S: Remade (Alex Scarrow)

3. června 2019 v 6:27 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: ReMade (Alex Scarrow)

Už jsem párkrát zmínila, jak zle se mi píšou recenze na knížky, kterým nemám co vytknout. Remade je rozhodně jednou z těch, které mi psaní zrovna neulehčují. Nejradši bych napsala jen "skvělá, skvělá, skvělá - běžte si ji koupit". Ono totiž taková skutečně je. Pro milovníky sci-fáren naprostá nutnost, takhle originální a akcí nabytý příběh jsem už dlouho neměla v ruce...

Nakladatelství: Omega (ČR)

#1: Remade

ANOTACE: Leon a jeho mladší sestra Grace se nedávno přestěhovali z New Yorku do Londýna. Zatímco se potýkají s novou školou, ve zprávách se začínají objevovat zvěsti o neidentifikovaném viru z Afriky. Během týdne virus zasáhne Londýn. Lidé se mění v kapalinu před očima obou sourozenců, kteří utíkají, aby si zachránili život. Měsíc poté, co se virus poprvé dotknul zemské atmosféry, mu podléhají všechny organismy. Ale virus zdaleka není jediným nepřítelem, a přežití je jen první krok.

Ocenění:
  • Nominace North East Teenage Book Award (2016)
  • Nominace v kategorii "11-14" Leeds Book Awards (2017)
Nasypal do misky svoje cereálie Weetos a zalil je mlékem. Vůbec si neuvědomoval, že tohle je jedna z posledních "normálních snídaní", které kdy zažije.
Brzy, velmi brzy, se všechno začne rozpadat. (s.59)

Sourozenci Leon a Grace se spolu s maminkou přestěhovali do Londýna a společně se snaží si zvyknout na nový život. Vzdali se svého starého domova, kamarádů a hlavně otce, který si našel mladší milenku. Hlavní hrdiny začínáme sledovat ráno, kdy se chystají do školy a Leon zaslechne krátkou zprávu o vražedném africkém viru. Afrika je ale dostatečně daleko na to, aby událostem na jejím území většina běžných lidí nevěnovala pozornost. A to je obrovská chyba, protože tento prazvláštní virus brzy proniká do dalších kontinentů...

Všimla si, že má u nohou menší kostru toho, co dřív očividně bylo psem. Na zčernalé slámě, v srsti a kostech ležel červený obojek se jménem.
"Zkapalní to všechno živé, co s tím přijde do kontaktu."
Guillot přikývl. "A je to rychlé." (s.62)

Veškeré obyvatelstvo Země brzy zjišťuje, že tento virus není podobný žádnému dosud poznanému. Zkapalní všechnu živou tkáň do pár minut, až zbydou pouze vlasy, zuby a kosti. Navíc se zdá, jakoby toto "roztápění" mělo nějaký vyšší smysl. Jakoby měl virus vyšší poslání, které se snaží naplnit. Může mít mikroskopický shluk buněk dobyvatelský plán? Co je jeho cílem? Brzy už není bezpečno ani doma, ani venku. Před virem se nedá schovat - vzduchem létají vražedné částečky, voda je kontaminovaná, elektrická síť zkolabovala a lidé jsou kvůli záchraně vlastního života schopní čehokoliv. Leon, Grace a jejich maminka opouští narychlo Londýn, aby se schovali na statku prarodičů. Strojvedoucí je ale nucen zastavit vlak kvůli nečekané překážce na kolejích...

... a uviděla, že jí ze špiček prstů zmizel tmavý pigment, a obnažil tak surové růžové maso, které se vlhce lesklo... jako citlivá čerstvá kůže pod prasklým puchýřem.
Camille zemřela o hodinu později. (s.11)


Vizuální stránka je opravdu vydařená a přestože se mi líbí i původní obálka, česká verze mi připadá ještě o kapku lepší. Kromě několika málo překlepů odvedla velmi dobrou práci i korektura. Líbilo se mi střídání fontů písma v odstavcích, kde se objevovaly internetové články, deníkové poznámky nebo chaty hlavních hrdinů. Bylo to příjemným oživením textu, i když ne že by to knížka potřebovala,... i bez toho jde o nadprůměrné dílko, jehož kvalita převyšuje mnohé jiné knížky stejného žánru.

Problém mám vlastně jen s věkovým určením knížky a dle komentářů na databázi nejsem jediná, komu se to nezdá. Na zadní straně knihy se v hodnocení od Books Monthly přirovnává Remade k Stephenovi Kingovi pro děti a obecně je knížka řazená mezi knihy pro mládež. Nevím, ale dle mého do dětských rukou nepatří, protože je narvaný brutálními scénami, roztékáním tkání, umíráním dětí, násilím na lidech a smrti. To, že jsou hlavní hrdinové děti, ještě neznamená, že je knížka určena přednostně jim.


Hodnocení: 99% Tahle knížka je prostě skvělá a já ji všemi deseti doporučuju, obzvlášť pokud máte rádi sci-fi. Byla bych opatrnější, pokud máte slabší žaludek a nedělá se vám dobře při představě toho, jak z kosti sklouzává maso, protože takových scén je v Remadu plno. Alex Scarrow se nebojí přitvrdit a jeho postapokalyptická vize je jednoduše brutální. Na druhou stranu krvavé scény nijak nezastiňují příběh, jen ho vhodně dobarvují. Od prvních stránek se neustále něco děje, čtenář je doslova přilepený ke knize a nedokáže přestat číst. Kapitoly ústřední dvojice Leona s Grace se střídají s pohledy jiných osob, čímž se dozvídáme o situaci ve zbytku světa. Samotní hlavní hrdinové jsou sympatičtí a je velmi lehké si k nim vytvořit vztah. A závěr knížky... řekněme, že je stejně vydařený jako zbytek příběhu. Remade mi vážně vyrazil dech a nemůžu se dočkat dalšího dílu!

Jen taková drobnost na závěr... trošku nechápu, proč se vydavatelství rozhodlo nakonec ponechat originální název v angličtině. Některé neangličtináře to musí zbytečně mást. Co je špatného na českém překladu "Přetvoření"? Dokonale pasuje k obsahu knížky a nevidím důvod k vyhýbání se češtině. Jde však jen o drobounkou vadu na kráse jinak úplně dokonalé knížky. Nakonec, knížku nedělá její název, ale obsah, no ne? ;)


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihám Dobrovský.

Další díly série: (zatím nepřeloženy)
2.díl: Reborn (RECENZE)
ANOTACE: Reborn is the gripping sequel to the apocalyptic thriller Remade, by the best-selling author of the Timeriders series, Alex Scarrow. Eighteen months have passed since the events of Remade. Leon and Freya have seen no sign of the virus, clinging on to the hope that two hard winters may have just killed it off. When news of a rescue ship arriving off the coast comes in, the pair are on the move once again. But all is not as safe as it seems. The virus has been busy. It has learned and evolved. And now it is reborn....

3.díl: Plague World (RECENZE)
ANOTACE: It happened within a week. Survival was just the start of it. It has a plan... Leon is stuck in England. Grace is on her way to New Zealand and Freya to the 'New United States' in Cuba. The virus has assimilated all of humanity except for these three communities and now it is prepared to talk with them. How they each choose to respond to the virus, will ultimately decide their fate in Plague World, the apocalyptic finale to the Remade trilogy from bestselling author of the TimeRiders series, Alex Scarrow.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 zdenek zdenek | E-mail | 20. června 2020 v 17:46 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama