K: Nenechám tě odejít (Chevy Stevens)

18. července 2019 v 0:16 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Nenechám tě odejít (Chevy Stevens)

Jednou za čas vyjde knížka, která mě na první pohled zaujme super obálkou. Thriller "Nenechám tě odejít" se po grafické stránce opravdu vydařil. Tentokrát jsem ale nevybírala jen podle designu, koukla jsem se i na anotaci a ta si mě hned získala. Poslední produkt nového nakladatelství Ocelot (jehož knížky seženete exkluzivně na stránkách Megaknih) mi moc nesedl - chápu, co ostatní čtenářky na sexy Kingovi viděly, můj žánr to ale není. Zato "Nenechám tě odejít" můj žánr rozhodně je a s čistým svědomím můžu zhodnotit, že jde o jeden z nejlepších psycho-thrillerů, co v roce 2019 vyšly...

Nakladatelství: Ocelot (ČR)


ANOTACE: Před jedenácti lety uprchla Lindsey s dcerou Sophií před svým násilnickým manželem, který se ji pokusil zabít. Našla si nový domov, začala s podnikáním a snažila se odstřihnout od svého starého života. Myslela si, že unikla temné minulosti a že je v bezpečí. Po jedenácti letech je však exmanžel Andrew propuštěn z vězení a Lindsey se začínají dít strašidelné věci. Někdo se jí vkrade do domu, pokusí se otrávit psa a napadne jejího přítele. Andrew tvrdí, že to není on. Že se změnil. Může mu věřit? Nebo za útoky stojí někdo, kdo je Lindsey blíž než si sama myslí? A jak se může drobná lest, kterou Lindsey před lety provedla, změnit v její největší noční můru?

Psychologický román Nikdy mě neopustíš popisuje rodinné drama založené na efektu motýlích křídel. Kniha zachycuje majetnickou lásku, která se jednoho dne vymkne kontrole. Román plný napětí s nečekanou zápletkou od kanadské autorky Chevy Stevens, která napsala řadu úspěšných thrillerů oceněných mezinárodními cenami.

Ocenění:
  • Nominace v kategorii Mystery & Thriller (Goodreads Choice Award 2017)

Děj je rozdělen do tří částí, kdy první část je víceméně retrospektiva - vzpomínky hlavní hrdinky Lindsey na její nevydařený vztah s bývalým mužem Andrewem. Seznámili se hodně mladí a po krátké známosti se vzali. Ze začátku vypadal jako dokonalý, úspěšný, sexy chlap, který by pro svou milovanou udělal vse, co jí na očích vidí.

Moje kamarádka Samantha mě začala škádlit, že se oblékám jako čtyřicetiletá mamina, jenže Samantha vždycky ráda předváděla svoje tělo. Já už jsem nepotřebovala nic podobného dělat. Andrew měl dospělejší, vyzrálejší vkus. Který muž by chtěl, aby jeho ženě kdekdo hleděl do výstřihu? (str.41)

Lindsey drobné náznaky ignorovala a žila ve své šťastné bublině až do chvíle, kdy Andrew překročí hranice. Kombinace alkoholismu, agresivních výpadů a žárlivých scén Lindsey sebere veškerou chuť do života. Rozhodne se, že s ním nemůže dál zůstat. Ne kvůli sobě, ale hlavně pro dobro své malé dcerky Sophie. Jenže od Andrewa se jen tak lehce odejít nedá...

Andrew se soustředěně díval na mé břicho.
"Přesně to se ti snažím říct, Lindsey. Musíš být opatrnější. Nechci, aby se naši dceři něco stalo, chápeš?"
Ne. Nic takového ve skutečnosti neříkal. Vyčetla jsem mu to z tváře. Bylo to varování. (str.46)

Další dvě části příběhu se soustředí na události v přítomnosti (prosinec 2016 a dál). Lindsey s již skoro plnoletou dcerou Sophií bydlí v malém městečku Dogwood Bay, kam se dá dostat jedině trajektem. Pracuje jako uklízečka a má dokonce vlastní úklidovou firmu, ve které zaměstnává ženy s podobným osudem, jako byl ten její. Pocit bezpečí jí dodává i fakt, že je Andrew bezpečně zavřený za mřížemi. Den jeho propuštění se však nezadržitelně blíží. A to bude také dnem, který Lindsyin poklidný život opět převrátí vzhůru nohama. V okolí se začnou dít zvláštní věci. Jenže dokud někdo nepřijde k újmě na zdraví nebo majetku, policie nemůže pomoct. Lindsey je na všechno sama. Dokonce i její dcera odmítá připustit, že by za všechno mohl Andrew...

... přesně tak si představuju, že se moji kamarádi baví se svými otci. Máma by i tak začala šílet a dala by mi zaracha do konce života.
Nechápe to. Neví, jak moc se změnil. (str.76)


Obsahově mě knížka mile překvapila, takže pokud mám zmínit i nějaká negativa, příběhu se týkat nebudou. Malou výtku mám vůči chronologii děje. Prvních pár kapitol jsem byla docela zmatená ze skákání v čase, přestože byly jednotlivé kapitoly označeny příslušným rokem. Myslím, že kdyby autorka ponechala přirozenou časovou posloupnost, nijak by tím neubrala na údernosti a napínavosti příběhu, pouze by usnadnila čtenáři orientaci v ději. Taky by bohatě stačilo rozdělení na dvě části místo tří - minulost a přítomnost. Jsou to však jen drobné stylistické detaily, které nemají velký vliv na hodnocení příběhu. Stejně tak několik nedokonalostí korektury textu, kterých je oproti Kingovi mizivé množství. Chválím obrovský pokrok ve stylizaci textu - řádkování, odsazení, okraje.

Grafická podoba knížky je (stejně jako u Kinga) na jedničku s hvězdičkou. Opravdu vydařený motiv na přebalu, který okamžitě zaujme každého milovníka napětí. Oceňuji také provázanost obálky s dějem - havran je v příběhu opravdu zmiňovaný. Dle mého naše české vydání předčilo i originál. Perfektní práce! Na knížku je radost se dívat. :)


Moje hodnocení: 93% Nakladatelství Ocelot mě opravdu mile překvapilo vydáním velmi kvalitního thrilleru, jenž předčil veškerá má očekávání jak po obsahové, tak po grafické stránce. Autorka zvolila skvělý základ - chorobně žárlivého manžela šikanujícího svou ženu. Knížka však není jen o komplikovaných mezilidských vztazích. Zaměřuje se jak na odlišné pohledy hlavních hrdinek, vývoj jednotlivých charakterů, tak i na domácí násilí, které autorka dokázala výborně zpracovat. Postavy jsou reálné, uvěřitelné, občas čtenáře štvou, jindy jim držíme palce. Osobně mi dost lezla na nervy dcera Sophie, která se chovala jako rozmazlená puberťačka, ale díky jejím chybám se děj posouval. Příběh měl správnou míru napětí a závěrečné rozuzlení bylo opravdu nečekané - podezírala jsem úplně někoho jiného! Nemohla jsem se od čtení odtrhnout a stránky jsem doslova hltala. Tahle knížka vás opravdu "nenechá od ní odejít". :) Obálka je pak jen třešničkou - perfektní práce grafika, která skvěle ladí s mrazivou atmosférou příběhu.

"Nenechám tě odejít" se oplatí mít v knihovničce, obzvlášť pokud jste milovníkem napětí. Jde o nadstandartní literární počin a jsem přesvědčená, že o autorce v budoucnu určitě ještě uslyšíme. Rozhodně doporučuji.


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji MEGAKNIHÁM.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama