Shrnutí DUBEN a KVĚTEN (04+05/2018)

21. srpna 2018 v 1:27 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí DUBEN a KVĚTEN (04+05/2018)

Kvůli přípravám na zkouškové jsem odkládala napsání měsíčního shrnutí a myslela jsem si, že vše doženu o prázdninách, kdy budu mít mnohem více volného času. No jasně... Samozřejmě jsem si chvilky volna vyplnila spoustou jiných aktivit, které mě v letošním parádně horkém létě lákaly mnohem víc, než hrabání se v knihovničce a hledání knížek, co jsem si pořídila před dvěmi měsíci. Donekonečna to ale odkládat nejde, takže jsem se pořádně namotivovala a vrhla se do překopávání knihovničky a focení přírůstků. A tentokrát to budou hned dvě shrnutí v jednom. ;)

Koupené knihy: (9)

1) NHM #42: Black Knight
2) NHM #43: Star-Lord
3) DCKK #28: Hřebík
4) Zlatá sbírka pohádek #27: Na vlásku
5) Zlatá sbírka pohádek #31: Lady a Tramp
6) Ready Player One (Ernest Cline)
7) NHM #44: Mýval Rocket
8) NHM #32: Thor
9) DCKK #29: Batman: Zkáza, jež postihla Gotham


V dubnu a květnu jsem moc knížky nenakupovala. Vlastně jsem za oba měsíce dohromady koupila zhruba tolik knížek, jako jindy za jeden jediný. První tři přírůstky byly nové kousky do sbírky červeného NHMka, konkrétně čísla 42 a 43. Black Knighta si chystám přečíst až společně se svazkem Captain Britain, dohromady totiž tvoří jeden příběh (6 z 9 svazkové minisérie). Na Star-Lorda jsem se strašně těšila kvůli Strážcům galaxie a určitě se na něj v nejbližší době mrknu.

Třetím komiksem koupeným v dubnu byla JLA: Hřebík, na Slovenksu vychází DCKK se zpožděním, díky čemuž si můžu doplnit některá chybějící čísla. Hřebík jsem si dost toužila přečíst, je to vlastně takové DC "Co kdyby..." Alternativní příběh o tom, jak by jedna drobnost mohla úplně všechno změnit...


Kromě komiksů jsem si pořídila i tři klasické knížky. No klasické... dvě z nich jsou Disneyovské pohádky pro děti, ale já nedokázala odolat. Na vlásku i Lady a Trampa prostě miluju. Už mám doma ze stejné edice Rebelku a myslím, že to nebude poslední koupený kousek. ;)

Nejobyčejnějším přírůstkem byl určitě Ready Player One od Ernesta Clinea - knížka, kterou díky novému filmu musí znát úplně každý. Já si chtěla nejdřív přečíst knižní předlohu, ale nestihla jsem to. Sice jsem si knížku koupila, ale těch 500 stran se do návštěvy kina stihnout prostě nedalo. Film se mi ale líbil, takže rozhodně plánuju si na knížku najít někdy čas. Ostatně, přečíst jsem si ji chtěla už dávno před tím, než jí udělali filmovou obálku... :)


V květnu jsem se knihkupectvím vyhýbala už úplně a pořídila si jen tři komiksy pro doplnění série. Nové červené NHMko: Mýval Rocket, na kterého se opět moc těším. Po prolistování je mi jasné, že to bude úplně něco jiného, než moderní Rocket, který teď vychází u Crwe. Minimálně vypadá jinak a je černobílý. Thora jsem ulovila na Slovensku a jsem z toho pěkně nadšená, v havířovském Tescu, kam chodím kupovat NHMka, byl totiž okamžitě vykoupený. S radostí jsem vyplnila mezeru mezi svazky. :)

Recenzní výtisky: (8)

1) Papíroví duchové (Julia Heaberlin)
2) Černá ruka (Stephan Talty)
3) Nechcem počuť tvoj plač (Simona Rošková)
4) Nesmrtelní z Meluhy (Amish Tripathi)
5) Ochránce (G.X.Todd)
6) Zrcátko (Karl Olsberg)
7) Hořící stránka (Genevieve Cogman)
8) Nejúžasnější věc (Maja Lunde)


V dubnu a květnu mi taky přibyla hromádka nových recenzáčků - a opravdu jich není málo. Prostě jsem nedokázala odolat, no... :D Papíroví duchové a Černá ruka jsou knížky plné napětí a všechny mám od nakladatelství Omega. Zatím jsem se dostala jen k Papírovým duchům, ale i na další dva kousky se moc těším. Mamka četla Černou ruku a líbila se jí. Říkala, že bude bavit hlavně milovníky faktů a zajímavostí z historie, takže pokud jste jedním z nich - směle do čtení! ;)


Nechcem počuť tvoj plač od slovenské autorky Simony Roškové mi přišel jako recenzní výtisk od projektu PSA (Podporujme slovenských autorov). Zaujalo mě hlavně téma, kterým se knížka zabývá, a to poporodní deprese u žen. Jde o velmi nebezpečnou a málo známou psychickou nemoc, o které by se rozhodně knihy psát měly. Právě proto jsem nezaváhala a po tomto kousku s nadšením sáhla...


A ještě druhá várka omegáckých recenzáčků, za které mooooc děkuju! Sci-fi je prostě moje šálka kávy, takže jsem Ochránce a Zrcátko musela mít. Obě mají neodolatelnou anotaci! Fantasy mě ale baví taky, nemohla jsem proto odolat ani Nesmrtelným z Meluhy a Hořící stránce - obě knížky jsou součástí sérií, takže se můžeme těšit i na další díly. Já se těším určitě!


A nakonec trochu jiný žánr, než je u mě zvykem - pohádka pro děti, která je ale tak nádherně ilustrovaná, že by mi mé umělecky založené srdíčko neodpustilo, kdybych si o Nejúžasnější věc nepožádala. Navíc už Maju Lunde znám jako autroku skvělé Historie včel a jsem na její další tvorbu opravdu zvědavá.

Dáreček: (2)

1) Ottoline y la Gata Amarilla (Chris Riddell)
2) Rámajána (Kenneth Anderson)


Ottoline y la Gata Amarilla už mám doma pod českým názvem Otolína a žlutá kočka. Teď mi ale přibyla španělská verze - úžasný dáreček od mojí tety, která ve Španělsku bydlí. Moooooc děkuju! Z knížky mám obrovskou radost a snad se díky ní konečně odhodlám procvičit si svoji tragickou španělštinu. :D Na fotce můžete vidět i katalánskou verzi Ady od stejného autora - tu teta koupila mamce k narozeninám. Mám hodnou tetu... :)


Rámajánu chtěli v práci vyhodit. Prý jim to tu kdysi nechal nějaký chlapík zadara a tak si knížka ležela pod stolem a zapadala prachem. Naštěstí jsem přišla já a zachránila ji. Nevím o jakou verzi Ramajány jde, zda je nějak upravená oproti klasické verzi, ale při zběžném prolistování jsem objevila pěkné ilustrace a i text mi připadá celkem dobře přeložený (žádné extra archaismy).


Rámajána je podle mě už legenda (stejně jako Staré řecké báje a pověsti) a každý milovník knih by si ji měl přečíst. Já tuto indickou pověst o bohu Rámovi ještě nikdy nečetla, takže je čas to napravit... ;)

Přečteno v dubnu: (5)

1) Knihkupkyně (Cynthia Swanson) .....320 stran
2) První život (Gena Showalter) .....440 stran
3) Rocket #1: Chlupatý a nebezpečný .....136 stran
4) Death Note: Zápisník smrti #1 .....200 stran
5) Milenec z temnot .....464 stran
Celkem: 5 knížek / 1560 stran


V dubnu jsem přečetla dva macatější recenzáčky od Omegy, jednu eknihu, jeden marvelácký komiks a jednu japonskou mangu - prostě bláznivý velikonoční mix všeho možného. :)

První jsem přečetla Knihkupkyni od Cynthie Swanson. Tuto knížku je těžko zařadit - může vyznívat jako fantasy, ale jde spíš o psychologické drama. Nicméně velmi dobře napsané a rozuzlení bylo taky zajímavé. Ne úplně nečekané, ale zajímavé určitě... Více si můžete přečíst v recenzi TADY.


Druhým přečteným recenzáčkem od Omegy byl První život, první díl série Everlife od spisovatelky Geny Showalter. Z této knížky jsem byla opravdu nadšená. Akčí nářez plný krve a vtipných hlášek. Moc mě to bavilo a nadšencům do fantasy dozajista doporučuju. Recenze ZDE.


Měla jsem ale chuť i na něco jednoduššího, nad čím nestrávím moc času a sáhla jsem proto po grafických dílkách. Novinka Rocket: Chlupatý a nebezpečný je první díl z nově vydávané série o Mývalu Rocketovi, kterého určitě znáte - jeden ze Strážců galaxie a parťák málomluvného dobráka Groota. Nemůžu si stěžovat, protože jsem od tenkého paperbacku dostala přesně to, co jsem i čekala. Rocket je prostě sranda a mě jeho humor baví. Určitě nesedne každému, ale mě naštěstí bavil. Více v recenzi TU.


Z jednoho média rovnou k dalšímu - manze. Death Note jsem už víckrát koukala jako anime seriál a podle mě je to perfektní dílo pro chytré lidi a pozorné diváky, kteří si dokážou užít tuhle bitvu supermozků. Mangu jsem ale zatím nečetla, tak jsem se rozhodla první díl vyzkoušet - přeci jen se mi doma válí už dost dlouho. Překvapilo mě, jak moc se předloha shoduje se seriálem. Opravdu téměř stoprocentně. Některé dialogy si ale i tak oplatí vychutnat na papíře... ;)


Recenzi jsem nenapsala, plánuju si první díl přečíst v blízké budoucnosti znovu i s dalšími díly a pak teprve sepsat, co si o Death Notu myslím. Už teď ale můžu říct, že ho miluju!


No a nakonec jedna ekniha - první díl erotické upířiny Bratrstva černé dýky. Já mám doma několik dílů, ale Milence z temnot se mi zatím sehnat nepodařilo (a vysokou sumu se mi za něj taky platit nechce). Ještě štěstí, že existujou eknihy. Tento díl byl o upířím králi Wrathovi a jeho lásce Beth. Četlo se to skvěle, i když mi hlavní hrdinové nebyli vždy úplně sympatičtí. Například Wrath byl na můj vkus moc velká citlivka... Ale čtivost se paní Wardové upřít nedá, to teda ne... Bavilo mě to. Recenze ZDE.

Přečteno v květnu: (4)

1) Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman) .....288 stran
2) Maskované město (Genevieve Cogman) .....416 stran
3) Papíroví duchové (Julia Heaberlin) .....368 stran
4) Nechcem počuť tvoj plač (Simona Rošková) .....224 stran
Celkem: 4 knížky / 1236 stran


(Na fotku se mi vetřel vetřelec, kdo toho šotka objeví? :D)


V květnu jsem se vrhla na první dva díly série Neviditelná knihovna. První díl byl skvělý a hodně mi připomínal Harryho Pottera a knihovníka Flynna Carsena. Druhý díl Maskované město už mi přišel o kapku slabší, ale pořád to za přečtení stálo. Tentokrát autorka vsadila na mnohem temnější atmosféru, já ale postrádala tu pravou "knihovnickou práci". Snad se ve třetím díle dočkám. ;) Recenze na první a druhý díl už najdete zveřejněné na blogu.


Pak jsem dostala chuť na něco mrazivého, tak jsem se pustila do Papírových duchů. Autorka Julia Heaberlin se u nás již proslavila thrillerem Černooké Zuzany, který jsem bohužel nečetla. Možná to napravím, i když Papíroví duchové nebyli úplně to, co jsem od nich očekávala. Nebyla to nudná kniha, to ne... ale úplně jiná... Nedá se to tak jednoduše popsat, proto si kdyžtak přečtěte recenzi, kde se o svých dojmech ze čtení více rozepisuju. Každopádně mě knížka překvapila, to nemůžu popřít.


A nakonec tuzemská tvorba a strašidelný bubák ve formě poporodní deprese - Nechcem počuť tvoj plač. I tato knížka se hodně odkláněla od mých očekávání. Nejvíce mě překvapilo, že samotný průběh poporodní deprese je zde vylíčen jen velmi zběžně a mnohem více prostoru autorka věnuje procesu uzdravování nemocné v léčebně. Zajímavé to bylo a jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, takže jsem ve výsledku spokojená, přestože jsem čekala úplně jiné směřování děje. Recenzi najdete jak u mě na blogu, tak i na stránkách projktu PSA.


DUBEN a KVĚTEN ve zkratce: nejlepší koupená kniha je červené NHMko Thor. Jsem fakt ráda, že ho konečně mám doma, když se u nás v Čechách po něj jen zaprášilo. Ještěže sna Slovensku vychází svazky se zpožděním... :D

Mým největším překvapením byla polovina knížek, které jsem četla, protože vĚtšina z nich absolutnĚ nebyla taková, jak se na první pohled zdála. Knihkupkyně nebyla fantasy, Nechcem počuť tvoj plač bylo více o léčení než o samotné nemoci a Rocket byl ještě vtipnější než jsem podle hromady negativních recenzí očekávala. Nejvíc mě ale překvapil První život. Pod jemnou elegantní obálkou a klasicky popisující anotací se skrývá řežba, jakou jsem rozhodně ani ve snu nečekala. Super!

Zklamáním pro mě bylo Maskované město. Trochu si protiřečím, protože mě zároveň jeho čtení bavilo, ale oproti prvnímu dílu nemůžu přehlédnout jistý posun jiným směrem. Někomu se právě tohle temné putování může líbit víc než kradení knih a čarování se slovy, ale mě více bavila původní Knihovna. I tak se ale na další díl ohromně těším.

Nejlepší přečtenou knížku opět volím První život. Hrozně moc mě bavil! I když mu na záda dýchá Knihikupkyně a Neviditelná knihovna. Tyhle měsíce jsem měla docela štěstí při výběru četby. :)

Nejlepší knižní postavou je samozřejmě Groot, kdo jiný, že? Zbožňuju tuhle ukecanou větvičku. :D A z lidského osazenstva by vyhrála růžovovlasá střelená Bow z Prvního života (překvapivě). A Irene v prvím díle Knihovny taky ušla.

Nejotravnější knižní postavou byla Lucie, švagrová hlavní hrdinky Soni z Nechcem počuť tvoj plač. Nesnáším naivní ženské hrdinky a ona taková byla, právě proto mě její dějová linka nebavila a mnohem radši bych četla pouze o Soni.


Snad se dalších měsíčních shrnutí dočkáte dřív než za půl roku - slibuju, že se budu snažit. :D A s tímhle bezva předsevzetím se s vámi protentokrát loučím. Napište mi, jestl ise vám dvouměsíční shrnutí líbí více, než ty klasické a pokud jste některou knížku četli, ráda si přečtu váš názor. Za každý komentář moc děkuju. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Camila Camila | Web | 21. srpna 2018 v 1:58 | Reagovat

Wow :O máš zajímavý výběr co se týká tvé četby...
Přiznávám, přelétla jsem jen obrázky, protože se většinou nechci dozvědět o čem ty knihy jsou. Natož abych se řídila recenzemi...
Mam ráda vybírat knihy po svém a číst je, abych si pak utvářela vlastní názory ať si říká kdo co chce :D
Nic ve zlém... Ale sakra na knížku Knihkupkyně se klepu už nějakou tu dobu, tak jak je možné, že si mě v přečtení předběhla? (Joke 8-) )
Zase se tu objevím...

2 Janča Janča | Web | 27. srpna 2018 v 18:33 | Reagovat

Wow. Velmi pěkné shrnutí a výběr! Budu se v nečem inspirovat :)

3 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 23. září 2018 v 19:55 | Reagovat

Moc děkuju... :) Knihkupkyni rozhodně doporučuju - zajímavý příběh, který mě jednou věcí hodně překvapil... Určitě za pŘečtení stojí. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama