K: Michael Jackson: Zpátky v čase (Daryl Easlea)

22. října 2018 v 4:51 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Michael Jackson: Zpátky v čase (Daryl Easlea)

Dost mě štve, že jsem se k této knížce nedostala dřív, ale znáte to... když přijde léto, knihomolovi se chce málokdy tahat s těžkou encyklopedií. Já celé dva měsíce pendlovala mezi Slovenskem, kde pracuju a Čechami, kde bydlí mamča. A do Španělska jsem si taky nabalila jen ty nejlehčí paperbacky, abych měla lehký kufr. (Kecám, já ani kufr nebrala - zabalila jsem si jen pár kousků oblečení do cestovní tašky a zbytek věcí tajně propašovala do mamčina kufru, abych se s tím nemusela tahat... :D) Každopádně jsem se klidně do "Michaela Jacksona" mohla pustit, protože jsem ho nakonec zhltla za pouhé dva dny. Musím uznat, že život tohoto legendárního muže stál za to a stránky mi při čtení doslova mizely pod rukama...

Vydavatelství: Omega (ČR)


ANOTACE: K 25. červnu 2009, dni, kdy Michael Jackson zemřel, bylo po celém světě prodáno zhruba 750 milionů jeho alb. Jeho kariéra trvala 45 let, během nichž získal 26 cen American Music Award a 13 cen Grammy, k tomu ještě cenu Grammy Lifetime Achievement Award. Zařadil se na třetí místo v žebříčku nejprodávanějších interpretů - před ním jsou pouze Beatles a Elvius Presley. Zůstává jedním z nejpopulárnějších a kontroverznějších umělců všech dob.
Daryl Easlea zkoumá život a dědictví Michaela Jacksona originálním způsobem - časem nazpátek. Od jeho tragické smrti, přes zlaté roky jeho sólové hvězdné kariéry, až po spolupráci s bratry ve skupinách Jacksons a Jackson 5 a život v Gary v Indianě. Výsledkem je kompletní obrazová historie krále popu. Nahlédněte do života tohoto génia, poznejte jeho démony a hlavně jeho hudbu, která zanechala nesmazatelnou stopu po celém světě. Kniha je doplněna 200 fotografiemi, časovou osou Jacksonova života, kompletní diskografií a předmluvou bubeníka Ndugu Chanclera. Tuto knihu by měl mít v knihovně každý fanoušek Michaela Jacksona.


Z každé nové publikace z hudební edice od nakladatelství Omega jsem neskutečně nadšená. Už knížka o skupině Bon Jovi mě nadchla a stejně tak se mi líbila i fotokniha zachycující začátky Rolling Stones. Je fajn si jednou za čas přečíst také něco jiného než smyšlené fantasy nebo sci-fi příběhy. Také si myslím, že hudební legendy si zaslouží, aby se o nich mluvilo tolik, jako o jiných velikánech. Přeci jen jejich cesta za slávou stála mnoho úsilí a spousta z nich dala do své tvorby velký kus svého života. Michael Jackson by mohl stát v čele těch, které stál úspěch úplně všechno. Nikdy si neprožil normální dětství, půl života bojoval s depresí a nakonec svůj boj prohrál...


A tím taky kniha začíná - smrtí. Jde o retrospektivní průřez celým jeho životem, takže první kapitoly popisují den, kdy byl Michael Jackson objeven doma mrtvý a pokračuje jeho posledním veřejným interview, kdy ještě vesele mával svým fanouškům a zval je na turné "This is It", které mělo být jeho posledním. Zpětně zní jeho proslov spíš jako poslední rozloučení....

"Když říkám, že tím to končí, opravdu to tak myslím."
Jackson oznamuje své turné This Is It, březen 2009.

V té době se Michael už ani trochu nepodobal tomu malému snědému klučíkovi, jakým se narodil. Ať už za to mohla nemoc kůže, kterou trpěl či záliba v plastických operacích, na jeho talentu se to nepodepsalo - byl skvělým hudebníkem až do konce.

"...A když už se to tak řeší, tak co ty miliony lidí, kteří se neustále smaží na slunci, aby byli hnědí? Také chtějí vypadat jinak. O tomhle nikdo nemluví." (s.95)


Kniha nám přináší mnoho informací i o vyšetřování Michaela Jacksona ohledně vztahů s nezletilými. Tyto kapitoly jsou jediné, ke kterým bych měla výtku. Přišly mi totiž až přehnaně subjektivní - šlo poznat, že autor Michaela Jacksona zbožňuje, uznává a je na jeho straně. Někdy mi to ale přišlo až moc průhledné...

Michael Jackson, jenž nikdy neprožil skutečně dětství jako vy nebo já, byl svou touhou být v blízkosti děti již déle známý. Naplňovaly ho inspiraci a do jeho života vnášely čistotu. (s.71)

Na druhou stranu právě autorovo nadšení a upřímný obdiv ke Králi popu udělalo z obyčejné encyklopedie dílko, které je radost číst. Dokážu odpustit trochu neobjektivně položených názorů, když je zbytek knížky naprosto dokonalý, čtivý a nechybí ani špetka humoru.

...méně než tři měsíce po rozvodu s Lisou Marie Presley, si Jackson vzal Debbie Rowe. Byla jeho dermatologickou ošetřovatelkou (Presley ji hanlivě titulovala jako "nějak moc přítulnou zdravotní sestřičku")... (s.64)Knížka obsahuje také velké množství fotografií, soupis Jacksonových alb a mimo jiné také rozkládací osnovu zpěvákova života, která je umístěna doprostřed knihy. Tato osnova shrnuje nejpodstatnější informace, o kterých se v jednotlivých kapitolách autor podrobněji rozepisuje. Předmluvu pro toto velkolepé dílko napsal Ndugu Chancler - umělec, který s Michaelem spolupracoval.


Celkový design je stejně dokonalý jako obsah. Vazba sází na jednoduchou kombinaci bílé a černé, vepředu je dospělý Michael Jackson a vzadu je vyobrazený jako dítě. Přebal má stejný motiv, jen je navíc obohacený o zlatou barvu. Vzhledu nemám co vytknout - vypadá luxusně a knížka je ozdobou každé knihovničky.Hodnocení: 95% Encyklopedie "Michael Jackson: Zpátky v čase" kombinuje zajímavé informace o jednom z nejslavnějších muzikantů světa spolu s nadšením autora, který hudbě Michaela Jacksona dokonale rozumí. Díky tomu dokáže o zpěvákovi psát s nadšením, které ve velkém přenáší i na své čitatele. Zajímavé informace jsou podávány velmi čtivě, doplněny o skvělé fotografie a právě díky tomu stránky při čtení mizí pod rukama. Michael Jackson je muž, kterého musíme za jeho tvorbu uznávat, ať už jsme o jeho soukromí četli jakékoliv strašidelnosti. Autor Daryl Easlea se tím plně řídí a knížka má díky tomu pozitivní náboj, který jí sluší.

Tato publikace se tak v mých očích právem řadí mezi ty nejpovedenější, které doma mám. Čtení mě ohromně bavilo, dozvěděla jsem se spoustu nových zajímavých informací a hlavně jsem si (velmi ráda) připomněla některé mé oblíbené Michaelovi songy. Neposlouchám je často a je to škoda. Ať už byl jakýkoliv, Michael Jackson se právem řadil mezi nejtalentovanější muže planety a jeho tvorba bude žít navždy. Tento povedený průřez jeho tvorbou je už jen zlatou tečkou, kterou si každý správný fanoušek musí přečíst.

Pokud chcete, můžete si také prolistovat ukázku
nebo mrknout na povedený video trailer:


Knížku si můžete koupit na internetových stránkách

Za recenzní výtisk mockrát děkuji Knihám Omega.


V hudební edici vyšly také tito tituly:
Bon Jovi (Bryan Reesman)
Rolling Stones (Terry O'Neill, Gered Mankowitz)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama