S: Hlasy: Ochránce (G.X.Todd)

16. července 2018 v 1:56 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Hlasy (G.X.Todd)

Postapokalyptické sci-fi je zvláštní žánr. Ukazuje nám nejrůznější scénáře zániku světa, ale taky to, jak se v těch nejhorších chvílích dokážou lidé zuby nehty držet života. Přestože jsem milovnicí knih, u tohoto žánru většinou upřednostňuju filmová zpracování. Je to asi tím, že filmy dokáží lehčeji vybudovat atmosféru ponurou hudbou, ukázat nám mrazivé záběry zničených měst a nahánění hlavního hrdiny záporáky je taky akčnější. Přesto jsem pořád doufala, že najdu knížku, která ve mě vyvolá stejně napnuté pocity, jako sledování postapo filmů. A konečně se zadařilo... Ochránce je výjimečné dílko a přestože prostředí nijak nevyniká nad jinými sci-fárnami, má v sobě něco, co ho nad ostatní povyšuje. Při čtení jsem si připadala, jako bych sledovala úžasně napínavý film...

Nakladatelství: Omega (ČR)

1.DÍL: Ochránce

ANOTACE:Ochránce je divokou jízdou k místu, kde vás hlasy ve vaší hlavě buď spasí, nebo zavraždí... Ve světě kde je nedostatek koktejlů, poslouchá cizinec hlas ve svojí hlavě, který ho nabádá k tomu, aby si koupil limonádu od dívky, která sedí u zaprášené cesty. Tato chvíle je k sobě připoutá. V téhle době je nebezpečné poslouchat svůj vnitřní hlas. Ti, kteří jej slyší, se s tím nikomu nesvěřují. Tyhle hlasy mají záměr. A setkání Poutníka s Lacey má důvod. On ho ale ještě nezná.


Nenormální na něm bylo to, že mluvil s hlasem ve své hlavě, který se jmenoval Jonah, a to už více než šedesát let.
Mike Ruby prozradil, že má přijít spousta dalších hlasů, ničivých hlasů, a mnoho lidí přiíjde o život. Neměla se ale bát, protože to byl první krok k lepší a světlejší budoucnosti. A tak ji na své smrtelné posteli daroval Jonaha a ten se stal jejím novým kamarádem... (str. 10)

Ve světě, kde se většina lidstva zasebevraždila nebo povraždila kvůli tajemným hlasům ve své hlavě, cestuje Poutník krajinou a společnost mu dělá jeho vlastní Hlas. Tenhle našeptávač je ale jiný než většina ostatních - nepokouší se jím manipulovat ani uškodit. Právě naopak, někdy se zdá, že je Hlas jediným Poutníkovým přítelem. I když nechtěným.

Při své cestě zpustlou Amerikou narazí na něco neuvěřitelného. Stánek s domácí citronovou limonádou. V tomto světě, kde nikdo nemá dostatek jídla, restaurace neexistujou, obchody jsou vyrabované a lidé loví vše, co se hýbe, je stánek s citronádou šílenost. Poutník neodolá, zastaví a seznámí se s šestnáctiletou Lacey, která mu nabídne pití výměnou za odvoz. Po smrti své babičky, která ji roky chránila před nebezpečím vnějšího světa se Lacey rozhodla vyrazit na sebevražednou misi a najít svoji starší sestru Karey. K tomu ale potřebuje odvoz. Naštěstí má Poutník rád limonádu a i když o nového spolucestovatele příliš nestojí, nedokáže dívku odmítnout. Lacey vyráží do světa a neví, co ji na její pouti čeká - nebude to nic moc příjemného...

Poutník uhnul pohledem jako první. Oči mu zabloudily k osamělému autu před pokojem číslo 8.
..."Co myslíš, že tam je?" zeptala se. Oba zírali na zavřené dveře čísla osm. Z místa, kde stáli, byly vidět zatažené záclony.
"Nic dobrého," řekl. (str. 74)


K dvojici se brzy přidává třetí cestovatelka - Alex, se kterou se život vůbec nemazlil. Mezi našimi hrdiny začíná vznikat silné pouto. Má však přátelství šanci proti krutosti světa, ve kterém žijí? Nebylo by lepší být sám a nevázat se na nikoho, koho vám může osud během jedné vteřiny sebrat? A co Poutníkův Hlas, který se skrývá v jeho hlavě, můžou mu důvěřovat? Svět je zničený a neexistuje žádná naděje na jeho zlepšení. Bude to pořád horší a horší - má cenu proti tomu bojovat?

Byla to skupinka tvořená špínou, kostmi a útržky oblečení, jejichž oči v jejich popelem zašpiněných tvářích bíle zářily. Nad ohněm opékali malého psa. Neobtěžovali se tím, aby ho stáhli z kůže nebo mu sundali obojek. Když Poutníka zpozorovali, vstali a křičeli a nahněvaně máchali rukama, aby ho odehnali. Nepoznal žádná ze slov, která použili. Zapomněli, jak svá zběsilá mínění vyslovit.
Měli ke zvířatům blíž, než ten chudák, kterého si pekli. (str. 138)

Česká obálka knížky perfektně pasuje k postapokalyptickému sci-fi příběhu a dokáže na první pohled zaujmout. Přesto se mi díky své tajemnosti o maličko více líbí původní anglická verze se zlatým kruhem. Obě jsou dost povedené. Překlad i korektura mi přišli v pořádku a nechyběla ani všitá žlutá záložka. Hodně zajímavá je také autorčina úvodní poznámka, které doporučuji věnovat pozornost, i když třeba běžně předmluvy nečtete - mě z ní pořádně zamrazilo...


"Ochránce" je v mnoha věcech odlišný od většiny knížek tohoto žánru. Předně je v něm hromada krve a brutality, což mi vyhovovalo. Nesnáším, když spisovatelé šetří city čtenáře. Proč? Přece když chci psát o konci světa a o rozkladu společnosti, tak se nemůžu bát přitvrdit. Toddová je ale pěkná drsňačka a její dílko je přesně takové, jaké by být mělo. Nevyhýbá se ničemu - sebevraždám, opýkání psů, znásilňování, incestu, škrcení, rozteklým mozkům nebo vyrvaným zubům... Přesně takhle vypadá svět, ve kterém bych žít nechtěla, ale fascinuje mě o něm číst.

Navíc ani hlavní hrdinové nepodléhají stereotypu dnešní doby - nejsou přehnaně inteligentní chytráci, kteří se zázrakem dostanou z každé šlamastyky jen pomocí svého osobního kouzla. Poutník je mrzout s dobrým srdcem, který si svou odvahou musí získat každého čtenáře. Jeho postava je výborně napsaná, tajemná a zajímavá. Navíc má rád knížky, čímž si u mě vysloužil bodík navíc - kdo by nefandil někomu, kdo ve zpustošeném městě hledá místo jídla knihovnu, aby odtud zachránil pár knížek? Skvělý chlap! Ani Lacey mi ale nebyla nesympatická, což mě docela překvapilo, protože náctileté postavy mi většinou dost lezou na nervy. Jenže Lacey není jen tak obyčejná puberťačka - je to taková ta naivní čistá duše, která nepřišla do styku s ničím zlým, protože ji babička držela schovanou v domě. Pod tou její důvěřivou slupkou se ale skrývá tvrdohlavá bojovnice...

Jediným drobným mínusem pro mě byla Alex. Třetí členka party cestovatelů nedostala v tomto díle moc prostoru, což je škoda, protože si prožila šílené věci, za které by si zasloužila, aby se jí autorka více věnovala. Takhle mi občas přišla jen jako nějaká figurka, která cestuje z ruky do ruky bez nějaké větší interakce. Takové to "kde ji postavíte, tam ji taky najdete". Je to škoda, protože z ní mohl být třetí silný charakter příběhu, ale místo toho jím jen proplouvala v pozadí.

Hodnocení: 99% "Ochránce" je rozhodně knížka, která stojí za pozornost, obzvlášť, pokud jste fanoušky sci-fi žánru. Přestože jde o autorčin debutový román, podařilo se jí vytvořit originální dílko, kterým předčí mnohem zkušenější spisovatele. Postapokalyptický svět, který vymyslela je děsivě realistický, brutální a krvavý - nic pro slabé povahy. Hlavní hrdinové jsou nesourodou směskou charakterů, která dohromady skvěle funguje. Odvážný samotář Poutník, dobrosrdečná Lacey, nezničitelná Alex a ukecaný kámoš Hlas... Kdo by dokázal odolat jejich kouzlu? Je to přesně ten typ postav, které si vás natolik získají, že jim zbytek knížky napnutě držíte palečky a doufáte, že všechno nakonec zvládnou. Autorka se navíc vyhnula i největšímu klišé ze všech - lásce. V tomhle díle není ani kapka. Žádné muckání, muchlování, ochkání nad pevnými svaly a vyznávání nehynoucí lásky až za hrob. Jen motorka, auto a tři kámoši na cestách.

A pokud se obáváte toho, že bude "Ochránce" na stejné brdo jako většina postapokalyptických sci-fáren, tak se bát nemusíte. Přestože mi prostředí místy hodně připomínalo seriál Walking Dead, film 28 dní poté nebo třetí díl Resident Evilu, tak děj je naprosto odlišný, jedinečný a hlavně nepředvídatelný. U tohoto žánru mám často problém, že dost rychle odhalím pointu, ale tady ne. Při čtení jsem byla napnutá, totálně zažraná do příběhu a mnohokrát šokovaná dějovými zvraty, které jsem absolutně neočekávala. Proto si "Ochránce" zaslouží pět hvězdiček. Doporučuju ho všem, kdo se nebojí krve a taky těm, které už unavuje klišoidní romantika. Tohle je knížka pro drsňáky!


Další díly série:
2.díl: Hunted (zatím nepřeloženo)

Podobné: seriál Walking Dead, film 28 dní poté (2002), film Residen Evil: Zánik (2007)


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji skvělému nakladatelství Omega.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Black Blood Black Blood | Web | 20. července 2018 v 19:15 | Reagovat

Toto by se mi asi líbilo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama