Srpen 2019

K: Naivní manželka (Amy Lloyd)

19. srpna 2019 v 1:31 | Deni

KNIHA: Naivní manželka (Amy Lloyd)

Asi mám poslední dobou ve výběru četby štěstí - narazila jsem na další thriller, který mě vážně nadchnul. "Naivní manželka" mi dělala společnost na dovolené, takže jsem na ni neměla tolik času, i přesto jsem ji přečetla v rekordním čase - zejména od poslední třetiny bylo těžké se odtrhnout. Ale pozor! Nečekejte klasický krvák narvaný akcí. Tahle knížka je spíše psychologické drama s komplikovanými hlavními hrdiny. Pokud toužíte po knížce, kde budete postavy nesnášet a přitom odhalovat temná zákoutí jejich duší, tak zbystřete...

Nakladatelství: Edice Knihy Omega (ČR)/ Lindeni (SK)


ANOTACE: Důvěřuješ mu. Tak proč jsi tak vystrašená?
Před dvaceti lety byl Dennis Danson zatčen za brutální vraždu Holly Michaels na Floridě v Red River County. Teď je hlavním hrdinou natáčení jednoho dílu dokumentu o pravdivých trestných činech, který bere svět útokem - tvůrci se snaží odhalit pravdu a osvobodit obětí justičních omylů. Sam žije tisíce mil daleko ve Walesu, ale byla to ona, která do případu jako jedna z obhájců investovala nejvíce času. A tak neváhá a přijíždí Dennise podpořit, protože byla vždy přesvědčena o jeho nevinně. A povede se a Dennis je osvobozen. Jenže záhy vyplouvají na světlo nová fakta, že Dennis zas tak nevinný být nemusí. Kolik dívek zmizelo v Red River a co Dennis opravdu ví?

Byl tak krásný, že často zapomínala na to, že ona krásná není. (str.162)

Samantha, mladá britská učitelka, se do Dennise zamiluje na první pohled. Ten jeho ostýchavý smutný pohled... hned je jí jasné, že nemůže být tím brutálním vrahem, jakého se z něj policie a soud snaží udělat. Odhodlá se mu napsat do vězení dopis a vyjádřit tak svou podporu. K jejímu překvapení jí Dennis odepíše, přestože o dopisy od fanynek nemá zrovna nouzi. "Vztah na dálku" ji natolik pohltí, až se rozhodne odletět na Floridu a pomoct svému milému v boji s nespravedlností. Společně s Dennisovou kamarádkou se pokouší prokázat jeho nevinnu a dostat ho opět na svobodu, kde by pak mohl žít život šťastného manžela. Veřejnost se stále výrazněji přidává na jejich stranu, celebrity nosí trička s Dennisovou fotkou a vypadá to, že by se Samin sen mohl stát skutečností...

Někteří lidé se ptali, jak může muž jako Dennis milovat ženu, jako je ona. Používali slova jako tlustá, ošklivá, obyčejná a fanynka. Jiní diskutující si kladli otázku, jak může normální žena chtít muže jako Dennis. Psali, že dostala přesně to, co jí patří a co si zaslouží.
Bolelo to. Každý komentář setřel z její duše další vrstvu, až už na ní žádná nezbyla. (str.158)

Jenže Dennis není až tak nevinný, jak na první pohled působí. Zlé dětství zanechalo na jeho duši nesmazatelné stopy, trpí náhlými výbuchy agrese, nezvládá se ovládat a občas se chová jako pořádný sobec. Sam si navíc připadá nedostatečně, příliš obyčejně a průměrně. Rozhodně si vedle svého nadpozemsky krásného přítele nepřipadá hezká - právě naopak. Její sebedůvěru podkopávají také komentáře na sociálních sítích. Všichni si myslí, že pro něj není dost dobrá. Proč by s ní měl vlastně zůstávat, až ho propustí? Má přece tolik fanynek a kamarádek... Ukazuje se, že i Sam má své mouchy a temná tajemství z minulosti...


Silnou stránkou tohotu thrilleru nejsou ani potoky krve, ani brutální popisy díla vyšinutého šílence, ty byste tu opravdu hledali marně. Hlavním pozitivem je mrazivá atmosféra, kterou se autorce podařilo překvapivě vystavět na komplikovaných charakterech hlavních hrdinů. Sam je zamindrákovaná, žárlivá, hloupá a naivní ženská postrádající jakékoliv osobní kouzlo. Dennis je sice okouzlující fešák, nedokáže ale ovládat své emoce a je až prudérně posedlý sám sebou. Oba dva jsou děsně panovační, otravní a často máte chuť je zabít. S každou další stránkou odhalujete jejich další nedokonalosti a malá tajemství. Jejich vztah ve vás sám o sobě vyvolává podivně stísněný, nepříjemný pocit. To se autorce vážně povedlo. Trocha krvavých scén navíc by sice neuškodila, ale i bez nich má knížka hodně co nabídnout.

Grafické provedení je fajn. Česká obálka mi opět připadá zajímavější než původní a tím se řadí mezi mnohé další vydařené designy z dílny Knih Dobrovský. Už je pomalu zvykem, že mě jejich obálky vždy nadchnou. Dobrá práce!

Co ale musím vytknout, je anotace, která spoileruje až příliš mnoho z děje. (Není to chyba českého vydavatelství, jelikož jde o doslovný překlad z původního vydání.) Vlastně vám stačí si ji přečíst a dozvíte se skoro vše, vyjma úplného závěru. Například k Dennisově propuštění dochází až někde v polovině knížky a do té doby se autorka snaží nás lehce napínat, zda ho propustí na svobodu nebo ne. Jenže díky anotaci to víme najisto. Tak samo nebylo třeba prozrazovat, že se pak začne chovat podezřele - to mohl čtenář odhalit sám. Někdy se anotace snaží až příliš zaujmout a pak prozradí víc, než by bylo třeba. Tohle dle mého knížce jen uškodilo a čtenáře připravilo o kapku napětí.


Moje hodnocení: 77% Z prvních pár kapitol jsem cítila lehké zklamání. Po skvěle brutální první straně přišly desítky stran popisování Saminy posedlosti Dennisem, jejich prvních dopisů, rande za přitomnosti vězeňského dozorce, práce na dokumentu o Dennisově nespravedlivém odsouzení,... Ani kapka akce. A po pravdě, do konce knížky moc napětí nečekejte. Autorka si mě ale nakonec přeci jen získala prací s charaktery hlavních hrdinů. Pokud budete ke knížce rovnou přistupovat jako k psychologickému dramatu, tak nebudete zklamáni. Postavy jsou vystavěny opravdu dokonale - jsou plné drobných tajemství, nedokonalostí a traumat, která ovlivňují jejich chování. Jak Sam, tak Dennise místy nemůžete vystát a máte chuť je vytáhnout z knížky a pořádně profackat. Přesto se od jejich zvrhlé lovestory nebudete moct odtrhnout. A i když bude jejich vztah už od úplného počátku divný a odsouzený k neúspěchu, závěr knížky vás tak jako tak překvapí. Celá knížka si navíc drží jakousi temnou atmosféru, která mě (jakožto milovníka thrillerů) opravdu bavila. Pokud dokážete oželet potoky krve a spokojíte se s děsivě odhalenými charaktery a brutálně protivnými hlavními hrdiny, které si přejete sami rozsekat na maličkaté kousíčky, tak tuhle knížku musíte mít. Já byla po dočtení poslední stránky překvapivě nadšená.

A jeden tip na závěr: pokud jste viděli film "Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile" (2019), který sleduje soudní procesy se slavným psychopatickým masovým vrahem Tedem Bundym, jeho vztahy se ženami, posedlost fanynek a vztahy s médii, tak tahle knížka je veeeeelmi podobná. Takže jestli se vám líbil film, budete podobně nadšení i z "Naivní manželky". A opačně, když vás bude bavit knížka, nezapomeňte se kouknout i na zmíněný film. Nebudete zklamaní. ;)Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihám Dobrovský.