K: Zrcátko (Karl Olsberg)

22. července 2018 v 20:25 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Zrcátko (Karl Olsberg)

Lidstvo je nepoučitelné, to víme všichni. Nedokáže nás odradit žádná katastrofa způsobená našimi zásahy do přírody a neuváženým vývojem techniky. Odmítáme se změnit, přestože se na nás ze všech médií sypou apokalyptické předpovědi. Možná i proto si tolik vážím sci-fi žánru. Techno thrillery svým čitatelům totiž ukazují, jaké mohou být výsledky zneužívání techniky. A mnoho takovýchto dílek ve mě dokáže vzbudit nepříjemné pocity. "Zrcátko" je typickým příkladem knížky, která vás donutí přemýšlet nad budoucností. Německý spisovatel píšící pod pseudonymem Karl Olsberg (pravým jménem Karl-Ludwig Max Hans Freiherr von Wendt) nám přináší nový pohled na virtuální sítě, aplikace, ale také na samotnou podstatu přátelství. Děsivé, mrazivé a strašidelně reálné,...

Nakladatelství: Omega (ČR)


"Ahoj Andy," prohlásilo Zrcátko s jeho tváří.
"Jsem si jisté, že z nás budou dobří přátelé.
Neboť přece víš: sám sobě jsi nejlepším přítelem." (str.31)

Ačkoliv se technika vyvíjí mílovými skoky, člověk se cítí čím dál více opuštěný. Společnost Walnut System proto přijde s jedinečným nápadem, jak si svého nejlepšího přítele zajistit. Vytvoří "Zrcátko", virtuálního kamaráda, který je vlastně digitálním otiskem samotného uživatele. Jde o malý přístroj, podobný smartphonu, doplněný o speciální brýle a sluchátko, díky čemuž vidí, slyší a snaží se pochopit zájmy uživatele. Všechny získané informace zaznamenává na zrsíti, data vyhodnocuje a nabízí pak svému majiteli to - dle Zrcátka - nejlepší řešení. Dokáže vám poradit ohledně randění, změny partnera, najít vhodnější práci, automaticky překládá cizí jazyky, je také skvělým pomocníkem hendikepovaným. Lidé si postupně na Zrcátko tak zvyknou, že už nedokáží a ani se nechtějí sami rozhodovat. Proč by taky měli, když jim jejich nejlepší kamarád ve všem poradí? Zrcátko je přece dokonalý odraz svého uživatele, takže ví nejlíp, co je pro nás dobré, nebo ne?

To znamená, že když si člověk vypěstuje pocity, jako například zálibu v dobrém červeném víně, tato záliba je pak napodobena v neuronové síti v zrmozku a na zrsíti, správně?
-Tak nějak, ano.
- Nedalo by se pak říct, že si i samotné Zrcátko vypěstovalo zálibu v červeném víně?" (str.201)

Reportérku Freyu, programátora Linuse, spisovatele Andrého, autistu Andyho, jeho přítelkyni Victorii a slepou dívku Marnu svede nepřímo dohromady právě Zrcátko. Začne se totiž chovat podivně, jakoby sledovalo své vlastní zájmy. Což se zdá jako nemožné, obzvlášť když Walnut Systém tvrdí, že veškeré informace uložené na zrsíti jsou dokonale chráněné proti úniku dat. Je opravdu tak nereálné, aby se síť začala chovat podle vlastních pravidel? Proč na Freyina přítele samovolně zaútočí její dron a co se Zrcátku nelíbí na Andyho vztahu s Viktorií?

To, co jsme Zrcátkem stvořili, je možná horší než Terminátor: falešní přátelé. (str.216)

A co když síť začne manipulovat, lhát a podvádět? Pokud uživatel přestane Zrcátku věřit, stane se jejím nepřítelem a pak je zrsíť ochotna jít přes mrtvoly, jen aby narušitele eliminovala. Z nejlepšího přítele se pak stane nejhorší nepřítel...

"Sám sobě jsi nejlepší přítelem!" - to může být pravda.
Ale tvé Zrcátko není ty. Nikdy na to nezapomínej! (str.251)


Děj je rozdělený do tří fází, které ukazují, jak se vliv Zrcátka na jeho uživatele stupňuje. Sledujeme vývoj od prvního beta testování, kdy zachrání život otci svého stvořitele, jsme svědky zavedení přístroje mezi lidi a vidíme, jak se vybrané postavy seznamují s funkcemi Zrcátka. Autor nám představuje široké spektrum osobnosti, kdy každá je jiná a každá se se svým Zrcátkem vypořádává jinak. Kromě výše zmíněných postav, autor neopomene ani kapitoly z pohledu tvůrce zrsítě a vše okoření i několika záporáky, kteří se díky své naivitě přáním Zrcátka plně podřídí.

Grafická stránka knížky se mi velice líbí. Česká obálka je podle mě ještě lepší, než původní německá. Překlad se mi zdál v pořádku. Kapitoly jsou velmi krátké a často končí cliffhangerem, díky čemuž je velmi těžké se od čtení odlepit. Stránky ubíhají přímo nadzvukovou rychlosti, takže se ani nenadějete a budete na konci knížky. Ze strany úpravy textu bych ještě ráda pochválila poznámky pod čarou. Je fajn, že je nakladatelství konečně umístilo do zápatí stránek a ne až na samotný konec knihy. Ušetřilo tím čtenáře otravného listování. Super!


Moje hodnocení: 77% Zrcátko je skvěle napsaná čtivá knížka, která poukazuje na nebezpečí moderních technologii. Díky krátkým kapitolám se čte opravdu rychle a dokonce se mi stalo, že jsem se v některých místech nedokázala od stránek odtrhnout. Líbilo se mi, jak autor dopodrobna propracoval technologii virtuálního světa Zrcátka a velkou pochvalu zaslouží i za postavy, které jsou zajímavé a snadno rozlišitelné. U knížek, kde se střídá větší množství charakterů často mívám problém se zorientovat, tady šlo však o natolik rozdílné osobnosti, že se absolutně nedalo si je splést.

Na druhou stranu musím strhnout pár bodíků za předvídatelnost. Co si budeme nalhávat, knížek na toto téma není v knižním světě zrovna málo a Zrcátko se nijak extra nesnaží vymanit z prototypu typického techno thrilleru o ovládnutí společnosti stroji. Stejně jako Terminátor, Já Robot nebo mnou nedávno čtená sci-fi Ty vyber, kdo přežije, i tato knížka má předvídatelný konec a rozuzlení mě nijak nepřekvapilo. Dokonce mi připadá, že se o moment překvapení autor ani nesnažil, jakoby si byl dobře vědom toho, že nepřichází s ničím novým. Zaměřil se spíše na kvalitu zpracování, a to se mu musí uznat - kvalitu jeho dílko rozhodně má. Jde vidět, že přepracovával své původní dílo "Systém" a už věděl, které informace jsou pro čtenáře nejpodstatnější. Neplýtvá zbytečně stránkami, zaměřuje se hlavně na dialogy, jdoucí k podstatě věci a nenatahuje děj nudnými popisy. I tak bohužel musím jednu hvězdičku strhnout kvůli tomu, že neokořenil závěr alespoň kapkou překvapení. Přesto jde o výborně zpracované dílko, které si pozornost zaslouží. Pokud toužíte po kvalitním příběhu a nevadí vám, že postrádá originalitu, musíte si Zrcátko přečíst. Já, Robot je přeci pořád skvělý film, i když ničím nepřekvapí a stejně tak je tomu i u Zrcátka.

Na závěr se podělím o pár vět autorova epilogu:

"Našim problémem není technika, nýbrž způsob, jak s ní zacházíme. Je v našich rukou - Vašich, milé čtenářky a milí čtenáři - zda nás nové technologické možnosti nadcházejícího desetiletí zavedou do lepší budoucnosti či do orwelovské dystopie totální kontroly a rozhodování stroji..." (str. 447)

K tomu není co více dodat, jen snad to, že knihu doporučuji naprosto všem a naprosto všichni bychom se měli nad sebou a svojí lehkovážností, s jakou přijímáme nové technologie, pořádně zamyslet.


Podobné knihy: TY vyber, kdo přežije (S.R.Meier)
Podobné filmy: Terminátor (1984), Já, Robot (2004)

Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama