S: Šepotání (A.G. Howard)

19. února 2019 v 1:17 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Šepotání (A.G. Howard)

Tak jsem se konečně i já dostala k legendě mezi retellingy a přečetla si první díl série Šepotání. Největším problémem asi je, že nejsem ten největší fanda Alenky v říši divů - viděla jsem jen film, ale knižní předlohu jsem nikdy nečetla. Ne že bych proti té pohádce něco měla, jen mě prostě neláká tolik, jako jiné příběhy. Proto jsem se bála, že se mi ani převyprávění nebude líbit. Nakonec mě ale zlákalo zpracování a parádní obálka. Jsem jako straka - co se leskne, třpytí nebo je pěkné, to chci mít doma. A Šepotání má úžasný vizuál, to musí odsouhlasit každý, kdo knížku držel v ruce...

Nakladatelství: CooBoo (ČR)

#1: ŠEPOTÁNÍ

ANOTACE: Alyssa slyší šepotání květin a hmyzu, je to dar, který připravil o rozum už její matku. Pocházejí totiž z rodiny Aleny Liddelové, lépe známé coby Alenky z Říše divů, skutečné inspirace Lewise Carrolla, podle níž stvořil svůj proslulý fantaskní svět. Když se matčin stav zhorší, nemůže už Alyssa své dědictví dál popírat a zjistí, že na těch fantastických pohádkách, které zná z dětství, je víc pravdy, než by se mohlo zdát. Vydává se na útěk, který zavinila už kdysi dávno právě Alice. Trhlinou v zrcadle se dostane do Říše divů, jež je mnohem ponurejší, než jak ji zná z knížek a stáhne s sebou i svého nejlepšího kamaráda a tajnou lásku Zacha. Na druhé straně už na ně čeká podezřelý, ale svůdný Morpheus a provází je při jejich hledání. Ale dá se mu opravdu věřit?

Brouky jsem začala sbírat, už když mi bylo jedenáct.
Jedině tak je totiž dokážu umlčet.
Když nějakému hmyzákovi propíchnete panděro špendlíkem. pěkně rychle sklapne. (s.7)

Alyssa je tak trochu divná holka. Oblíká se jako punkerka, do vlasů si zaplétá barevné pramínky, jezdí na skatu a tvoří obrazy z mrtvých brouků a kytek. Pořád lepší, než kdyby skončila v blázinci jako její matka. Protože i ona slyší řeč, kterou si spolu povídá hmyz s květinami. A ne a ne to přestat. Alyssina rodina má dost temnou minulost - kromě její maminky, ani další ženy z jejich rodu neměly zrovna štěstí. Možná za to může skutečnost, že jsou potomky Alenky Liddelové. Nebo jsou prostě rodinou plnou cvoků.

Jenže jak se říká, na každém šprochu, pravdy trochu? Alyssa zjišťuje, že králičí díra opravdu existuje a stejně tak je skutečná i Říše divů. Jen nevypadá tak, jak se dočteme v knížce. Je totiž mnohem děsivější a morbidnější. Bílý králíček (nebo něco, co se mu vzdáleně přibližuje) je malý odporný kostliveček s masem odpadávajícím od kostí. A ani Houseňák nevypadá tak, jak bychom si představovali. Minimálně je mnohem hezčí... A přestože je Alyssa doma zakoukaná do Zacha - kluka své úhlavní nepřítelkyně, tak nedokáže odolat ani temnému můřímu muži, který ji stalkuje na každém kroku. Dá se vychytralému Morfeovi věřit? Alysse nic jiné ani nezbývá, pokud chce svoji maminku uchránit od elektrošoků a dostat sebe i Zacha živé a zdravé z Říše divů...

Potom se otočím k plakátu. Temný pohled muže na něm řídí všechno, co dělám, a teď už tu není nikdo, kdo by jeho kouzlo zlomil.
Ani máma, ani táta, a Zach už vůbec ne.
Teď už mě nezachrání ani jeho úsměv. (s.82)


Tentokrát musím výjimečně začít u vizuální stránky, protože to je to první, co musí každému udeřit do očí. Obálka je nádherná. Líbí se mi detail ve formě červeného metalického nápisu "Šepotání" a taky chválím použití zeleného písma, což není u knížek úplně běžné. Naposledy jsem barevný font viděla tuším u Nekonečného příběhu a už tehdy se mi líbila odvaha vydavatele. U Šepotání je to také tak, moc se mi to líbí.

Špatná nebyla ani zápletka. Oceňuji, že autorka přehnaně nekopírovala předlohu, pouze se inspirovala. Svůj příběh vystavěla na základech původní Říše divů, kterou si ale vhodně upravila. Chválím také nádech hororu, který dýchá z většiny postav. Já mám strašidelné knížky a filmy ráda, takže za Bílého vzteklíčka a pavoučí hřbitov dávám bodík navíc.

Za co bych ale bod strhla, tak to za hlavní hrdinku. Vlastně ani nedokážu pořádně popsat, co se mi na ní nelíbilo. Její šílený punkový styl byl fajn a skvěle se hodil do Říše divů (přestože některé barevné kombinace byly těžko představitelné i pro mě). Jenže charakterově mi připomínala prázdnou nádobu. Není ani výjimečně chytrá, ani vtipná nebo odvážná. Ve všem je spíš průměrná - sem tam hodí nějaký vtípek a občas se vrhne do nebezpečí, aby ochránila Zacha nebo jinou milovanou osobu. V ničem ale nevyniká natolik, aby si mě tím získala. Navíc nesnáším nerozhodné holky a milostné trojúhelníky, i když v tomto případě to autorka vhodně zapracovala do děje a hlavní hrdinka svou rozpolcenost dobře odůvodnila...

Zach je vyrovnaný, silný a ryzí jako rytíř v lesklé zbroji.
Morfeus je vrtkavý, sobecký, jednou tam, pak zase tady, prostě ztělesnění chaosu. Tohle se nedá srovnávat.
Ale já jsem obojí, noc a den, světlo a tma.
Kdybych se poddala jedné straně, musela bych si odříct druhou?
Píchne mě u srdce. Mám pocit, že potřebuju obě stejně. (s.308)


Hodnocení: 67% Ohodnotit tuto knížku pro mě nebylo snadné. Vážně dlouho jsem váhala mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem se ale rozhodla, že tu čtvrtou hvězdičku dám, i když ji Šepotání dosáhlo jen velmi těsně. Nechápejte mě špatně - není to nijak zlá knížka, právě naopak, je moc dobrá a číst ji mě bavilo. Jen prostě není dokonalá, což jsem nejspíš tak trochu očekávala po všech těch nadšených recenzích. Autorka se zhostila svého úkolu skvěle, líbilo se mi, že přehnaně nekopírovala předlohu, naopak přišla s originálními nápady, kvůli kterým se oplatí si knížku přečíst. Příběh pěkně plyne a je v něm plno akce i zajímavých vedlejších postav. Oceňuji také hororový nádech a dokonalé grafické provedení, kvůli kterému prostě potřebujete mít knížku doma. Je ozdobou každé knihovničky.

Mínusem pro mě ale byla hlavní hrdinka, která mi přišla tak trochu plochá a charakterově nevýrazná. Nepomohl tomu ani její střelený styl oblékání. Nelíbila se mi Alyssina nerozhodnost a naivita. (Chápu, že to bylo pro děj vhodné, no i tak se mi to nelíbilo.) Nelíbilo se mi, jak jí pořád někdo musel pomáhat a navádět. Nelíbil se mi ani Zach, který mi přišel jako divný a nepříjemný žárlivec. Kdo mi ale k srdci přirostl okamžitě, to byl Morfeus. Skvěle napsaná postava! Jen kvůli němu si další díl určitě přečtu. :) A doufám, že Alyssa konečně trochu dospěje a získá nějaké charakterové vlastnosti, díky kterým mě její osud začne víc zajímat.

Přesto nechci knížku příliš shazovat, pro určenou věkovou kategorii je skvělá. Je moc pěkně zpracovaná a příběh je originální a čtivý. Dospělejším čtenářům může sice připadat trochu slabší, co se postav týče, přesto je zajímavá a jako návrat do světa pohádek určitě stojí za přečtení.
V sérii "Šepotání" vyšlo:


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Dragell Dragell | Web | 21. února 2019 v 12:28 | Reagovat

Přiznám se, že jsem také měla problém s ohodnocením tohoto příběhu. Nejspíše jsem čekala od knihy více, jak ji všichni vychvalovali. Příliš mi nesedla.

2 Dení (majitelka blogu) Dení (majitelka blogu) | 23. února 2019 v 8:28 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že v tom nejsem sama... Doufám, že další díly budou lepší, ale radši už nebudu tolik očekávat, abych nebyla zbytečně zklamaná. ;-) Když člověk čeká úplnou bombu, tak je pak lehké se zklamat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama