K: Stretneme sa na svadbe (Natalie Liu)

17. září 2018 v 22:08 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Stretneme sa na svadbe (Natalie Liu)

Nedávno jsem při recenzí na jednu z Evitovek zmiňovala, že touto knižní řadou nepohrdám a přestože mi některé kousky absolutně nesednou, najdou se mezi nimi i zajímavá a povedená dílka. Slovenské nakladatelství EvitaPress vydává různé žánry - od romantiky, přes Young Adult, až po detektivky. Osobně mě ale nejvíce lákají příběhy "že života" a úplně nejvíc životní zkušenosti žen, které podlehnou cizinci. Je zajímavé sledovat, co ženy dokážou tolerovat kvůli lásce a jak takové vztahy nakonec dopadnou... Příběh Slovenky Natalie, která podlehla kouzlu Indie jsem si s sebou vzala na dovolenou. Bylo to ideální prázdninové čtení?

Vydavatelství: EvitaPress (SK), Motto (CZ)


ANOTACE: Skutočný príbeh Slovenky, ktorá povedala ÁNO mužovi z Indie. Evitovka, vďaka ktorej preniknete do mentality mužov, čo stále voňajú exotikou.Knižka, v ktorej svet nie je čierno-biely - ale farebný a korenistý, knižka, v ktorej kráča osudová láska ruka v ruke s obrovskou obeťou. Knižka, v ktorej nazriete do života obyčajných indických rodín, do vzťahov medzi manželmi... Je svedectvom lásky plnej rozdielov, vrcholov a pádov.

Natálie Liu je autorkou a zároveň i hlavní hrdinkou knížky. Se svým prvním manželem se seznámila jako hodně mladá - byl to dobrý chlap, miloval ji, rodiče ho schvalovali a vše vypadalo na první pohled ideálně. Jenže nebylo... Ani narození dcerky Kobylky nedalo Natálii ten správný náboj, který od vztahu potřebovala. Ten našla až na dovolené v zahraničí. První u beduína, pak u snědého prodavače ve Vídni, kam odešla za práci a nakonec u Inda, kterého potkala u kašny...

India znamená, že nosíte slnečné okuliare, lebo je to cool, najlepšie k turbanu a k štýlovej košeli, aj keď je pod mrakom, je krupobitie alebo je práve zatmenie slnka. Slnečné okuliare nosia v Indii všetci. (s.73)

Raviho modrooká černovláska s bledou kůží okamžitě zaujala a i jí nebyl indický krasavec lhostejný. Natalia se rozhodla pro velký životní krok - už nechtěla žít v manželství bez vášně. Dceru Kobylku nechala manželovi na Slovensku a sama se přestěhovala do Vídně k Ravimu a jeho třem spolubydlícím. Začátky neměli jednoduché - malý špinavý být, málo peněz, rozdíly dvou etnik a samozřejmě problémy s vízem... Pravá láska ale překoná všechno. Nebo ne? Kdy přeteče pověstná poslední kapka?

"Mami, brala som si chalana, který pil, mäso jedol na kilá a bol upravený a ostrihaný. Teraz vyzerá ako talibanský aktivista a najradšej by aj odo mňa chcel, aby som vyzerala ako žena z lesa. Nevydepilovaná, s vlasmi po kolená... (s.260)

Příběh je psaný volným stylem, ale jde spíše o sdělovanou zkušenost, než o text s literární hodnotou. V první čtvrtině knížky jsem měla s autorčiným psaním trochu problém, přišlo mi až moc jednoduché a nedokázala jsem se do hlavní hrdinky vcítit, protože mi přišla příšerně arogantní. Rozhodně by neuškodilo, kdyby se vynechaly kapitoly o beduínovi a snědém prodavači. Natálie díky tomu vypadá jakoby měla úchylku na "opálené cizince". To je taky ten důvod, proč jsem její lásce k Ravimu ze začátku nevěřila - přišlo mi, že jen skočila po dalším chlapovi, který byl ožehnutý od sluníčka.

Dalším negativem pro mě byly větičky psané v angličtině. Nějak nechápu smysl toho, proč je autorka nenapsala normálně ve slovenštině. Dialogy s Ravim taky nepsala v němčině, tak nechápu tu angličtinu. Já s porozumenim problém neměla, ale znám spoustu lidí, kteří anglicky neumí a zbytečně by se nad touhle kapitolou potrápili.

A třetím mínusem pro mě (hlavně že začátku) bylo přílišné opěvování kamarádky Evity. Jestli to dobře chápu, tak jde o Evitu - majitelku vydavatelství. V tom případě jsou popisy její dokonalosti a úžasnosti nedůvěryhodné a vyznívají až podlízavě. Je možné, že je Evita skvělá žena, ale autorka to se svými chvalozpěvy kapku přeháněla.


Hodnocení: 70% Přestože mi hlavní hrdinka přišla neskutečně arogantní a často mi lezla na nervy, nemůžu říct, že by mě knížka zklamala. Právě naopak - líbila se mi. Bavilo mě poznávat kouzlo indického jídla a dozvídat se zajímavé informace o cizí kultuře. Oceňuju také to, že se autorka snažila ukázat čtenářkám jak krásy Indie, tak i její temnou stránku. S mnoha Natáliinými rozhodnutími nesouhlasím a často jsem nad ní kroutila hlavou, i tak mě ale její životní příběh zaujal. Samozřejmě nejde o žádný literární skvost, ale svůj účel knížka plní dokonale - jako lehké čtení na dovolenou, které čtenáři přinese pár nových poznatků o jiném národu i jako varování před muži (ať už cizokrajnými nebo domáckými podpapučáky)...

Manželky alkoholikov plačú, že im muži pijú, a pritom si ich vyhliadli v krčme.
Druhé a tretie manželky v poradí plačú, že ich muži podvádzajú, pritom oni podvádzali svoje bývalé manželky s nimi.
A ja som svojho bývalého manžela našla sedieť doma v papučiach vo foteli.
Pochopila som, že je márne oddávať sa planej nádeji, že svojho partnera nejako podstatne zmeníte. (s.25)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rambo rambo | E-mail | 29. dubna 2020 v 12:35 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama