S: Labyrint: Útěk (James Dashner)

21. února 2019 v 6:42 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Labyrint (James Dashner)

První jsem viděla film. Tak mě pohltil, že jsem nedokázala usnout, dokud jsem nedokoukala další dva díly. Štěstí, že jsem na něj nekoukala hned, jak přišel do kin, nedokázala bych čekat, abych se dozvěděla, jak to všechno dopadne... Každopádně se mi filmové zpracování tak moc líbilo, že jsem se rozhodla vyzkoušet i knižní předlohu. Tak jsem si pořídila e-knihu, jenže se mi nějak nedařilo začíst. Se čtením jsem začala minulé léto a až letos v únoru knížku dočetla...

Nakladatelství: Yoli (ČR) / Yoli (SK)

#1: Útěk

ANOTACE: Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...


Už jste se někdy probudili ráno po pořádné párty a zjistili, že máte okno? Tak přesně tak se cítí hlavní hrdina Thomas, když se probudí ve výtahu, který s ním vyjel na místo, který nikdy dřív neviděl. Nepamatuje si, kde se tady vzal nebo co tu dělá. Nepamatuje si vlastně vůbec nic, kromě svého jména a pár zamlžených informací. Kdyby tohle byla předloha k filmu Hangover (Pařba), tak by následoval sled vtipných situací, na kterých bychom se pořádně nasmáli, jenže tohle Pařba opravdu není. Thomase čekají jen krušné chvilky plné zmatku, pochyb a strachu o vlastní život.

Tohle je můj život, pomyslel si.
Žít v obrovském bludišti, obklopený odpornými bestiemi.
Smutek jím prostoupil jako silný jed. (s.82)

Zjišťuje, že je nejnovějším přírůstkem do skupiny kluků, kteří si říkají Placeři a jeho novým domovem je čtvercový pozemek Plac. Obyvatelé se tu dělí do několika skupin, které pracují, aby si zajistily všechny potřeby nutné k životu. Šlichťáci vaří, porcovači porcujou maso, zemvrtáci pracují v zahradě, medici ošetřujou, futrálníci pohřbívají... a běžci? Ti se snaží vyřešit záhadu labyrintu plného příšer, který Plac obklopuje ze všech stran. Dá se z takového místa utéct? A jestli ano, proč se to za dva roky nikomu nepodařilo?

Jak vůbec může být někdo z takového života šťastný? pomyslel si.
A pak: Jak může někdo být tak zlý, aby nám něco takového udělal?
Víc než kdy jindy chápal touhu Placerů po objevení cesty z Labyrintu.
Nešlo jen o únik. Poprvé pocítil chuť pomstít se lidem odpovědným za to, že ho sem poslali. (s.82)

Nováček Thomas je odhodlaný pomoct a zjistit, proč je sem někdo zavřel, jenže ostatní kluci o názor nějakého hyperaktivního přemotivovaného bažanta nemají zájem. Nás hlavní hrdina se ale jen tak nevzdává a rozhodně se stát běžcem za každou cenu. I kdyby při tom měl porušit pár pravidel. Někdo ten hlavolam přece rozluštit musí... A pak se všechno změní - v kleci přicestuje černovlasá dívka v kómatu, která se sebou přináší začátek konce...

Stěny se za ním zabouchly se zaduněním, jehož ozvěna se odrážela od kamenných stěn porostlých břečťanem jako šílený smích. (s.63)


Jak už jsem psala výše, první jsem viděla film a teprve pak nadšeně sáhla po knížce. Doufala jsem, že se dozvím pár informací navíc přeci jen jsem po shlédnutí všech tří filmů stále měla pár otázek. Jenže právě v tom byl nejspíš problém - že jsem se pustila do čtení okamžitě po dokoukání filmu. První díl "Útěk" se dost věrně drží knižní předlohy a minimálně na začátku jsem se vlastně nic moc nového nedozvěděla. Brzo jsem se začala nudit a někde v první polovině jsem čtení nakonec přerušila a odložila na později, až mé dojmy z filmu nebudou tak čerstvé. Když jsem se pak ke knížce vrátila (zhruba po půl roce), bylo to úplně něco jiného. Možná je to i tím, že je v druhé polovině mnohem více akce a přibývají také klíčové informace a rozdíly vzhledem k filmu, každopádně jsem se do knížky konečně pořádně zažrala. A už jsem ji nedokázala dát z ruky...

Hlavní hrdina je zajímavě napsaný. Na jednu stranu je statečný a zvědavý, na druhou stranu má v sobě pořád kus zranitelného dítěte, které touží být doma u rodičů a je mu smutno. Jeho chování odpovídá věku i situaci, ve které se nachází - nemám si na co stěžovat. Podle mě jde o velmi zdařile vykonstruovaný sociální experiment a postavy jednají tak, jak se od nich v daném momentu očekává. Jedinou výtku mám k autorově poznámce, že jde o skupinku výjimečně chytré dětí - možná to tak připadá jen mně, ale bohužel jsem si nijak výrazné inteligence nevšimla. Malé chytráky si představuju úplně jinak.


Vizuální stránku zhodnotit nemůžu, jelikož jsem hmotnou knížku v rukou nedržela, četla jsem pouze e-knihu. Co ale pochválit můžu, je stylizace textu do kraťoučkých kapitol, díky čemuž je knížka vhodná jako čtení do vlaku nebo autobusu.

Aktualizace: Tak jsem nakonec neodolala a po dopsání recenze si pořídila i hmotnou knížku. Na bazárku jsem sehnala za pár korun vydání s filmovou obálkou. Osobně proti filmové obálce nic nenamítám, film se mi líbil a myslím, že se tato fotka k obsahu knížky dokonale hodí. Nicméně mě překvapilo, že pod přebalem se nachází původní obálka. Je to fajn alternativa pro čtenáře, kteří radši klasiku - stačí vyhodit přebal. Dalším překvapením byla obálka samotná - jde o tvrdší paperback, který vypadá velmi kvalitně. S provedením jsem opravdu spokojená.


Hodnocení: 85% Přemýšlím, jak knížku zhodnotit. První část, kterou jsem četla těsně po dokoukání filmu, mě úplně nechytla. Jiné by to bylo, kdybych nejdříve četla předlohu a teprve pak se vrhla na film. To bych byla z příběhu unešená od první kapitoly. V tomto pořadí jsem však nedokázala udržet pozornost, děj mi přišel až příliš podobný a já víceméně věděla o každém budoucím zvratu. Pomaleji se odvíjející začátek mě proto trochu nudil. Když jsem se však ke knížce s odstupem času vrátila, úplně mě pohltila a já celou druhou polovinu přečetla víceméně za jediný den. Možná je to i zvýšeným množstvím akčních scén a drobnými odchylkami od filmu, ve výsledku mě ale první díl Labyrintu ohromně bavil a poslední stránka mě dostala. Trochu mě zklamalo finální vyřešení labyrintu (to vážně na to 2 roky nemohli přijít?), ocenila bych víc monster a pastí, nicméně v jednoduchosti je krása a směr, který děj (stejně jako u filmu) nabírá, mě baví.

Zatím jsem přečetla jen první díl, ale stoprocentně se vrhnu i na další. Přestože má drobné vady na kráse, jde o velmi zdařilé dílko, vhodné i pro dospělejší čtenáře. Nedá se mu upřít čtivost ani originalita. Ještě si počkám na zhodnocení dalších dvou dílů, ale už teď se nebojím zařadit Labyrint mezi epické YA dystopie, jako Divergence nebo Hunger Games.

V série "Labyrint" vyšlo: 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama