tvář. Dokáže Jana rozdýchat Muckovo nejtemnější tajemství?


Knížka byla přibalena jako dárek k měsíčníku Eva v červenci 2015 a vydalo ji slovenské vydavatelství EvitaPress, které se soustředí hlavně na romány pro ženy podobné Harlekýnkám. U těchto knížek je taky dost známá jejich kolísavá kvalita - většinou nejde o příliš vytříbené literární kousky, spíše by se daly označit za "braky", nicméně já měla doteď při výběru štěstí a nemohla si na Evitovky nijak stěžovat. (Například "Krvavá vášeň" byla výborná!) Bohužel u "Primadony" jsem teprve pochopila, proč někteří čtenáři nad Evitovkami ohrnují nos. Kdyby to byla první knížka, kterou od tohoto nakladatelství přečtu, asi bych po další taky nesáhla...

Hodnocení: 10% Opravdu nechci být na tuto knížku přehnaně zlá, ale i s oběma očima zavřenýma jí nemůžu ohodnotit výše, než jednou hvězdičkou. Hlavní hrdinka mi byla neskutečně nesympatická, první třetinu děje zabíralo jen její sebe-vychvalování, jak extrémně moc je pro slavnou Olívii nepostradatelná. Příchod mužské postavy mohl příběh zachránit, bohužel se tak nestalo. Nevadilo mi, že je policista Denis od hlavní hrdinky o devět let mladší, právě naopak - tohle téma mohla autorka více rozvést. (Co by například řekla Janina matka, až by jí svého partnera představila? Nebo Denisovi rodiče? Jak by to vypadalo, kdyby šla Jana s Denisem a jeho kamarády do hospody?...) Jenže autorka radši prostor vyplnila nedůležitými nudnými popisy společné dovolené a spoooooustou zdrobnělin (chutňučký, chutňulinký, Mucko, mňáu). Fuj! Toho cukrování bylo tolik, až jsem se obávala, abych už z pouhého čtení nedostala cukrovku.

Kéž bych mohla pochválit alespoň uměleckou kvalitu textu... Bohužel ani sloh není autorčinou silnou stránkou - chyby, časté opakování slov, divné konstrukce vět a v neposlední řadě podivně stylizované kapitoly, nikdy ne delší než 3-4 strany, které ve mě vyvolávaly dojem, jako bych četla něčí deník. Jenže můj deník je napsaný mnohem lépe, než tato knížka. Jednou z mála pozitiv je délka knížky - u celkových 115 stran se nebudete trápit dlouho, já měla dočteno tak za dvě hodiny. Druhým drobným plusem je Denisovo "tajemství". Nebudu spoilerovat, ale při lepším zpracování by mohlo toto téma sklidit úspěch. Bohužel právě zpracování je největším kamenem úrazu...

Po dočtení musím říct, že "Primadona" nebyla šťastnou volbou čtiva. Určitě se najde někdo, komu udělá radost zrelaxovat u nenáročné oddechovky, jakou Evitovky dozajista jsou, každopádně bych ani takovému čtenáři tuto knížku nedoporučila. Radši bych zmínila některé jiné kousky od nakladatelství EvitaPress, které mě osobně zaujaly mnohem víc, například psychologický román Láska z ulice od Miroslavy Varáčkovej nebo již zmiňovanou mrazivou detektivku Krvavá vášeň od Petera Debnára.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 mirekk mirekk | E-mail | 17. března 2020 v 21:53 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama