S: King (T.M. Frazier)

2. února 2019 v 3:38 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: KING (T.M. Frazier)

Pokud nemáte rádi vulgarismy, tahle knížka rozhodně není nic pro vás. Hlavní hrdina je totiž pořádně tvrďácký týpek, který nešetří ostrými slovy. Přesně jak tvrdí anotace - King je zuřivý, vášnivý a odhodlaný. Jen u popisu ženské polovičky našeho dua se podle mě anotace trochu plete. Úplný protiklad? Nene... Doe je stejně tvrdohlavý vztekloun jako King. Přesně proto se ti dva k sobě tolik hodí. Dva lidi s podivnou minulostí a nejasnou budoucností. Může vzájemná nenávist přerůst ve vážný vztah?

Nakladatelství: Ocelot (ČR)

#1: King

ANOTACE: Brantley King. Zuřivý, vášnivý a odhodlaný. Vyrůstal v nelítostném světě a vždy žil na hraně zákona. Dnes je umělecký tatér, ale také kariérní kriminálník a drsný alfa samec, který byl právě propuštěn z vězení.
Doe. Naprostý protiklad. Její vlastní minulost je jí záhadou. Poté, co se probudí v popelnici celá potřísněná krví, není schopná vybavit si jedinou vzpomínku na to, kým je a odkud pochází. Náhodou se potkají na párty, kterou pro Kinga uspořádá jeho kamarád Preppy jako oslavu Kingova propuštění z vězení. A oběma toto setkání změní život.

Říkali mi Doe.
Jo, jako Jane Doe, neznámá mrtvola ženského pohlaví.
Jediný rozdíl mezi mnou a skutečnou Jane Doe byla absence visačky na palci u nohy, protože zcela určitě vím, že moc živá jsem nebyla... (s.21)

Doe si vůbec nic nepamatuje. Neví, kdo byla její rodina, policie se s pátráním příliš nenamáhá a navíc to vypadá, že Doe ani nikomu nechybí. Proč ji nikdo nenahlásil jako pohřešovanou? Protože nikdo nevěděl, co je zač a kolik jí je let, strčili ji do dětského domova, odkud ale brzy utekla. Ani na ulici se jí nedařilo bůhvíjak dobře. Od hladu ji zachránila až feťácká prostitutka Nikki, se kterou se skamarádila a která Doe nabídla řešení - půjdou spolu na párty motorkářů. Stačí, když se některému zalíbí a ten si ji vezme domů. Výměnou za postel a jídlo stačí nabídnout své tělo. Doe nemá co ztratit...

Žádné články v novinách. Žádné zprávy v televizi. Žádná úpěnlivá přání členů rodiny, abych se v pořádku vrátila domů.
Možná to byla moje vina, že se nikdo neobtěžoval mě hledat. Možná jsem byla totální debil a rodinní příslušníci oslavovali den, kdy jsem odešla.
Nebo jsem utekla.
Nebo mě poslali po řece v košíku jako Mojžíše. (s.23)

Co ale hlavní hrdinka netuší je to, že oslava se pořádá na počest Brantleyho Kinga, kterého po třech letech pustili z věznice. Shodou okolností se jejich osudy propletou, když se Nikky pokusí pána domu okrást a nechtěně při tom svoji kamarádku postřelí. Nikki se podaří utéct oknem, zatímco Doe zůstane uvězněná v domě s nebezpečnými zločinci, kteří mají milion důvodů k tomu, aby si na ní vylili zlost. Nejděsivější ze všech je King. A taky nejpřitažlivější. Může vzniknout vztah mezi dívkou, která si nic nepamatuje a mužem, který by rád zapomenul? Navíc když jsou oba stejně uhádaní a tvrdohlaví?

"Co se teda stane, pokud se nám někdo postaví do cesty?
Do cesty našemu podnikání? Do cesty našemu plánu?"
Preppy si strčil konec fixy do koutku úst, kde se mu krev začala srážet a vytvářet škraloup. Chvilku se mi zamyšleně díval přes hlavu. Pak pokrčil rameny a pohlédl mi zpříma do očí.
"Zabijem ho." (s.12)

První pár slov k postavám, protože základem dobrého příběhu jsou právě charaktery. Třetina knížky byla fajn - autorka přišla se dvěma silnými osobnostmi, kteří vyčnívají z davu. King je opravdový tvrďák, pod chladnou slupkou však skrývá jizvy z minulosti. Doe je na první pohled nenápadná dívka, která všechny překvapí svou vzpurnou povahou a odvahou. On je ultra sexy a ona má zvláštní nenápadné kouzlo, kterým očaruje každého chlapa v okolí. Taky vám to něco připomíná? Možná je to tím, že v oblasti erotické beletrie existuje několik stereotypů, které jsou čtenářkami oblíbené a proto často využívané. Každopádně jsem se nemohla zbavit pocitu, že čtu fanfikci k 50 odstínům nebo rovnou ke Stmívání. Podobnost vidím nejen v charakterech, ale také v drobných detailech, jako je parádní dům hlavního hrdiny nebo psychotické sklony hrdinky. (Bella má v druhém díle halucinace, při kterých vidí Edwarda, jak jí dává rady do života. Ana celé tři díly komunikuje se svojí vnitřní bohyní. Doe mluví ve třetí osobě o svém "já" před ztrátou paměti.)


Existuje ale i pár rozdílů. Doe je ze všech tří zmíněných hrdinek nejrozumnější a většinou jsem její jednání dokázala pochopit. Narozdíl od Any navíc nemá problém s jídlem, spíš naopak - narve do sebe všechno, co dostane na talíři, což je mnohem sympatičtější, než Anino věčné nechutenství a odmlouvání.

T.M. Frazier má obecně mnohem lepší styl psaní, než autorka 50 odstínů. Příběh nestagnuje, naopak pěkně plyne a obsahuje množství akce. Příjemné je také to, že jsou "postelové scény" originální, neopakujou se a tím pádem čtenáře nezačnou nudit. Sem tam se objeví i nějaká vtipná replika, což je dalším plusem. Mám ráda hlavní hrdiny, kteří se nebojí kapky sarkazmu.

Co se mi ale nelíbí, je přerod hlavního hrdiny z drsňáka v citlivku. Vím, že se to v tomto typu literatury dá očekávat, no i tak nevěřím, že se z vraha (který vraždí jen zlé lidi, takže je to vlastně v pořádku), dealera a zločince může stát mávnutím čarovného proutku muž s dobrým srdíčkem, co v lunaparku rozdává plyšáky dětem (nedělám si prdel, ono to v knížce vážně je). Navíc se ukáže, že jde o inteligentního vzdělaného muže s velkým uměleckým nadáním a touhou po rodině. Nechápejte to zle, moc se mi líbilo, že je hlavní hrdina drsný tatér, jen neschvaluju, že většina romanťáren sklouzne do tradičního kliše typu "Kráska a Zvíře", kde se nakonec ze Zvířete vyklube princ Citlivka. A hlavně nesnáším, když chlapi brečí. Vážně! Ráda bych, aby tvrďák zůstal tvrďákem. Nestačí jen mluvit sprostě jako dlaždič. Když už máme postavu kriminálníka, tak ať klidně vyvraždí půl vesnice, ale ať nebulí kvůli ženské. :D Asi jsem trochu divná, no. Navíc ty vulgarismy... Místy jich bylo až příliš.


Vizuální stránka zaslouží pochvalu. Obálka se nakladatelství opravdu vydařila, a to jak přední, tak i zadní strana. Pod přebalem se skrývá jednoduchá bílá knížka s kvalitními deskami, které se naštěstí jen tak lehce neuťaplají (s čímž mívám u bílých obálek často problém).

O dost hůř je na tom korektura. Většinou se k tomuto tématu nerada vyjadřuju, nejsem žádný honič chybiček, bohužel tady jich bylo tolik, že bych si jich všimla, i kdybych byla slepá. Nejde ani tak o překlepy (i když i těch se tam pár našlo), spíš o zlé formátování. Neexistující okraje, pokaždé jiné řádkování a chybějící pomlčky při dělení slov na konci řádků... Osobně to dokážu překousnout, když za to knížka obsahově stojí, ale taky vím, že některým lidem tyto "vady na kráse" vadí. Těm bych potom Kinga spíš nedoporučovala.


Hodnocení: 57% Nejsem žádná romantická dušička a erotické romány rozhodně nejsou mým nejmilejším žánrem, proto nejspíš nejsem tou správnou osobou pro hodnocení této knížky. Romanťárny většinou realističností zrovna neoplývají, takže vytýkat její nedostatek není fér. Oba hlavní hrdinové mají své kouzlo, jsou odvážní, vtipní a správně tvrdohlaví. Mnohokrát jsem se nad jejich rozhovory zasmála a jejich osudy mě zaujaly od první stránky. Škoda jen, že se u Kinga objeví citlivé srdíčko. Spousta ženských čtenářek ho za to bude milovat, bohužel, já jsem ta jedna z mála, která citlivé muže nemusí. Asi proto radši upřednostňuju thrillery. :D

Děj sklouzává k tradičnímu klišé "Kráska a Zvíře" a objevuje se viditelná podoba s jinými dílky tohoto žánru (50 odstínů). Oproti nim však má autorka mnohem lépe zvládnuté charaktery a příběh nepostrádá potřebnou dynamiku. Nejde o žádné monumentální literární dílo, spíš bych Kinga označila za "guilty pleasure" - přestože existuje kvalitnější literatura, která čtenáři rozšíří obzory, občas je fajn vypnout s jednodušší knížkou, kterou je zábava číst. A mě čtení Kinga bavilo a přečtu si i druhý díl, abych věděla, jak to s hlavní hrdinkou nakonec dopadne. Pokud jste fanouškem lovestorek, tak tuto knížku budete zbožňovat. A jestli se vám líbilo 50 odstínů, tak Kinga musíte mít - je stokrát lepší. ;) Opravdovým tvrďákům a milovníkům thrillerů bych ale radši doporučila jinou četbu.


Knížku si můžete koupit na internetových stránkách
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Megaknihám.

V sérii "King" vyšlo: 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama