S: Snílek Neznámý: Múza nočních můr (Laini Taylor)

15. ledna 2020 v 23:42 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Snílek Neznámý (Laini Taylor)

Laini Taylor je prostě sázka na jistotu a přesvědčuje mě o tom znovu a znovu. Když jsem přesně před rokem otevírala Snílka Neznámého, bála jsem se zklamání... Co když mě nebude bavit tolik, jako autorčina předchozí série "Kost přání"? Upřímně - Dcera kostí a dýmu bude zřejmě už navždy moje nejmilejší fantasy romance a z vrchní příčky ji nic nesundá, ale Snílek taky nebyl špatný. Vlastně byl skoro stejně úžasný. Laini Taylor má vzácný dar, doslova vdechuje život nejšílenějším fantaziím a její příběhy čtenář musí milovat. Závěrečný díl této duologie je jen dalším důkazem... :)

(VAROVÁNÍ! Pokud jste ještě nečetli první díl, honem to napravte! Moje recenze by vám mohla vyspoilerovat důležité momenty prvního dílu a zkazit vám tím překvapení, takže doporučuju si nejdříve přečíst "Snílka Neznámého". Spoiler-free hodnocení "Múzy" v jedné větě: stejně úžasná jako Snílek a ještě o drobek lepší... Doporučuju!)

Vydáno: CooBoo, 2018 (CZ)

#2: Múza nočních můr

ANOTACE: Sarai vysílala každou noc své můry a myslela si, že už zná všechny hrůzy světa. Mýlila se. Po tragédii ani Lazlo, ani Sarai nejsou tím, čím byli dříve. Jeden bůh, druhý duch. Lazlo čelí nemyslitelné volbě - zachránit dívku, kterou miluje, nebo zachránit všechny ostatní a ji ztratit. A Sarai se cítí bezmocnější než kdy předtím. Na obzoru se objevují noví nepřátelé, ti staří znovu získávají sílu… Ale nejdůležitější ze všeho je otázka: Musí hrdinové vždy zabíjet nestvůry, nebo je místo toho mohou chránit?


Ocenění:
  • Nominace v kategorii "YA fantasy & sci-fi" (Goodreads Choice Award 2018)
Přání se jenom tak neplní.
Je to jenom terč, který si namaluješ kolem toho, co chceš.
Trefit ho pořád musíš sama. (s.451)

Druhý díl přímo navazuje na závěr "Snílka" - Sarai je mrtvá a Lazlo modrý. Pomocí svých nově objevených schopností vysedne na meshartiovou příšeru Rasalase a spolu se zakrvaveným tělem své milé odletí do citadely požádat o pomoc vládkyni duchů Minyu. Sarai je zachráněna (tedy pokud tak můžeme nazvat její novou nemrtvou existenci), ale není důvod k radosti, Minya se totiž rozhodla využít situaci ve svůj prospěch. Přichází s ultimátem: buďto ji Lazlo okamžitě dostane do města, aby se obyvatelům Pláče konečně pomstila za vyvraždění její rodiny, nebo propustí Sarainu duši a ta navždy zmizí v nicotě...

Uděláš všechno, co ti řeknu. Jinak propustím její duši.
Cítila, jak Lazlo ztuhl. Odtáhl se a podíval se jí do tváře. Záře z jeho očí vyprchala a vystřídala ji hrůza stejná jako ta její, když jim oběma došlo, v jaké situaci se ocitli. (s.24)

Byla by vážně schopná udělat něco tak strašného, jen aby se dočkala své vysněné vendety? Stane se Lazlo spolupachatelem masakru nebo odmítne a bude riskovat, že o svou múzu nočních můr navždy přijde?

Minyu utvářel Masakr.
Kým mohla být, obě dvě, kdyby vyrostly v jiné době? K čemu by Minya mohla využívat svůj dar a jakým způsobem by ho používala Sarai? Jedna ovládala duše, druhá sny. Jakou moc by měly společně.
Sarai si toho rána přála mít dar svojí matky, aby mohla Minyu zbavit nenávisti. Ale to nemohla. Jejím darem byly sny.


Navíc Minya není jediná, kdo sní o krveprolití. Chystá se na ně někdo mnohem mocnější a nebezpečnější... Daleko od citadely, v jiném světě a jiné dimenzi sledujeme tragický příběh dvou sester. Ženy tu nemají valnou cenu - stojí jen tolik, kolik je ochotný za ně zaplatit některý z postarších vesnických slizounů. Sestry doufají, že by je z koloběhu šikany a otročení mohli zachránit bohové, kteří mezi sebe přijali jejich matku. Ve světě Kory a Novy se totiž každý rodí s drobným darem, ale bohové mají zájem jen o ty nejrozvinutější a nejmocnější dary. Jejich matka vzácná byla a ony doufají, že výjimečnost podědily. Když se nad vesnicí konečně zjeví božské plavidlo ve tvaru vosy, dívky ví, že je to jediná šance změnit svůj život. Netuší, že jejich sen má blíž k noční můře a z Novy se stane žena bez slitování, žijící jen ničivou pomstou. Dokážou se Nova a Minya přes svou bolest přenést nebo spálí vše okolo sebe až do základů?

"Můžeme nechat minulost za sebou?" zeptala se.
"To je pro minulost výborné místo," odpověděla jí Suheyla. "Když ji tam nenecháš, zaneřádí úplně všechno a pořád se o ni jenom zakopává." (s.257)


Abych byla upřímná, musím přiznat, že prvních pár kapitol jsem měla trochu problém se začíst. Autorčin styl psaní je úžasný, ale začátek knížky má veeeelmi pomalý náběh. Až příliš stran je věnovaný dětinskému dohadování se s Minyou a neplechám, kterými se snaží přinutit Lazla k poslušnosti. Minya je postavou, které je v tomto díle věnováno skutečně hodně prostoru a já nemám ani tak problém s ní samotnou (právě naopak, úplně jsem její touhu po pomstě chápala), jen si myslím, že osekání úvodní části by neuškodilo.

Naopak závěrečná část knížky je EPICKÁ. Úplně přehlušila jakékoliv mé výtky k úvodu, protože je tak narvaná akcí, zvraty a dramatickými scénami, že jsem se od čtení nemohla odlepit. Oceňuju i myšlenku, že je třeba žít přítomností, jinak nás tíha hněvu připraví o všechnu chuť do života. Strašně velkou radost mi autorka udělala také skrytými odkazy na "Dceru kostí a dýmu" a propojení obou světů do jednoho magického multiverza. Strašně moc doufám, že nám v budoucnosti přinese další sérii, kde se Sarai potká s Karou. Taky bych všemi deseti přijala objevování dalších zmíněných světů... Jednoduše nadšeně sáhnu po čemkoliv, co nám Laini Taylor do budoucna přinese. Nepochybuju, že nezklame.

A ještě musím zmínit jednu drobnost, kterou si mě autorka získala - věnováním na konci knížky, kde poděkovala svým kočkám. :D Roztomilé. ("Mým dvěma kočkám: díky za to, že mi necháváte tenhle malinký kousek stolu na práci. Je to od vás velkorysé.")


Hodnocení: 100% Přestože mojí největší láskou navždy zůstane "Dcera kostí a dýmu", druhý díl "Snílka" obstál ve velmi nelehkém boji na výbornou. Často se stává, že mě některý autor nadchne jednou sérií a druhou zklame, tady se to ale nestalo. "Snílek Neznámý" je dokonalá série a druhý díl této duologie byl ještě o drobek lepší než jeho předchůdce. Rozhodně důstojné zakončení s dramatickými zvraty a epickým závěrem! Líbilo se mi, že se autorka rozhodla příběh ústřední dvojice stáhnout do pozadí a mnohem více prostoru věnovat Minye, která byla úžasně napsaná - její vzpomínky mě úplně rozsekaly! Laini Taylor to s komplikovanými charaktery prostě umí. Jediným drobným mínusem je úvod knížky, který byl trochu rozvláčný. Naopak závěr by klidně snesl pár kapitol navíc. Nebo další díl. Nebo rovnou další sérii ze stejného multiverza. Prosíííím! Nutně potřebuju nášup! :D Laini Taylor je v mých očích vrcholem zahraničních fantasy YA a všechno, co kdy pod jejím jménem vyjde si okamžitě pořídím. Takže za mě neváhejte, a pokud jste "Múzu" ještě nečetli, napravte to! ;)

Oba díly si můžete koupit na internetových stránkách
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Megaknihám.V sérii "Snílek Neznámý" vyšlo:


Autorčina další série "Kost přání":
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama