Listopad 2019

K: Posledná pani Parrishová (Liv Constantine)

10. listopadu 2019 v 19:07 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Posledná pani Parrishová (Liv Constantine)

Žila byla jednou jedna tuze krásná, ale chudá dívka jménem Popelka. Přestože byla chytrá a snaživá, její vysněný princ pořád nepřicházel, proto se rozhodla zaobstarat si ho sama. Co na tom, že už má manželku i děti? Tahle Popelka je tak trochu psychopatka, a žádná překážka pro ni není nepřekonatelná. Sny se přece mají plnit, no ne?

Vydáno: Slovart, 2019 (SK)/ Domino, 2018 (ČR)


ANOTACE: Amber Pattersonová už nechce žiť ako bezvýznamná nula, neviditeľná žena, ktorá splýva s davom. Má pocit, že si zaslúži viac. Zaslúži si luxusný, pohodlný a bezstarostný život.
Daphne Parrishová je zlaté dievča z Bishops Harbor v Connecticute. Má všetko, po čom Amber odmalička túžila - vyzerá ako bohyňa, býva v priam katalógovej vile a jej manžel Jackson je milionár. Parrishovci patria medzi miestnu honoráciu, majú moc, peniaze, styky a ľudia ich obdivujú. Prečo by niekto mal mať všetko a iný nič? Amber sa rozhodne rozvrátiť sladký život sokyne a zaujať jej miesto po boku Jacksona. No dômyselný plán jej môže skrížiť starostlivo skrývané tajomstvo z minulosti.

Amber si připadá stejně dobrá, jako všechny nafoukané prachaté paničky z luxusních čtvrtí. Ne. Ona je ještě lepší! Je přece mladší, hezčí a dokonce i o dost chytřejší. Nic ji nedokáže naplnit nenávistí víc, než pohled na ty zlatem ověšené nevděčnice, které ji ignorují, jako by byla jen součástí interiéru místnosti. Je na čase to změnit a dokázat jim, že mezi ně dokonale zapadne. Až si ji Jackson Parrish vezme za ženu, nikdo o jejím výsadním postavení nezapochybuje. Je tu ale jeden problém - Jackson ani jen netuší, že Amber existuje. Navíc už ženatý je. Pro naši hlavní hrdinku ale nic není nepřekonatelnou překážkou a brzy se jí podaří několika důmyslnými triky vetřít do nejužšího kruhu Parrishovic rodinky.

"To je zábavné. Keď som videla tie krásne animácie vo výkladoch, hovorila som si, ako by sa páčili Charlene. Milovala Vianoce."
V skutočnosti boli Amberine chudobné Vianoce v čase detstva vždy sklamaním. No keby existovala Charlene, možno by ich milovala. (str.57)

Daphne Parrishová je navenek dokonale krásná a silná žena, která je snem každého muže. Dům má vždy dokonale naklizený a na všech akcích září vedle svého vlivného manžela. Vevnitř sebe ale skrývá prázdno, které se jí od smrti její sestřičky nepodařilo zaplnit. A najednou se zjeví Amber, jejíž sestra Charlene podlehla stejné vzácné chorobě, jako Daphneina. Je to jako zázrak! Daphne si konečně po tolika letech nepřipadá osamělá. Konečně má někoho, s kým může svůj smutek sdílet - někoho, kdo jí rozumí. Amber se jí brzy stane novou mladší sestrou a Daphne je pro ni ochotná udělat cokoliv. To ale netuší, že její tajemná přitelkyně se nespokojí s málem. Amber chce totiž úplně všechno.

"..Som tu, keby si niečo potrebovala."
Amber sa usmiala.
Jediné, čo od Daphne potrebovala, bolo všetko. (str.27)


Jedním z největších plusů této knihy jsou dozajista hlavní hrdinky. Autorky (sestry Constantinové, píšící pod společným pseudonymem Liv Constantine) si s charaktery skutečně pohrály a vykřesaly z nich to nejlepší. Z psychopatické ziskuchtivé Amber místy až mrazí, na druhou stranu je jistým způsobem fascinující, co všechno dokáže pro svůj sen udělat - úplně cokoliv. Bez špetky výčitek pohřbí svoji sestru, vymyslí si nemoc, nařkne otce se znásilnění,... neštítí se opravdu ničeho. A přestože jde o závistivou podlou mrchu, číst o jejím "honu za princem" mě opravdu bavilo.

První část knihy zaměřená na Amber je spíše drama s velmi lehkým dotykem thrilleru, skutečná mrazivá psychárna začíná až v druhé části, kterou vypráví paní Parrishová. Přestože mě Daphne zpočátku trochu štvala svojí naivitou, v průběhu čtení jsem na ni úplně změnila názor. Nemůžu vám nic vyzradit, abych vás nepřipravila o překvapení, ale věřte, že se rozhodně oplatí u čtení vydržet až do konce. Třetí část vás stoprocentně rozseká! ;)

Ještě pár slov k obálce a zpracování. Já četla slovenské vydání a jeho obálka se mi líbí více, než česká - přestože je mnohem méně mrazivá a možná dostatečně neukazuje, o jaký žánr jde, zaujala mě na první pohled. O kapku negativněji vnímám zpracování. Vydavatelství Slovart použilo velmi tenký papír, díky čemuž knížka o téměř 400 stranách vypadá jako kratičká novelka. Listy se mi místy lepily k sobě a zle otáčely, osobně bych upřednostnila o něco "macatější" papír. Ale jde jen o zanedbatelnou drobnost, která dokonalost příběhu nijak neposkvrní.


Moje hodnocení: 100% Jeden z nejlepších psychothrillerů, které jsem četla a opravdové překvapení tohoto roku. O koupi jsem uvažovala už když před pár měsíci vyšlo české vydání, nakonec jsem ale odolala. Anotace mi nepřišla nijak originální a já si pomyslela, že takových příběhů už přece existuje dost. Omyl. "Posledná pani Parrishová" v sobě skrývá mnohem více, než se může na první pohled zdát. Má úplně všechno, co od pětihvězdičkového díla očekávám - realistické postavy s komplikovanými charaktery, svižný styl vypravování, zajímavou zápletku, extrémní dávku napětí, nečekané dějové zvraty a fascinující závěr. Zbožňuju "Poslední pani Parrishovou"! Je dokonalým důkazem toho, že některá splněná přání můžou mít trpkou pachuť. Tu vy ale po dočtení mít určitě nebudete. :) Tahle knížka mi přenastavila laťku pro všechny budoucí thrillery a bude opravdu těžké ji překonat.Buffy the Vampire Slayer #1: High School is Hell

1. listopadu 2019 v 22:47 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Hrozně mě překvapilo, když jsem se dozvěděla, že vychází úplně nová Buffy, přemožitelka upírů. Už jako malá holka jsem seriál zbožňovala a dodnes si sem tam pár dílů pustím. Vždy jsem tvrdila, že je to příběh, který plynutím času neztratí na své dokonalosti. Pravdou ale je, že v dnešní době HD videí, ultra moderních televizí s dokonalým obrazem a technologického pokroku, už Buffy patří spíš mezi klasiku, která moderní teenagery většinou nezaujme - radši se kouknou na Upírské deníky. Opravdu bych nečekala, že se dočkám chvíle, kdy Buffy přestane být jen bonbónkem pro pamětníky, ale stalo se - dočkali jsme se, buffoholici! Máme tu zmodernizovanou verzi jedné legendární upířiny...


Vydáno: BOOM! Studios, 2019 (AJ)

ANOTACE: Go back to the beginning as the critically acclaimed pop culture phenomenon Buffy The Vampire Slayer is reimagined under the guidance of series creator Joss Whedon. This is the Buffy Summers you know, who wants what every average teenager wants: friends at her new school, decent grades, and to escape her imposed destiny as the next in a long line of vampire slayers tasked with defeating the forces of evil. But her world looks a lot more like the one outside your window, as Jordie Bellaire (Redlands) and Russ Manning Award-Winner Dan Mora (Saban's Go Go Power Rangers) bring Buffy into a new era with new challenges, new friends...and a few enemies you might already recognize. But the more things change, the more they stay the same, as the Gang faces brand new Big Bads, and the threat lurking beneath the perfectly manicured exterior of Sunnydale High confirms what every teenager has always known: high school truly is hell!
WELCOME BACK TO THE HELLMOUTH, FOR THE FIRST TIME!


Jelikož v češtině zatím Buffy nenajdeme, objednala jsem si anglickou verzi z BookDepository. Svazek obsahuje první 4 sešity, které od základů překopávají buffyin příběh a vypráví ho celý od začátku, jen trochu moderněji. Buffy se charakterově ani vzhledově vůbec nezměnila, jen jí byl do ruky přimalován smartphone a kamarádům píše zprávy přes messenger. Pořád má ale své malé tajemství - je totiž přemožitelka. V každém pokolení je jedna vyvolená. Ona samotná bude bojovat proti upírům, démonům a silám temnoty... A tou vyvolenou je právě Buffy. Přestože by si přála být obyčejná studentka střední školy, je odsouzená k nočním pochůzkám s dřevěným kolíkem v ruce. Kdo jiný by nicnetušící civilisty ochránil před krvežíznivými upíry?


Při jednom rozprašování upíra ji však nečekaně přistihnou spolužáci - Alex a Willow. I přes prvotní nedůvěru je nová spolužačka zaujme a brzy se z nich stane nerozlučná trojka. Přestože se Buffy bojí své nové přátele ohrozit, nedokáže jejich pomocnou ruku odmítnout. Nikdo přece nechce být na všechno sám a přátelé se jí budou hodit. V Sunnydale se totiž nachází mnohem více zla, než by kdokoli čekal a v temnotě se skrývá nový nebezpečný protivník...


Jak to tedy s restartem Buffy dopadlo? Těžko hodnotit po 4 sešitech. Abych mohla skutečně objektivně zhodnotit příběh, potřebovala bych mít co hodnotit. Tyto čtyři kapitoly toho ale čtenáři moc neřeknou. Veškerý prostor zabírá představování postav a poznávání jejich charakterů. Většina se shoduje se seriálem, i když jisté změny tu najdeme. Willow není uťápnutá šprtka, jak tomu bylo v úvodu seriálu, ale je mnohem více podobná Willow z poslední série - krátkovlasá lesbička s odvážným módním vkusem. Cordelia není tak otravná a přeafektovaná - opět je více podobná své dospělejší verzi. Alex, Giles a Buffy jsou nerozpoznatelní od seriálových protějšků. Spike s Drussilou se také víceméně drží rolí charismatických záporáků. Fanoušky seriálu jistě potěší grafické ztvárnění, které se téměř dokonale shoduje s předlohou. Kreslíř Dan Mora odvedl skvělou práci a na jeho Buffy či Spika se dívá skutečně dobře.


Trochu mě překvapilo zapojení Anyi, která se v předloze objevila až mnohem později, tady však vystupuje už od začátku jako majitelka magického obchodu. Její postava mi přišla nejhůře napsaná, její charakter nejasný a i vzhledově velmi nevýrazná, díky čemuž jsem si ji často pletla s Buffy. Jakoby Anya neměla vlastní osobnost. Což je ostatně velký problém tohoto komiksu. Jde o restart seriálu, který už nějak se svými postavami pracoval a ty prošly určitým vývojem, než se staly tím, kým byly. Při čtení tohoto komiksu mi přišlo, jako by autor tuto "cestu" přeskočil a použil profily hrdinů z poslední série. Willow už nehledá sebe samu a nestává se ze stydlivky odvážnou kočkou. Cordelia skrz přátelství nenachází cestu od pokrytecké školní hvězdy k dospělé ženě, která ví, co chce.

Komiks se snaží hned od prvních čísel zaujmout spoustou akce a nechává hlavní hrdinku řešit vážné problémy, což je podle mě zlá volba. Mnohem lepší efekt by mělo, kdyby bylo (stejně jako v seriálu) prvních pár dílů uzavřených - objevila by se nestvůra, Buffy by ji přemohla a hotovo. Takhle si nejsem jistá, co mám vlastně hodnotit, protože nám tu byl příběh pouze nastíněný a o nějakém poznávání charakterů se vůbec nedá mluvit...


Ale abych si jen nestěžovala... grafická stránka je nepřekonatelná. Kresba i práce s panely vás nadchne, a to ať jste, či nejste fanoušky Buffy. Hororové scény dokonce značně překonávají seriálové triky, které byly místy vážně nepovedené (například upíři v komiksu vypadají skutečně démonicky, což je velký krok vpřed oproti nepovedeným maskám v seriálu). :)


Hodnocení: 74% Je těžké zhodnotit úvodní čtyři sešity, které děj pouze nastiňují. Série se může rozběhnout a být perfektní upířinou, potenciál by tu byl. Buffy byla skvělý seriál a pokud se tvůrci budou držet alespoň základní dějové linky, nemělo by to skončit nijak tragicky. Na druhou stranu už teď vidím jakousi "nešikovnost" v práci s charaktery i budováním napětí, což by mohlo být v budoucnu kamenem úrazu. Nicméně pořád je to Buffy a jsem si jistá, že fanoušky potěší už jen to, že jsme se dočkali restartu celého příběhu a před drobnými nedostatky proto rádi přivřeme oči. Vizuální stránka je skvělá a rozhodně je velkým plusem. Líbí se mi jak ztvárnění postav (které se striktně drží seriálové předlohy), tak i kresba a kolorizace. Jen ten obsah a dialogy jaksi pokulhávají. Zmodernizování mi sice přišlo jako fajn nápad, výsledek však výrazně připomíná teenage seriály typu Vampire Diaries a nejsem si jistá, jestli se mi to takhle líbí. Buffy byla skvělá taková, jaká byla, a proto na jakékoliv změny a zásahy do děje hledím trochu skepticky. I tak jsem ale moc ráda, že nezapadla prachem a máme se na co těšit. Snad bude komiks následovat svoji předlohu jak v obsahu, tak v kvalitě. A kdyby náhodou ne, tak pořád budu moct koukat na pěkné arty se Spikem (jsem Spikův tým!)... :D


Díky Spikovi dávám (tak trochu protekčně) čtyři hvězdičky a doufám, že toho při druhém volumku nebudu litovat... ;) Na pokračovaní jsem zvědavá a doufám, že nás Josh Whendon nezklame. Další díl si určitě pořídím hned, jak vyjde. :)