Duben 2019

K: V tieni Zeme (Roland Oravský)

22. dubna 2019 v 16:58 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: V tieni Zeme (Roland Oravský)

Nikdy jsem nepochybovala o tom, že se v naší tuzemské tvorbě najdou vydařené kousky a díky projektu Podporujme slovenských autorov jsem se již dostala ke spoustě kvalitních literárních počinů. Sem tam mě ale nějaké dílko výjimečně překvapí kvalitním zpracováním, které by hravě mohlo konkurovat zahraniční tvorbě. Jedním takovým je sci-fárna V tieni Zeme. Jsem si jistá, že s touto knížkou by autor hravě prorazil i v zahraničí, sází totiž na výborně zvolený mix žánrů a zajímavou zápletku okořeněnou špetkou medicinských termínů a filozofických otázek. Tahle knížka uspokojí i náročnější čtenáře a navíc ani není dlouhá...

Nakladatelství: Artis Omnis (SK)


ANOTACE: Raketoplán s bežným nákladom na kolonizovanú planétu sa náhle odmlčí a nedarí sa s ním nadviazať spojenie. Počítačový systém ho automaticky nasmeruje späť na medzinárodnú stanicu, umiestnenú na Mesiaci. Celú záležitosť preberajú dvaja vyšetrovatelia zo Zeme, no namiesto štandardne očakávaných záverov zistia šokujúce fakty. V hlbinách vesmíru došlo k strašným udalostiam, ktoré nevedia vysvetliť ani špičkoví vedci. Vyšetrovací tím je v slepej uličke. Zlo sa začne šíriť, akoby nestačilo, že Európe hrozí nová vojna. Narastá panika a hlavný vyšetrovateľ stráca akúkoľvek istotu. Pohráva sa s ním vlastná myseľ alebo je naozaj svedkom niečoho, čo je mimo ľudského chápania? Dokáže ešte zabrániť ďalším obetiam?

Už od prologu vám bude jasné, že tenhle příběh bude vážně pecka. Astronaut Matthias se probudí ve svém pokoji. Zdá se mu, že slyšel z chodby děsivý křik. Spojí se proto s kolegou Fernandem a společně se pokouší zkontaktovat zbytek posádky. Nedaří se jim to, vydávají se tedy prozkoumat chodby, kde je však čekají jen potoky krve, divné zvuky a strašidelné výjevy.

"Fernando, je tu ešte niekto. Počujem nejakú ženu. Na opačnej strane chodby."
"Ale, veď Stefi bežala ku kuchyni. Na palube viac žien nemáme."
Matthias to veľmi dobre vedel. Stál ako obarený a hľadel do zatáčky, z ktorej sa ozývala ta žena.
"Matthias! Matthias! Matthias! Matthias! Matthias!" opakovala jeho meno stále ryýchlejšie a rýchlejšie. Čím dlhšie jej hlas počúval, tým viac sa mu zdálo, že sa mení. Jemné ženské volanie postupne prechádzalo do hrubého a nenávistného tónu. (str.11)

Hlavní hrdina Leif je pověřený vyšetřováním nereagující posádky raketoplánu, který se vrací zpět na Orbitu - vesmírnou stanici na Měsíci. V osobním životě trpí úzkostnými stavy a díky práci nemá dostatek času na své dvě malé dcerky. Nadřízený však jeho pomoc nutně potřebuje. Nikdo neví, co má očekávat a co se mohlo přihodit posádce raketoplánu, že neodpovídá na žádný z mnoha pokusů o kontakt.

Odpoveď neprišla. Už ju ani nečekali.
Leif si upravil komunikátor a otočil sa k prieskumnej jednotke: "Posádka nereaguje. Držíme sa plánu. Nech sú všetky tímy na miestach. Nikto nesmie opustiť palubu skôr, ako to povolíme."
"Niečo mi hovorí, že ju bez pomoci neopustia ani po povolení," povedal Scarlotti neprítomne. (str.49)

Skutečnost ale předčí veškeré jejich teorie. Část posádky je mrtvá, zbytek zešílel. Na stěnách nachází nápisy psané krví a po chodbách běhá astronautka s vypíchnutýma očima. Přituhovat začne ale ve chvíli, kdy se šílenstvím "nakazí" jeden ze členů vyšetřovacího týmu. Vyděšení obyvatelé Orbity začínají mluvit o posedlosti ďáblem, zatímco lékaři marně hledají racionální vysvětlení....

"Viete vyvrátiť existenciu diabla?"
"Bremeno dokazovania je na tom, kto niečo tvrdí. Ináč by som ja mohol tvrdiť, že na konci vesmíru stojí trojmetrový dinosaurus, a vy to musíte rešpektovať, kým nedokážete opak," zvolal Burkholder. (str.127)


Grafická stránka knížky není špatná - motiv na přebalu je vcelku povedený, název titulu hned padne do oka a hladký čistě černý hardback pod přebalem je z dobrého materiálu, který se jen tak lehce neušpiní, když se sebou knížku taháte ve vlaku a podobně. Přesto bych si pro tak skvělý příběh dokázala představit i povedenější design. Například obálku s holografickým leskem nebo nějaký hororovější motiv. Lépe by to pak odráželo kvalitu příběhu. Skvělá knížka si zaslouží i skvělou obálku.

Obsahovou stránku hodnotím velmi kladně. Námět je opravdu originální a oceňuji kombinaci sci-fi žánru s krimi a hororem. Ještě víc mě zaujal medicínský pohled na záhadu posádky raketoplánu, o který autor knížku obohatil díky svým bohatým zkušenostem z lékařské praxe. Jde vidět, že opravdu ví, o čem píše. Dokáže to ale podat způsobem, který pochopí i čtenář neznalý medicíny. Dalším plusem jsou filozofické otázky týkající se smrti, šílenství, náboženství a snění. Tato tenounka knížka v sobě skrývá mnohé, i když to tak na venek možná nevypadá.

"Pokojne by sa mohlo stať, že halucinujete a neviete, či to bol sen alebo ste pri vedomí."
Nasadil si okuliare naspäť a uprene sa zadíval na vyšetrovatel'a.
"Mohli by ste byť chorý a pritom mať pocit, že je všetko v poriadku. Volá sa to anozognózia. Možno sme v skutočnosti zviazaní v zvieracej kazajke, do žíl nám kvapká infúzia a náš život je len krásna psychóza." (s.146)

Je tu ale i pár mínusů. Ocenila bych například pár stránek navíc. Je úžasné, jak kvalitní příběh autor dokázal vystavět na pouhých 176 stránkách, přesto mi závěr přišel jaksi zbytečně urychlený a větší prostor by mu jen prospěl. Také bych očekávala, že finální roztržka venku na Měsíci bude o něco epičtější - přeci jen jde o zajímavý exteriér, který se dal využít i lépe. Ze sci-fi prostor jsme viděli interiér raketoplánu a vesmírné stanice Orbity, obojí zajímavé, ale ne maximálně využité. Je to ale jen drobným negativem jinak dokonalého příběhu. Pár stránek navíc by neuškodilo.


Moje hodnocení: 95% Dokonale zpracovaný námět, nápaditá zápletka a dobře vykreslený charakter hlavního hrdiny jsou jen několika pozitivy z ohromného množství, které v této knížce najdete. Autor má opravdu talent. S přihlédnutím na menší počet stránek, který tato útlá knížečka skrývá, napsal úžasné sci-fi dílko, které si zaslouží pozornost čtenářů. "V tieni Zeme" bych doporučila jak ženám, tak i mužům, stejně tak náročnějším čtenářům, každý si najde to své. Sci-fi, krimi, horor i špetku filozofie. Autorův styl je mi sympatický, nešetří akcí, neztrácí čas nudnymi popisy, jde přímo k věci a neplýtvá prostorem na zbytečnosti. Dokonale vystavěný příběh, který budete mít problém odložit. Jen škoda, že není delší. Nezbývá mi než doufat, že autor napíše nějaké pokračování - určitě bych si ho ráda přečetla. Tak samo si plánuju pořídit i autorovu prvotinu "Hypnos", která by měla být zasazena do stejného universa jako "V tieni Zeme". Nepochybuju o tom, že bude stejně povedená.


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji projektu Podporujme slovenskych autorov.

K: Kůže plná stínů (Frances Hardinge)

19. dubna 2019 v 23:00 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Kůže plná stínů (Frances Hardinge)

Některé knížky jsou tak dobré, že je téměř zbytečné na ně psát recenzi. Mám chuť napsat, ať si ji prostě běžíte okamžitě koupit, protože za to vážně stojí. Frances Hardinge už českým a slovenským čtenářům dokázala svůj talent "Stromem lží". Pokud se vám její styl líbil, tak musíte mít i "Kůži plnou stínů", je totiž o dost lepší. Propojuje v sobě temný smutný příběh s dojemnou láskou k přírodě. A opět tu máme odvážnou hlavní hrdinku, která si vystačí sama a nepotřebuje, aby ji zachraňoval chlap. Feministky, zbystřete! :)

Nakladatelství: Omega (ČR)


ANOTACE: Toto je příběh holčičky s medvědím srdcem... Občas, když někdo umře, hledá jeho duše místo, kde by se ukryla. A někteří lidé mají takové místo uvnitř sebe. Duchové, kteří zoufale hledají útočiště, se pokouší ukrýt i ve dvanáctileté Makepeace. Ta se jejich nočním pokusům naučila bránit. Jednoho dne ji ale velké neštěstí o tuto schopnost připraví. Teď uvnitř ní přebývá jakási duše. Je divoká, zvířecí a silná. Zároveň může znamenat její jedinou ochranu. Makepeace je totiž poslána k bohatým předkům svého otce, aby u nich vyrůstala. Všude se mluví o blížící se válce a lidé s jejími schopnostmi budou velmi žádaní. Podaří se skrýt její tajemství? Makepeace se musí rozhodnout, co je horší: otroctví nebo smrt?

Ocenění:
  • Nominace na knihu roku (Waterstones Book of the Year 2017)
  • Nominace v kategorii "Best YA" (WSFS Award 2018)
Lidem se nedá věřit.
Psi vrčí, než vás kousnou, ale lidé se často jen usmívají. (str.77)

Hlavní hrdinka Makepeace žije se svou matkou mezi Puritány. Zbytek rodiny je jen mlčky toleruje a samotná Makepeace si připadá doma jako mezi cizími. Navíc od dětství trpí strašlivými nočními můramy, ve kterých se do jejího těla snaží vkrást duchové. Matka se jí rozhodne pomoct tím nejzvláštnějším způsobem - začne dceru jednou měsíčně zamykat na hřbitově...

Byla to noční můra
byly to všechny její noční můry dohromady,
ale teď neměla žádnou naději na to, že se probudí.
Zakryla si uši, ale příliš pozdě na to, aby nezaslechla ty plíživé, strašlivé zvuky.
Pusť mě dovnitř... Pusť mě dovnitř... Makepeace, pusť mě dovnitř... (str.34)

Makepeace se postupně učí odolávat útokům zmatených duší, ale zároveň se začíná matce vzpírat. Už nechce trávit noci na hřbitově a bojovat proti mrtvým. Nelíbí se jí, jak je k ní matka vždy odměřená a chladná. Nechápe, proč nemůže znát jméno svého otce. Z jakého důvodu od něj matka utekla? Jednoho dne pohár trpělivosti přeteče a Makepeace se rozhodne jednat. Utéct od matky a vydat se za mužem, který by ji mohl přivést k otci. Toho dne ale dojde k velkému neštěstí a Makepeace je brzy nucena změnit svůj pohled na všechno, co dosud znala. Matka ji ve skutečnosti měla ráda, rodina jejího otce není tak úplně přátelská a ne všichni duchové jsou zlí. Medvěd je jiný. Od chvíle, kdy zachrání vyděšenou duši utýraného cirkusového medvěda, stane se jejím nejlepším přítelem. Makepeace bude medvědovu pomoc potřebovat, blíží se k ní totiž něco prastarého a strašlivého - mrtví, kterým nebude tak snadné odpírat přístup do jejího těla...

"Nevím, co to znamená," šeptala, "ale je v něm něco..."
"...něco zlého," dokončil James. (str.77)


Zápletka vám opravdu vyrazí dech. Děj je doslova narvaný nečekanými odhaleními a překvapivými zvraty. Rozhodně je těžké se od knížky odtrhnout. Velkým plusem je i charakter hlavní hrdinky. Makepeace je výjimečná, svá a odvážná. Nevzdává se ani ve chvíli, kdy je šance na záchranu zcela mizivá. Navíc má ráda zvířata a taková hrdinka mi prostě nemůže být nesympatická. :) Makepeacin vztah k Medvědovi je kouzelný. Scéna, kdy Medvěd své hostitelce promítá vzpomínky na dobu, kdy byl ještě malé medvídě, mě chytila za srdce a od té stránky jsem najisto věděla, že tohle je knížka, kterou budu zbožňovat. Měla jsem chuť Medvěda obejmout spolu s hlavní hrdinkou. Autorka píše zvláštním poetickým stylem, který nejvíc vyniká právě v dojemných momentech. Jsem si jistá, že tohle je pasáž, která mi bude dlouho rezonovat v hlavě a jen tak ji z ní nedostanu...

Došlo jí, že to byly Medvědovy rané vzpomínky, když ho ještě jako malé medvídě drezírovali.
Pocítila za něj příval hněvu a objala samu sebe, protože to byl jediný způsob, jak obejmout i jeho.
V tu chvíli něco pochopili, ona a Medvěd.
Někdy je třeba trpělivě procházet bolestí, jinak vám lidé způsobí ještě větší bolest.
Někdy je třeba všechno snášet a přijímat rány.
A když budete mít štěstí a všichni si budou myslet, že už jste krotcí a vycvičení...
pak možná přijde čas, kdy budete moct zaútočit. (str.66)


A ještě jedno velké plus musím zmínit - stejně jako "Strom lží", i tuto knížku autorka obohatila o dobové reálie a historické zajímavosti, které jsou přínosem pro náročnější čtenáře. Pokud jste ten typ, co nerad čte ploché youngadultovky, které vám nedají žádné nové poznatky, tak u této knížky se bát nemusíte. Frances Hardinge si dává záležet na historickém pozadí a její postavy jsou přirozeně ovlivňované politikou, módou i tradicemi. V případě tohoto příběhu Makepeace jako puritánka sleduje rozbroje proti králi, které postupně přechází ve válečný konflikt.

Grafické zpracování je stejně kvalitní jako obsahová stránka. Obálka je perfektní a důkazem je množství fotek, které jsem s ní pořídila. Tuto knížku bylo doslova radost fotit - na každém záběru vypadá dokonale. Po obsahové stránce musím pochválit korekturu, jelikož jsem nenarazila na žádný překlep nebo jinou nesrovnalost.

Moje hodnocení: 100% Nerada píšu hodnocení na dokonalé knížky, tahle si ale plných sto procent skutečně zaslouží. Hlavní hrdinka je sympatická. Nikdy se nevzdává a vždy se snaží zachovat správně. Navíc má skvělý vztah ke zvířatům, což je pro mě velkým plusem. Makepeacin parťák Medvěd je stejně skvěle napsaný jako ona sama. Líbilo se mi zachování jeho "zvířecké divokosti", kterou měla sem tam Makepeace problém pochopit. Oceňuji autorku, že z divokého zvířete neudělala domácího mazlíčka.

Frances Hardinge je skvělá spisovatelka. Sedí mi její temný styl psaní, příběh má grády, pořád se něco děje a odhalují se nová tajemství, které třeba odhalit. Jde poznat, že jde o dílko, které nevzniklo narychlo, ale autorka si s ním dala práci. Ocenění i nominace na ceny jsou v tomto případě skutečně zasloužené. Komplikované charaktery, tragické životní příběhy a snaha změnit svůj temný osud v něco dobrého - ubránit sebe i Medvěda - to je ta správná kniha, po jejímž dočtení nebudete litovat, že jste si ji pořídili. Alespoň v mém případě získala trvalé místo v knihovničce, hned vedle skvělého "Stromu lží", který doporučuju stejně jako "Kůži plnou stínů". Už teď vím, že si nutně pořídím veškerá další díla, která Frances Hardinge napíše - je to úžasný talent.


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihám Dobrovský.


Knížky od autorky: