K: Posledná pani Parrishová (Liv Constantine)

10. listopadu 2019 v 19:07 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Posledná pani Parrishová (Liv Constantine)

Žila byla jednou jedna tuze krásná, ale chudá dívka jménem Popelka. Přestože byla chytrá a snaživá, její vysněný princ pořád nepřicházel, proto se rozhodla zaobstarat si ho sama. Co na tom, že už má manželku i děti? Tahle Popelka je tak trochu psychopatka, a žádná překážka pro ni není nepřekonatelná. Sny se přece mají plnit, no ne?

Vydáno: Slovart, 2019 (SK)/ Domino, 2018 (ČR)


ANOTACE: Amber Pattersonová už nechce žiť ako bezvýznamná nula, neviditeľná žena, ktorá splýva s davom. Má pocit, že si zaslúži viac. Zaslúži si luxusný, pohodlný a bezstarostný život.
Daphne Parrishová je zlaté dievča z Bishops Harbor v Connecticute. Má všetko, po čom Amber odmalička túžila - vyzerá ako bohyňa, býva v priam katalógovej vile a jej manžel Jackson je milionár. Parrishovci patria medzi miestnu honoráciu, majú moc, peniaze, styky a ľudia ich obdivujú. Prečo by niekto mal mať všetko a iný nič? Amber sa rozhodne rozvrátiť sladký život sokyne a zaujať jej miesto po boku Jacksona. No dômyselný plán jej môže skrížiť starostlivo skrývané tajomstvo z minulosti.

Amber si připadá stejně dobrá, jako všechny nafoukané prachaté paničky z luxusních čtvrtí. Ne. Ona je ještě lepší! Je přece mladší, hezčí a dokonce i o dost chytřejší. Nic ji nedokáže naplnit nenávistí víc, než pohled na ty zlatem ověšené nevděčnice, které ji ignorují, jako by byla jen součástí interiéru místnosti. Je na čase to změnit a dokázat jim, že mezi ně dokonale zapadne. Až si ji Jackson Parrish vezme za ženu, nikdo o jejím výsadním postavení nezapochybuje. Je tu ale jeden problém - Jackson ani jen netuší, že Amber existuje. Navíc už ženatý je. Pro naši hlavní hrdinku ale nic není nepřekonatelnou překážkou a brzy se jí podaří několika důmyslnými triky vetřít do nejužšího kruhu Parrishovic rodinky.

"To je zábavné. Keď som videla tie krásne animácie vo výkladoch, hovorila som si, ako by sa páčili Charlene. Milovala Vianoce."
V skutočnosti boli Amberine chudobné Vianoce v čase detstva vždy sklamaním. No keby existovala Charlene, možno by ich milovala. (str.57)

Daphne Parrishová je navenek dokonale krásná a silná žena, která je snem každého muže. Dům má vždy dokonale naklizený a na všech akcích září vedle svého vlivného manžela. Vevnitř sebe ale skrývá prázdno, které se jí od smrti její sestřičky nepodařilo zaplnit. A najednou se zjeví Amber, jejíž sestra Charlene podlehla stejné vzácné chorobě, jako Daphneina. Je to jako zázrak! Daphne si konečně po tolika letech nepřipadá osamělá. Konečně má někoho, s kým může svůj smutek sdílet - někoho, kdo jí rozumí. Amber se jí brzy stane novou mladší sestrou a Daphne je pro ni ochotná udělat cokoliv. To ale netuší, že její tajemná přitelkyně se nespokojí s málem. Amber chce totiž úplně všechno.

"..Som tu, keby si niečo potrebovala."
Amber sa usmiala.
Jediné, čo od Daphne potrebovala, bolo všetko. (str.27)


Jedním z největších plusů této knihy jsou dozajista hlavní hrdinky. Autorky (sestry Constantinové, píšící pod společným pseudonymem Liv Constantine) si s charaktery skutečně pohrály a vykřesaly z nich to nejlepší. Z psychopatické ziskuchtivé Amber místy až mrazí, na druhou stranu je jistým způsobem fascinující, co všechno dokáže pro svůj sen udělat - úplně cokoliv. Bez špetky výčitek pohřbí svoji sestru, vymyslí si nemoc, nařkne otce se znásilnění,... neštítí se opravdu ničeho. A přestože jde o závistivou podlou mrchu, číst o jejím "honu za princem" mě opravdu bavilo.

První část knihy zaměřená na Amber je spíše drama s velmi lehkým dotykem thrilleru, skutečná mrazivá psychárna začíná až v druhé části, kterou vypráví paní Parrishová. Přestože mě Daphne zpočátku trochu štvala svojí naivitou, v průběhu čtení jsem na ni úplně změnila názor. Nemůžu vám nic vyzradit, abych vás nepřipravila o překvapení, ale věřte, že se rozhodně oplatí u čtení vydržet až do konce. Třetí část vás stoprocentně rozseká! ;)

Ještě pár slov k obálce a zpracování. Já četla slovenské vydání a jeho obálka se mi líbí více, než česká - přestože je mnohem méně mrazivá a možná dostatečně neukazuje, o jaký žánr jde, zaujala mě na první pohled. O kapku negativněji vnímám zpracování. Vydavatelství Slovart použilo velmi tenký papír, díky čemuž knížka o téměř 400 stranách vypadá jako kratičká novelka. Listy se mi místy lepily k sobě a zle otáčely, osobně bych upřednostnila o něco "macatější" papír. Ale jde jen o zanedbatelnou drobnost, která dokonalost příběhu nijak neposkvrní.


Moje hodnocení: 100% Jeden z nejlepších psychothrillerů, které jsem četla a opravdové překvapení tohoto roku. O koupi jsem uvažovala už když před pár měsíci vyšlo české vydání, nakonec jsem ale odolala. Anotace mi nepřišla nijak originální a já si pomyslela, že takových příběhů už přece existuje dost. Omyl. "Posledná pani Parrishová" v sobě skrývá mnohem více, než se může na první pohled zdát. Má úplně všechno, co od pětihvězdičkového díla očekávám - realistické postavy s komplikovanými charaktery, svižný styl vypravování, zajímavou zápletku, extrémní dávku napětí, nečekané dějové zvraty a fascinující závěr. Zbožňuju "Poslední pani Parrishovou"! Je dokonalým důkazem toho, že některá splněná přání můžou mít trpkou pachuť. Tu vy ale po dočtení mít určitě nebudete. :) Tahle knížka mi přenastavila laťku pro všechny budoucí thrillery a bude opravdu těžké ji překonat.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama