Moje knihovna 3: Bookshelf Tour 2018 (část 3)

7. února 2019 v 3:11 | Deni |  MOJE KNIHOVNA

Tak a je tu poslední část mé Bookshelf Tour. Už byl čas ji rychle dopsat, protože mám na cestě další knihovničku, takže by brzo nebyla aktuální. :D V první a druhé části jsem vám ukázala knížky, které se se mnou stěhovaly na Slovensko, kde aktuálně bydlím. Jde hlavně o fantasy a sci-fi - mé nejoblíbenější žánry. Pár knížek jsem si ale i tak nechala doma u mamky, ať mám co číst, když za ní jedu na návštěvu. Plus maminčina sbírka knížek se taky od loňské Bookshelf Tour dost rozrostla... Ty volné poličky se přece musely nějak zaplnit, no ne? :D

Knihovnička č.1:

Nejdřív se koukneme na dvě hlavní knihovničky a potom na další místa, kam jsme narvali zbytek knížek. Obě velké knihovny jsou v ložnici. Toho, že jsou zatažené žaluzky, jsem si všimla až když jsem měla všechno nafoceno, proto nebude kvalita fotek úplně špičková. Snad mi to prominete. :D První knihovničku tvoří hlavně moje knížky z dětství a pak taky ty novější, které jsem si (zatím) neodvezla na Slovensko. Ve druhé má teď knížky mamka. Začneme tou první - s mými dětskými poklady...


Hned ve vrchní poličce mám mišmaš starších a novějších kousků. Hned první zleva je má oblíbená Molly Moonová od Georgie Byngové. Jako malá jsem Úžasnou knihu o hypnotismu Molly Moonové zbožňovala a je mi líto, že jsem nevěděla o dalších dvou dílech, které vyšly na Slovensku. Dalšími oblíbenci z dětství je komínek tenkých knížek napravo. Většinu tvoří sbírka roztomilých zvířecích příběhu od Lucy Danielsové. Ze stejné série je i Ztracené koťátko, které mám v Trnave. Podobného stylu je i Shiloh je náš a Tajný pes Bello Bond od další legendy Thomase Breziny (vyšlo jen slovensky). Pak jsou tam ještě Muminci, 13. nástupiště, skvělá Smaragdová královna a Hra na Egypt.


Z novějších knížek tu mám Zárezy smrti (slovenskou verzi Čar života), první + poslední díl série Šepotání (kterou akorát čtu) a všechny tři díly Lodě mezí hvězdami - tu vážně doporučuju, byla skvělá! Proč mám trilogii 50 odstínů vlastně ani nevím... Nejsem zrovna milovnicí romanťáren, asi jsem podlehla všeobecnému šílenství kolem téhle lovestory. Můj názor je nějak mezi - ani z ní nejsem nadšená, ani extra zhnusená. Spíš se nad naivitou hlavní hrdinky (a spisovatelky) bavím.


Zbytek knížek na poličce jsou zatím ještě nepřečtené výhry v soutěžích: lákavě vypadající detektivka Noční lov, erotikuš srandička Roštěnka + Nabíječ, další romanťárna Nádherná svatba a Dědička od slovenské autorky Gabrielle Bernátové. Jediné přečtené mám (spíš průměrné) Touhy od Táni Keleeové-Vasilkové, což byla vlastně má první knižní recenze na blogu. :)


Tuhle poličku jen rychle prolétneme, protože kdybych měla věnovat čas každé jednotlivé knížce, tak tu strávíme i hodinu. Celou spodní řadu totiž tvoří sbírka z Pony clubu, který jsem odebírala fakt dost dlouho. Je to asi i vidět. :D Některé jsem dodnes nepřečetla, ale co si pamatuju, že se mi líbilo, tak série o Anděli koní od Angely Dorsey, lehce hororový Taladin, trojdílné Prázdniny v sedle a prvních pár dílů Diabla, které jsem četla dokonce víckrát. Kromě knížek o koních tu mám ještě dvě Dobrodružství od legendy dětské literatury Enid Blytonové, dva KODy (Černý hřebec, Klub dobrodruhé) a Čendu od Vojtěcha Steklače, tvůrce Boříkových lapálií.


Nahoře je několik mých oblíbených dětských knížek: fantasy trilogie Hvězdná kniha, pubertální romanťárna Klukům vstup zakázán, první díl Laury a naprosto dokonalou knihu vhodnou spíš pro dospělé čtenáře Čas ani myš nezastaví. Ta byla výborná - doporučuju! Kvůli barvě obálky a velikosti jsem do poličky zařadila i Vlka samotáře od slavné Jodi Picoult (koupila jsem ji na dobročinné aukci a nepřečetla), Chyť mě, jestli to dokážeš a nedočtený druhý díl Aley, dívky moře. Stejně tak jsem nedočetla ani Psí poslání (které se mi líbilo jako film) a Stříbrnou židli ze série Letopisů Narnie. Eona jsem číst ani nezačala, i když mě vážně láká. Nakonec ještě dvě tenounké bílé knížečky - jedno je Sám doma a druhé Srna z olšového mlází,což je úžasně dojemný a smutný příběh.

Poličku mi zdobí malá soška Nefertiti a model Duensbergu. Modely autíček sbírám miluju už od puberty a zrovna tento je jeden z mých úplně nejstarších kousků.


Ve třetí poličce je mix středoškolských učebnic, sešitových komixů (většinou o koních) a pár nezařazených knížek. Četla jsem Vzestup raketových dívek, Běh života (zajímavý pohled na soud sportovce O.J. Simpsona), manga Romeo a Julii a dvě ze čtyř Odeonek (Snuff a Vegetariánku - obě mile překvapily). Nečetla jsem Jádro Slunce, Jasno lepo podstín zhyna (ale na to se brzy chystám) a Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii. Blackout jsem nechala mamce, protože se jí líbil více než mně - úplně se do něho zamilovala. :)


Sisi jsem číst zkoušela, ale nebavila mě (dostala jsem ji jako dárek od třídní učitelky na střední). Volání netvora a Čtyřlístek jsou výhry v soutěžích (Čtyřlístek mám i s malůvkou a autogramem od ilustrátora). Koktejly jsem dostala zdarma k jedné velké objednávce z bazárku.


Koupila jsem si taky pár dílů upířiny Darrena Shana, ale nerada rozečítám sérii, kterou nemám kompletní. Stejný problém mám i s Plamenem. No a Hunger Games... Vlastně ani nevím, proč jsem se k nim pořád ještě nedokopala... Možná i proto, že nemám další díly. Nebo se bojím, že se mi taková dystopická legenda nebude líbit a já budu zklamaná.


Ve čtvrté poličce se od minula téměř nic nezměnilo a pořád ji okupujou dětské knížky. Uprostřed je série Plnokrevník z Pony Clubu, za zmínku stojí i nad ní položené dva díly Českých dějin očima psa (skvělý pokus dokopat děti k zájmu o historii). Budu se také opakovat, co se týče Nekonečného příběhu, Dračího jezdce, trilogie Alenčiných dobrodružství od Kira Bulyčova a Malého Bobše - jsou to moje nejoblíbenější dětské knížky, které mi maminka četla snad milionkrát. Dodnes jsou mojí velkou láskou.


Stejně tak se nezměnil ani obsah poslední poličky, kde jsou hlavně velkoformátové knížky a encyklopedie. Hodně z nich je o dinosaurech, protože mě (stejně jako většinu dětí) fascinovali. Kromě dinosaurů jsem měla ráda taky draky, historii (hlavně Egypt) a přírodu, což je obsahem zbylých knih.


Napravo mám sbírku pohádek, které mě baví číst ještě dnes. Úplně nejoblíbenější jsou Kazašské lidové pohádky (O vlčí nevěstě), Sedmikráska a Sněhová královna Hanse Christiana Andersena.


Nesmím zapomenout ani na moji úplně nejoblíbenější pohádkovou knížku ze všech, a to Huňaté pohádky na dobrou noc. Příběh o smutném medvídkovi s největší mašlí, kterého nikdo nechtěl, bych ještě dnes dokázala odvyprávět celý zpaměti. Tajemná papírová bedýnka nahoře je "truhla" s moc pěkně zpracovanou knížkou o pirátech.

Knihovnička č.2:


Dostáváme se k menší knihovničce, kde má teď většinou knížky mamka, takže vám o jejich obsahu nebudu mít moc co povědět. Levou polovinu vrchní poličky tvoří sbírka knížek Robina Cooka, kterého má mamka hodně ráda. Sousedí s Hlídačema, které jsem jí půjčila já. Následuje pár thrillerů a detektivek, které se líbí nám oběma. Já přečetla Pět (zajímavá detektivka o geocachingu), Se záští (spíše YA psychologické drama a holce s výpadkem paměti) a Neplakej (opravdu povedený psycho thriller).


Ráda bych si přečetla Znesvětitele, Ženu v černém, Gejšu, Causu Mortis a Ztracenou bránu od Arnošta Vašíčka, jehož beseda nás s mamkou nadchla na loňském Knižním veletrhu v Ostravě. Tam jsme si pořídili také jeho knížku, kterou nám sám autor dokonce i podepsal.


Druhou poličku tvoří mamčina sbírka historických románů, hlavně o Egyptě. Já z nich nečetla ani jeden, ale vím, že mamka zbožňuje Wilbura Smitha, Vandenberga a Christiana Jacqa. Já bych si někdy taky ráda některou ze sérií přečetla, ale nevím, kdy... Už tak mám dost co číst. :D


Nicméně, pokud se někdy trocha času najde, zaujala mě série od Paula Dohertyho, ze které má mamka bohužel jen dva díly ze sedmi (Setovi zabijáci a Smrt Horových služebníků).


Chtělo by to sehnat i těch chybějících 5. Jinak je zajímavé, že všechny díly této série se na Databázi knih pohybují v červené škále (dobře hodnocených) knih, takže za pozornost určitě stojí.


Na třetí poličce pokračujou historické romány. Jsou tu dva díly Lorda Johna (první díl mě dost bavil) a Mořeplavec od známé spisovatelky Diany Gabaldon, potom dvě knížky od Barbary Woodové, dva díly skvělého sci-fi Nové Pompeje, třetí díl Tudorovců, Čachtická paní...


Levou polovinu poličky zabírají upířiny od Jenny Nowak a úplně nalevo jsou dvě fantasy knížky ze sérií, které nemám kompletní - Goliáš od Scotta Westerfelda a Dni krvi a trblietavých hviezd od Laini Taylor (chybí mi první díl ve slovenštině a třetí, který nedovydali). Nahoře je položený gamebook Rytíř temného slunce, ke kterému jsem je ještě pořád nedostala a mrzí mě to.


Ve čtvrté poličce je Harry Potter, kterého s mamkou obě zbožňujeme. Máme první vydání, teda až na první díl, který nám jako jediný chybí. Zato mám ještě jeden druhý díl v ilustrovaném vydání, který jsem vyhrála v soutěži na ČBDB. Je úžasný a chtěla bych v této podobě i všechny ostatní díly. V Čechách mám taky první vydání Bajek Barda Beedleyho. (Na Slovensku mám zase nové vydání Fantastických zvířat a první díl Harryho s novou obálkou.)


Ale dost o Harrym. I zbytek poličky tvoří super knížky - většina z nich jsou moje oblíbené. Kameny života, Kočičí holku a nedovydávanou sérii Sedm divů světa, která skončila druhým dílem mám ráda dodnes. (Slovenskou verzi Kočičí holky mám se sebou i v Trnave.) Hodně místa zabírá i série Deltora, podařilo se mi zkompletovat první a druhou sérii, chybí mi jen poslední díl první a celá třetí série. Ty čtyři žluté jsou druhé vydání první série, první vydání jsou zelené paperbacky. Nelíbí se mi, že mi k sobě neladí, ale na druhou stranu jsem ráda i za to, co se mi podařilo sehnat.


Antibohyni, Město z kostí a Zakletou v knize jsem ještě nečetla. Zombie blondýny jsou strašná kravina a když už, doporučuju spíš Noční můry v Elm Street, které mě vážně bavily a Jámu a kyvadlo, což je prostě klasika.


Obsah poslední poličky se od minula nijak nezměnil - stále tu dominuje sbírka tenounkých Barbie knížek a pohádek od Disneye, které jsem jako malá sbírala (moje oblíbené jsou Chladnokrevný tučňák a Lišák a pes). Pak jsou tu i nějaké mamčiny staré knížky, třeba Anna ze Zeleného domu a Veronika prostě Nika. Úplně nalevo je jedna z mých oblíbených pohádkových knížek Krása nevídaná. Na poličce si pak můžete všimnout dvou hromádek turistických známek, které musím sbírat nanovo, protože mi mamka před lety nechtěně moji sbírku vyhodila. Snaží se to odčinit tím, že mi pomáhá se sbíráním, takže mám teď doživotního sponzora na nakupování turistických známek. Díky mami. :D


Málem bych zapomněla na poklady, které mám vyložené nahoře na knihovničce. Jde o tři speciální svazky Velkých dějin koruny české od nakladatelství Paseka a slovenský Snář. Všechny tyto knížky byly docela drahé a normálně bych si je asi nekoupila, naštěstí jsem je dostala jako dárečky. Jsem z nich příšerně nadšená...


Poličku hlídá soška morčete a ručně malovaná sklenička v boxu, kterou jsem si koupila ve Španělsku - ani nevím proč, prostě se mi hrozně líbila. :D

Odkladová polička:


Polička nad počítačem je dost nízká, takže se tam vlezou akorát malinkaté knížky. Většinou tam cpu kabelkové romány, Evitovky, Harlekýnky a podobné. Za zmínku stojí Fakbuk.com, což je zřejmě úplně nejhorši knížka, kterou jsem doteď četla. (A ještě pořád nedočetla.)


Nalevo od nich mám většinou dětské knižní série - Witch, dva díly Fotomodelek, všech pět dílů první série Kroniky rodu Spiderwicků a hromádku od Pony Clubu - většinu zabírá série Srdíčko, která mě docela bavila, hodně dobré byly ale Proměny a Kůň na balkóně.

Další knihovničky:


Jelikož je mamka stejný knihomol jako já, taky má podobné zásoby čtení. Do knihovniček by se všechny nevešly, takže je má i v obýváku. Většinu těchto knížek jsem nečetla, až na ty, které jsem měla v povinné četbě. (Narozdíl od většiny, já si povinnou četbu doslova užívala. Až na Její pastorkyňu, kterou dodnes nesnáším.)


Vlevo je mamčina milovaná Angelika, na kterou nedá dopustit. Já ji nečetla, takže nemůžu hodnotit. Někdy bych se k ní ale dostat chtěla. Co se mamce pro změnu nelíbilo vůbec, tak to Kasandra. Já četla zase Případ nevěrné Kláry od Viewegha. Vůbec nic si z té knížky nepamatuju, ale vím, že se mi líbila. Narozdíl od Povídek Malostranských, kterých jsem četla jen pár a nudily mě.


Co se týče povinné četby, tak můžu doporučit Fialového poustevníka od Oty Pavla, Červeného a černého, Jeden den Ivana Denisoviče a zvláštním způsobem mě zaujala i Katyně. Ráda bych si někdy přečetla i Alighieriho Peklo, jen si nejsem jistá, jestli na to mám. Připadá mi to jako fascinující, ale dost složité dílo.


Nahoře má mamka Občanský průkaz a dvě cizojazyčné knížky od Chrise Riddla - Adu Goth v katalánštině a moji Otolínu ve španělštině. Na Slovensku mám ještě českou a anglickou verzi těchto knížek. Podle mě jsou jako stvořené k procvičování jazyka.


Dalším místem, kde se nachází knížky, je stolek pod televizí a DVDčkem. Tady je opět spousta povinné četby a několik velkoformátových encyklopedií. Tady je taky většina knížek, které jsem si vybrala k maturitě z češtiny: Ivanhoe od Waltera Scotta, V zámku a podzámčí od Boženy Němcové, Horalka od Alberta Moravii, Quo Vadis od Sienkiewicze, samozřejmě Máj s Kyticí a Tři mušketýři od Dumase. Všechny tyto knížky mě bavily. Nesmím zapomenout ani na Staré řecké báje a pověsti, které mám moc ráda. Tohle je staré české vydání, na Slovensku mám slovenský překlad.


A úplně posledním místem, kde máme knížky je tenhle stolek. Většinou jde o knížky, které moc často nevytahujeme, jako slovníky, encyklopedie do kapsy, naučné knížky o přírodě a dole komínek právnických knížek nebo zákonů. Je tu taky pár knížek, které je nám blbé vyhodit, jako například Pryč s tuky a podobné blbosti. Z těch lepších bych vypíchla Lesní noviny, Naše příroda a Přežijí rok 2000 - to jsou úzasné knihy se spousto zajímavých informací. Hlavně ta poslední zmíněná, Přežijí rok 2000, je opravdu výborná a přestože její název není aktuální, tak obsah stojí za přečtení i dnes. Uvádí hned několik smutných případô, kdy člověk, jakožto pán tvorstva, vyvraždil bez kapky lítosti celý zvířecí druh...


Jednou bych si taky ráda našla čas na Která je to hvězda a naučila se poznávat na nebi souhvězdí. (Momentálně mé znalosti končí na Velkém voze a Orionu.) Akorát s tím časem mi to moc nevychází. A čím jsem starší, tím míň mám volného času - alespoň mi to tak připadá... Doufám, že se někdy ke všem knížkám, které máme doma, dostanu. Snad. :D

Tím jsme se dostali na úplný konec Bookshelf Tour 2018. Doufám, že jsem vás mým vyčerpávajícím výčtem knížek neunudila. Brzy mi dorazí nová knihovnička a balíčky s 30 novými knížkami, takže se moje a mamčina sbírka opět o něco málo rozšíří. Jak to tak vidím, tak Bookshelf Tour 2019 bude mít nejspíš hned 4 části... :D Uvidíme se u ní opět zase za rok. (Jestli nebudu moc lenivá a dokopu se k tomu...) :D

PRVNÍ ČÁST Bookshelf Tour 2018
DRUHÁ ČÁST Bookshelf Tour 2018
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama