Prosinec 2018

Moje knihovna 3: Bookshelf Tour 2018 (část 1)

28. prosince 2018 v 7:49 | Deni |  MOJE KNIHOVNA

Už je to rok a půl, co jsem se odstěhovala od mamči do svého - ze Severní Moravy rovnou na Slovensko. Studuju v Trnave filozofii, tak jsem si tu rovnou pronajala malý byteček. Je to přímo dokonalý brloh pro knihomola, protože sluníčko sem svítí tak maximálně tři hodiny denně a nemám tu televizi, což jsou ideální podmínky ke čtení. Knihovničku a poličky jsem si kupovala nové, takže od minulé bookshelf tour nastaly dost viditelné změny.

(Na fotce můžete vidět, jak mi babička s maminkou pomáhají sestavit knihovničku... :))


Polovinu knížek jsem si z mého původního domova navozila sem, ale dost kousků mi i přibylo, takže určitě bude o čem psát. Je mi líto, že jsem se k sepsání tohoto článku nedokopala dřív, ale co už naděláme. V poslední době nestíhám vůbec nic. :D Ale dost už bylo povídání, pojďme mrknout na tu moji knihomolskou sbírku...

(Na knížky, které už mám zrecenzované hodím i odkazy, takže pokud vás některá zaujme, můžete si o ní přečíst více po kliknutí na její název.)


Moji hlavní knihovničkou je tato kostka. Strašně se mi líbí její tvar a v budoucnu si plánuju nakoupit více takových knihovniček a ideálně s nimi zastavět celou jednu stěnu. Zbožňuju ji. :) Jedinou nevýhodou je to, že samotné poličky jsou dost nízké a spousta větších knih mi do nich nevleze (například Illuminae a Gemina, které bych sem žánrově ráda zařadila). Navíc už bych nutně potřebovala další knihovničku, protože tuto jsem celkem rychle zaplnila. Momentálně v ní bydlí 121 knížek, diář a dvě DVDčka. Teď pojďme kouknout na jednotlivé poličky...


Ráda čtu fantasy, takže knížek tohoto žánru najdeme v hlavní knihovničce opravdu dost, obzvlášť knížek o upírech, přestože zrovna oni nejsou mojí nejoblíbenější fantasy příšerkou (mnohem radši mám třeba démony nebo víly, ale knížek o nich moc nemám). V první poličce nahoře mám každopádně sbírku knížek mé nejoblíbenější autorky Richelle Mead, počínaje českým vydáním Vampýrské akademie. Chybí mi první díl v paperbacku, v jiné poličce ale uvidíte první díl s filmovou obálkou, sem mi velikostně neseděl.


Mezeru nalevo jsem zatím (než seženu paperback prvního dílu) zaplnila Démonem stínů od české autorky Lenky Dostálové (ještě jsem nečetla) a úžasnými dětskými gotickými pohádkami od Chrise Riddela: Otolína a žlutá kočka a Goth Girl and the Fete Worse Than Dead (česky je to Ada a hrůzostrašná slavnost). Otolínu mám i ve španělštině, ale ještě jsem si ji sem nepřivezla od mamky.


Poličku mi hlídají dvě Funko Rock Candy figurky - Buffy přemožitelka upírů a Mantis ze Strážců galaxie (ta tu je jen dočasně, než si pořídím Buffyinu kámošku Willow, potom se Mantis přestěhuje na tématicky vhodnější místo). :D


Na vedlejší poličce pokračuje má sbírka Richelle Mead, a to spin-off série k Vampýrské akademii - Pokrevní pouta. Mám jen první, druhý, třetí a šestý díl, takže dokud zbývající dva neseženu, do čtení se nepustím. Nerada se pouštím do sérií, které nemám doma kompletní a vím, že se některé díly špatně shánějí. Tak je tomu například u série Deníky sukuby od Jill Myles, kterou mám hned vedle Pokrevních pout. Vyšly u nás jen tři díly ze 4, takže si poslední díl můžu sehnat maximálně v angličtině. Štve mě to, protože jsem jeden díl přečetla a vážně mě to bavilo.


Prázdné místo jsem vyplnila dvěmi díly mangy Death Note, kterou zbožňuju. Ještě jsem nečetla všechny díly, ale anime seriál jsem viděla celý (dokonce víckrát). Na anime se mnou koukala i mamka, taky se jí líbil a dokonce mi k narozeninám koupila figurku šinigamiho Ryúka. No není úžasná? :) Ale abych nezapomněla na poslední knížku na poličce...


je to Mars a Venuše od slavného spisovatele Johna Graye. Je tu zabydlená jen dočasně, při nejbližším uspořádávání knihovny ji přestěhuju jinam. Dala jsem ji sem jen proto, že mi sem vlezla a jinde jsem nenašla vhodnější místo. Přečtenou mám jen polovinu, protože jsem se jí nějak nemohla prokousat. Je to sice dost zajímavé čtení, ale já v tu chvíli, kdy jsem ji dostala k recenzi prostě neměla chuť číst v vztazích.


A jsme u jedné z mých nejmilovanějších sérií vůbec - Sukuba od Richelle Mead. Vím, že většina čtenářů má od autorky radši Vampýrskou akademii, ale já ne. Pro mě je top Sukuba. Všechny díly jsem četla už minimálně třikrát a plánuju je číst ještě mnohokrát. První díl jsem si pořídila i v angličtině (Succubus Blues) a ráda bych měla jednou celou sérii anglických paperbacků (jsou prostě krásné). Vedle mám pak jednu knížku od českého autora a booktubera Ondry z Knižního Špajzu - Urban Games. Ještě jsem nečetla, ale těším se na ni. Taky bych ji v blízké budoucnosti chtěla přestěhovat k fantasy dystopiím, kam patří. A poslední je Neslyšno, opět od Richelle Mead. Vím, že spousta lidí byla zklamaná, ale já ne. Jen bych byla radši za víc stránek, ale z příběhu jsem byla nadšená. Poličku mi zdobí krabička s náramkem od kamarádky.


Další tři knížky od Richelle Mead - první dva díly zatím nedopsané série Věk X a první díl Třpytného dvoru, který jsem ještě nečetla. Štve mě, že na úkor Třpytného dvoru nechcou autorce dovydávat Věk X, protože jsem si tu sérii zamilovala. No uznejte, co je lepší? Kopie Selekce nebo epické fantasy inspirované severskou mytologií a totalitními režimy?


Jinak Třpytný dvůr mám i v katalánštině, ale jelikož se mi sem na výšku nevlezl, musela jsem ho ubytovat jinde (ještě se o něm znovu zmíním později).

Do volného prostoru jsem dala tři knížky o vílách, každou z jiné série. Shannarovy elfeíny jsou druhým dílem ze série, kterou můžete znát i jako seriál. Pak tu mám dva první díly ze sérií od slavné Sarah J. Maas.


Skleněný trůn mám v češtině a ještě jsem ho nečetla, Na dvore z tŕňov a ruží mám slovensky a tenhle už jsem četla. Nebyla jsem nejnadšenější, ale ani nijak extra zklamaná. Jinak, slovenské vydání se mi líbí mnohem více než české - jak překladem, tak obálkou (jiný styl ornamentů)...


Posouváme se o patro níž a mám tu zase další Richelle Mead a znovu Vampýrskou akademii. Tady mám ten první díl v harbacku s filmovou obálkou, plus druhý, pátý a šestý díl v nádherném slovenském vydání. Když jsem ty červeno-černé krásky uviděla poprvé v obchodě, okamžitě jsem se do nich zamilovala a bylo mi jasné, že je musím mít. Ještě mi 3 díly z tohoto luxusního vydání chybí, ale určitě se i k nim dřív nebo později dostanu. V této poličce mám taky první 3 díly v podobě grafických novel (v angličtině), víc jich bohužel nevyšlo. Všechny tři jsem četla a je to skvělé zpracování, o dost lepší než film.


Do poličky se Stmíváním se mi nevešla, proto je tady - grafická novela Súmrak, diel 1. Mám jen první část, i když u nás vyšly dvě a mám ji ve slovenčině. Byla to náhodná koupě, když jsme před lety s kámoškou zabrousili v Trenčíně do knihkupectví, kde měli šílené výprodeje. Nemohla jsem to tam nechat.

Zbytek místa v poličce jsem vycpala třemi Disneyovkami. Jako malá jsem je zbožňovala a mamka mi odebírala Mickeyho klubík, takže mám podobných dětských knížek doma na Moravě hromadu. Ale ani jako stará koza jsem neodolala a dokoupila si pár chybějících pohádek v novém kabátku - Lady a Tramp, Na vlásku a Rebelka. Jedny z mých úplně nejoblíbenějších pohádek. Ještě bych ráda Vall-Eho a Bolta. Úplně nahoře pak mám narvaný kočičí diář.


Hned vedle mám zmíněné Stmívání od Stephenie Meyerové a jak vidíte, na grafickou novelu tu vážně nezbylo místo. Mrzí mě, že mám první vydání, protože to novější černo-stříbrné je mnohem pěknější a víc by mi ladilo ke zbytku poličky. Jenže já si Stmívání koupila tehdy, kdy poprvé vyšlo, ještě jsem ani neviděla film (naštěstí, jinak bych si knížky ani nekoupila). A můj názor na Stmívání? Knížky podle mě ujdou. Minimálně ten poslední díl mě strašně bavil a pamatuju si, že jsem ho četla celý den bez přestávky, dokud jsem ho nedočetla. Filmy jsou otřesné.

Krom kompletní série tu mám i novelku Krátký druhý život Bree Tannerové (ta se mi taky moc líbila) a Oficiální ilustrovaný průvodce (který jsem jen zběžně prolistovala).


Pokračujeme dál a dostáváme se k mé sbírce Upířích deníků. Vypadá tak trochu nesourodě, co? :D Je to proto, že mám mix hned několika typů vydání - matné české původní vydání, lesklé české slevněné kopie a ještě dva díly ve slovenčině. Jo a ještě první díl Stefanových deníků. V modré krabičce je pak schovaný Damonův seriálový prsten s lapizem lazuli.


A teď můj názor: první čtyři díly byly super, ty jsem četla dokonce víckrát. Jenže potom nastal jeden zlom v ději, přes který jsem se jaksi nemohla přenést (šlo o určitou magickou moc, kterou Elena získala, nechci spoilerovat), což bych ještě překousla, ale on se u českých vydání ještě i zhoršil překlad. Přišlo mi, jako by to překládala nějaká prababička - nemoderní slovníček, kdy náctiletý fotbalista nadává stylem "Damone, ty darebáku!", to prostě nedávám. Možná se k tomu někdy dokopu a dočtu to, ale radši bych měla od pátého dílu slovenské vydání. Navíc na těch českým mě ještě prudí i to, že nikde nenajdete číslo dílu, slováci to mají napsané jak na hřbetu, tak i všude jinde - nemusela bych si na knížky lepit lepíky s čísly. :D


Volné místo jsem vycpala dvěmi díly Čarodějovy nevěsty. Mangu jsem pouze zběžně prolistovala, ael nečetla, protože už vyšly i další díly a já bych si ráda přečetla celý příběh naráz. Každopádně jsem si četla recenze a většinou byly hodně nadšené, takže se opravdu těším až budu mít komplet a pustím se do čtení.


A dostáváme se do čtvrté poličky druhé řady, kde mám mix sci-fi a fantasy. Druhý a třetí díl Monumentu 14 od Emmy Laybourne - chybí mi první díl. Já nečetla, ale mamka ano a líbil se jí. Co jsem ale četla, je Projekt Alfa: V pasti, od české autorky Lenky Dostálové, od které jsem už zmiňovala Démona stínů. Knížka se mi celkem líbila, ale byla bych ráda, kdyby byla delší.


Filmové vydání Ready Player One od Ernesta Clinea jsem si koupila v návalu nadšení z kina, ale ještě nepřečetla. Trochu jsem se lekla, kolik má taková uzoučká knížečka stran. Ne že bych se záměrně vyhýbala macatým knížkám, ale mám neustále velkou hromádku nezrecenzovaných restíků, takže 500 stránkovou sci-fárnu s pidi písmenky musím odložit na jindy, i když mě filmové zpracování dost bavilo.


Knihkupkyně byla super, i když to nebyla taková fantasy, jak se na první pohled tvářila. Šlo spíš o psychologický román s velmi překvapivým rozuzlením. Hluboký hrob ale fantasy byla, dokonce s ekologickým poselstvím, takže za mě palec nahoru. Čím víc takových dílek, tím líp.


A na přírodu myslela i autorka dystopické Historie včel, Maja Lunde - tahle knížka byla naprosto úžasná. Vím, že sposta lidí k ní měla nějaké výtky, ale já se zamilovala na první pohled. Obzvlášť dějová linka z budoucnosti, kde už včely nežijí a stromy musí opilovat lidské dělnice, ta mě opravdu dostala. Od autorky nedávno vyšel druhý díl z této série - Modrá, na který jsem se příšerně těšila a snad se k němu brzy dostanu.


Další várka upířin. Nejchladnější dívka ve městě Chladu od Holly Black byla mojí první recenzí pro nakladatelství Omega. Příběh nebyl zlý, čtení mě bavilo a autorčinu tvorbu mám ráda, ale chyběla mi originalita. Přišlo mi, že jde o mix jiných upířin, i když hodně dobře zpracovaný.Pak tu mám první, druhý a osmnáctý díl Anity Blake, lovce upírů. Četla jsem jen krátkou novelku Flirt, která nebyla špatná, ke zbytku série jsem se ještě nedostala. Co mě ale strašně bavilo, to je Jiná rasa od české autorky píšící pod pseudonymem Jenny Nowak. Příběh je inspirovaný podivnými nálezy z vykopávek na našem území a je prostě skvělý. Nutnost pro všechny milovníky upířin. Jinak tohle vydání, které mám v knihovničce je původně mamčiné. Mně přišlo jiné, s bílým přebalem, ale tohle se mi líbilo víc, tak ho se mnou maminka vyměnila. :)


Temní anjeli: Posolstvo je počin slovenské autorky Emily Beňové, který hodně přípomína Stmívání. Není to úplně špatné, ale já pořád upřednostňuji originál. Poslední knížkou v poličce je první díl spin-offu k Bratrstvu černé dýky od slavné J.R.Ward. K Bratrstvu se mi bohužel nevlezl, tak jsem ho dala sem, ať aspoň ladí barvou. Taky jsem ještě nečetla.


Polička mých oblíbenců. Zimní lidé od Jennifer McMahon mě dostali, je to úžasná kniha a moc ji doporučuju, i když vím, že spoustě lidí přišla málo strašidelná. Děláte si srandu? Já se v noci bála i projít kolem skříně... Asi jsem holt trochu posera, no. :D

Pak je tu jedna z mých úplně nej nej nej sérií vůbec - Dcera kostí a dýmu od Laini Taylor. Nádherný tragický příběh o lásce mezi andělem, který má vyvraždit podřadný druh a modrovlasou holkou, která je jeho Júlií. Akorát, že Romeo v Shakespearovi nepovraždil celou Juliinu rodinu, polovinu rodu, její zvířátko a nepodpálil jí dům. Vážně, pokud máte rádi fantasy romance, tuhle sérii musíte nutně mít. Štve mě, že se jí dostává tak málo pozornosti. Vyšlo i slovenské vydání, ale pouze první dva díly.


Kvůli barvě jsem do této poličky zařadila i tenounkou naučnou knížečku Sny a jak jim rozumět a Štvanici od Patricie Briggs, která je prý skvělá, ale já ji ještě nečetla. Strom lží jsem ale četla a je to další má oblíbená knížka. Sice není tak dokonalá jako Dcera kostí a dýmu nebo Zimní lidé, přesto mě nadchla originální zápletkou, chytrou hlavní hrdinkou a viktoriánskou érou, do které je děj zasazen. Taky doporučuji, pokud máte rádi temné příběhy s náctiletou zvědavkou v hlavní roli.


V této poličce jsem přečetla všechny knížky a všechny do jedné doporučuji. Supervědátor a Seznam přání napsal Eoin Colfer, tvůrce slavného dětského hrdiny Artemise Fowla. Supervědátor je sci-fi dystopie, kde se teenageři snaží zachraňovat lidi před modrými přízraky, které vidí jen umírající. Seznam přání je o duchovi holky, která skončí na rozcestí mezi nebem a peklem, proto se musí vrátit na Zem a pomoct jednomu staříkovi splnit jeho poslední přání, aby si tím napravila auru. Obě knížky doporučuju, hlavně mladším čtenářům, ale mě baví i když jsem už trochu zestárla. :D

První život od Geny Showalter je prvním díle série, kterou rozhodně plánuju dočíst. Strašně mě bavila. Vím, že některým lidem moc nesedla, ale pokud máte rádi takové ty víc teen fantasy, kde je hlavní hrdinka drzá a odvážná, navíc se kolem ní točí dva sexy chlapi (samozřejmě dobrý a zlý), tak je to to pravé pro vás. Mě si ale autorka nejvíc zíkala svým zajímavým světem a hlavně mezisvětem, kde se zhmotňují noční můry. To je tahounem knížky.

No a slavná severská fantasy trilogie Havraní kruhy od Siri Pettersen? Líbila se mi. První díl spíš lehce nadprůměrně, druhý byl o něco horší, ale ten závěrečný... ten za to opravdu stál! Podle mě dokonalé zakončení včetně epické bitvy a dojemného konce. Lépe to ani autorka napsat nemohla. Pokud máte rozečteno, doporučuju vydržet až do konce. (Namotivovaně jsem si vytvořila i vlastní záložky k sérii... )


Polička věnovaná Divergenci. Jsem asi jedna z mála, která je totálně nadšená z filmového zpracování, což bylo důvodem ke koupi knížek. Ano, první jsem viděla filmy a až pak si přečetla knižní předlohu. Nepřečetla jsem sice komplet vše, chybí mi ještě dočíst Alianci a povídky o Čtyřkovi, ale i tak jsem ze série nadšená. Koupila jsem si i druhý díl v angličtině a druhý s třetím dílem ve slevě na DVD.


Kvůli místu jsem sem narvala i Norra od slovenského autora Petera Jelínka, což je taková steampunková sbírka lehce hororových povídek, připomínající seriál Lovci duchů nebo Buffy, přemožitelka upírů. Pokud vás baví lovení strašidel a vyšetřování nadpřirozených úkazů, tak je to to pravé čtení pro vás. Jen bych byla opatrná, pokud moc neumíte slovensky, protože autor má až obdivuhodně košatou slovní zásobu.


Další polička. Tady to jen rychle proletíme, protože Dračí krev je první díl série o Vladu Dracolovi, kterou zbožňuje moje mamka a tento díl měla dvakrát, takže se objevil u mě. Je od stejné autorky jako už zmiňovaná upířina Jiná rasa, tudíž nepochybuju, že půjde o skvělé dílko.


Dále tu mám několik dílů z Bratrstva černé dýky od J.R.Ward. Je to dobrá erotická fantasy, která se ale momentálně dost blbě shání, většina dílů je totiž nedostupná. Já četla jen první díl Milenec z temnot (jako e-knihu) a druh díl Milenec z věčnosti. Obě mě bavily, i když druhý díl o něco víc.


Od stejné autorky mám ještě její další sérii o Padlých andělech. Protože naprosto nesnáším ty ošklivé české obálky, pořídila jsem si první čtyři díly ve slovenčině - slovenské přebaly jsou dokonalé. No a pak jsem zjistila, že Slováci tuhle sérii nedovydávali... Zanadávala jsem a dokoupila si poslední dva díly v češtině, takže teď tahle polička vypadá tak, jak vypadá. Divně.


Přečetla jsem první dva a rozečetla třetí. Nápad super, ale hlavní hrdina mi není natolik sympatický, jak bych si přála. Asi se řadím k ostatním čtenářům, kteří tvrdí, že je tato série o drobek horší než Bratrstvo. Ale i tak... pokud vás tento typ literatury bere, určitě dejte Andělům šanci, minimálně první díl doporučit můžu.


Dostáváme se k posledním poličkám, v této mám odložené nepřečtené knížky z nedokupovaných sérií. Skleněný meč (v češtině Křišťálový meč) je pokračování Rudé královny od Victorie Aveyard. Byl to dárek, ale nemám první díl, takže zatím čtení odkládám na neurčito. Pod vražednou oblohou je první díl trilogie a chybí mi zbávající díly, koupila jsem si tuhle knížku jen proto, že byla ve slevě. Klasika. :D Nesmrtelní z Meluhy je hooodně restíkovatý restík k recenzi. Vůbec nechápu, proč jsem se k tomu ještě nedokopala, když mě indické prostředí tak bere. Tématicky tu mám zařazenou i Rámájanu a Bhagavad-Gítu, což jsou velmi slavné indické eposy.


Rámájána vypráví o dobrodružství boha Rámy a zachránila jsem ji, když ji chtěli v práci vyhodit do koše (někdo si ji u nás na recepci zapomněl a už se nevrátil). Bhagavad-Gítu mně a spolužákovi podaroval náš učitel na Indickou filozofii a mám z ní obrovskou radost. Je to obsáhlý příběh o krvavé válce dvou rodin plný magických zbraní a kouzel. Obě knížky mají spooooustu stran a jsou ve slovenském jazyce.


Nakonec celkem viditelná knížka za poslední dobu, a to Replika od Lauren Oliverové. Koupila jsem si ji s mamkou na posledním knižním veletrhu v Ostravě. Na téhle knize je zajímavé to, jak je psaná - z každé strany je příběh jedné z dívek a oba se uprostřed spojí. Chtěla jsem se do ní pustil, ale pak jsem zjistila, že je to na pokračování, tak jsem čtení zase odložila s tím, že si počkám na další díl. Obálku má ale parádní!


Tuhle knihovničku zakončíme poličkou plnou přečtených sci-fáren. Nejfříve Scott Westerfeld, který mě před lety naučil milovat tento žánr. První dva díly Ošklivých jsem měla půjčené z knihovny, ale nedokázala jsem čekat, až knihovna koupí závěrečný třetí, tak jsem si ho koupila. Miluju tuto sérii a ohromně ji doporučuju! Je o světě, kde teenegeři po dovršení určitého věku povinně musí na plastickou operaci, kde z nich udělají dokonale krásné a přestěhují se k ostatním krásným do jejich dokonalého města. Většina dětí se na operaci těší, až na kámošku hlavní hrdinky a ta zničehonic zmizí...


Nyní mám doma první, třetí a dodatkový čtvrtý (o jiných hrdinech ze stejného světa) v češtině a druhý díl ve slovenštině. Komplet tak vypadá trochu podivně, když mi tam září ten barbínkovsky růžový druhý díl Krásni, který je navíc úplně jiného formátu (menší hardback, ostatní jsou paperbacky). Problém v tom nevidím, mám totiž řešení - koupím si druhý díl v češtině a první díl ve slovenčině (víc jich bohužel na Slovensku nevyšlo) a budu mít všechny vydané díly obou vydání. Ano! :D


Slyším tě všude je romantická sci-fi z doby, kdy svět ovládnou technologie a zamilovaní si můžou nechat propojit mozky, aby slyšely myšlenky partnera. Skvělý nápad a skvělé zpracování. Autorce v Čechách vyšlo několik knížek a pokud jsou všechny napsané takhle čtivě, tak se tomu ani nedivím. Doporučuju všemi deseti. Knížka se mi vážně líbila, což je poznat i na tom, že jsem si ze svého koupila pevnou knížku, potom, co jsem dostala na recenzi e-knihu a zamilovala se do ní. Musím ale říct, že mojí mamce se sice taky líbila, ale nebyla tak nadšená jako já.


Ale pokud chcete i nějaký odstrašující případ, tak je to tahle knížka. TY vyber, kdo přežije je dokonalou ukázkou toho, jak se dá po*rat úžasný nápad. Základní myšlenka příběhu je úžasná, autor přišel s tak skvěle promyšleným světem budoucnosti, že jsem dlouho nic tak zajímavého nečetla. Jenže pak autor odběhne od tématu a začne se pitvat v minulosti firmy, vyprávět o nudných konferencích a řešit odborné specifikace, které mě vůbec nezajímaly. Škoda, obrovská škoda! TY jsem původně chtěla vyřadit nadobro z knihovničky, ale nedokázala jsem to. Vidím v něm ten potenciál a tu skvělou původní myšlenku. I když je to strašně spracovaný příběh, začátek a konec knížky si určitě ještě někdy znovu přečtu.

A úplně poslední knížkou z této knihovničky jsou Potomkovia bohov od slovenské spisovatelky Vity Jamborové. Zajímavé na této sci-fi je, že je umístěná do slovenského prostředí, takže nám tu v Novom Meste nad Váhom běhají dva klany znepřátelených ufonů. Trochu zvláštní, ale super. Stojí za pozornost, pokud máte rádi romanťárny ve stylu Romeo a Julie nebo seriálu Láska ve hvězdách.


Na knihovničce mám položených ještě pár nepřečtených knížek a recenzáčků, které mám buďto rozečtené nebo je chci v nejbližší době číst. Jsem zpět od Brendy Nowak jsem včera dočetla, takže už na hromádce není. Snílka neznámého od úžasné Laini Taylor mám rozečteného.

Myslíte si, že už je konec? Neneee... Pokud jste ještě neusnuli, pojďme spolu mrknout na mou další knihovničku! (Tedy vlastně na skříň obývákové stěny, kterou jsem od vrchu dolů narvala knížkama. :D Nebo si to necháme radši na jidny? Jo, to bude asi lepší... apoň nebude článek tak nekonečně dlouhý. Tak se tedy uvídíme u DRUHÉ ČÁSTI...

DRUHÁ ČÁST Bookshelf Tour 2018 →
TŘETÍ ČÁST Bookshelf Tour 2018 →

Shrnutí SRPEN a ZÁŘÍ (08+09/2018)

27. prosince 2018 v 8:52 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí SRPEN a ZÁŘÍ (08+09/2018)

Jak už je poslední půlrok zvykem, pořád nestíhám měsíční shrnutí. Snad to co nejdříve napravím a doženu, když už tu máme ten konec roku... Že by nápad na super novoroční předsevzetí? :D Ale pojďme tedy na to shrnutí - za srpen a září. Já vím, jsem ostuda...

Koupené knihy: (8)

1) NHM #41: Elektra
2) NHM #43: Moon Knight
3) NHM #53: Captain Marvel (Carol Danversová)
4) NHM #54: War Machine
5) UKK #37: Batman: Zrození démona: Kniha druhá
6) UKK #38: Mladá spravedlnost: Jejich vlastní liga
7) UKK #44: Superman: Odkaz: Kniha první
8) Láskavosť (Darcey Bell)


V srpnu a září jsem toho moc nenakoupila. Pořídila jsem si pár komiksů do sérií, které sbírám. Prvním byly starší chybějící čísla Nejmocnějších hrdinů Marvelu, a to Elektra a Moon Knight. Oba by se měla řadit mezi to lepší, co v rámci této série vyšlo, takže se na ně opravdu těším a jsem ráda, že jsem je dodatečně sehnala. (A za moc dobrou cenu...)


Novějšími kousky (v době, kdy jsem je kupovala) jsou Captain Marvel a War Machine. Carol mě zajímá hlavně kvůli filmu, který se má brzy objevit v kinech. Tato postava má mít velký vliv na vývoj Infinity War, takže bych si o ní určitě chtěla něco přečíst. A War Machine? Toho mám hlavně kvůli kompletizaci všech čísel, ale jako postava mě nějak extra nezajímá. Pokud nevíte, o koho jde, tak je to ten snědý kámoš od Iron Mana. Přestože mě ve filmech nijak nezaujal, možná si mě svým komiksem získá, proto mu určitě někdy šanci dám. Jen bych předtím upřednostnila jiné zajímavější postavy.


Poslední tři komiksy nejsou od Marvelu, ale patří do DC komiksového kompletu. Zrození démona, kniha druhá, by měla být jakási exotická legenda o jedné z Batmanovských postav a prý je to hodně dobrý kousek. Určitě se na něho těším - doufám, že nebudu zklamaná. Od Mladé spravedlnosti toho moc neočekávám, je mi jasné, že to bude taková ta naivní teen týmovka. Ale já takové věci ráda, takže jsem si ji koupila. A Superman - Odkaz mi koupila mamka. Tuhle postavu sice úplně nemusím, ale příběh mě zaujal. Jen potřebuju druhou část, než se do něj začtu.


Posledním koupeným přírůstkem je Láskavosť od Darcey Bell. Na Nebezpečnou laskavost jsem byla v srpnu v kině (na Slovensku hráli tento film dříve než v Čechách) a byla jsem nadšená. Až tak moc nadšená, až jsem si zatoužila přečíst knižní předlohu. Objednala jsem si verzi s filmovou obálkou (tak moc se mi filmové zpracování líbilo) a ve slovenčině. Co mi ale přišlo zajímavé, je knížka pod přebalem. Kdo by čekal stejný motiv jako je na přebalu, tak se mýlí. Po sundání na vás vykoukne původní vydání, takže pro ty, kdo nemusí filmové obálky ideální kompromis - stačí sundat přebal... :D

Recenzní výtisky: (2)

1) Lea Honor: Třpytící se město (Lenka Bandurová)
2) Příšerné tchýně (Anna Jansson)


V létě jsem moc recenzáčků nebrala, takže vám můžu ukázat jen dva. Hned první ale stojí za pozornost. Třpytící se město je první díl ze série Lea Honor, kterou má na svědomí česká autorka Lenka Bandurová. Knížku mi v elektronické podobě zaslala sama autorka a musím říct, že jsem dlouho nečetla tak dokonalou knížku od tuzemské autorky. Vážně...


Druhým recenzáčkem je knížka od nakladatelství Omega, a to zamilovaná oddechovka Přišerné tchyně od Anny Jansson. Jde o druhý díl ze série Bohyně osudu ze salonu d´Amour. První díl jsem nečetla, ale říkala jsem si, že to nejspíš vadit nebude. Měla jsem prostě chuť vystoupit na chvilku z okruhu svých oblíbených žánrů a zkusit něco klidnějšího a sladšího...

Dárky: (1)

1) Tri temné koruny (Kendare Blake)


V září jsem měla narozeniny, takže jsem dostala i jeden knižní dáreček - od kamarádky. Každý rok si posíláme seznamy knížek, které bychom si přály a vybíráme z nich dárky na narozeniny i Vánoce. Je to fajn, protože vždycky dostaneme přesně to, co si chceme přečíst, ale pořád je to překvapení, protože nevíme, kterou knížku ze seznamu ta druhá vybere.

Kamarádka mi koupila Tri temné koruny od Kendare Blake. Od této autorky v Čechách vyšlo pár knížek z jiných sérií - já mám doma u mamky Antibohyni, ale můžete znát i hororovou Annu krví oděnou. Na tuto knížku se moc těším a jen doufám, že Slováci plánují dovydávat celou sérii, ne jako Češi, kteří to u Antibohyně vzdali po prvním dílu. Příběh totiž vypadá úžasně zajímavě - temná fantasy o třech sestrách kouzelnicích, které se musí utkat v souboji na život a na smrt, aby jedna z nich zvítězila a mohla usednout na trůn. Nemůžu se dočkat, až si ji přečtu!

Výhry v soutěži: (1)

1) Bellman & Black (Diane Setterfield)


Bellman & Black jsem vyhrála na fb v soutěži. Už jsem o této knížce slyšela od booktuberky Ohany, už si ale nepamatuju, jestli se jí líbila nebo ne. Jen vím, že jsem si říkala, že to po obsahové stránce nezní vůbec špatně. Jsem ráda, že jsem knížku vyhrála a určitě se do ní někdy pustím.

Přečteno v srpnu a září: (3)

1) Netvora #1: Probuzení .....192 stran
2) Stretneme sa na svadbe (Natalie Liu) .....272 stran
3) Lea Honor: Třpytící se město (Lenka Bandurová) .....370 stran

Celkem: 3 knížky / 834 stran


Co se týče přečtených knížek, byly tyto dva měsíce hooooodně slabé. Hádám, že takhle málo jsem ještě nepřečetla. Pouhé tři knížky za dva měsíce, z toho jedna je komiks, na který jsem byla lenivá napsat recenzi a druhá romantický román s velkými písmenky a malými stránkami. :D Jsem fakt OSTUDA.

Na druhou stranu musím říct, že jsem měla hodně dobrou ruku při výběru a všechny tři knížky byly velmi dobré. Nejdříve jsem přečetla komiks Netvora - Probuzení. Je mi líto, že jsem na něj nenapsala recenzi, ale jelikož vychází i druhý díl, plánuju si Probuzení přečíst ještě jednou a svůj názor sepsat. Je to úžasný komiks s dechvyrážející kresbou. Sice je vhodnější spíše pro ženy, než pro muže, ale i tak je skvělý. Pokud máte rádi Mijazakiho Princeznu Mononoke nebo Cestu do fantazie, tak je tohle dílko přesně pro vás. Hlavní hrdinka je odvážná bojovnice s komplikovanou minulostí a temným tajemstvím. Stránky jsou plné démonů, krve a chytrých koček. Co víc si přát? :D


Na druhou knížku už jsem ale recenzi napsala a najdete ji ZDE. V srpnu jsem byla na dovolené a vzala si se sebou to správné letní čtení - kabelkový román Stretneme sa na svadbe od slovenské autorky píšící pod pseudonymem Natalie Liu. Já ráda čtu tento typ románů, kde si žena vezme cizince a potom se její život zkomplikuje a ona neví, jak z toho ven, takže knížka o Slovence, která se stane ženou Inda, mě hned zaujala. Abych byla upřímná, nejde o žádný literární skvost, ale to je nám všem jasné. Čtení mě ale bavilo. Možná právě proto, že od tohoto typu četby nečekám nějaký vysoký literární zážitek, nejsem zklamaná. Zajímavé to bylo.


V září jsem pak přečetla jen jednu knížku, ale i kdybych jich přečetla víc, pochybuju, že by měly proti Lee Honor šanci. Třpytící se město je dokonalé fantasy a já si čtení opravdu užila. Hlavní hrdinka je přesně taková, jaké mám ráda - chytrá, odvážná a vtipně sarkastická. Zbožňuju sarkasmus! Moc moc moc vám tohle dílko doporučuji, jen je mi líto, že si ho bohužel nemůžete koupit. Knížka není oficiálně vydaná, nakladatelství neprojevila zájem (což nechápu!) a proto si k reálné podobě knížky budeme muset ještě počkat. Ale já věřím, že jednou se vydání dočkáme a potom si ji určitě pořiďte, pokud máte rádi fantasy. Je skvělá! Více o knížce TADY.


SRPEN a ZÁŘÍ ve zkratce: nejlepší koupená kniha je Láskavosť od Darcey Bell. Moc knížek jsem tyto měsíce nekoupila, ale na tuhle jsem úplně nejvíc zvědavá. Doufám, že nebudu zklamaná, protože co jsem četla názory na ni, byly spíš vlažné. Ale film mě natolik nadchnul, že jsem se rozhodla to risknout a přečíst si ji. Přinejhorším jen zjistím, že je film lepší než předloha. :)

Mým největším překvapením je Třpytící se město od Lenky Bandurové. Jsem překvapená, že takhle skvělá knížka ještě nemá svého vydavatele. A jsem také překvapená tím, že naše česká autorka napsala fantasy, které dokáže hravě konkurovat zahraničním velikánům jako je Dvůr trnů a růží.


Zklamáním pro mě je to, kolik knížek jsem přečetla. Jsem vážně ostuda ostuďácká a musím se nutně polepšit! Jinak co se týče čtení, zklamaná jsem nebyla z ničeho. Všechny tři knížky mi daly přesně to (ne-li víc), co jsem od nich očekávala.

Nejlepší přečtenou knížku měsíce jsou Netvora a Třpytící se město. Vážně si nedokážu vybrat, obě jsou stoprocentní pětihvězdičkové kousky. Netvora je výborný komiks a Lea Honor je výborná fantasy. Obě hlavní hrdinky jsou skvělé a zajímavé, takže nedokážu vybrat ani nejlepší knižní postavu. Vyřešila bych to tak, že jedna knížka je nej za srpen a druhá nej za září. :D

Nejhorší knižní postavou je hlavní hrdinka Natalie z Evitovky Stretneme sa na svadbe. Myslela jsem, že mě z té ženské vážně porazí! Neskutečně naivní a nerozumná. Ale kdyby byla chytrá a dokonalá, tak nemáme co číst, ono to k tomu příběhu prostě patří...

Tak jsme na konci tohoto opožděného shrnutí. Slibuju, že se pokusím resty co nejdřív dopsat, mám toho teď více rozpracováno (například novou Bookshelf tour, už bylo načase - přestěhovala jsem se už před rokem), takže se máte určitě na co těšit... Do komentáře mi napište, jestli jste četli některou ze zmíněných knížek nebo viděli v kině Nebezpečnou laskavost, a co na ni říkáte. Doufám, že knížka bude alespoň tak dobrá, jako film... A s tímto už se s vámi loučím, uvidíme se brzy. ;)

K: Sny vo vetre (Erika Jarkovská)

15. prosince 2018 v 3:33 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Sny vo vetre (Erika Jarkovská)

Už je tomu rok, co jsem začala psát pro projekt "Podporujme slovenských autorov". Jsem moc ráda, že jsem jeho součástí, protože jsem se díky tomu dostala ke skvělým kouskům známějších i méně známých tuzemských autorů. Stále jsem ale čekala na tu svoji první pětihvězdičkovou, které nebudu mít co vytknout... Přestože jsem přečetla pár opravdu povedených dílek, vždy se našlo i nějaké drobné mínusko. Až doteď. Pokud patříte mezi fanoušky historických romancí, tak zpozorněte - tuhle knížku nesmíte prehlídnout!

Vydavatelství: Enribook (SK)


ANOTACE: Historicko-romantický príbeh Sny vo vetre je strhujúcim rozprávaním o osudovej láske a jej protivenstvách. V roku 1804 prezident USA Jefferson zostaví expedíciu a poverí ju úlohou nájsť schodnú obchodnú cestu zo St. Louisu k pobrežiu Pacifiku. Jedným z veliteľov expedície je William Clark. Sprievodkyňou sa im stane domorodá žena Sakagawea, do ktorej sa William zamiluje. Ibaže Sakagawea je už ženou francúzskeho obchodníka a má s ním syna Jean-Baptista. Jeana v dospelosti osud spojí s nemeckým vojvodom a na istý čas sa stane jeho spoločníkom. Aj pre Jeana pripravil život osudovú lásku krásnu Anastáziu, dcéru veliteľa zámockého pluku. Ako sa však zdá, William ani Jean nemajú príležitosť prežiť život po boku milovanej ženy. Ale je osud skutočne taký tvrdý a sú ich sny naozaj iba poletujúce vo vetre?

"Príde znenadania, neraz keď ju najmenej čakáte.
Nevymodlíte si ju ani nezakážete, iba sa s ňou naučite žiť,
ak sa na vás spustí ako tichý májový dažď
a celých vás zaplaví. Iné vám nezostane,
pretože ak vás raz láska pohladí neviditeľným krídlom,
viac už bez nej nedokážete žiť."

Příběh začíná rokem 1804, kdy jsou dva velitelé Meriwether Lewis a William Clark pověřeni významným úkolem. Prezident USA Jefferson chce získat výhodu nad Brity a jinými přivandrovalci, proto pracuje na vytváření obchodních cest a budování nových pevností, které by mohli přinést Americe výhodné postavení. Clarkovou a Lewisovou misí je najít propojení s pacifickým pobřežím. Tato trasa ale vede přes několik území nepřátelských indiánských kmenů, proto musí přijmout pomoc nafoukaného Francouze Toussaina Charbonneaua a jeho krásné šošonské manželky Sakagawei (Ptačí ženy). Sotva 16 letá indiánka se touží znovu potkat se svým bratrem - náčelníkem Šošonů, proto souhlasí s účastí na expedici a slíbí, že bude Američanům tlumočit. Clark se do mladičké divošky zamiluje, což je pro muže v jeho postavení velký problém. Sakagawea do jeho světa nikdy nemůže patřit, navíc čeká dítě se svým manželem...


"Prečo si to urobila, prečo si len za mnou včera v noci prišla?"
"Pretože moje srdce poslúchlo hlas tvojho srdca a vyšlo mu v ústrety.
Nedbalo na reči, ktoré mu dohovárala myseľ." (s.53)

Druhá část knížky se věnuje Sakagaweinu synovi Jeanu-Baptistovi. William Clark ho roky vychovává ve svém sídle, než se mladík rozhodne cestovat po vzoru svých rodičů. Potkává se s vojvodou Friedrichem Paulem Wilhelmem z Württembergu, který se stane Jeanovým nejbližším přítelem. Zažijí spolu mnohá dobrodružství, než se vojvoda se svou ženou rozhodne usadit na německém zámečku a zapracovat na potomkovi. Jean tam bydlí spolu s nimi a prohání všechny slečny z okolí. Brzy si vybuduje pověst prvotřídního holkaře. Jenže pak se zamiluje do počestné a neuvěřitelně krásné Anastázie - jediné ženy, která o něj nejeví zájem...


Postavy rozhodně nejsou dokonalé. William je citlivka - nemám ráda tyhle přehnaně zženštilé chlapy, kteří (doslova) brečí kvůli problémům v lásce. Navíc než potkal Sakagaweu, spousty indiánů povraždil a ke svému černošskému otrokovi se taky nechoval zrovna mile. Taková byla doba, ano... ale právě to jsou ty důvody, proč Clarkovi nefandit. Mnohem víc mě zajímala samotná Ptačí žena, jenže ta jakoby byla zahalená tajemstvím. O jejích pohnutkách se toho moc nedozvíme, není to zrovna mluvka. Přesto mě její smutný osud a těžký život zaujal. Úžasně zajímavá postava, o které bych si ráda přečetla víc.


Sakagawein syn Jean-Baptiste je mému "typu chlapů" mnohem bližší. Rozhodně to není žádná měkkota - je drzý, arogantní a přehnaně sebevědomý. Děvkař, který se zamiluje... Jeanovi jsem fandila mnohem více, než Williamovi. Jeho milovaná Anastázia mi ale přišla trochu nijaká - nedostala moc prostoru, což je možná škoda, možná ne. Nakonec třeba prostě taková nijaká doopravdy byla, jako nejedna hezká vesnická holka té doby. Každopádně autorka své postavy uchopila skvěle, dokonale zapadly do prostředí a období.

Tím se dostáváme k jednomu z největších plusů tohoto dílka. Když pomineme čtivost a originalitu, musím pochválit i propracovanost. Autorka si dala velkou práci s hledáním historických podkladů, které si pak dle svého uvážení pospojovala v jeden monumentální příběh velké lásky. Ano, je to fikce. Ale zakládá se na skutečných datech, jménech, životních příbězích a vědeckých spekulacích. Klidně se to takhle opravdu stát mohlo, a to je na téhle knížce nejúžasnější. Velkým plusem je i závěrečný doslov, kde jsou shrnuty všechny informace, ze kterých příběh čerpal. Nejde ale jen o suchý výčet faktů, autorka těchto posledních pár stran procítila, díky čemuž je doslov dokonalou tečkou.


V neposlední řadě musím pochválit i grafickou podobu. Obálka je perfektní a výborně ladí k obsahu. Jde o hardback bez přebalu, použitý je kvalitní papír a knížka vypadá prostě skvěle. Také korektura je na jedničku a schvaluju i zvolený font písma. Prostě dobrá práce jak zevnitř, tak navenek. ;)

Hodnocení: 95% Tohle dílko je naprostým must-have pro všechny milovníky historických romanťáren. Přestože jde o útlou knížku o sotva 220 stránkách, skrývá v sobě úžasný příběh velké nenaplněné lásky. Děj se odehrává v rámci desítek let, takže čtenář sleduje jak těhotnou Sakagaweu, tak i jejího dospělého syna Jeana. Hlavní hrdinové sice nejsou dokonalí, ale jsou sví a lidští, čtenář si k nim dříve nebo později najde cestu a pak už je těžké s nimi nesoucítit. Přestože jde pouze o fikci, zakládá se na skutečných historických faktech, které si autorka vhodně pospojovala v čtivé, kvalitně zpracované dílko, které rozhodně stojí za přečtení. Podle mě by "Sny vo vetre" klidně mohly konkurovat zahraničním romancím slavných spisovatelek. Nápad skvělý a zpracování neméně dokonalé. Já jsem nadšená a jsem si jistá, že to nebude má poslední knížka od této autorky - určitě si ráda přečtu každou další. :)

A ještě dodatečně dodávám, že "Sny vo vetre" zaujaly nejen mou maminku, ale i babičku, která vůbec nečte. Po pár kapitolách už vyzvídala, jak to dopadne a celkově ji Sakagawein příběh okamžitě nadchl... Tohle je tedy opravdu dílko, které dokáže zaujmout všechny generace. ;)


Za poskytnutí recenzáčku a nádherné věnování mockrát děkuji autorce Erike Jarkovskej, nakladatelství Enribook a samozřejmě také Elizabeth - vedoucí projektu PSA, bez které bych se k tak skvělé knížce nikdy nedostala.

Záhadné hodiny vs. Čarodějovy hodiny (souboj dvou vydání)

3. prosince 2018 v 1:30 | Deni |  SOUBOJE

Vydavatelství (ČR):
1.vydání: Cesty (2002)
2.vydání: King Cool - Dobrovský, s.r.o. (2018)

Jak už jsem zmínila v recenzi na "Čarodějovy hodiny", rozhodla jsem se vyzkoušet nový typ článků - porovnávačky. Běžné recenze mi neposkytují tolik prostoru, kolik bych potřebovala, abych v nich mohla psát i podrobné porovnání různých vydání nebo komentování filmového zpracování. Už tak mi připadá, že se někdy rozepíšu až moc a recenze pak nemá konce... :D Takže proto nová rubrika pro knížní "battly". Snad se najde pár šílenců jako já, kteří se rádi hrabou v detailech... :D

První battle se bude týkat knížky, která v originále vyšla už v roce 1973 pod názvem "The House with a Clock in Its Walls". U nás poprvé v roce 2002 jako "Záhadné hodiny" a letos se zbrusu novým filmovým názvem "Čarodějovy hodiny". Revydání zcela jistě podpořilo natočení celovečerního filmu, který jste mohli v našich kinech shlédnout od říjnu tohoto roku.


Nejprve člověku padne do oka vnější podoba knížky, proto začneme právě u vzhledu. Obě verze jsou tenounké knížečky s počtem stran něco málo přes 100 (konkrétně 136 a 152). První vydání je paperback s pořádně příšernou obálkou, kterou má na svědomí ilustrátorka Lucie Pítrová (podle mě jen ten malý obrázek v kroužku, designér se zapomněl podepsat?). Každopádně výsledná vizáž je skutečně hororová, a ne v pozitivním slova smyslu. Korunu všemu nasazuje červená stužka na spodním okraji, která knížku přirovnává k Harrymu Potterovi - tyto ozdůbky já vážně nemusím, obzvlášť když poutají více pozornosti než samotný název.

Novější vydání oproti tomu vsadilo na hardback s fotkou z filmu. Vím, že spousta knihomolů filmové obálky nemusí, ale tady musí snad každý uznat, že je mnohem lepší, než ta původní. Navíc, až na barvu vlasů strýčka Jonathana, se herci příliš neliší od své předlohy. A je pravda, že zrzavého Jacka Blacka bych úplně vidět nemusela. :D Takže bodík za obálku rozhodně získává 2.vydání.


Teď spolu koukneme na ilustrace, jejich hodnocení ale ještě rozdělíme do dvou kategorií - na klasické ilustrace a na průvodní obrázky ke kapitolám. Ilustrátorkou prvního vydání je (jak už jsem výše zmínila) česká kreslířka Lucie Pítrová, která už pár dílek na svědomí má, například "Pokladnici našich pohádek". Druhé vydání ilustroval Američan Edward Gorey, který je docela pojem v oblasti strašidelných gotických kresbiček. U nás vyšlo ještě jedno jeho dílko, a to dětská knížka "Jak se Trivoj smrskl".


S hodnocením začněme u malých průvodních obrázků, které zdobí začátky kapitol. Tady jde o dost vyrovnaný souboj, oba ilustrátoři mají totiž docela podobný styl a možná byste na první pohled ani nerozeznali, kdo který obrázek kreslil. U prvního vydání se motiv stále opakuje - hodiny. Jediné, čím se od sebe jednotlivé kresby odlišují, je čas na ciferníku. S každou kapitolou se ručičky o hodinu posunou. Jde o milý detail, který oceňuji.

U novější verze si dal ilustrátor o trochu víc práce a nakreslil pro každou kapitolu jedinečný obrázek, který se vždy něčím dotýká děje. Snažila jsem se i tam najít nějakou matematickou souvislost s číslem kapitoly, ale ne vždy se mi to podařilo. Myslím, že se ilustrátor na čísla nijak úmyslně nezaměřoval. Navíc přestože je každá ilustrace jiná, zároveň jsou možná až příliš jednoduché a ne vždy vydařené. Víc se mi líbí, jak Lucie Pítrová vystihla hodiny a taky se mi líbí detail s posouvajícími se ručičkami. Bod za mini obrázky dávám 1.vydání.


Co se týče klasických ilustrací, tam je to opět docela vyrovnaný boj. Lucie Pítrová má hezké rozložení pozadí a cit pro detail. Líbí se mi často využívaný motiv času a ciferníku. Jenže postavy jsou podivně strnulé a hlavní hrdina se na sebe příliš nepodobá - Lewis je popisovaný jako tlusťoučký buřtíček a tak na obrázku určitě nevypadá.


(zde můžete porovnat ilustrace ztvárňující tu stejnou scénu)


Ilustrace druhého vydání jsou tmavší a ponuřejší. Edward Gorey jede ve svém gotickém stylu, takže kdo už nějakou jeho ilustraci viděl, toho nijak nepřekvapí. Postavy jsou si sice svým způsobem hodně všechny podobné, mají ale správné proporce, drží se předlohy a nepůsobí ztuhle. Občas mi přišly ilustrace až přehnaně tmavé, ale jinak nemám co vytknout. Mně se Edwardův styl líbí. Takže kam poputuje další bodík je jasné - 2.vydání.


Nakonec jsem si nechala to nejpodstatnější, čím je samozřejmě obsah. Překlad starší verze dělala Tereza Bílková, u té novější Jaroslava Kočová. Když jsem porovnala některé rozdílné věty s originálem, tak doslovnější překlad má první vydání, ale to není vždy výhra. Přeci jen překlad nezávisí jen na tom, aby všechno bylo doslovné, ale aby se dílko celkově co nejlépe přiblížilo originálu. A myslím, že v tomto případě vyhrála opět verze novější. Už jen zvláštní slůvka, kterými autor John Bellairs nešetří - v prvním vydání nazve paní Zimmermanová strýčka Jonathana "divnovousem", v druhé "tajnůstkářem vousatým". Ještě lépe je to poznat na delší ukázce:

1.vydání (str.44): Lewis přiložil ucho k vlhké zemi a slyšel divné věci. Slyšel zvuk, který vydávají žížaly, když pomalu kousek po kousku, rozbíjejí tvrdé černé hroudy hlíny svými tupými hlavičkami. Slyšel tajnou vnitřní konverzaci kořenů a dýchání květin. A Lewis seznal divné věci, aniž by věděl, jak k tomu přišel. Věděl, že v záhoně, v němž klečí, je pohřbená kočka jménem Texaco. Její kostra se pomalu rozpadala a její plesnivá srst byla seschlá, bez lesku a shnilá. Kluk, který tu kočku pohřbil, tam také v její blízkosti pohřbil kbelík s pískem plným mušliček. Lewis nevěděl, jak se ten chlapec jmenoval nebo jak je to dlouho, co pohřbil tu kočku a kbelík, ale jasně viděl ten červenomodrý kbelík. Skvrnky hnědé rzi rozežíraly jasný vzorek a mušličky byly pokryty zelenou plesnivinou.

2.vydání (str.50): Lewis přiložil ucho k zemi a uslyšel pozoruhodné věci. Slyšel zvuky, jež vydávají dešťovky, když pomalu lezou pod zemí a tupou hlavou prorážejí velké černé hroudy. Slyšel tajné květnaté rozmluvy, jaké mezi sebou vedou hlízy a kořínky, slyšel dech rostlin. A Lewis také pozoruhodné věci věděl, aniž by tušil, jak na ně přišel. Věděl, že v místě, kde klečí, je zakopaný kocour Texaco. Jeho kostřička se zvolna rozpadala a jeho vlhký kožíšek zplstnatěl, zmatněl a pomalu hnil. Kluk, který kocourka pohřbil, zakopal spolu s ním do hrobečku i smaltový kbelíček plný mušliček. Lewis nevěděl, jak se chlapec jmenoval ani jak dávno kocourka pohřbil, ale modro-červený kyblíček viděl v duchu naprosto jasně. Pestrobarevný vzor místy, kde smalt oprýskal, narušila rez a mušličky pokryla zelená plíseň.


Nevím, jak vy, ale já mám jasného favorita. Přestože jsem jako malá četla první vydání a pamatuji se, že se mi líbilo, dneska jsem dospělejší a objektivnější. Novější verze je podle mě čtivější a lepší. Bodík za překlad putuje k druhému týmu.

Pokud bych chtěla být opravdu velký detailista, mohla bych ještě zhodnotit kvalitu zpracování, co se týče papíru a tak... No tady je to dost vyrovnané. U obou verzí je použitý celkem fajn papír, u novější o něco lepší a u starší se mi zase líbí větší font písma. Krom toho jsem velkým fanouškem hardbacků, takže mi pevná vazba s všitou záložkou sedí více. Poslední bod za zpracování bych dala opět 2. vydání.


Po sečtení bodíků máme jasného vítěze, jsou jím "Čarodějovy hodiny", tedy druhé vydání! S výsledkem 4:1 v prospěch novější verze z dílny Knih Dobrovský. Přeci jen nejdůležitější je na knížce její čtivost a v tom náš vítěz rozhodně převálcoval poraženého. Pokud ale máte doma starší vydání, tak nesmutněte, ani to totiž nepatří k nějak tragickým počinům a mě se v dětství hodně líbilo. Přesto doporučuji upřednostnit novější vydání.

Pokud byste si chtěli přečíst i moji recenzi na tuto knížku, najdete ji ZDE.

Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, jestli se vám takovýto formát článku líbí a zda máte doma taky více vydání jedné stejné knížky. Pokud ano, čtete všechny verze nebo je jen sbíráte a i tak si pokaždé otevřete jen tu svoji oblíbenou?