K: Bábovky (Radka Třeštíková)

10. září 2019 v 13:18 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Bábovky (Radka Třeštíková)

Okolo této knížky bylo před časem velké boom, které se mi zdárně vyhnulo - anotace mě nezaujala natolik, abych si toužila Bábovky přečíst, ne-li ještě i koupit. Přišlo mi, že je to přesně ten žánr, který není mým šálkem kávy - ženský román s naivními hlavními postavami a předvídatelnou zápletkou. Pak mě ale mamka donutila dát Bábovkám šanci, když si je půjčila od kolegyně z práce. Musím přiznat, že pro mě byla tato knížka velkým překvapením...

Nakladatelství: Motto (ČR)


ANOTACE: Dvanáct žen, dvanáct osudů propojených v jednom románu.
Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má sestra manželky tak špatný vztah se svojí dcerou? Jak se vlastně cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil, kdo je utratil, kdo je našel a kdo je bude muset vrátit? Nechte se strhnout upřímnou zpovědí hlavních hrdinek, kde nechybí ironie, humor, bolest, napětí, nenávist ani láska. Kde se emotivní příběhy vzájemně prolínají, jeden vede ke druhému, k celé řadě zajímavých rozuzlení a potom nerušeně pokračují dál, někdy šťastně, někdy ne, takový už je život.

"A teď si představ, že zničehonic přijdu do kuchyně, kde Karolína zrovna krájí nějakou zeleninu k obědu, a řeknu, hele, Karolíno, Rebeka je moje milenka, tak se naše dcera prostě jmenovat nemůže, vyber jiné jméno, předělej tu výšivku a schovej ten nůž, buď tak hodná."

Mám chuť si od Karolíny ten nůž půjčit a píchnout s ním Martina přímo do srdce, jen abych zjistila, jestli nějaké má, jestli ho nedrží při životě jen cynismus. (str.12)

Knížka sleduje životní trable 12 žen, jejichž životy se více či méně proplétají. Úvodní postavou je milenka Rebeka, která se schází se ženatým mužem. Jeho telefonáty manželce Rebeku ničí, ale nepřestává doufat, že nakonec přeci jen budou spolu a šťastní. Vše se zkomplikuje, když zjistí, že čeká s Martinem dítě... Druhý příběh ukazuje odlišný pohled na tuto aférku, a to ze strany Martinovy manželky Karolíny. Ta je posedlá touhou po dětech, jenže svou histerií a sledováním hustoty poševního hlenu ničí manželství. Odcizují se, vášeň se vytrácí a Karolína začíná tušit, že její muž hledá pochopení u jiné dívky...

Martin zahuhlá něco, čemu nerozumím, a odejde do ložnice. Běžím za ním polonahá, dožaduju se okamžitého vysvětlení a svého práva na styk v termínu.
Dej sem svoje sperma, sakra. (str.37)

Dále se autorka soustřeďuje na Rebečinu matku Magdu, která je posedlá nákupními akcemi, díky čemuž se stále více zadlužuje. Magdinu kamarádku Květku, která pracuje v nemocničním bufetu a zděšeně zjišťuje, že je její syn gay. Neúspěšnou podnikatelku Johanu, jejíž snem je dokázat manželovi, že na to má. Nejlepší máminku a nejstarostlivější manželku Milušku, které zbývají poslední měsíce života a její nevděčnou dceru Sašu, která myslí jen na sebe...


Závěrečná část knížky se pak soustředí hlavně na příběh zbohatlické dcerky Nikoly, která trpí nedostatkem pozornosti svých rodičů. Proto si ve škole naschvál nechává dávat zlé známky, trápí své chůvy a vymýšlí si falešné těhotenství - aby si jí konečně někdo všiml. Závidí svému příteli Ondřejovi, že se o něj jeho maminka bojí. Vyměnila by za to všechny peníze i bazén před domem. Dostane se nám verze z pohledu její workoholické matky Renaty, úzkostlivé Ondřejovy mamky Aleny, prostitutky Lindy (spojitost s Nikolou vám nebudu spoilerovat) a dobrovolné babičky paní Dobrovolné, která víceméně uzavírá příběhy všech postav.

Po dočtení vám připadá, jako byste s hrdinkami odžili kousek jejich života a je to tak - sledujete je rodit, rozvádět se, měnit práci i partnery, umírat... A vy máte pocit, jako byste ty postavy opravdu znali - jako by to byli vaši sousedé a přátelé. Trochu škoda, že se nedozvíme, jak to s nimi nakonec dopadlo, jelikož konec je dost uříznutý, ale takový je asi život - ne vždy se dozvíme, jak dopadli lidé, které jsme dříve znali. A taky ne vždy je zalitý sluncem a plný štěstí... Je pravda, že si knížka drží smutně ponurou atmosféru a postavy moc štěstí zrovna nepotkává, takže pro romantické citlivky nevhodné čtivo.

Po celou dobu procházky jdu za ním, sleduju jeho široká ramena a snažím se vybavit si, co všechno se mi na něm líbí, dřív toho bylo tolik a teď mě skoro nic nenapadá, nakonec dojdu k závěru, že je Karel fajn, protože se ke mně i dětem chová moc hezky,akorát si nejsem jistá, jestli to není málo, vlastně jsem si jistá, že to málo je. (str.196)

Co se týče grafické stránky, obálku bych zhodnotila jako průměrnou. Není špatná, líbí se mi její jednoduchost a využití příjemných pastelových barev. Na druhou stranu mi ani nijak nevyrazila dech a určitě to není typ obálky, kvůli níž si bez dlouhého přemýšlení pořídíte knížku, kterou byste si jinak nekoupili. Jak se říká: neurazí, ale nenadchne. "Not great, not terrible."


Moje hodnocení: 80% "Bábovky" pro mě byly milým překvapením. Neplánovala jsem si je přečíst, ale když už jsem se začetla, nebylo snadné dát knížku z ruky. Jednotlivé příběhy jsou čtivé, charaktery dobře vystavěné a obecně jde o výborně zpracovaný román "ze života". Přestože se na první pohled tváří jako ženský román, s klidnou duší bych ho doporučila i mužům - jde o zajímavou sondu do duší různých typů žen (milenka, manželka, matka, dcera, kariéristka, seniorka). Možná to mnohým chlapům osvětlí naše myšlenkové pochody. Plusem je styl psaní Radky Třeštíkové, který výslednému dílku přidává na hodnotě. Ze začátku mi využívání metafor přišlo trochu násilné, ale po pár stránkách jsem se do autorčina slohu zamilovala a dokonce zvažuju i pořízení dalších jejích děl.

Protivně Karlovi odsekávám na všechny otázky, ale on mě stejně vezme za ruku, protože mě má rád, a já se mu už po pár krocích vymaním, protože mi to není příjemné, být sevřená v jeho macaté teplé dlani. (str.197)

Co se týče příběhu, tak ten mě opravdu bavil. Přestože šlo o popisy víceméně běžných životů obyčejných lidí, autorka mě dokázala několikrát zaskočit a překvapit nečekaným zvratem. Jde spíše o povídkovou sbírku, kde se jednotlivé příběhy prolínají a rámcem je pak symbol bábovky, který se objevuje ve všech kapitolách. Každá kapitola je věnována jedné ženské postavě, která se už znovu k slovu nedostane, jen skrz oči dalších postav (což je možná trochu škoda, ale rozhodně oceňuju zajímavý koncept). Vzhledem k vyššímu počtu postav a obrovskému množství "pojítek", se čtenář může místy ztrácet - i já jsem párkrát byla nucena zalistovat k některé z minulých kapitol. Jsem přesvědčená, že Bábovky jsou knížka, kterou si nejvíce užijete až při druhém čtení, kdy už si budete tak-nějak pamatovat jednotlivé hrdinky a dějové linky.

Jediné, co musím vytknout a ubírám za to knížce jednu hvězdičku, je závěr. Stejně jako mnohé jiné recenzenty, i mě zamrzel příliš otevřený konec, který vyznívá až nedokončeně. Jak to dopadlo s Nikolou? Dozví se pravdu o své matce? Co se stane paní Dobrovolné? Kdyby autorka děj více uzavřela, tak by ode mě nejspíš dostala plných 5 hvězd. V rámci žánru nadprůměrný počin.


Podobné knihy: Malé černé a devět žen (Jane L. Rosen)

A na závěr přidám ještě typy na pár povídkových filmů, které mi Bábovky hodně připomínají. Pokud je neznáte, ale knížka vás bavila, můžete zkusit kouknou na trailery a třeba vás některý zaujme: Láska nebeská (2003), Na sv.Valentýna (2010), Šťastný Nový rok (2011). 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama