S: Strážce ztracených měst (Shannon Messenger)

26. října 2019 v 22:00 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Strážce ztracených měst (Shannon Messenger)

Pořád ještě doháním mé recenzní restíky a jednou z nich je i tato fantasy, určená především mladším čtenářům. Malinko jsem se bála do ní pustit - sice často sahám po četbě, které tak úplně nesedí k mému věku, ale při pohledu na dvě rozjuchané děti v pláštících zdobících obálku, mě napadlo, že tentokrát jsem to možná trochu přepískla. Anotace ale zněla tak lákavě... jednoduše jsem neodolala. Nakonec jsem moc ráda, že jsem dala Strážci ztracených měst šanci, protože je to naprosto kouzelný příběh! Nechápu, že u nás o této sérii donedávna vůbec nebylo slyset. Nedokážu pochopit, proč se o ni už před lety neporvala velká česká nakladatelství. Tímto moc děkuji mladičkému nakladatelství Ocelot, že se rozhodlo na náš knižní trh dostat tuto epickou fantasy, která se klidně může rovnat i s Harrym Potterem...

Nakladatelství: Ocelot, 2019 (ČR)

#1: Strážce stracených měst

Originální název: Keeper of the Lost Cities

ANOTACE: Sophie je dvanáctiletá dívka, která vyniká chytrostí. Ve škole ale nemá moc kamarádů, spolužáci ji považují za šprtku a podivínku. Vše se však brzy změní, když potká Fitze, záhadného kluka, který jediný rozumí jejím problémům. Fitz jí ukáže místo, kam doopravdy patří a odhalí jí její zvláštní schopnost, o které jen tušila. Sophie je telepatka, dokáže slyšet a číst myšlenky ostatních. Ale aby mohla naplno rozvinout své schopnosti, musí opustit svou rodinu a svět, ve kterém dosud žila. Vztahy mezi lidmi a elfy jsou totiž zakázané. Sophie posléze nastoupí na Foxfire, slavnou akademii pro nadané elfy, kde se pere s předměty, popírajícími všechny pozemské zákonitosti, o nichž se doposud učila. Kromě probírané látky se také potýká s novými schopnostmi, které musí ovládnout, a se svou záhadnou myslí. Postupně také zjišťuje, že i mezi elfy je poměrně neobyčejná. A to nejen kvůli svým hnědým očím. Ke konci roku však musí obstát ve zkoušce mnohem těžší, než je jakýkoliv akademický předmět. Sophie má totiž nevědomky klíč k něčemu, pro co by ostatní zabíjeli. A zjišťuje, že i mírumilovný svět elfů má svá temná zákoutí.


Ocenění:
  • California Young Readers Medal v kategorii Middle School/Junior High (2017)

"Chceš říct, že jsem... vetřelec?"
Zadržela dech. Fitz propukl v smích. Začervenala se, ale současně se jí ulevilo. Nechtěla být vetřelec.
"Ne," odpověděl, když se dost nasmál. "Chci říct, že jsi elf."
"Elf," zopakovala. Hlavou se jí mihl obraz pohádkových bytůstek se špičatýma ušima, oblečených do kabátků a legín. Proti své vůli se zahihňala.
"Nevěříš mi."
"Vážně jsi čekal, že ti to uvěřím?" (s.18)

Dvanáctiletá Sophie se už od dětství cítí jiná, než její vrstevníci. Díky fotografické paměti si hravě všechno zapamatuje. Navíc skrývá velké tajemství - slyší, nad čím ostatní přemýšlí. Často ji z toho bolí hlava, proto se lidské společnosti radši vyhýbá. Spolužáky je díky tomu vnímána jako podivná, samotářská šprtka. Sophii to nevadí, hlavně když se jí podaří skrýt před světem své telepatické schopnosti. Pak se ale objeví záhadný modrooký kluk, který o jejím zvláštním nadání ví. Tvrdí jí, že je ztracenou elfkou pocházející z magického světa skrytého lidem. Sophie cizinci odmítá uvěřit, dokud ji neteleportuje do města plného křišťálových zámků, mýtických zvířat, drahokamy zdobených rób, elixírů a kouzel...

"Shangri-la opravdu existuje?"
"Všechna Ztracená města jsou skutečná, i když sis je určitě představovala jinak. Lidské příběhy o nich bývají zřídkakdy pravdivé - vzpomeň si na všechny ty směšné věci, které jsi slyšela o elfech." (s.21)


Sophiin svět se kompletně změní. Je donucena opustit svou lidskou rodinu, školu i kocourka. S jedním batohem věcí a plyšovým slonem Ellou se přestěhuje do tajemného elfího města, kde jí je přidělena adoptivní rodina. Dostane nové šaty, pokoj a je přihlášena do prestižní kouzelnické akademie Foxfire. I tady však Sophie nezapadá. Jednak díky svému původu a jedinečně rozvinutému telepatickému nadání, ale zejména díky očím - na rozdíl od výhradně modrookých elfů, je má hnědé. Sophie brzy zjišťuje, že se v ní ukrývá mnohem více záhad, než si kdy myslela. A ne všichni elfové jsou šťastní, že mají mezi sebou takovou nevyzpytatelnou časovanou bombu... Sophie bude muset dokázat, že si zaslouží své místo v akademii i v novém světě, do kterého ji bez předchozích varování vhodili. Rozhodně to nebude snadné!

"Skvělé. Takže jsem elfka. Mám pomoct Frodovi zničit prsten a zachránit Středozemí?
Nebo budu muset vyrábět hračky na severním pólu?" (s.19)

Hlavní hrdinka je prostě skvělá. Chytrá, hodná, snaživá, ale přitom jí nechybí ani špetka roztomilé nemotornosti a smyslu pro humor. Autorka přesně vystihla poměr mezi naivitou dvanáctileté slečny a vyspělostí. Sophie díky tomu nepůsobí ani přehnaně dětinsky, ani přemoudřele. Podobně jsou na tom i Sophiini spolužáci - sice jsou u nich patrné běžné chybičky náctiletých (popichování, žárlení na kamarádění s jinými, trucování), přesto tím čtenáři nelezou na nervy. Stejně tak sympatické a zároveň uvěřitelně "lidské" jsou i dospělé vedlejší postavy, jako například adoptivní rodiče Grady s Edaline, kteří při požáru ztratili dceru Jolie, což je hluboce poznamenalo. Není těžké si ty dobrosrdečné krotitele dinosaurů oblíbit... :) Co se týče charakterů, autorka mě opravdu mile překvapila. Častým trendem u knížek pro mladší čtenáře bývá, že je psychologie postav odfláknutá, ale tady ani dospělý čtenář nebude zklamaný. Každý elf má tady svůj vlastní profil, svou osobnost a povahu, která ovlivňuje jeho jednání.


Podobnou péči Shannon Messenger věnovala detailům svého fantasy světa. Elfové mají vlastní zvyky, tradice, jazyk, písmo, školní uniformy barevně odlišené na základě ročníku, právní systém, technologie,... Vše, co čtenář potřebuje k tomu, aby mu spisovatelova vize připadala skutečně realistická. Při čtení této knížky si opravdu připadáte, jako byste měli přímo Eternalii nebo Atlantidu přímo před očima. V tomto citu pro detail mi "Strážce ztracených měst" neskutečně připomínal slavného Harryho Pottera, ke kterému je mnohými čtenáři (zcela právem) přirovnáván. Pokud jste fanoušky Harryho, určitě si oblíbíte i hnědookou elfku Sophii. ;)

Vydavatelství zachovalo původní americkou obálku, která mě v první moment trochu vyděsila... :D Nechápejte mě špatně, vlastně je po grafické stránce moc pěkná a k obsahu knížky skvěle pasuje. Jenže když jsem dostala nabídku recenzovat tuto knížku, přečetla jsem si anotaci, ta mě zaujala a na základě toho jsem si nechala recenzáček poslat. Když jsem pak poprvé vzala "Strážce ztracených měst" do rukou, lekla jsem se, že jsem to s tou mojí náchylností k YA přehnala. Bála jsem se, že bude příběh až moc "pro děti". Mé pochybnosti ale byly zbytečné a po dočtení začínám milovat i roztomilou ilustraci na obálce. :)


Hodnocení: 100% Nemám absolutně co vytknout! Takhle dokonale propracovanou fantasy jsem dlouho nečetla. Musím vyzdvihnout autorčin cit pro detail i výbornou práci s charaktery. Postavy jsou uvěřitelné a svět elfů vám před očima ožívá, až si při čtení připadáte, jako byste Eternalii či akademii Foxfire skutečně navštívili a viděli na vlastní oči. Stejně pozitivně jsem vnímala i hlavní hrdinku Sofii, která na svůj věk ani příliš přemoudřelá, ani otravně dětinská. Bylo snadné si ji oblíbit a fandit jí při poznávání nového světa. Nevím, co bych příběhu mohla vytknout, opravdu mě nenapadá ani jediné negativum. Dokonce i závěr byl správně vygradovaný a napínavý - poslední stránky jsem byla na knížce tak přilepená, že pro mě okolní svět přestal existovat. Jsem strašně ráda, že u nás tato fantasy perla vyšla a nemůžu se dočkat dalších dílů (kterých je momentálně 7, takže se opravdu máme na co těšit). Nechápu, proč takhle epická série doteď žádné české vydavatelství nezaujala, ale jejich chyba... Tohle je rozhodně rovnocenná sestřička Harryho Pottera - naprostá nutnost pro každého náctiletého milovníka kouzel, která nezklame ani zralejší čtenáře. Doporučuju!Knížku seženete na internetových stránkách

Za recenzní výtisk moc moc moc děkuji Megaknihám.

Další díly série:
#2: Exile (zatím nepřeloženo)
ANOTACE: Sophie Foster thought she was safe. Settled into her home at Havenfield, surrounded by friends, and using her unique telepathic abilities to train Silveny--the first female alicorn ever seen in the Lost Cities--her life finally seems to be coming together. But Sophie's kidnappers are still out there. And when Sophie discovers new messages and clues from the mysterious Black Swan group, she's forced to take a terrifying risk-one that puts everyone in incredible danger. As long buried secrets rise to the surface, it's once again up to Sophie to uncover hidden memories-before someone close to her is lost forever. In this second book in the Keeper of the Lost Cities series, Sophie must journey to the darkest corners of her luminous world in a sequel that will leave you breathless for more.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kit731 kit731 | Web | 27. října 2019 v 13:27 | Reagovat

úžasná recenze, úžasná knížka <3

2 zdenek zdenek | E-mail | 20. června 2020 v 17:47 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama