K: Kůže plná stínů (Frances Hardinge)

19. dubna 2019 v 23:00 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Kůže plná stínů (Frances Hardinge)

Některé knížky jsou tak dobré, že je téměř zbytečné na ně psát recenzi. Mám chuť napsat, ať si ji prostě běžíte okamžitě koupit, protože za to vážně stojí. Frances Hardinge už českým a slovenským čtenářům dokázala svůj talent "Stromem lží". Pokud se vám její styl líbil, tak musíte mít i "Kůži plnou stínů", je totiž o dost lepší. Propojuje v sobě temný smutný příběh s dojemnou láskou k přírodě. A opět tu máme odvážnou hlavní hrdinku, která si vystačí sama a nepotřebuje, aby ji zachraňoval chlap. Feministky, zbystřete! :)

Nakladatelství: Omega (ČR)


ANOTACE: Toto je příběh holčičky s medvědím srdcem... Občas, když někdo umře, hledá jeho duše místo, kde by se ukryla. A někteří lidé mají takové místo uvnitř sebe. Duchové, kteří zoufale hledají útočiště, se pokouší ukrýt i ve dvanáctileté Makepeace. Ta se jejich nočním pokusům naučila bránit. Jednoho dne ji ale velké neštěstí o tuto schopnost připraví. Teď uvnitř ní přebývá jakási duše. Je divoká, zvířecí a silná. Zároveň může znamenat její jedinou ochranu. Makepeace je totiž poslána k bohatým předkům svého otce, aby u nich vyrůstala. Všude se mluví o blížící se válce a lidé s jejími schopnostmi budou velmi žádaní. Podaří se skrýt její tajemství? Makepeace se musí rozhodnout, co je horší: otroctví nebo smrt?

Ocenění:
  • Nominace na knihu roku (Waterstones Book of the Year 2017)
  • Nominace v kategorii "Best YA" (WSFS Award 2018)
Lidem se nedá věřit.
Psi vrčí, než vás kousnou, ale lidé se často jen usmívají. (str.77)

Hlavní hrdinka Makepeace žije se svou matkou mezi Puritány. Zbytek rodiny je jen mlčky toleruje a samotná Makepeace si připadá doma jako mezi cizími. Navíc od dětství trpí strašlivými nočními můramy, ve kterých se do jejího těla snaží vkrást duchové. Matka se jí rozhodne pomoct tím nejzvláštnějším způsobem - začne dceru jednou měsíčně zamykat na hřbitově...

Byla to noční můra
byly to všechny její noční můry dohromady,
ale teď neměla žádnou naději na to, že se probudí.
Zakryla si uši, ale příliš pozdě na to, aby nezaslechla ty plíživé, strašlivé zvuky.
Pusť mě dovnitř... Pusť mě dovnitř... Makepeace, pusť mě dovnitř... (str.34)

Makepeace se postupně učí odolávat útokům zmatených duší, ale zároveň se začíná matce vzpírat. Už nechce trávit noci na hřbitově a bojovat proti mrtvým. Nelíbí se jí, jak je k ní matka vždy odměřená a chladná. Nechápe, proč nemůže znát jméno svého otce. Z jakého důvodu od něj matka utekla? Jednoho dne pohár trpělivosti přeteče a Makepeace se rozhodne jednat. Utéct od matky a vydat se za mužem, který by ji mohl přivést k otci. Toho dne ale dojde k velkému neštěstí a Makepeace je brzy nucena změnit svůj pohled na všechno, co dosud znala. Matka ji ve skutečnosti měla ráda, rodina jejího otce není tak úplně přátelská a ne všichni duchové jsou zlí. Medvěd je jiný. Od chvíle, kdy zachrání vyděšenou duši utýraného cirkusového medvěda, stane se jejím nejlepším přítelem. Makepeace bude medvědovu pomoc potřebovat, blíží se k ní totiž něco prastarého a strašlivého - mrtví, kterým nebude tak snadné odpírat přístup do jejího těla...

"Nevím, co to znamená," šeptala, "ale je v něm něco..."
"...něco zlého," dokončil James. (str.77)


Zápletka vám opravdu vyrazí dech. Děj je doslova narvaný nečekanými odhaleními a překvapivými zvraty. Rozhodně je těžké se od knížky odtrhnout. Velkým plusem je i charakter hlavní hrdinky. Makepeace je výjimečná, svá a odvážná. Nevzdává se ani ve chvíli, kdy je šance na záchranu zcela mizivá. Navíc má ráda zvířata a taková hrdinka mi prostě nemůže být nesympatická. :) Makepeacin vztah k Medvědovi je kouzelný. Scéna, kdy Medvěd své hostitelce promítá vzpomínky na dobu, kdy byl ještě malé medvídě, mě chytila za srdce a od té stránky jsem najisto věděla, že tohle je knížka, kterou budu zbožňovat. Měla jsem chuť Medvěda obejmout spolu s hlavní hrdinkou. Autorka píše zvláštním poetickým stylem, který nejvíc vyniká právě v dojemných momentech. Jsem si jistá, že tohle je pasáž, která mi bude dlouho rezonovat v hlavě a jen tak ji z ní nedostanu...

Došlo jí, že to byly Medvědovy rané vzpomínky, když ho ještě jako malé medvídě drezírovali.
Pocítila za něj příval hněvu a objala samu sebe, protože to byl jediný způsob, jak obejmout i jeho.
V tu chvíli něco pochopili, ona a Medvěd.
Někdy je třeba trpělivě procházet bolestí, jinak vám lidé způsobí ještě větší bolest.
Někdy je třeba všechno snášet a přijímat rány.
A když budete mít štěstí a všichni si budou myslet, že už jste krotcí a vycvičení...
pak možná přijde čas, kdy budete moct zaútočit. (str.66)


A ještě jedno velké plus musím zmínit - stejně jako "Strom lží", i tuto knížku autorka obohatila o dobové reálie a historické zajímavosti, které jsou přínosem pro náročnější čtenáře. Pokud jste ten typ, co nerad čte ploché youngadultovky, které vám nedají žádné nové poznatky, tak u této knížky se bát nemusíte. Frances Hardinge si dává záležet na historickém pozadí a její postavy jsou přirozeně ovlivňované politikou, módou i tradicemi. V případě tohoto příběhu Makepeace jako puritánka sleduje rozbroje proti králi, které postupně přechází ve válečný konflikt.

Grafické zpracování je stejně kvalitní jako obsahová stránka. Obálka je perfektní a důkazem je množství fotek, které jsem s ní pořídila. Tuto knížku bylo doslova radost fotit - na každém záběru vypadá dokonale. Po obsahové stránce musím pochválit korekturu, jelikož jsem nenarazila na žádný překlep nebo jinou nesrovnalost.

Moje hodnocení: 100% Nerada píšu hodnocení na dokonalé knížky, tahle si ale plných sto procent skutečně zaslouží. Hlavní hrdinka je sympatická. Nikdy se nevzdává a vždy se snaží zachovat správně. Navíc má skvělý vztah ke zvířatům, což je pro mě velkým plusem. Makepeacin parťák Medvěd je stejně skvěle napsaný jako ona sama. Líbilo se mi zachování jeho "zvířecké divokosti", kterou měla sem tam Makepeace problém pochopit. Oceňuji autorku, že z divokého zvířete neudělala domácího mazlíčka.

Frances Hardinge je skvělá spisovatelka. Sedí mi její temný styl psaní, příběh má grády, pořád se něco děje a odhalují se nová tajemství, které třeba odhalit. Jde poznat, že jde o dílko, které nevzniklo narychlo, ale autorka si s ním dala práci. Ocenění i nominace na ceny jsou v tomto případě skutečně zasloužené. Komplikované charaktery, tragické životní příběhy a snaha změnit svůj temný osud v něco dobrého - ubránit sebe i Medvěda - to je ta správná kniha, po jejímž dočtení nebudete litovat, že jste si ji pořídili. Alespoň v mém případě získala trvalé místo v knihovničce, hned vedle skvělého "Stromu lží", který doporučuju stejně jako "Kůži plnou stínů". Už teď vím, že si nutně pořídím veškerá další díla, která Frances Hardinge napíše - je to úžasný talent.


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihám Dobrovský.


Knížky od autorky:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nataša Nataša | Web | 20. dubna 2019 v 13:21 | Reagovat

Tá kniha je neskutočne nádherná. Minule som si v nej v kníhkupectve listovala a vyzeralo to fakt zaujímavo. Dúfam, že s k tomu čo najskôr dostanem.

2 mirekk mirekk | E-mail | 17. března 2020 v 22:22 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama