K: Dětské zoubky (Zoje Stage)

12. března 2019 v 18:38 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Dětské zoubky (Zoje Stage)

Když jsem si o tento recenzní výtisk žádala, čekala jsem jen další z mnoha sice čtivých, ale ne příliš originálních thrillerů. Démonické dítě je v posledních letech velmi oblíbeným záporákem. Stačí se jen podívat do programu kina a hned na vás vyskočí film Potomok, zapnete si televizi a tam akorát vysílají Sirotka, a tento trend se nevyhnul ani knižnímu světu. Je vůbec ještě nějaký prostor pro originalitu, co se týče postav zlobivých dětí? Dětské zoubky jsou důkazem, že ještě je z tohoto tématu co vytěžit. Jde o dílko, na které jen tak nezapomenete. Ale pozor... není úplně vhodné pro citlivé dušičky a nedoporučovala bych to ani jako dárek pro těhotnou kamarádku. Mohla by pak mít trochu deprese. Pokud ale toužíte po knižní antikoncepci, tak si tuhle knížku rozhodně musíte pořídit! Z tohoto dítěte budete mít noční můry!

Nakladatelství: Omega (ČR)


ANOTACE: Suzette se nedaří navázat vztah se svojí sedmiletou dcerou, která nemůže - nebo nechce - mluvit. Už od jejího nejútlejšího dětství cítila, že ji Hanna odmítá. Suzette připadá, že ji její dítě nenávidí, a ta myšlenka ji děsí. Alex by chtěl věřit své manželce, že se jejich dcera chová krutě a nenormálně, jenže s ním přece normálně mluví! Je Hanna jen zlobivá holčička, jejíž chování pramení z vysoké inteligence, kreativity a snad i osobního kouzla? Nebo se opravdu snaží svoji matku zabít? Silný a břitký psychologický román nové talentované autorky Zoje Stage nabízí více otázek, než odpovědí - a podrží si své tajemství až do šokujícího konce.

Hanna si nechávala slova pro sebe, ve slovech byla totiž síla.
Nevyslovená zůstávala čistá.
Když studovala mámu a ostatní dospělé, slova jim odpadávala od rtů jako mrtví brouci.
Jen výjimečně někteří z nich, například tatínek, dokázali ze rtů vypouštět motýly. (str.7)

Hanna je moc chytrá sedmiletá holčička, kterou ale nechtějí přijmout do žádné školky ani školy. Jedním problémem je to, že odmítá mluvit. Druhym (a mnohem větším) je, že Hanna prostě do školky chodit nechce. A když Hanna něco dělat nechce, tak umí zařídit, aby bylo po jejím. Například začne štěkat a vrčet na ředitelku, podpálí odpadkový koš nebo ublíží spolužačce... Hanně se nepříčí žádné řešení, které ji vrátí domů k milovanému tatínkovi. A Hanna nakonec vždy dosáhne svého.

Nech toho - to, když si Hanna usmyslela, že ji bude fixovat nemrkajícím pohledem.
Nebo když se přiostřenými tužkami strefovala jako šipkami do zdi.
Hanna měla spoustu výtečných nápadů, jak se zabavit, a bohužel většina jich byla totálně nemožná. (s.15)

Suzette neměla moc hezké dětství, proto se snaží být své dceři tou nejlepší matkou a svému muži Alexovi dokonalou manželkou. Dům musí být vždy čistý a nablýskaný, oběd navařeny a dcera šťastná. Jenže malá Hanna s maminkou čas trávit nechce - chce být jen s tatínkem. Suzettina představa dokonalého rodinného života dostává trhliny. A čím víc se snaží, aby ji Hanna měla ráda a aby začala poslouchat, tím víc se propast mezi nimi rozšiřuje.

Možná, že se Hanna ještě stále zlobí za to, že jim došly banány.
Ráno bušila pěstičkami do stolu a vztekle zírala na svou misku s cereáliemi, ve které chyběly.
Nebo ji snad Hanna nemůže odpustit nějakou křivdu ze včerejška, z minulého týdne nebo snad z minulého měsíce... (str.9)

Alex je nejúžasnější tatínek. Když večer přijde z práce, radostně se s Hannou přivítá, nikdy se na ni nezlobí, nekřičí, nenutí ji se učit nebo chodit do školy, čte jí z nejoblíbenější knížky a pořád se na ni usmívá, jako by byla ta nejhodnější holčička na světě. Hanna by chtěla mít tatínka jen pro sebe, jenže se o něho musí dělit s matkou. A ta umí čarovat, takže tatínka proklela a poštvala proti Hanně. Jedinou možností, jak ho zachránit, je zbavit se matky. Navždy. A Hanna ví, jak na to - pomáhá jí její imaginární kamarádka Marie-Anne, která taky umí čarovat. Společně matku musí porazit, jejich čáry jsou přece silnější...

Teď už ale věděla, jak se jmenuje Hannina nová hra. Byla to hra Vyděsíme maminku.
A proto bude schopná se bránit.
I pod teplou sprchou jí ale při pomyšlení na její ďábelskou dceru vyskočila husí kůže. (str.79)


Příběh je vyprávěný z dvou pohledů - vypravěčem je střídavě matka Suzette a dcera Hanna. Do Suzette je velmi lehké se vcítit. Sice se dopustí několika výchovných chybiček, které jako čtenář lehce odhalíte a řeknete si, že vy byste jednali jinak, i tak ale Suzette dokážete pochopit. Snaží se být dobrou matkou, přesto není dokonalá a sem tam jí ujedou nervy (kdo se jí může divit). Moc se mi líbilo, že autorka stvořila takto realistickou a uvěřitelnou postavu.

Hanniny kapitoly jsou napsány neméně dokonale, tady ale zcela jiným způsobem. Hannino myšlení je prostě úplně odlišné od běžných dětí. Je velmi chytrá a až děsivě zatvrzelá. V kombinaci s nedostatkem empatie je Hanna opravdu malý ďábel. Zlá, agresivní, rozmazlená, panovačná a zákeřná manipulátorka. Bohužel si je zároveň moc dobře vědoma své síly, takže až příliš často dosáhne svého.


Co jsem ale postrádala, byly Alexovy kapitolky. Jeho pohled na Hannu a Suzette je sice velmi dobře popsaný skrz ženské vypravěčky a čtenář nemůže být na pochybách ohledně toho, co Alex právě prožívá, přesto by bylo příjemným zpestřením, kdyby dostal trochu prostoru i on sám. Jako postava mi tatínek sympatický nebyl. On byl ten, kdo dceru přehnaně rozmazloval, bojkotoval výchovu své manželky a dostatečně ji nepodporoval, když bylo třeba. Neskutečně mě tím štval a já být jeho manželka, tak už podepisuju rozvodové papíry.

Design knížky je neméně povedený. Je poznat inspirace jednoduchostí původní obálky a na mě tato "decentní elegance" rozhodně zabírá. Trochu mi připomíná obálky knížek od Liane Moriarty, které jsou taky jednoduché a tajemné. Pro thriller jako šité. :) Stejně tak chválím i úpravu textu a korekturu. Obecně jde o dobře zpracované dílko.


Moje hodnocení: 96% "Dětské zoubky" je výborný počin, který má vše, co čtenář očekává od povedeného psychologického thrilleru. Skvěle napsané postavy, silnou dávku realističnosti, gradující napětí a pořádně ďábelského záporáka. Malá Hanna je opravdu děsivá a já být její matkou, tak asi dávno balím kufry a utíkám co nejdál to jde. Nebo najmu vymítače ďábla. :D Autorka má chytlavý styl vyprávění, umí pracovat s napětím a zvládá udržet čtenáře při čtení. Opravdu není jednoduché se od této knížky odtrhnout a hodněkrát jsem musela odolat pokušení prolistovat se na konec a vyspoilerovat si závěr. Plusem je také střídání pohledů vypravěček, díky čemuž se dozvíme víc i o Hanniných myšlenkách. Trochu mi ale chyběl Alexův pohled na některé situace, který sice nebyl nijak potřebný, nicméně by knížku ještě "okořenil".

Dobrých knížek o zlobivých dětech je nemalé množství, proto by vás jistě zajímalo, jestli je zrovna tato v něčem lepší, než všechny ostatní. Já bych jedno plus viděla ve velmi dobře zvládnuté psychologii hlavních hrdinů, kteří jednají velmi realisticky a dá se do jejich pocitů velmi lehce vcítit. Spolu se Suzette a Alexem zažíváte opravdové pocity hrůzy, strachu a neštěstí. Obzvlášť, když si představíte, že byste se klidně mohli ocitnout v jejich kůži a že někdy nestačí ani to, být dobrým rodičem. Do děje je navíc vsunuta postava psycholožky, která čtenáři velmi přirozeně a nesíleně podá několik velmi zajímavých informací o sociopatii. Samotný závěr byl opravdu výborně napsaný, pro spoustu lidí možná i nečekaný a lehce otevřený. Viděla bych i prostor pro možné pokračování, kterému bych se rozhodně nebránila. Stejně tak bych si ráda přečetla budoucí autorčina dílka, protože psát opravdu umí. A pokud máte rádi thrillery, určitě si "Dětské zoubky" musíte taky pořídit.

Pokud ještě stále nejste rozhodnutí, jestli si knížku koupit, tak můžete kouknout na knižní trailer z dílny Knih Dobrovský nebo si na jejich stránkách přečíst ukázku první kapitoly. Pak už jistě váhat nebudete... ;)


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji Knihám Dobrovský.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama