S: Salon d'Amour: Příšerné tchyně (Anna Jansson)

14. listopadu 2018 v 2:21 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Salon d'Amour (Anna Jansson)

Zamilované romány pro ženy nejsou mým oblíbeným žánrem, ale sem tam prostě neodolám... Když už romantika, tak nejlépe ve spojení s fantasy nebo sci-fi příběhem. Nebo alespoň nějaká ta malá vraždička nebo záhada... "Příšerné tchyně" jsou tedy přesně tou knížkou, kterou byste v mé knihovničce nejspíš nečekali a přesto ji tam najdete. Musím přiznat - měla jsem obavy, že jsem tentokrát vážně přestřelila a knížka mě nebude bavit. Jenže anotace vypadala natolik lákavě, že jsem Anně Jansson prostě musela dát šanci mě okouzlit... Co myslíte, podařilo se? :)

Nakladatelství: Omega (ČR)

2.DÍL: Příšerné tchyně

ANOTACE: V pohádkách jsou macechy zlé. A i ve skutečném životě není dobré se jim podřizovat. O tom je Angelika Lagermark přesvědčena. Ze zkušenosti. Před šesti měsíci chytila Angelika svatební kytici, a teď se nemůže dočkat svatby. Ale Angelika má pochybnosti. Je Magnus ten pravý? Jeho matka Judith, která se po nehodě ve vlastním bytě k Angelice nečekaně přestěhovala, rozhodně není spolubydlícím, jakého Angelika chce. Život je boj. Angelika nikdy neměla děti, po kterých strašně toužila, ale když jí do života vstoupila malá Folke, dostala šanci být jejím dospělým vzorem. Folke trpí selháním ledvin a potřebuje transplantaci. Ale najít dárce není snadné. A jak mluvit s dítětem, které klade závažné otázky týkající se smrti?

První díl jsem nečetla, takže šlo o moje první seznámení s kadeřnicí Angelikou Lagermark. Angelika vede společně se svými dvěma sestrami Verou a Ulrikou zvláštní typ podniku - kadeřnictví se zvláštními službami pro speciální klienty. Nebojte se - nejde o žádnou napodobeninu "Laskavého doteku", Angelika podniká ve vší počestnosti. Pomáhá nešťastným zákazníkům najít pravou lásku a je rozhodnutá pro každého udělat maximum. Ona a její sestry jsou totiž Bohyně osudu, které hodným lidem pomáhají a zlé trestají.

Každý čin, ať už dobrý či špatný, se vrátí," říkám. "Pokud lhostejně přihlížíme znesvěcování lásky, tak se podílíme na špatném činu. A ten nás dříve nebo později dostihne. A až samy budeme potřebovat pomocnou ruku, může nás postihnout lhostejnost ostatních. Tak to funguje. Takže musíme jednat." (str.100)

Jednou takovou adeptkou je i Egilova bývalá přítelkyně - potvora, která svého expartnera využívá k zalívání kytek, udržuje ho v naději a přitom se mu za zády jen posmívá. Navíc se pokusila přebrat Angelice jejího Magnuse. Poštvat proti sobě Bohyni osudu? To rozhodně zavání pořádným průšvihem a naše hlavní hrdinka už plánuje pomstu...

Aby mohli netvární jedinci zapadnout do skládanky života, je zapotřebí je obrousit. Nebo pokárat ty, kteří záměrně porušují podstatu lásky. Ti potřebují zakusit, že láska dokáže skutečně bolet. (str.6)

Jakoby už i tak Angelika neměla dost starostí. Malý Folke, syn kamarádky Reginy, skončil v nemocnici a nevypadá to s ním vůbec dobře. Angeličin kocour Srdcové eso pravidelně utíká ničit sousedův majetek. A aby toho nebylo málo, Magnusova matka se rozhodla k nim nastěhovat. Sice jen dočasně, ale jak Angelika brzo zjistí, s tchýní Judith je každý den nekonečně dlouhý. Judith je slavná spisovatelka, která si ráda přehrává scény ze svých románů - například zkouší, jak těžké je krást kolemjdoucím peněženky. Moc těžké ne, ale jen do chvíle, než vás chytí policajti... :)

"Je pravda, že některé pohádky jsou poněkud drsnější. Třeba Karkulka. Vlk sežral napřed babičku a pak Karkulku. Ale takové pohádky měly nějaký význam. Třeba aby se děti samy nevydávaly do lesa nebo se nebavily s neznámými lidmi. Varování před vodníkem zachránilo spoustu dětí před utopením."
"Podle pohádek jsou ale nejhorší macechy. Nevíš proč?"
"Pohádky by měly raději varovat před tchýněmi," vyklouzne mi, aniž bych se nad tím stihla zamyslet.(str.37)


Na první pohled by čtenáře mohlo odradit množství postav, jejichž příběhům se autorka rozhodla věnovat. Máme tu Angeliku s Magnusem, sestry Veru a Ulriku, tchýni Judith, Magnusova ztřeštěného bratra Rickyho, kamarádku Reginu se synem Folkem, souseda s králíkem, filmového fanouška Egila a jeho vydařenou bývalku, nevěrného fotografa, Mildred, se kterou nechce nikdo kamarádit a spoustu dalších,... Každá postava ale vplouvá do děje přirozeně, neměla jsem žádný problém se zorientovat, právě naopak. Tohle se autorce opravdu povedlo.

S čím jsem ale měla trochu problém, to byly charaktery hlavních hrdinů. Přišlo mi, že vedlejší postavy měly mnohem větší šmrnc. Sama Angelika byla sice sympatická a v mnohém jsem se do ní dokázala vcítit, přesto mi nepřišla nijak extra zajímavá. Taková obyčejná ženská. Magnus mi oproti tomu pořádně lezl na nervy a nelíbil se mi, přestože měl tajemství, které by mě mělo bavit odkrývat. Jenže mi připadal jako pořádný sobec a byla bych radši, kdyby mu dala Angelika košem.

Teď pár slov k designu knížky. Obálka je pěkná a k obsahu by se skvěle hodila, kdyby byla slečna na fotce starší. Angelika má totiž přes 40, což modelka určitě ne. Věk hlavní hrdinky mě proto trochu překvapil, když ho poprvé zmínila. Korektura mi přišla v pořádku a příjemným bonusem byly recepty na Angeličiny dobroty, které autorka zařadila na konec knížky. Některé z nich stoprocentně vyzkouším...


Hodnocení: 60% Knížka "Příšerné tchyně" má určitě co nabídnout. Zaujala dokonce i mě, zarytou fanynku sci-fi a fantasy. Autorka píše lehkým a svěžím stylem, který se k příběhu dokonale hodí. Výsledkem je miloučká knížka, kterou klidně můžete odložit a po čase pokračovat ve čtení. Nevadilo mi ani velké množství postav, neměla jsem problém se v ději zorientovat a to i přesto, že jsem nečetla první díl série. Jako celek bych knížku zhodnotila kladně. Oddychovka, která se hodí jako četba k moři a slunným letním dnům. Nevyrazí vám dech, ale ani nezklame.

Velkým plusem jsou moudra, kterých je knížka plná a Angeličiny recepty, které se nachází na konci knížky. Drobné mínusko bych dala charakterům hlavních hrdinů, kteří mi přišli kapku nezajímaví oproti jiným (vedlejším) postavám. Nejde o žádný literární skvost, přeci jen jde o román pro ženy s klasickou zápletkou týkající se vztahu hlavní hrdinky a taky se obávám toho, že za pár týdnů si už nebudu schopná vzpomenout, o čem vlastně knížka vyprávěla. Přesto mě čtení bavilo a jsem ráda, že jsem dala Anne Jansson šanci, i když po dalších dílech série zřejmě nijak výrazně prahnout nebudu. Doporučuju hlavně romantickým dušičkám, které mají chuť na něco roztomilého, ale ne pitomého. Tohle dílko rozhodně pitomé není, jen já nejsem ta správná romantička. :D


Pokud chcete, můžete si pustit super video z produkce Knih Dobrovský, kde se dozvíte něco více o prvním i druhém díle série:


Další díly série:

1.DÍL: Bohyně osudu ze Salonu d'Amour
ANOTACE: Tady, kousek od starého jižního náměstí, mám kadeřnictví. Pokud jste kolemjdoucí, prosím vstupte. Nabízím mátový a bezinkový čas ze své zahrádky, když budete muset chvíli čekat. Dívám se na vás do zrcadla a přemýšlím, jak nejlépe vám mohu pomoci. Mé nůžky jsou jako kouzelnická hůlka. Mé barvy vás dokážou změnit k nepoznání, pokud chcete. Když sedíte v křesle a já vás zakryju pláštěm, moje první otázka je vždy stejná: Co pro vás mohu udělat? A tím nemyslím jen vaše vlasy. Mám na mysli: Co mohu udělat pro váš život? K dispozici mám dvě otočné židle a nikdy není náhoda, že vedle vás sedí právě konkrétní člověk.

3.DÍL: Nevyvážený pár (zatím nevyšel)
Na počátku této série nečekaných událostí stojí novinový inzerát. Domek u moře, kde Angeličina prababička Amalia strávila celých 94 let svého života, je na prodej. Amalia byla moudrá žena, a mnozí si k ní chodili pro radu v těžkých chvílích. Ale její sídlo skrývá hrozné tajemství. Utajená seznamka kadeřnického salonu je i nadále v provozu, a Angelika svým zákazníkům úspěšně pomáhá najít lásku. Na tom není nic těžkého. Horší je si lásku udržet i v těžkých časech. O tom se Angelika přesvědčí na vlastní kůži když se Magnus zamiluje do celého světa, a dopustí se něčeho neuvěřitelného.


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihám Dobrovský.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 rambo rambo | E-mail | 18. března 2020 v 12:23 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama