S: Mágia splnu (Katarína Senajová)

2. července 2018 v 6:00 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Mágia splnu (Katarína Senajová)

Když jsem na facebooku narazila na stránku "Mágia splnu kniha o mačkách", okamžitě mě zaujala. Proč? Protože kočičky! Skříň mám plnou kočkofilních triček a ponožek, poličky ozdobené kočičími soškami a i na stěně mi visí obraz bezuché kočky, který jsem si donesla z charitativní aukce. Nejvíc ze všeho ale zbožňuju knížky o těchto škrábajících chlupatých kuličkách a v mé knihovničce jich najdete pěknou sbírku. Proto jsem okamžitě věděla, že tuhle knížku musím mít! Zaujala mě nejen zajímavá zápletka, ale také to, že si autorka knihu vydala na svůj náklad. Obdivuju spisovatele, kteří se nebojí za své dílko bojovat. Teď je to jen na nás - čtenářích - abychom snahu Kataríny Senajové řádně ocenili...

Nakladatelství: vydáno samonákladem

#1: MÁGIA SPLNU - 1.časť

ANOTACE: Mirka dostane do daru dve mačiatka a už hneď sa medzi nimi vytvorí silné puto. Zamiluje si ich a s láskou sa o ne stará. To, že si s nimi rozumie, jej vôbec nepripadá čudné. Ale fakt, že s nimi zdieľa pocity a vlastnosti, jej už príde trochu zvláštny. Aj kamarátky si všímajú výrazné zmeny v jej správaní. Čo sa s Mirkou deje? Autorka túto knihu písala ako 13 ročná - vo veku hlavných hrdiniek príbehu. Je preto písaný autentickým jazykom. Text prešiel len menšími úpravami.


Mirka je klasická náctiletá puberťačka - hádá se se svými dvěma sestrami, na zdi si lepí plakáty zpěváků, poslouchá hudbu, řeší módu, chodí s kamarádkami na nákupy a tajně obdivuje Denise - staršího bratra své spolužačky. Ale to vše se brzy změní. Jedné noci její maminka donese domů dvě vystrašená hladová koťátka. Mirka, která se zrovna pohádala se svou nejlepší kamarádkou Nikou, se chlupatých nezbedů ujme. Bílou pojmenuje Belka a tmavou Čerka. Doufá, že se díky nim přestane cítit osaměle, jenže dostane mnohem víc. Kočičí slečny se jí stanou opravdovými přítelkyněmi.

Mirka nevedela, ako to, že jej rozumejú, a oni nevedeli, prečo ona im nerozumie.
Jedno mačiatko sa jej zahledelo hlboko do očí. Pridalo sa i druhé a hlboko v jej očiach niečo hľadali...
Niečo, čo sa nedalo nájsť, ale bolo to tam. (s.26)

S ubíhajícími dny se s naší hlavní hrdinkou začnou dít podivné věci. Kromě toho, že rozumí kočičí řeči, projeví se u ní i zvláštní posedlost měsícem. Když je úplněk (spln), Mirka se vydává na pochůzky. Vykrádá se tajně oknem ven, šplhá po stromech a krade ovoce. Jakmile však nastane nov, je z ní opět jen obyčejná dívka. Bez chutí na syrové maso a bez zostřeného sluchu. Kamarádky si všimnou Mirčina podezřelého chování a pokouší se odhalit její tajnou identitu. Krom toho si Mirka musí poradit s nepřátelskou Nikčou, novou sousedkou Romanou a cizí kočkou na jejím území... Naštěstí má po boku energického Denise, který je vždy připraven na diskuzi o kočičích záchodcích,... :D

"Denis! Je tu Mirka!" kričí Lívia.
"To bude pre teba. Má skejt," ozval sa Sandrin hlas.
Denis teda vyšiel na okno.
Mirka ho prepálila zvodným pohľadom a povedala: "Poď von! Potrebujeme sa povyprávať o mačacom WC." (s.159)


Nejdříve pochválím to, co mě jako první zaujalo, a tím je samotný nápad. Na první pohled bychom mohli vytknout, že už existuje spousta kočičích žen - ať už slavná komiksová superhrdinka/záporačka Catwoman nebo Kočičí holka od Thomase Breziny (na Slovensku vyšlo pod názvem "Mačací gén"). Tahle knížka v sobě ale skrývá úplně nové zpracování celého tématu. Autorka spojila kočičí holku s moderními studiemi tzv. energetické magie, kde se řeší vliv měsíčního světla na člověka. Hlavní hrdinka Mirka je na "Lunu" neobvykle citlivá a právě ona jí dává sílu. Toto neobvyklé uchopení příběhu se mi líbilo. Rozhodně lepší vysvětlení původu síly, než u komiksové Catwoman.

Mirka mi jako postava byla místy kapku nesympatická. Občas nepěkně vyjela na mladší sestru, toužila se mstít bývalým kamarádkám a řešila hlouposti. Když se například urazila za to, že si ostatní holky nechaly narůst stejně dlouhé nehty jako ona, takže jí vlastně nápad ukradly, neubránila jsem se smíchu. :D Pak jsem si ale vzpomněla, jak jsem se chovala já a mé vrstevnice v Mirčině věku a došlo mi, že jsme byly úplně stejné. Kdybych měla 13 let, tak mi Mirka příjde jako super holka. Musí se nechat, že jde poznat autorčiny roky, ve kterých knížku psala. Dala do ní hodně ze sebe a díky tomu vše vyznívá opravdu realisticky. Přesto si myslím, že se s hlavní hrdinkou dokáží mnohem lépe ztotožnit 11-15 leté dívky, než my starší. Bylo ale vtipné zavzpomínat si, jak jsem v Mirčině věku prožívala každou maličkost. Bylo to pro mě jako číst si můj starý deníček nebo prohlížet si fotky ze základky. :)


Hodnocení: 76% "Mágia splnu" přinesla opět něco nového do světa milovníků koček. Tentokrát jde o kousek vhodný spíše pro náctileté čtenářky, které se lépe ztotožní s hlavní hrdinkou a tím se do příběhu lépe vžijí. Pro starší dívky je to ale na druhou stranu milým návratem do dětských let. Autorka má příjemný sloh, který je upravený a propracovaný. Přestože první díl série psala ve věku hlavní hrdinky, v textu se neduplikují slova, s čímž mají mnohdy problém i ostřílené slovenské pisatelky bestsellerů. Samotný děj je čtivý, poměrně jednoduchý, přesto zajímavý. Při čtení nás napadá mnoho otázek, na které chceme znát odpovědi. Některých se nám dostane, jiné si autorka ušetřila pro další díl. Knížku hodnotím z pohledu náctileté, protože jim je "Mágia splnu" určená především. Jsem si jistá, že se mladým čtenářkám Mirčin příběh bude moc líbit. Svéhlavá hlavní hrdinka v kočičim oblečku plus dvě roztomilá koťátka? Která puberťačka by nebyla nadšená? Stále ale existují nezodpovězené otázky, kvůli kterým si nechávám v hodnocení trochu prostoru.

#2: MÁGIA SPLNU - 2.časť

ANOTACE: Maťa je skvelá. Ona sa neoblieka presne podľa módy ako Sandra alebo Lívia. Má svoj štýl, vie, že prvý dojem i tak klame a že oblečenie je oveľa menej dôležité, než to, aký je človek vo vnútri. Ona je vo vnútri vyrovnaná aj zábavná, hoci tak navonok vôbec nevyzerá. Som rada, že som si našla kamarátku, o ktorej viem už teraz, že ma nikdy nezradí. Lívia, Sandra a Saša by to možno urobili. O Nikči nehovorím. Ale mne to nevadí, lebo mám Maťu. Ona mi to určite nikdy neurobí. Mirka zatvorila denník a sladko pozrela na Lunu. A čo ako jej to nebolo po chuti, otvorila ho naspäť a dopísala: Ale moja najlepšia kamarátka je to dievča-mačka, ktoré som stretla vtedy v noci vonku. Prisahala som to pri Lune."


Druhý díl přímo navazuje na první. Hlavní hrdinka Mirka teď tráví spoustu času s novou kamarádkou Maťou. Mají hodně společného - obě rády bruslí, jsou odvážné, své a zbožňují kočky. Maťa má dokonce svoje vlastní koťátka a stejně jako Mirka, i ona je pojmenovala podle barvy. Šedka s Hnedkou se okamžitě skamarádí s Belkou a Čerkou. Jejich paničky se stávají nerozlučnou dvojkou, chodí všude spolu a užívají si spoustu zábavy. Ostatní holky ze sídliště jim jejich kamarádství závidí. Skoro to vypadá, jakoby Mirku s Maťou svedl dohromady osud...

Maťa jej ukázala, že najväčšia zábava je vtedy, keď sa na nikoho nepokúšaš podobať.
Dáš tak druhému možnosť, aby ťa spoznal takú, aká by si chcela byť. (s.11)


Jenže každým kamarádstvím se čas od času přežene bouře a stejně tak se tomu stane i mezi našimi hrdinkami. Díky malému nedorozumění se pohádají a s usmířením to moc nadějně nevypadá, přestože se jejich koťátka snaží škody napravit. Mirce docela vyhovuje, že se s Maťou přestane kamarádit. Slíbila totiž svoji věrnost záhadné kočičí holce, kterou potkala při posledním úplňku. A nikdo přece nesmí porušit přísahu při Luně. Jenže ač se snaží, jak se snaží, nedaří se jí neznámou znovu najít. A Čerka s Belkou jí v téhle věci odmítají pomoct...

"Čo predo mnou tajíte?"
"Nič!" dušovala sa Čerka.
"Nič, o čom by si mala vedieť!" pípla Belka.
"Jasné, že to, čo tajíte, nemám vedieť, ale ja to vedieť chcem!"...
"Jasné, veď každý chce vedieť, čo sa pred ním tají!" zamňaukala Belka. (s.40)

Jako by nebylo už tak dost problémů, na scéně se objevují další. Dvě malé holčičky běhají v noci po ulicích a fotí lidi. Tmavovlasé fotografce se podaří zachytit i Mirku v jejím kočičím oblečku. Co chcou s její fotkou dělat? Co když se teď všichni dozví, kdo je kočičí holka se svítícíma očima? Mirka poprosí o pomoc jediné pravé kamarádky, které jí zůstaly - kočičky. Čerka s Belkou zapojí celé sídliště a brzy po tajemných fotografkách pátrají všechny kočky z okolí. Podaří se jim společnými silami zastavit blížící se pohromu? Budou kočky ochotné se i porvat za bezpečí své lidské kámošky? A co se stane, když si rodina usmyslí pořídit psa do domu, kde už bydlí dvě opravdové a jedna polo-kočka?


Co se týče obsahové stránky, autorka ve svém psaní viditelně zdokonalila, Přeci jen jde poznat, že je o něco starší a vypsanější. Dialogy vyznívají přirozeněji a lépe se čtou. Jednotlivé scény na sebe navazují mnohem jemněji, díky čemuž vyznívá příběh uceleněji.

Hlavní hrdinka mi byla sympatičtější než v prvním díle - nejspíš tomu napomohla nová postava kamarádky Mati. Mirka vedle ní jakoby dospěla a našla samu sebe. Pořád ale řeší délku nehtů, což mi na tváři vyvolává úsměv a připomíná mi to moji pubertu - přiznejme si, že jsme všechny tehdy řešili podobné hlouposti a připadalo nám to jako ohromně podstatná věc. :) Je hezké si občas připomenout dětství. Na druhou stranu chválím autorku, že charakter své hlavní hrdinky úplně nepřekopala. Přeci jen je mezi jednotlivými díly 4 letá mezera, takže by bylo pochopitelné, kdyby s Mirčinou osobností po tolika letech nebyla spokojená a pokoušela se ji změnit. Tak tomu ale není, Mirka je pořád tou stejnou Mirkou a já jsem za to ráda. Nesnáším, když chování neodpovídá věku postavy, ale tady tomu tak není - Mirka se chová přesně na svůj věk. A stejně tak i ostatní postavy. Dobrá práce.


Hodnocení: 80% Zatímco první díl byl zaměřen hlavně na zabydlování koťátek a budování vztahu s jejich paničkou, druhý díl je mnohem akčnější. Příběh má svižné tempo, stále se něco děje a já se při čtení ani na chvilku nenudila. Autorka navíc nesází všechno na jednu dějovou linku, ale rozpracovává si více akcí naráz. Společně s hlavní hrdinkou chceme odhalit totožnost druhé kočičí holky, vyřešit hádku s kamarádkou, postavit se tajemným fotografkám a zároveň vyřešit trable doma. Přestože je Mirka puberťačka a občas řeší blbiny (které puberťákům připadají ohromně důležité), jde vidět, že si konečně našla svoji cestu. Byla mi o dost sympatičtější než v prvním díle, a já jí fandila. Přesto knížku doporučuji spíše mladším čtenářkám, které se dokážou do hlavní hrdinky lépe vcítit - jim je přednostně "Mágia splnu" určená a jim se také bude líbit nejvíc. I když já si čtení užila taky, a to už jsem z puberty dávno venku... :)

________________________________________________________________________

GRAFICKÉ ZPRACOVÁNÍ: Tenký paperback se vejde do každé tašky a má obálku, která zaujme na první pohled, protože si ji autorka sama nakreslila. Je minimalistická, zajímavá a jsou na ní kočičky... co víc si přát? :) Podobně vydařené jsou také ilustrace uvnitř knížky. Katarína Senajová spojila "halabala" styl vybarvování s propracovanými detaily. Na první pohled mi sice padly do oka nerovné linie (např. parapety oken), ale pak jsem si všimla postav. Sama kreslím, proto vím, jak je těžké zachytit na obrázku pohyb, ale autorce se to podařilo na výbornou. Postavy tam jen tak nestojí, ale prochází se, jedou nebo se opírají o stůl a nikdy nevypadají prkenně či nepřirozeně. Ilustrace skvěle doplňují příběh a potěšilo by mě, kdyby jich bylo v knížce víc. Jen bych možná u druhého dílu změnila jejich umístění. Myslím, že jsou dostatečně pěkné na to, aby si každá zasloužila vlastní stránku a nemusely se dělit o prostor s textem. :) Nejvíc však chválím výborný font a velikost písma, který se čte prostě parádně.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: Mágia splnu je povinná četba pro každého milovníka kočiček. Slovenská autorka Katarína Senajová dokázala, že je všestranný talent - jako náctiletá napsala úžasný fantasy příběh o kočičí holce, vlastnoručně si knížku ilustrovala a dokonce i sama vydala. Jsem ráda, že se i v našich tuzemských vodách najdou spisovatelé, kteří dokážou napsat originální fantasy pro děti, která nestaví veškerou akci pouze na milostných vztazích. Jen mi přišlo, že zůstalo ještě pár věcí neuzavřených a autorka si tak nechala otevřená vrátka pro další pokračování. Doufám, že se do třetího dílu pustí, protože mě Mirčin kočičí život zajímá víc a víc... :)


Mágiu splnu můžete koupit například na stránce https://www.bux.sk/.
Za recenzní výtisk s věnováním mockrát děkuji autorce Kataríne Senajové.


V sérii "Mágia splnu" vyšlo:

Podobné téma: anime seriál Tokyo Mew Mew (2002), film Catwoman (2004), film Batman se vrací (1992)
Podobné knihy: Kočičí holka (Thomas Brezina), Mačací gén (Thomas Brezina), Mačací gén: Reštart (Thomas Brezina), Catwoman: Soulstealer (Sarah J. Maas) 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Black Blood Black Blood | Web | 22. července 2018 v 9:24 | Reagovat

Zajímavé

2 stefek stefek | E-mail | 29. dubna 2020 v 12:30 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama