S: Snílek Neznámý (Laini Taylor)

19. ledna 2019 v 3:47 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Snílek Neznámý (Laini Taylor)

Popravdě... když jsem si přečetla anotaci na první díl nové série od Laini Taylor, nebyla jsem úplně ohromená. Je to ten typ anotace, který vám o ději knížky neprozradí skoro nic, jen jméno hlavního hrdiny a sen, za kterým se požene. Bylo mi ale jasné, že autorka "Dcery kostí a dýmu" musela do děje vložit mnohem víc fantasy a magie, než se na první pohled zdá. Doufala jsem, že mě i tímto dílkem překvapí a ohromí stejně, jako se jí to podařilo s předchozí sérií o andělech a chimérách. "Dcera kostí a dýmu" pro mě byla knižní láska na první pohled (začtení?), stal se jí i "Snílek Neznámý"?

Nakladatelství: CooBoo (ČR)/ CooBoo (SK)

#1: Snílek Neznámý

ANOTACE: Sen si vybírá snílka, nikdy naopak. Sirotek a knihovník Lazlo se celý život bál, že si ho vybere nějaký obyčejný sen. Už odmala je navíc posedlý mytickým ztraceným městem Pláč. Ale na to, aby ho vyrazil hledat přes půl světa, je příliš zbabělý. A tak o městě hledá každou zmínku v knihách, dokud se mu nenaskytne příležitost vyrazit se skupinou legendárních válečníků. S nimi si může konečně splnit svůj sen… nebo o něj navždy přijít.

Ocenění:
  • Nominace v kategorii "YA fantasy & sci-fi" (Goodreads Choice Award 2017)
  • Nominace za "Nejlepší zahraniční román ze série" (Premio El Templo de las Mil Puertas 2017)
  • Nominace (Michael L. Printz Award 2018)
  • Nominace v kategorii "YA" (South Carolina Book Award 2020)


Ono je těžké napsat něco o ději této knížky a přitom vám nevyspoilerovat něco důležitého, protože je plná zvratů a překvapení, které vám nechci pokazit. Minimálně vám ale můžu napsat o mužské půlce ústřední dvojice - Lazlovi, kterého už známe z anotace. Dětství strávil mezi mnichy, kteří v něm utlačovali jeho snílkovskou povahu prahnoucí po dobrodružství. Proto, když se mu jako teenagerovi naskytla příležitost, utekl za prací v knihovně. Ani tady ale nikdo dostatečně neocenil jeho vyjímečnou fantazii a posedlost pohádkami. Lazlo se proto uzavřel ve svém vlastním světě a snil o legendárním městě Pláč, kterému někdo ukradl jeho název a posledních sto let se žádnému dobrodruhovi nepodařilo ho navštívit. Lazlo doufal, že se někdy do Pláče dostane. Až jednoho dne přijedou do jeho krajiny válečníci z Pláče, aby našli nadané odvážlivce, schopné vyluštit jednu velmi záhadnou záhadu...

Lazlo byl snílek mnohem hlubším způsobem, než si mysleli.
Lazlo totiž měl svůj sen - vytrvalý sen, který ho provázel, který byl natolik jeho součástí, jako kdyby byl druhou duší v jeho nitru. Zaplňoval veškerý prostor jeho mysli. Byla to hluboká a úchvatná mysl a smělý a nádherný sen.
Příliš smělý, příliš nádherný pro někoho, jako byl on.
Věděl to, ale sen si vybírá snílka, a ne naopak. (s.21-22)


Druhou hlavní postavou je dívka jménem Sarai, která žije v pevnosti s dalšími čtyřmi dětmi s modrou kůží a hromadou obživlých mrtvých. Každé z dětí má nějakou zvláštní schopnost - Minya zachycuje duše, Sparrow je orchidejová čarodějka, Ruby ovládá oheň a Feral mraky. A Sarai? Ta je bohyní nočních můr a svůj dar vysloveně nesnáší. Už od dětství jím totiž týrá obyvatele blízkého města, protože to tak Minya chce. Ale co chce Sarai? Pomstít vraždu své matky - bohyně zoufalství? Nebo odpustit, osvobodit se a posunout v životě dál?

Říkalo se, že přiletělo hejno můr, které se zoufale pokoušely ji z brány zvednout.
To byla pravda. Tahle jediná věc.
Neměly ale sebemenší šanci. Můry nebyly onic větší, než pusy polekaných dětí, a i když jich byly celé tucty, nezvládly nic víc než tahat za její tmavnoucí vlasy, dokud jim nezplihla krví promočená křídla... (s.7)


Předně musím přiznat, že Lazlo se Sarai mi nejsou tak sympatičtí, jako byla Karou s Akivou (Dcera kostí a dýmu). Oba hlavní hrdinové Snílka jsou měkčí a méně vyzrálí. Karou i Akiva byli tvrďáci a odvážní bojovníci. Lazlo se sice postupně vyvíjí a stává se mužnějším, pořád je to ale zasněný snílek, přesně jak název napovídá. A Sarai je taková naivní malá holčička toužící po lásce a šťastném konci. Ona to není výtka - jsem ráda, že autorka přišla s úplně odlišnými charaktery a nekopírovala samu sebe. Snílek je úplně jiný příběh o úplně jiných lidech (bozích)... Jen mi Lazlo se Sarai nepřirostli k srdci tolik, co Karou s Akivou.

Samotný děj je opět úžasný a já obdivuji spisovatelčinu nekonečnou fantazii. Opravdu jsem se bála, že po předchozí sérii už nemá čím překvapit, ale byla to zbytečná obava. Laini Taylor má očividně materiálu na epické romány spoustu a každá další série bude stejné kvality, jako ty předchozí. Opět tu máme svět plný nadpřirozených oblud, průsvitných ptáků, obřích pouštních červů, bohů a magie... K tomu všemu přibyla i kapka alchymie, která mi připomněla steampunk nebo dvůr krále Rudolfa. Super!


Co se týče vizuální stránky, ta je stoprocentní. Spoustě lidí, kteří mě v práci viděli Snílka číst, se při mě zastavilo a knížku obdivovalo. Vzhledově rozhodně zaujmout dokáže. České vydání má naprosto kouzelnou heboučkou obálku se zlatými detaily, která je věrná originálu (britské verzi). Viděla jsem víc verzí obálek a podle mě CooBoo vybralo tu nejlepší možnost. I když jsem neodolala a hned po dočtení si pořídila taky jedno vydání v angličtině (nový britský mini paperback). No nejsou obě totálně úžasné?


Hodnocení: 99% Bála jsem se, že mě Laini Taylor svou novou sérií nedokáže nadchnout tak, jako tou první. Zbytečně. Je to opravdu spisovatelka s darem nekonečné fantazie a já její styl psaní zbožňuju. Snílek Neznámý přináší nové postavy a úplně nový příběh, který je neméně epický, jako Dcera kostí a dýmu. Hlavní hrdinové mi sice nebyli tak blízcí jako Karou s Akivou, ale oceňuji pokus o změnu a originalitu. Navíc skvěle zapasovali do děje. Nedokážu si představit většího snílka, než je právě Lazlo a ani dokonalejší partnerku, než je snílkovi Noční můra.

Co ale obě série spojuje, je autorčina zřejmá záliba v modré barvě (Karouiny vlasy versus Saraina kůže) a fantasy žánr, který z příběhu přímo sálá. Magičtí tvorové, alchymie a strašliví bohové. Základ správné fantasy. Co se týče děje, tak ten je komplikovaný, zašmudrchaný, plný zvratů a překvapení. Při čtení jsem se ani na chvilku nenudila, právě naopak. Příběh je emotivní, plný bolesti a smutku. Přitom má čtenář stále kapku naděje v dobrý konec, ve který doufá společně se Sarai a snílkem Lazlem...

A konec? Nebudu spoilerovat, ale rozložil mě! Nedokážu si představit, jak může závěrečný druhý díl dopadnout. Jakkoliv, jen ne dobře... Ale já i tak doufám. Asi jsem taky trochu snílek. :)


Knížku si můžete koupit na internetových stránkách
Pokud vás zaujala britská verze, tak tu tam mají taky. Klikněte ZDE.

Za poskytnutí recenzního výtisku mooooc děkuji Megaknihám.


V sérii "Snílek Neznámý" vyšlo:


Autorčina další série "Kost přání":

 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 20. ledna 2019 v 20:29 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Tahle kniha mě už hodně dlouho láká, teď litují, že jsem se k ní ještě nedostala :)

2 Dení (majitelka blogu) Dení (majitelka blogu) | 21. ledna 2019 v 22:31 | Reagovat

[1]: Děkuju. :-) Určitě doporučuju si na Snílka čas najít... Asi nebude sedět úplně všem - je to taková zvláštní knížka, ale rozhodně je jedinečná a za pozornost stojí. Minimálně pokud jsi fanouškem fantasy, tak je to povinnost. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama