Moje knihovna 3: Bookshelf Tour 2018 (část 2)

28. ledna 2019 v 1:48 | Deni |  MOJE KNIHOVNA

Minule jsme si v první části Bookshelf Tour ukázali moji hlavní knihovničku "kostku", kde se nachází 121 kousků mých oblíbených žánrů (fantasy a sci-fi). Teď se dostáváme ke zbytku úložného prostoru a ostatním žánrům (thrillery, dramata, romány). Aneb ke rvaní knížek do jakéhokoliv volného místa... Takže i do obývákové stěny, kam se mi momentálně podařilo nacpat 145 knih.


Knížky mám na dvou místech - v té skřínce nalevo (skrývají se i za oběma dvířky) a dole pod televizní skřínkou, na které chybí televize. Jak jsem říkala, televizi nemám a nechci. Když se nudím, čtu si nebo koukám na seriály, které mám na DVDčkách (Doktor House, Buffy) nebo daťáku (Teorie velkého třesku, HIMYM, Superdrbna, Supernatural). Místo televize mám dva květináče s věčně umírajícími kytkami (nejsem dobrá zahradnice) a větrák, který jsem si objednala v modré barvě, aby mi ladil ke stěně, ale dostala jsem červený. Kdyby nebyly akorát největší letní pařáky, tak ho i vyreklamuju, ale při představě, že bych byla bez něho,... No ten červený tam vlastně až tak nebije do očí, no ne? Ladí mi k Witch komiksům... :D


Pod větrákem a chcípajícími stromky mám vpravo dole společenské hry (Dostihy a sázky, Harry Potter a milovaný Zlatohrad), pak hlavně velkoformátové knížky a ty, co už se mi nikde nevlezly a přišly mi do rukou mezi posledníma. Například takové Zrcátko a Ochránce (vlevo dole) bych měla mnohem radši v hlavní knihovně u sci-fáren, ale nevejdou se mi tam.


Obě knížky moc doporučuju, Zrcátko je opět z budoucnosti, kdy svět ovládnou technologie, ale opravdová pecka je Ochránce, první díl série z postapokalyptického světa, kdy je nebezpečné byť jen vyjít sám na ulici. Úžasné dílko! Mamka byla stejně nadšená jako já. Ale pozor, je docela brutální, plné krve a smrti, takže jen pro silnější žaludky.


Napravo od nich mám ještě nějaké složky s texty do školy a čtyři svazky komiksů Witch, které jsem si dala zaknihovat. Zatím mám třetí, polovinu čtvrté a celou pátou řadu, ale jednou budu mít komplet všechny. Má nejoblíbenější je ale pátá. Pokud je vám název Witch neznámý, tak jde o komiksový časopis pro náctileté, který vycházel, když jsem byla mladší a příběh vyprávěl o pětici kamarádek s magickými schopnostmi, kdy každá z dívek ovládala jeden živel. Je to moje srdcovka z dětství, plus, myslím si, že jde o krásný příběh, který nechci nechat zapadnout prachem.


Vlevo nahoře mám tři doteď vydané díly Neviditelné knihovny, která se mi líbila. První díl byl sice o dost lepší než druhý (Maskované město), třetí (Hořící stránka) se ale vrátil ke kvalitě prvního, takže jsem spokojená. Jde o fantasy ze steampunkového prostředí, plnou zlých víl a odvážných knihovníků. Pokud máte rádi Flynna Carsena, běžte do toho.


Napravo od Neviditelné knihovny mám pár větších, většinou nezrecenzovaných knížek. Jedinou, na kterou mám recenzi, je tenounká pohádková knížka Nejúžasnější věc od Maji Lunde (autorky Historie včel). Pokud máte dítko, tak tuhle knížečku doporučuji - není hloupá, naučí dítě spoustu nových slovíček a navíc je plná krásných ilustrací.


Pod ní mám Staré grécke báje a povesti od Petišky, které prostě zbožňuju - tady mám novější slovenské vydání, ale v u mamky mám i to starší. Pod nimi je slovenská knížka Princezné dávnoveku. Pod podivným názvem a lehce infantilní obálkou se skrývá krásně ilustrovaý výcuc ze starých řeckých bájí, tahle knížka jsou totiž zkrácené a převyprávěné báje týkající se ženských hrdinek jako například Európa. Moc pěkné dílko.


Za zmínku stojí i luxusní vydání Tisíce a jedné noci. Koupila jsem ho ve slevě na "Knihách pre každého" a jsem moc ráda, že je mám - i když jen jeden svazek z mnoha. Stránky jsou pozlacené a obálka je tuším z hedvábí. Nádherná knížka.


Krom nich ještě nesmím zapomenout na roztomilou vánoční pohádku Štědrovečerní koťátko od Jamese Harriota a naučnou knihu Proč je v umění tolik nahých lidí. Obě jsem četla a jsou super. Doporučuju. V poličce napravo od nich mám pak encyklopedie o hudebnících z edice Omega: Bon Jovi, Rolling Stones, Black Sabbath a Michael Jackson. Všechny jsou skvělé a kvalitně zpracované, nejvíc se mi ale asi líbila ta o králi popu. Jak vzhledově, tak obsahově na pět hvězd z pěti.


Posledními knížkami v této sekci jsou tři tenké novelky Haruki Murakamiho, vtipný cestopis Ladislava Zibury Pěšky mezi buddhisty a komunisty a nepřečtené recenzáčky Sedmé dítě a Černá ruka. Mamka obě četla a říkala, že Sedmé dítě bylo zbytečně zdlouhavé, ale se zajímavým koncem a Černá ruka byla hlavně určená milovníkům historie, což ona je, takže ji to bavilo.

Tím jsme zkoukly všechny knížky pod větrákem a můžeme se vrhnout na nejobjemnější skříňku...


Když začnu zleva, tak tenounká světlá knížka je nádherná a hodně smutná sbírka pohádek o lesních zvířátcích, kterou jsem hrozně dlouho sháněla a nakonec mi ji jedna milá paní poslala zdarma - jmenuje se Dobrodružství z lesní stráně. Posledná divočina a Elusion jsou první díly sérií, které nebyly dopřekládané, proto jsem se do nich ještě nepustila, i když mě anotací zaujaly. Oprawme se je knížka o zdravé stravě, První konec a Poslední začátek je YA duologie o cestování časem, Tri temné koruny jsem ještě nečetla. Nové vydání učebnice Fantastických zvířat sousedí se Vzestupem raketových dívek, což je ve skutečnosti první díl Harryho Pottera v přebalu jiné knížky, kterou jsem půjčila mamce. Další tři hororové knížky jsem taky ještě nečetla, ale byly ve slevě nebo jako výhra v soutěži. Co jsem ale četla je Saviours od slovenské autorky Mary Roe - strašidelná knížka pro děti.


Vedle nepřečtené Odeonky mám rozšiřující se sbírku knížek o kočkách. Někdy o mé kočičí úchylce třeba napíšu samostatný článek, ale jen tak zběžně: Kočičí host úžasný (mám i anglickou verzi), Kočičí holka od Thomase Breziny mě v dětství rozplakala, nahoře pak dva díly Mágie splnu od slovenské autorky, vtipná knížečka Pusheen a Ztracené koťátko od legendární autorky roztomilých dětských knížek Lucy Danielsové.


Zbylý prostor nahoře vyplňuje mix vtipných knížek (Bertův deník, Děsivé dějiny, Batolata útočí, Deníček moderního fotra 1 a 2), strašidelných (dvě Husí kůže od R.L. Stineho + dvě knížky v angličtině k mému milovanému seriálu Supernatural) a fantasy (Zber kostí - slovenská verze Kostičasu).


Můžeme se posunout o patro níž, kde se nachází dvě poličky. Nahoře mám kompletního Lemonyho Snicketa (chybí mi už jen doplňková Neautorizovaná autobiografie). Tato gotická bláznivost je moje srdcovka a jsem ráda, že mám konečně všechny díly. Nahoře mám ještě jednu bonusovou knížku - Pravda za řadou nešťastných příhod, kterou jsem jen prolistovala, ale celou nepřečetla.


Volné místo v poličce jsem vyplnila starším a novějším vydáním Čarodějových hodin od Johna Bellairse, Obranou Sokrata od Platóna (četba do školy) a boxem s trilogií Stříbrné knihy snů (který jsem vyhrála a ještě ani nerozbalila).


Poličku mi zdobí ručně malovaný hrneček s růžovými kočičkami, který jsem koupila na charitativním bazárku kočičího domova Sluníčko, do kterého si odkládám záložky a nějaké knižní drobnosti.


Spodní polička jsou víceméně thrillery a psychologická dramata. Výjimkou je sci-fi Illuminae a Gemina, které se mi nevlezly do hlavní knihovničky. Z thrillerů mám přečtené: Krik nevinných od slovenského autora Romana Kulicha, skvělou psychárnu Dievča zo 6E, první i druhý díl o ústavu pro nebezpečné psychopaty Nejhorší noční můra a Jsem zpět, Maminčina mazánka, trochu méně děsivé (přesto zajímavé) Papírové duchy, poněkud slabší recenzáček Poslední dívka, Manželovo tajemství a Tři přání od skvělé Liane Moriarty.


V nejbližší době bych si ráda přečetla Láskavosť od Darcey Bell, která mě láká od srpna, kdy jsem viděla v kině film Nebezpečná laskavost. Zajímavě vypadá i omegácká novinka Ráj mrtvých dětí a druhý díl Dívky ze 6E, který je pouze v angličtině - Do not disturb. Ještě je i třetí díl, který si plánuju objednat, až přelouskám ten druhý.


V nejspodnější části z dvířky se skrývají ženské romány a dramata. Rozhodně doporučuju dechberoucí knihu Utěšitelky, která vypráví smutný příběh Číňanek, které byly za války drženy jako sexuální otrokyně Japonců. Tragický život měla i Uganďanka China Keitetsi, která své dětství popsala v knize Musela jsem zabíjet. Smutně dojemný je i příběh Jessicy Koch a jejího umírajícího přítele Dannyho vydaný pod názvem Blízko obzoru. Za přečtení stojí i Lidé, kteří mě znali a samozřejmě Zlodejka kníh. Nechcem počuť tvoj plač je dílko slovenské autorky, která se zaměřila na nepříliš oblíbené téma poporodních depresí.


Co se týče veselejší četby, novinka Příšerné tchyně nebyla úplně můj šálek kávy, ale rozhodně zahřála při srdíčku. Vtipné parodie 50 stínů Adama a Evy mě pobavily a četla jsem je už dvakrát, Božského jsem vyhrála, ale ještě nečetla, Malé černé a devět žen ode mě dostaly 5 hvězd a doporučuju i krásná nová květinková vydání Jane Austenové (já mám Pýchu a předsudek + Rozum a cit). Úplně napravo je 5 dílů Gossip Girl ve slovenčině.


Nahoře nalevo pak mám hromádku ženských kabelkových románů, které byly většinou součástí nějakého slovenského časopisu. Spoločníčka od Jany Benkovské byla strašná, ale Pozývam ťa na večeru se autorce povedlo. Zajímavé je i slovenské vydání Manuálu zralé ženy od Haliny Pawlowské (které má parádní obálku) a další příběh ze života, tentokrát o potížích v manželství s Indem - Stretneme sa na svadbe. V blízké budoucnosti se chystám na tématicky dost podobnou Mango, láska, kari.


Nahoře napravo pak mám pár kabelkových detektivek a thrillerů - skvělou Krvavou vášeň od slovenského autora Petera Debnára, stále nepřečtenou psychařinu Dívka od vedle, tři díly Kostí od Kathy Reichs a Striptérku, kterou jsem dostala jako dárek. Prekliata sem tak docela nepatří, protože i když má pořádně strašidelnou obálku, obsahově je blíž levé hromádce ženských románů.


Poslední rychlou zastávkou je moje polička s cca 100 komiksy. Asi je na první pohled poznat, kterou sérii se pokouším zkompletovat - jsou to červené svazky Nejmocnějších hrdinů Marvelu. Mám i několik svazků DC komiksového kompletu, tam ale nesbírám všechny a kupuju jen ty, co mě opravdu zaujmou. Jsem spíš fanoušek Marvelu a Supermana nesnáším.


Nahoře je pak několik nestánkových kousků: skvělá novinka Netvora, dva sešity Rocketa, první sešit Strážců galaxie (je vidět, kdo patří mezi mé oblíbence :-)), nechybí ani u holek oblíbená postava Harley Quinn, dva díly roztomiloučké Hildy, skvělá steampunková srandička Ekho, Záleskautky (které mě docela zklamaly), Plants vs. Zombies a DVDčko Avengers: Infinity War.


(Seznam všech zrecenzovaných komisů najdete ZDE.)

Poličku mi zdobí několik figurek z kolekce od Eaglemossu. Vím, že nejsou úplně nejkvalitnější, ale například takový Red Scull se opravdu vydařil a vůbec jeho koupě nelituju. Celkem jsem si koupila 5 figurek, které se mi líbily nejvíc, všechny mám pořád ještě v krabičkách, aby se mi na ně zbytečně neprášilo.


Z druhé strany poličky mám ještě pár černých UKKček (nejsou na fotce). Jinde se mi bohužel nevlezou. Asi bych ten prostor mohla vyřešit i lépe, ale zatím jsem spokojená. Jednou si pořídím další knihovničku a potom ještě další a další a další... Až mi knížky zaplní celou jednu stěnu. :) Do té doby ale musím trochu šetřit prostorem a nenechávat si všechny knížky, včetně těch méně dobrých. Bohužel jsem tak trochu kniho-křeček a vyřazovat mi úplně nejde... :D


(A nebojte se... tohle pořád není konec Bookshelf Tour. Ještě nás čeká zastávka v mém rodném městě Havířově, kde jsem donedávna bydlela s mamkou. Ještě mi tam pár knížek přece jen zůstalo...)

TŘETÍ ČÁST Bookshelf Tour 2018 →
PRVNÍ ČÁST Bookshelf Tour 2018
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tereza Tereza | E-mail | Web | 29. ledna 2019 v 18:44 | Reagovat

Skvělý článek. Je vidět, že jsi s ním opravdu vyhrála. :) Tyhle bookshelf tour mám ráda a jen tiše závidím ostatním jejich knihovny.

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 1. února 2019 v 21:42 | Reagovat

[1]:Děkuju. Já taky ráda slintám po cizích knihovničkách... vždycky u každého najdu hromadu knížek, které bych moc chtěla mít doma... To je asi prokletí knihomola. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama