K: Vermontské psycho (Jennifer McMahon)

21. prosince 2019 v 16:40 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Vermontské psycho (Jennifer McMahon)

Za pár dní tu máme Vánoce, venku je chladno, doma rozvonívá cukroví - ideální čas schoulit se pod deku s dobrou knížkou. (Pokud zrovna nejste tím člověkem, který má na starost úklid domácnosti, zdobení stromku, pečení cukroví, přípravu štědrovečerní večeře,... to potom tolik času nezbývá. :)) Já bohužel moc času na čtení neměla, ale přeci jen jednu recenzi zveřejním, a to na skvělý mrazivý horor jako stvořený pro chladné zimní večery. (Alternativa pro ty, kteří v prosinci nepreferují roztomilé vánoční romance). "Vermontské psycho" jsem sice dočetla už minulý měsíc, přesto se můj názor ani po delším uležení nijak výrazně nezměnil - tahle knížka je skvěle napsaná a potěší nejednoho milovníka napětí...

Vydáno: Omega, 2018 (ČR)


ANOTACE: Tower Motel byl kdysi prosperující atrakcí venkovského Vermontu. Nyní je zchátralý a přežívá pouze ve vzpomínkách tří žen - Amy, Piper a její malé sestry Margot, které si v něm jako děti hrály. Tenkrát nadšeně prohledávaly opuštěné místnosti, dokud jejich nevinné hry jednoho dne neodhalily něco temného a ohavného, co navždycky zničilo jejich přátelství. Nyní Amy čelí obvinění ze strašlivého zločinu a jediným náznakem jejích motivů je spěšná zpráva, která přinutí Piper a Margot, aby se znovu ponořily do minulosti motelu a osudu dvou sester, které v něm žily v době jeho největší slávy. Sylvie Slaterová snila o tom, že uteče do Hollywoodu a stane se první dámou Hitchcockových filmů, zatímco její mladší sestra Rose se spokojila s prostým životem. Každá tu druhou považovala za něco zrůdného, ale jen jedna z nich zná tajemství, které má děsit budoucí pokolení.

Ocenění:
  • Nominace v kategorii "Horror" (Goodreads Choice Award 2015)
Příběh je rozdělený do časových os, prostřednictvím kterých sledujeme několik generací rodiny vlastníků motelu. Kdysi prosperující podnik lákající turisty na vermontskou kopii londýnského Toweru a slepičí cirkus, v současnosti chátrá. Poslední majitelka Amy je v něm nalezená mrtvá, spolu se svým synem a manželem. Vražedné řádění přežila pouze její dcera a i ta potvrzuje domněnky vyšetřovatelů, že pachatelem je právě Amy. Co má ale znamenat tajemný vzkaz, který Amy nechala svým kamarádkám z dětství Piper a Margot? Zdá se, že krvavý masakr v motelu je opravdovou záhadou, pro jejíž rozkrytí třeba připomenou si bolestnou minulost. Proč se Amy před smrtí ozvala právě těm, které od sebe před lety bezcitně odehnala?

Můžete se stát monstrem, a nikdo to nebude vědět.
Vypadají jako my. Myslí si, že jsou jako my.
Ve skutečnosti mají monstrum v sobě. (str.47)

Druhá dějová linka sleduje život Amyiny matky Rose a její sestry Sylvie. Zatímco krásnou křehkou blondýnku Sylvii všichni zbožňují a obdivují, nemotorná tmavovlasá Rose nikoho nezajímá. Dokonce i vlastní rodiče upřednostňují starší dceru, podporují její sny o budoucnosti hollywoodské hvězdy a zasypávají ji dary. V Rose silní pocit ukřivděnosti a zášti. Nechápe, jak je možné, že Sylvii všichni obdivují a začne sestru podezírat, že okolí očarovala. Vzpomene si na hororové pohádky, které jim kdysi dávno vyprávěla babička Oma - o monstrech, které se jako kukačky vetřou do hnízda a jsou k nerozpoznání od ostatních lidí. Rose je čím dál jasnější, že babička nevyprávěla příběh jen tak bezdůvodně, ale jako varování! Sylvii je třeba zastavit dřív, než bude pozdě!

Jednou ráno se Rose probudila s rozcuchanými vlasy.
Oma mlaskla a začala jí je rozčesávat kartáčem.
"Možná tě navštívil přízrak," řekla.
"Přízraky mají ve dne lidskou podobu, ale v noci se mění na různé tvory. Jednou jsou lidmi, jindy kočkami, ptáky nebo motýly." (str.42)

"Jsou přízraky hodné?" chtěla vědět Rose.
"Někdy. Ale někdy se změní v strašlivá monstra s tesáky a drápy. Když k tobě v noci přijdou, budeš mít ošklivé sny. Rozcuchají ti vlasy a vysají dech. A když si nedáš pozor, spolknout tě celou."
(str.43)


"Vermontské psycho" je velmi zvláštně vystavěná knížka. V ději se můžete ztrácet, autorka s vámi neustále skáče časem sem-tam a komplikuje vám tím (hlavně ze začátku) pochopit, co se jednotlivým postavám děje. Samy hlavní hrdinky jsou zmatené, nejisté, vypráví v náznacích a vzpomínají jen tak útržkovitě. Čtenář je nucený sám si pospojovat jednotlivé kousky skládačky v celistvý příběh. Většinu času vlastně ani nevíme, komu máme věřit... Je Rose jen žárlivý cvok, který stalkuje svoji hezčí sestru? Je Sylvie ve skutečnosti nechutný brouk přestrojený za člověka? Je Amy psychopatka, která brutálně vyvraždila svoji rodinu? Dědí se v této rodině šílenství z generace na generaci? Autorka nám to rozhodně neprozradí zbytečně brzy. K rozuzlení záhady budete muset vydržet až do konce - určitě se oplatí to s knížkou nevzdat kvůli trochu zmatenějšímu začátku.

Co je má sestra?
A čeho všeho je schopna? (str.330)

Grafické zpracování opět na jedničku s hvězdičkou. Česká obálka je (stejně jako u nás dříve vydaných "Zimních lidí") úplně perfektní a podle mého názoru dokonce povedenější, než u originálu. Možná by nebylo od věci, kdyby grafik zakomponoval i onu slavnou věž, kolem které se děj motá, ale to je jen malá drobnost. Zdviženým prstíkem ale musím pokárat korektora, který záměnou jmen hrdinů či roku, kdy se daný úsek příběhu odehrával, podílel na zbytečném matení čtenářů. Nestávalo se to moc často, nicméně mě to párkrát slušně zmátlo.


Moje hodnocení: 80% Od americké spisovatelky Jennifer McMahon u nás již vyšly dvě knížky. Ze "Zimních lidí" jsme byly s mamkou opravdu nadšené, jelikož měli vše, co od vydařeného hororu očekáváme - napětí, mrazivou atmosféru a mysteriózní zápletku, která je dostatečně originální, aby knížku odlišila od děl stejného žánru. Zatímco "Zimní lidé" všechny body splňovali na sto procent, "Vermontské psycho" lehce pokulhává. Nechápejte mě špatně - je to výborná knížka s překvapivým závěrem a určitě ji milovníkům hororů s čistým svědomím doporučím, nicméně nedokážu odolat porovnání s autorčinou první knihou - "Vermontské psycho" je skvělé, ale "Zimní lidi" bohužel nepřekonalo. Postavy jsou trochu příliš zmatené, ne úplně sympatické a na jejich osudu vám zase až tak moc nezáleží. Skákání v ději může některé čtenáře ze začátku mást a předčasně uhasit jejich touhu po rozuzlení záhady, což by byla škoda. Závěr byl super, i když by zasloužil trochu víc prostoru a dovysvětlení kletby. Kdyby autorka přidala o kapku více strašení, krve a brutality, naopak ubrala na nepodstatných citových výlevech hlavních hrdinek, tak by byla knížka dokonalá. Takhle musím pár procent při hodnocení ubrat, i když jde o výborné dílko, které doporučuju. "Zimní lidi" jsou však nadále nesesazeným králem trůnu. Doufám, že u nás vyjdou i další autorčiny knížky - tak jako tak je Jennifer McMahon známkou kvality a její literární talent nezpochybnitelný. Ráda si přečtu vše, co od ní v českém překladu vyjde. :)


❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️❄️

Od autorky vyšlo:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 olaff olaff | E-mail | 18. března 2020 v 10:29 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama